m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Parafia św. Zygmunta - parafia zlokalizowana na Starych Bielanach, należąca do dekanatu bielańskiego. Jej kościołem parafialnym jest kościół św. Zygmunta, a kancelaria parafialna mieści się przy ul. Daniłowskiego 64. Proboszczem parafii jest ks. dr Krzysztof Kosk. Parafia powstała 28 czerwca 1951 roku w wyniku wydzielenia z parafii św. Marii Magdaleny w Wawrzyszewie, została ona erygowana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. . Jej świątynią stała się tymczasowa kaplica przy placu Konfederacji, jednak cały czas trwały starania o budowę stałego kościoła Kaplica stała po przeciwnej stronie obecnego kościoła, przy ulicy Daniłowskiego.
Starania o rozpoczęcie budowy świątyni toczyły się bardzo powoli i ks. Janowi Penkale nie dane było doczekać rozpoczęcia budowy, zmarł 27 marca 1973 roku. Po nim proboszczem został ks. Ryszard Grygielko. Spotkał się on z bardzo dużymi trudnościami, gdyż Służba Bezpieczeństwa zaczęła wszelkimi sposobami utrudniać rozpoczęcie jakichkolwiek prac. Z terenu zniknęło wiele przygotowanych materiałów budowlanych. W dodatku nowy proboszcz do 1977 roku był oficjalnie jedynie wikariuszem, co potęgowało rozczarowanie wśród parafian. Na terenie parafii znajduje się także kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej, umieszczona w Szpitalu Bielańskim, przy ulicy Cegłowskiej 80. Przy parafii mieści się także Zespół Pomocy Bliźniemu.
Misja organizacji - Zespół stara się pomagać w miarę możliwości najbardziej tego potrzebującym: ludziom starszym, chorym, ubogim, pozbawionym pracy, matkom samotnym, rodzinom wielodzietnym.  W Zespole  Pomocy Bliźniemu, działa 15 wolontariuszy. Zespół Pomocy Bliźniemu przy Parafii św. Zygmunta W parafii św. Zygmunta działają też: biblioteka, w której studenci udzielają korepetycji oraz księgarnia, w której oferta książek jest godna pozazdroszczenia. Książki o rodzinie i dla rodzin: modlitewniki, poradniki o karmieniu piersią, naturalnym planowaniu rodziny, porodach w domu, no i oczywiście o tym, jak stworzyć szczęśliwą, katolicką rodzinę na każdym etapie jej rozwoju. Jest też spory dział z książkami dla dzieci.
Plac Konfederacji - położony z dala od głównych ciągów komunikacyjnych centralny plac osiedla Zdobycz Robotnicza w obszarze MSI Stare Bielany, w dzielnicy Bielany.Plac Konfederacji położony jest u zbiegu ulic Schroegera, Lipińskiej, Daniłowskiego oraz Płatniczej. W miejscu, gdzie obecnie jest ujęcie wody oligoceńskiej, stała drewniana kaplica, która została przewieziona na Gocław. Obecnie już nie istnieje. Na placu znajduje się także kamień upamiętniający żołnierzy 77. pułku piechoty. Wyryty jest na nim napis: Żołnierzom 77. pułku piechoty Wojska Polskiego i 77. pułku piechoty okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej oraz mieszkańcom ziemi lidzkiej. Poległym i zamordowanym przez okupantów w latach 1939-1945. W hołdzie i ku pamięci następnych pokoleń Polaków. Rodacy. Plac wytyczony został wraz z budową całego osiedla Zdobycz Robotnicza pod koniec lat 20. XX wieku, otoczony jest niską, piętrową zabudową w modnym w latach 20. stylu dworkowym. Domy mają charakterystyczne wysokie dachy pokryte czerwoną dachówką. Ich projekt przygotował Janusz Dzierżawski. Obecnie zespół sakralny, stanowiący jednorodną całość przestrzenną i funkcjonalną tworzą trzy bryły: kościoła, dzwonnicy i plebani. Świątynia jest dwupoziomowa.  Dolny kościół, który mieści około sześciuset osób, może być wykorzystywany nie tylko do celów sakralnych, ale i do spotkań pozaliturgicznych - spektakli teatralnych, wykładów, katechez etc. Górny kościół mieści jednorazowo do czterech tysięcy wiernych.
Układ kościoła św. Zygmunta architekci oparli konsekwentnie - i to nawet w części mieszkalno-katechetycznej - na planie sześciokąta foremnego o module trójkąta równobocznego o boku długości siedem i pół metra. Figury geometryczne trójkąta i sześciokąta foremnego stały się symbolami kościoła św. Zygmunta, co uwidocznione zostało nawet w logo parafii.
Sześciokątna jest nawa główna świątyni i dom sióstr. Pośrodku nawy głównej w posadzce umieszczony jest mały fragment jasnego marmuru w kształcie sześciokąta foremnego. Ma on dokładnie takie same proporcje co nawa główna. Rytm regularnych figur geometrycznych podkreślają odsłonięte konstrukcje sklepień naw bocznych i sal katechetycznych. Konstrukcja ma tę zaletę, że jest stosunkowo łatwa w montażu. Rekordowe tempo budowy - cztery lata od wykonania wykopów pod fundamenty do oddania świątyni do użytku wiernych - to w znacznej mierze zasługa prostoty konstrukcji kopuły. Wielkie trójkątnae okna, każde o powierzchni sześćdziesięciu metrów kwadratowych, sprawiają, że wnętrze świątyni jest bardzo jasne. Po lewej stronie znajduje się wyższy od nawy głównej o kondygnację chór. Nad kaplicami i kruchtą umieszczone zostały sale katechetyczne.
Trzydziestometrową rozpiętość kopuły pokonano dzięki zastosowaniu systemu drewnianych, klejonych dźwigarów.
Nawa główna i kaplice boczne zostały przykryte dachem namiotowym. Konstrukcję dachu stanowią dźwigary z drewna klejonego. Oryginalnym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnego pomieszczenia dla osób z małymi dziećmi, oddzielonego od reszty świątyni przeszkoloną kratą, co pozwala na uczestnictwo w nabożeństwach rodzicom z małymi dziećmi, które nie przeszkadzają pozostałym wiernym. Ołtarz główny w stylu modernistycznym.

najbliższe galerie:

 
PODGLĄDAJĄC LATO
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 6
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
BOŻE NARODZENIE 2011
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Moja Warszawa (20)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
POWĄZKI
1pix użytkownik mereks odległość 2 km 1pix
Warszawa-Powązki
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!