m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Brama prowadząca do parku zamkowego.Który to za czasów nowego właściciela francuski park przebudowano na park angielski (1802) stan obecny. Jedną z wielu alejek dojdziemy do zamku Po drodze mijamy kapliczki i przeróżne posągi i pomniki. W perspektywie za konarami wiekowych dębów, lip ,cyprysów wyłania się sylwetka zamku - pałacu. Przez park obok murów zamku przepływa dość bystry potok. Który rozlewa się w piękny obszerny staw parkowy.
W arkadach dziedzińca zamkowego spotykamy całą serię 8 karłów,kamiennych postaci obrazujących byłych jego mieszkańców. Nieco ciekawej historii : Na miejscu dzisiejszego renesansowego wysokiego zamku pierwotnie stała gotycka twierdza, której istnienie jest udokumentowane w 1569 roku. Przyjrzyjmy się im bliżej. Już od końca XV wieku właścicielem tutejszego majątku był wybitny morawski ród szlachecki Žerotínów. Postacie zakute w kamiennych pozach z ich wykonywanym zajęciem na zamku. Na zamek Velké Losiny przenieśli się z Šumperka w 1562 roku. W przybliżeniu o 20 lat później Jan z Žerotína zaczął przemianę gotyckiej twierdzy na reprezentacyjną siedzibę rodową.
Przedstawione są z charakterem w nieco żartobliwej pozie. Jan z Žerotína stał się jednocześnie założycielem tutejszego sanatorium i do dziś działającej manufaktury papierniczej. Na zdj.wieżą wybudowana w latach 1580-1589). W latach osiemdziesiątych XVI wieku powstało renesansowe skrzydło dzisiejszego zamku (wysoki zamek). Częścią nowego zamku był też ogród zamkowy i umocnienia. W latach 1591, 1620-1621 i 1661 na majątkach losinskich wybuchły bunty poddanych, które stłumiono a trzech przywódców ostatniego powstania w 1661 roku stracono na dziedzińcu zamku.
W czasach powstania stanów właściciele zamku stali po stronie powstańców (Jan Jetřich, Přemek II), ale Žerotínom w końcu udało się wykupić skonfiskowane majątki od cesarza z powrotem. Ściany zewnętrzne wysokiego zamku były pierwotnie pokryte renesansowymi zdobieniami sgraffito, które częściowo zachowały się tylko w niektórych częściach zamku.Przeważa sgraffito w formie liścików, ale ściany są też zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz figuralnymi zdobieniami różnych postaci. Aby majątek pozostał w rękach rodu nadal, następny z Žerotínskich właścicieli Přemyslav III przeszedł na wiarę katolicką. .... Zamek posiada kilka wielkich dziedzińców, oto jeden chyba najbardziej reprezentacyjny. Renesansowy, tzw. wysoki zamek ma charakter trzykondygnacyjnego obiektu o dwóch piętrach z otwartymi arkadami na poziomie parteru oraz obu pięter. Pozostawiamy w spokoju naszych mieszkańców i udajemy sie do wewnątrz ich mieszkań. Wchodzimy w potrójne arkady a następnie do komnat.
 Sala rycerska (drewniany renesansowy sufit kasetonowy, trzymetrowy piec kaflowy z 1585 roku, renesansowy kredens z końca XVI wieku i inne renesansowe przedmioty, skórzane tapety z 1660 roku itd.). Na drugim piętrze jest sala sądowa i pomieszczenie, w którym torturując przesłuchiwano osoby oskarżone o czarownictwo.  Kolekcja gobelinów. Do najcenniejszych należą trzy gobeliny z XVII wieku pochodzące z warsztatów w Aubossun (Francja) ze scenami z antycznej legendy o Amorze i Psyche. Poruszając się po komnatach dochodził naszych uszu specyficzny dzwięk starych skrzypiących parkietów, oraz muzealny zapach. .....W drugiej połowie XVII wieku na miejscu starszych obiektów gospodarczych wybudowano barokowy niski zamek, do którego w tym samym okresie dobudowano od wschodniej strony budynek tzw. empirowego skrzydła.
Za panowania hrabiny Angeliki Sybilli Gal (nazwisko panieńskie Žerotín) tutejszy zamek stał się w okresie 1679-1694 miejscem, gdzie inkwizytor František Jindřich Boblig z Edelstadtu (Złotych gór) organizował procesy czarownic. W tym okresie na podstawie wyroków trybunału Bobliga spalono na stosie 56 ludzi. Przebieg procesów czarownic stał się tematem historycznej powieści V. Kaplickiego Młot na czarownice. Według książki reżyser O. Vávra nagrał film pod tym samym tytułem. Następne rozległe zmiany wprowadził Jan Ludvík z Žerotína w latach 1731-1738. Do pomieszczeń renesansowego skrzydła zamku wbudowano barokową kaplicę zamkową. Częścią tych zmian była też przebudowa ogrodu zamkowego na francuski barokowy park z jeziorkiem i rzeźbami, z którego zachowały się i są umieszczone w areale rzeźby 8 karłów, fontanna z rzeźbami ryb i putti, rzeźba grupowa Herakles z lwem (J.A. Heinz i J. J. Lehnert) oraz Śmierć Aktaiona (J.A. Heinz i J. J. Lehnert).
W pierwszej połowie XVIII wieku również po południowej stronie niskiego zamku dobudowano barokowy obiekt tzw. przedszkola. trzy gobeliny pochodzące z holenderskiego Delftu (pierwsze trzydziestolecie XVII wieku) ze scenami z historii o Antoniuszu i Kleopatrze i najstarszy gobelin z rzymskim bohaterem Mucio Scaevolą (druga połowa XVI wieku).  Gobelin z motywem religijnym. Žerotínowie byli właścicielami zamku do roku 1802. W tym roku hrabia Jan Antonín ze Žerotína sprzedał zamek z powodu problemów finansowych księciu Karlowi z Lichtensteina.
 Lichtensteinowie stracili zamek w 1945 roku, dziś zamek należy do czeskiego państwa. Obrazy w galerii zamkowej pochodzą ze zbiorów Žerotínów oraz ze zbiorów rodu Dubskich z Třebomyslic oraz rodziny przedsiębiorcy Kleina (Loučná nad Desnou). Renesansowy wysoki zamek minimalnie zmieniły późniejsze przebudowy. Dzięki czystości stylu i rozwiązaniu architektonicznemu, z którym w harmonii późniejsze dobudowy innych obiektów oraz dzięki zachowanemu historycznemu inwentarzowi i zbiorom dzieł sztuki .... zamek Velké Losiny jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów renesansowej architektury zamkowej na ziemiach czeskich i cennym przykładem rozwoju siedzib zamkowych na naszych terenach. Nie sposób, wszystko co zamek posiada w sobie pokazać w jednej galerii , tak też zapraszam do części drugiej,

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY CZECHY - Velké Losiny,  Zamek CZ. II
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
zamek VELKE LOSINY
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Šumperk
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Czechy - SUMPERK
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 7 km 1pix
Šumperk
1pix użytkownik dreptak odległość 9 km 1pix
Kouty nad Desnou
1pix użytkownik camyku odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 10.01.2012 21:42

Miałam okazję zwiedzać ten zamek.Piękna prezentacja.Pozdrawiam serdecznie:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1939) dodano 10.01.2012 11:44

Piękna i ciekawa galeria. Podobają mnie najbrdziej przepiękne gobeliny a takze oryginalne rzeżby karłów:)) pozdrawiam:))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 10.01.2012 08:51

Wnetrza niesamowitej urody, zartobliwe postaci tudziez:) Ten osobnik na 21 to ma fantazje, z koronkowa kryza, a na bosaka:) Romana bierze szkatulke, ja sekretarzyk z 33:) Pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 10.01.2012 00:09

Piękny dziedziniec :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.01.2012 22:40

Jak zawsze doskonale. Czechy są bardzo piękne w Twoim wydaniu.
Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 09.01.2012 21:32

Piękny jest ten arkadowy dziedziniec, bardzo podobny jest też w pobliżu na zamku w Bruntalu. Dziękuję,że prezentujesz Velke Losiny, bo je ominęłam i wiem co w ten sposób straciłam :-) pozdrawiam :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 09.01.2012 17:45

Fajna ta szkatułka czy skrzyneczka na fot 41
Pozdrawiam :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 09.01.2012 15:28

Godne uwagi.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!