m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
wchodząc do kolejnej galerii zwiedzając zamek i jego komnaty wyglądnijmy na chwilę prze okno aby odprężyć wzrok i zmysły w otaczającym nas uroczym zadbanym parku. Częścią wysokiego zamku są też połączone pomieszczenia małej i dużej kaplicy zdobione freskami, które otrzymały swoją barokową postać w latach 1741-1743. Piękno,bogactwo barw i wielu elementów domowej świątyni wprowadza nas w zachwyt - popatrzmy na sklepienia . Freski w kaplicy. Duża i mała kaplica ( barokowe kaplice z okresu 141-1743) są zdobione freskami ołomunieckiego malarza J.K. Handke. W większej kaplicy znajduje się fresk o nazwie Hołd stworzenia imieniu Jezusa zawierający też alegorię czterech kontynentów
(Europa jest klęczącą kobietą, Azja mężczyzną w turbanie, Afryka kłaniającym się mężczyzną w turbanie a Ameryka mężczyzną z papugą) oraz cnót chrześcijańskich. Środek fresku tworzą litery IHS (inicjały imienia Jezusa). W małej kaplicy można zobaczyć fresk o nazwie Hołd stworzenia imieniu Panny Marii. Pośrodku fresku jest umieszczony monogram MARIA, wokół są postacie aniołów. Niestety ale nie jestem wstanie ukazać całości wszystkich fresków,  jedynie pozostaje przy ogólnym opisie tej kaplicy widocznej na tych zdjęciach. Oto częściowo omawiane freski kaplicy. oraz wyposażenie kaplicy i ołtarzy. Liczne bogato zdobione relikwiarze.
Jeszcze jeden rzut oka na sklepienia kaplicy , którą opuszczamy aby podziwiać resztę kolejnych pomieszczeń. Wewnętrzną część zamku tworzy szereg pomieszczeń, które są bogato wyposażone w dzieła sztuki i inwentarz z okresu renesansu, baroku, klasycyzmu i biedermeiera. Na pierwszym piętrze np. jest to sala wejściowa przodków z portretami žerotíńskich właścicieli,
Część kości słoniowej wykorzystywana w owych czasach do noszenia małych dzieci - ciekawe ?
Kolejny eksponat wykonany z stopy słonia i jego ogona,wykorzystywane do celów higienicznych w życiu mieszkańców. W kolejnym dziedzińcu gdzie znajdują swoje miejsce różne czasowe wystawy , część jest pomieszczeń jest jako powozownia.
Opuszczamy pomieszczenia i mury zamku kierując się w stronę parku w którym spotykamy wiele pięknych, malowniczo ustawionych posągów w ty religijnych Na zdj. widoczny posąg Trójcy Przenajświętszej.(druga połowa XIX wieku, F. Jenisch). Inną atrakcją tej naprawdę niewielkiej miejscowości jest czynna do dziś manufaktura papiernicza i muzeum papiernictwa. Papier w Losinach produkowany jest od roku 1596. Na miejscu można obejrzeć ekspozycje o historii papiernictwa oraz obejrzeć funkcjonującą do dziś manufakturę papierniczą. Jeśli ktoś potrzebuje papeterię z oryginalnego czerpanego papieru może ją nabyć na miejscu w sklepiku muzealnym.

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY CZECHY - Velké Losiny, Zamek CZ. I
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
zamek VELKE LOSINY
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Šumperk
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Czechy - SUMPERK
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 7 km 1pix
Šumperk
1pix użytkownik dreptak odległość 9 km 1pix
Kouty nad Desnou
1pix użytkownik camyku odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 13.01.2012 18:40

ooo! pozwolili ci fotografować wnętrza, a za mną chodził jakiś Honza i co chwila kazał chować aparat, com go trzymała i udawała, ze to tylko tak - dla wizażu, he he :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 10.01.2012 21:48

Druga część także interesująca.Pozdrawiam serdecznie:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1925) dodano 10.01.2012 11:52

Druga część również imponująca! pozdrawiam:)))

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 10.01.2012 11:29

No wiesz ? porządne wiaderko i szczotka do pleców z słoniowego ogona :))

Pozdrawiam Wszystkie sympatyczne Panie i Pana :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 10.01.2012 08:40

Obie galerie, interesujace, ale takiej nogi slonia to bym nie chciala miec kolo siebie... pozdrawiam:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 10.01.2012 08:21

Pięknie pokazałeś to miejsce.
Pozdrawiam :))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.01.2012 22:42

Zamek wart zainteresowania. Dużo ciekawych eksponatów się zachowało i nie dziwota, że nie zmieściłeś się w jednej galerii.
Fotkę 16 to trzeba by do pionu postawić ;) Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.01.2012 22:39

Oglądam wszystkie galerie z Czech. Jedna bije drugą. Są znakomite. Pokazujesz piękne miejsca i świetnie je opisujesz.
Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7263) dodano 09.01.2012 22:34

Mocar - w czeskich galeriach jesteś niedościgniony!!! :-))) Muszę się przyznać,że dzięki Tobie odwiedziłam klasztor w Broumovie:-). Ale tego miejsca, o którym myślę jednak nie masz i w ogóle chyba nie ma go na OŚ, tak więc może wypełnię tę białą plamę :-).

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 09.01.2012 22:28

Surykatka. - Praktycznie na OS. będę posiadał opracowane i odwiedzone 55 miejsc i galerii z Czech.

Anikm - Dziękuje pięknie za wizytę, faktycznie zamek jet imponujący pod każdym względem.

Pozdrawiam równie serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.01.2012 22:18

Obejrzałam obydwie galerie.
Miejsce bardzo interesujące i warte odwiedzenia.
Wnętrza ciekawie zaaranżowane.
Pozdrawiam serdecznie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 09.01.2012 22:14

Owszem powolutku wyczerpuje mi się temat czeskich miast i zamków ale jeszcze uskładałem na dwie galerie, w tym jedna nawet godna szczególnej uwagi to zamek i miejsce pątnicze w m. Zdziar nad Sazawą wpisane na listę UNESCO. I nie wielkie miasteczko z zamkiem w Moravská Třebová , i to praktycznie już będzie wszystko - chyba że pozbieram i opracuje kościoły Czeskiej Pragi i to będzie koniec :)

Pozdrawiam i dziękuje za odwiedziny :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7263) dodano 09.01.2012 21:45

W galerii z Czeskich Budziejowic zapowiadałeś ,że to przedostatnia z cyklu o Czechach, czyli Velke Losiny są ostatnie. Żałuję,bo liczyłam jeszcze na prezentację jednego miejsca w Twoim wykonaniu, z tych które są na liście UNESCO.Ciekawe czy zgadniesz o jakie miejsce mi chodzi? :-) Może dorzucę w takim razie coś z naszych zdjęć, choć do rewelacyjnych to one raczej nie należą... Pozdrawiam jeszcze raz :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!