m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Praktycznie ta miejscowość odwiedziłem przypadkowo tak po drodze już przy  zapadającym zmroku, a więc zdjęcia nie będą najwyższych lotów, mimo to zapraszam  do obejrzenia tej galerii. Moravská Třebová jest położona na pograniczu Czech i Moraw. Miasto zostało założone w XIII przez Boreša z Rýzmburka jako typowe miasto kolonizacyjne z rynkiem o regularnych kształtach. Ze względu na swoją wartość historyczną w 1980 roku objęto ochroną miejski rezerwat zabytków, w skład którego wchodzi historyczne centrum miasta, zamek i tzw. Křížový vrch, na który już brakło mi czasu. W czasach panowania właścicieli Boskovic i Ladislava Velena ze Žerotína (1486 - 1622), gdy Moravská Třebová była centrum edukacji humanistycznej, otrzymała przydomek „Morawskie Ateny”. Moravská Třebová posiada cały szereg interesujących zabytków. Zamek w Moravskiej Třebovej należy do najsłynniejszych zabytków okresu renesansu w Europie Środkowej i został całkowicie odrestaurowany.
Rosnąca liczba turystów jest dowodem na to, iż cieszy się on coraz większą popularnością. Na zdj. Kościół Wniebowzięcia NMP, Można w nim zwiedzić atrakcyjną zamkową wystawę lub tajemnicze piwnice. Zwiedzający mogą spędzić wolne chwile w zamkowej stylowej kawiarni, natomiast dla rodzin z dziećmi przygotowano nowy plac zabaw dla dzieci. W ciągu roku na zamku odbywa się szereg imprez kulturalnych. Można w nim odwiedzić największą średniowieczną katownię lub laboratorium alchemiczne mistrza Bonaciny. Na zdj. Ratusz i  wieża ratuszowa. Niedawno otwarto nowe wejście do zamku prowadzące bramą południową przez bogato ozdobiony portal zamkowy pochodzący z 1492 roku, Na zdj. Wejście do zamku.
..., i będący jednym z najstarszych zabytków okresu renesansu w Europie Środkowej. Widoczne na zdjęciu. W Morawskiej Třebowej można poznać wiele atrakcji, podziwiać jej piękno, zadowolić zmysły. Stwarza również cały szereg okazji do uprawiania sportu, turystyki, rozwoju gospodarczego miasta i inwestycji.Na zdj. Jedna z stacji kalwaryjskich. Figura Św.Jana Nepomucena Według  legendy Jan Nepomucen po otrzymaniu święceń kapłańskich został kanonikiem kapituły katedry św. Wita w Pradze. Bywał zapraszany na dwór królewski i został spowiednikiem królowej. Król podejrzewając żonę o niewierność próbował wymusić na Janie wydanie tajemnicy spowiedzi. Gdy ten odmówił został poddany ciężkim torturom i w końcu zginął zrzucony z mostu nad Wełtawą. Jest jednym z najbardziej znanych św. w Czechach i Europie.
Pozostałości murów obronnych.  Jedna z ulic prowadząca do Rynku Gł. Klasztor i kościół oo. Franciszkanów. Klasztor i kościół oo. Franciszkanów z innej perspektywy.
Klasztor i kościół oo. Franciszkanów z innej perspektywy. Dom kultury w zabytkowym pałacu i otaczającym go zadbanym parku. Johann Christoph Friedrich von Schiller - (ur. 10 listopada 1759, zm. 9 maja 1805) - niemiecki poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej, autor. W 1786 napisał poemat Oda do radości, do którego Beethoven skomponował muzykę będącą obecnie hymnem Unii Europejskiej.Na zdj. Pomnik Schillera we Moravskiej Třebovej ustawiony w parku obok pałacu.

najbliższe galerie:

 
SVITAVY - CZECHY
1pix użytkownik afrodyta odległość 14 km 1pix
po czeskim kraju - pozostałe odwiedzone
1pix użytkownik u-optymisty odległość 17 km 1pix
Hrad Bouzov
1pix użytkownik staryjabol odległość 17 km 1pix
Czechy - Litomyśl
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 28 km 1pix
Litomyśl
1pix użytkownik dispar odległość 28 km 1pix
ZWIEDZAMY  CZECHY  - Litomyśl
1pix użytkownik mocar odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 02.03.2012 18:00

Bardzo sympatyczne miasteczko.Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 01.03.2012 15:49

Czasami warto choć na krótko się zatrzymać:)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 29.02.2012 14:00

Moravska Trebova, to miasto, które zwiedziłam 32 lata temu. Chyba nawet nie mam zdjęć, a jeśli są, to wiadomo w jakim stanie. Dzięki za przypomnienie tego pięknego miejsca.
Pozdrawiam serdecznie.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 29.02.2012 00:06

PS. Ta galeria to jedna z zawieruszonych w tm gąszczu:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 29.02.2012 00:04

Marcowadziewczyna - Bardzo lubię koty:)

Pozdrawiam równie bardzo serdecznie.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 28.02.2012 23:13

Kolejny przyjemny spacerek po Moravskiej :)
Pozdrawiam serdecznie .

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!