m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zbliżając się do skansenu mijamy młyn wodny z Bojszów z XIX w. Wyczytałam, że mieści się tu karczma Stary Młyn, ale chyba pora była zbyt wczesna by pozytywnie zweryfikować tą informację. Do skansenu prowadzi wiata bramna z XIX w. Niegdyś prowadziła ona na cmentarz przy  drewnianym kościele w Golasowicach, który doszczętnie spłonął w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Brama to przykład konstrukcji słupowej z namiotowym dachem krytym gontem. Zwiedzanie zaczynamy od chałupy mieszkalnej z Grzawy z 1831 r. Budynek to przykład konstrukcji wieńcowej na fundamencie z łamanego kamienia. Przez jego środek biegnie sień. W dawnej izbie paradnej zgromadzono wiele ciekawych, używanych na co dzień sprzętów, m.in. dzbany, formy do wyrobu masła, praski do twarogu i skopki na mleko. Znajduje się tu też malowana skrzynia wianowa oraz obrazy o treści religijnej.
W sypialni można zobaczyć domowy ołtarzyk, łóżko z „kulokami” i kołyskę. Kolejne pomieszczenie przeznaczone było dla starych gospodarzy (dziadków) natomiast ostatnia izba bez okna służyła jako spiżarnia. Zagroda Wsi Pszczyńskiej powstała w 1975 roku i  jest jedną z wielu atrakcji Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Z biegiem lat skansen rozrastał się, obecnie na powierzchni 2 ha znajduje się kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny, pochodzących w zdecydowanej większości z XIX w. Teren nie jest zbyt rozległy i budynki nie są od siebie zbyt oddalone. Przykład typowej dla ziemi pszczyńskiej stodoły bogatych gospodarzy to stodoła z Kryr (XVIII w.). Duży, ośmioboczny budynek ma archaiczną konstrukcję wieńcową. Belki na węgłach łączone są na tzw. jaskółczy ogon.
Do środka stodoły prowadzą dwie bramy dwuskrzydłowe na przestrzał, przy czym nad jedną z nich, wjazdową, znajduje się tzw. żorowie, czyli podnoszona część dachu, pozwalająca na wjazd wozu ze zbożem lub sianem. Wnętrze obiektu składa się z centralnego klepiska i dwóch sąsieków przeznaczonych do magazynowania zboża. Sąsieki oddzielone są od klepiska niskimi przegrodami. W środku ciekawostka - karawan z Pawłowic. Przyznam, że pojazd tego typu widziałam po raz pierwszy. Wyrzeźbione anioły i zdobienia wyglądają bardzo interesująco. Warto zwrócić uwagę na piękną więźbę dachową stodoły a także znajdujące się w niej pojazdy konne : sanie osobowe i towarowe … … bryczki …
… i wozy. Na zewnątrz możemy podziwiać : drewniane koła... … strażacką pompę z Piasku… …oraz inne sprzęty. Skansen wygląda na zadbany i dobrze zagospodarowany. Magazyn zbożowy zwany był w regionie pszczyńskim „sypaniem”. We wnętrzu spichlerza z Rudołtowic - Dębiny z XVIII w. mieści się ekspozycja związana z tkactwem, szyciem ubiorów itp.
Znajdziemy tu m.in. pralki, magielnice, np. magiel skrzyniowy… … a także narzędzia do przygotowywania lnu na kołowrotki i międlice do wełny. W pobliżu wyeksponowane są różne rodzaje wozów. A w ich sąsiedztwie znajduje się : …młyn z wiatrakiem z Zebrzydowic z 1904 r., który służył do przygotowania pasz i kaszy. W pasiece zgromadzono wszystkie typy uli spotkanych nie tylko na ziemi pszczyńskiej, ale także na całym Śląsku.
Znajdziemy tu ule skrzynkowe, małe przenośne oraz plecione ze słomy i oblepione gliną (tzw. koszki). Jak widać pasieka jest nadal czynna. Kawałek dalej stoi neogotycka kapliczka słupowa z Poręby. A to orkiestra. Przyznam, że tzw. sztuka ludowa nie zawsze rzuca mnie na kolana. Tu też wolałabym spotkać żywego, biegającego bez łańcucha psiaka ale grupka przedszkolaków była zachwycona więc może ma to sens? Owieczka za to była całkiem żywa.
Tylko jej partner nie chciał się pokazać w całej okazałości… Może obawiał się, że też straci wełnę? Wozownia z Miedźnej z XIX w. to budynek gospodarczy, z dachem siodłowym i dwoma wjazdami, oddzielonymi słupem. Dzieli się na właściwą wozownię na bryczki, wozy i sanie oraz niewielki warsztat z osobnym wejściem i bocznym podcieniem. W środku zgromadzono m.in. młockarnie, urządzenia do wiązania słomy, młynek do mielenia zboża oraz narzędzia rzemieślnicze, np. stoły i strugi stolarskie, szewską maszynę do szycia oraz koło garncarskie. Otaczająca zabudowania zieleń sprawia, że zwiedzanie skansenu to przyjemny spacer. Warto wspomnieć, że skansen powstał w 1975 r. Jest on jedną z atrakcji Parku Pszczyńskiego i wygląda na to, że nadal pozyskuje nowe obiekty.
Masztalnia z Wisły Wielkiej z 1799 r. służyła jako pomieszczenie dla koni lub do przechowywania wozów i uprzęży a także siana (na poddaszu). W jej wnętrzu można zobaczyć m.in.: pługi, brony, drewniane widły i łopaty… … a także chomąta dla koni i krów, babki do ostrzenia kos, koziołki rymarskie oraz kobylicę do obróbki elementów drewnianych. Do środka prowadzi piękna, półkoliście zwieńczona, szeroka brama wjazdowa. Dwuskrzydłowe drzwi wyposażone są w drewniany zamek o mechanizmie zapadkowym. Wnętrze stodoły z Kobielic z 1811 r. należącej do niezamożnego chłopa wygląda typowo czyli dzieli się na środkowe klepisko i dwa sąsieki, oddzielone przegrodami z desek. Zgromadzono tu m.in. kilka wialni do czyszczenia zboża, żarna, sitka do przesiewania ziarna, skrzynię do przechowywania zboża i niecki do wyrabiania chleba.
Tu wyeksponowano wieńce dożynkowe. Opuszczając skansen ponownie przechodzimy przez zabytkową wiatę bramną. Jak zawsze mam nadzieję, że spacer uznacie za udany.

najbliższe galerie:

 
Skansen w Pszczynie.
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
MUZEUM SKANSEN  WSI PSZCZYŃSKIEJ w ...  Pszczyna
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Pszczyna.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
Pszczyna
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Pszczyna '08
1pix użytkownik cynkol odległość 1 km 1pix
Pszczyna
1pix użytkownik bedeg odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (38):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.10.2012 22:56

Piotr54 : Miło przeczytać takie słowa :) Polubiłam to miejsce. Pozdrawiam :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 07.10.2012 14:16

Bardzo udana sesja zdjęciowa. Podobają mi się kadry. Skansen ten znam doskonale więc chętnie do Twojej galerii zajrzałem.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.01.2012 00:58

Anikm : Widzę, że zajrzałam dokładnie w chwili gdy pojawił się Twój komentarz ;) Skansen nie jest duży ale faktycznie znajduje się w nim trochę ciekawych eksponatów. To nie był stracony czas. Polecam i pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.01.2012 00:55

Będąc w Pszczynie nie starczyło mi czasu na skansen, dlatego z przyjemnością obejrzałam go w Twojej galerii.
Całkiem sporo eksponatów tam mają.
Szkoda że tam nie dotarłam.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.01.2012 13:16

Watcher : Miło, że zajrzałeś. Pozdrawiam :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 07.01.2012 12:42

Klimatyczne miejsce..warto zajrzec.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.01.2012 01:32

Caprio, Spaww : To fajnie, że udało mi się Was zaciekawić. Polecam i pozdrawiam :)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 06.01.2012 13:26

Bardzo ciekawa galeria, nie wiedziałem że w Pszczynie jest tez skansen. teraz to już na pewno będę musiał się tam wybrać. pozdrawiam

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 05.01.2012 10:23

Ciekawe i piękne miejsce przedstawiłaś. Pozdrawiam :)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 05.01.2012 01:03

Skuza : Dzięki za dwie dyszki ;) To ciekawe co piszesz. Ja w mieście nie spotykałam się z takimi rzeczami ale prawdę mówiąc jeszcze kilkanaście lat temu u mojej Babci na wsi w użyciu były sprzęty bardziej archaiczne niż te, które widywałam w niektórych skansenach. Pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 05.01.2012 00:08

Konwalio : Dzięki! Miło, że Ci się podobało. Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 04.01.2012 23:35

Za reklame mi tak bliskich okolic dostalas 10,nastepna dalabym za calosc,ale niestety nie ma tej mozliwosci.Bardzo mi sie podoba Twoj przekaz,wizualny i opisowy.Taki magiel z 25 ,posiadala nasza sasiadka,kotucz,(nie wiem w tej chwili jak sie po polsku ten wehikul nazywa)z 23 mielismy w domu,a co do karawanu...na przeciwko mojej szkoly podstawowej byl cmentarz i niejednokrotnie mialam okazje widziec podobny,zaprzezony we dwa piekne konie.Dziekuje za galerie.Pozdrawiam serdecznie:))

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 04.01.2012 22:57

Bardzo lubię takie miejsca!
Fajnie pokazałaś skansen.
Pozdrawiam-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 21:52

Wmp57 : Nie znam skansenów, które wspomniałeś ale w Pszczynie nietrudno o informacje. Przy każdym budynku znajduje się żółta tabliczka z opisem. Poza tym skansen ma swoją stronę w sieci i tam też dokładnie opisane są wszystkie budynki i inne eksponaty. Dziękuję i pozdrawiam :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2322) dodano 04.01.2012 21:28

Też lubie atmosferę jaką niesie skansen.
Mam ich dwa w dorobku: Ciechanowiec i Nowogród.
Ciebie podziwiam za całkiem sporą ilośc informacji nam tu przekazanych.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 21:21

Anusia : Ja się cieszę, że to tylko owieczki a nie np. chmara żywych, żarłocznych komarów ;) Pozdrawiam serdecznie

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 21:18

Margo : Nie ja pierwsza polecam Pszczynę ale jestem spokojna, że na pewno Ci się spodoba :) Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 04.01.2012 21:18

Bardzo dużo szczegółów i zarówno fotograficznych jak i opisowych. Lubię takie miejsca i chętnie tu zajrzałam. Dobrze, że choć jeden żywy obiekt znalazłaś, owieczkę ;-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 21:17

MarcowaDziewczyno : Pewnie równie dobrze jak ja wiesz, że Pszczyna wymaga sporo czasu. Ja miałam na zwiedzanie calutki dzień - od rana do nocy. Sporo się w tym czasie nalatałam i tylko dzięki temu zdążyłam zaliczyć więcej atrakcji. Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 04.01.2012 21:03

Jeśli kiedyś będę w okolicy to na pewno zajrzę. Podobał mi się ten spacer.
Pozdrawiam serdecznie

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 04.01.2012 21:02

Pięknie pokazałas ten skansen , mnie brakło juz czasu ale kiedyś to nadrobię :))
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:52

Dispar : Dzięki za radę. Postaram się wypróbować następnym razem. W Pszczynie skupiłam się na testowaniu innych funkcji. Może przyjdzie dzień, gdy zacznę ogarniać wszystko na raz :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:50

Mapa : Chyba nie mogę się z Tobą zgodzić. Baran może i był nieuczesany ale sesję to mi zapewnił całkiem profesjonalną! Tylko części ciała, które eksponował nie bardzo nadają się do pokazania na OŚ :)))) Miło mi, że wpadłeś. Pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:47

Thunder : Pięknie dziękuję. Ja tam mogłabym wrócić do Pszczyny więc może i Ty zajrzysz w te strony jeszcze raz. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:45

Ela : Dokładnie tak pomyślałam... nareszcie zrobiłam jakąś galerię :) Mam nadzieję, że zrealizujesz plan zwiedzania. Pszczyna naprawdę ma wiele uroku. Pozdrowionka :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:42

Afrodyto : Wielkie dzięki. Ja również pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:41

Wielkopolanko : Cieszę się, że Ci się podobało. Ten karawan to chyba unikat. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:40

Tereza : Sporo atrakcji w tej Pszczynie i nie wiadomo co wybierać gdy jest się tam zbyt krótko. Dzięki za wizytę. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:38

Agra : Fajnie, że zachęciłam. Zrób przy okazji trochę fotek to uzupełnisz moją relację. Była tam fajna kuźnia ale było ciemno, nie było gdzie postawić aparatu... i niestety "poległam"... Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.01.2012 20:34

Grace : Nie spodziewałam się, że skansen będzie się cieszył aż takim powodzeniem... Wracaj ile chcesz miło mi, że miejsce i galeria przypadły Ci do gustu. Pozdrawiam serdecznie :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 04.01.2012 18:38

Bardzo udane uzupełnienie pszczyńskich galerii.
W zamku byłem kilka razy, a tu wcale.
Balans bieli ustawiłbym trochę cieplej. Automat nie zawsze w cieniu się sprawdza.
Podobało się.
Pozdrawiam.

thunder użytkownik thunder(wpisów:58) dodano 04.01.2012 18:06

Dzięki za pokazanie nowego miejsca, byłem w Pszczynie ale nie wiedziałem że mają tam skansen, a lubię takie miejsca. Bardzo fajna galeria i miejsce.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 04.01.2012 17:31

No nareszcie, jakaś Twoja galeria !!! :-) Uroczy skansen, wezmę go pod uwagę przy zwiedzaniu pałacu, co mam nadzieję, kiedyś w końcu nastąpi. Karawan rzeczywiście robi wrażenie. Pozdrówki :-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.01.2012 16:29

Świetnie. Poczułam, że jestem tam osobiście. Fantastyczny klimat miejsca. Karawan i Magiel - Ekstra!!!
Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1933) dodano 04.01.2012 10:06

Bardzo podobało się! ciekawie przedstawione! zwiedziłam już dużo skansenów ale karawan też widzę pierwszy raz!
Pozdrawiam serdecznie:)))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 04.01.2012 08:32

Mgfoto...byłam w Pszczynie,ale nie miałam okazji zwiedzić skansenu,żałuję bo pokazałaś,że warto.Bardzo ciekawa prezentacja.Pozdrawiam serdecznie:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1354) dodano 04.01.2012 06:15

Aleś mnie miło zaskoczyłaś - wokół siebie staram się obowiązkowo zaliczać tego typu miejsca , ale jakoś tu nie dotarłem , mimo wielu opracowań dla Obieżyświatów .Widać że portal się przydaje -niedługo nadrobię braki.Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 04.01.2012 03:11

Wspaniala galeria, pieknie pokazana i wyczerpujaco opisana. Skanseny bardzo lubie, maja charakter i niczego nie udaja, bede tu czesto wracac:) Serdecznie pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!