m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Po opuszczeniu Kapadocji przejeżdżamy przez równinę Konyi;  rolniczy region. Obszerne połacie ziemi, zaorane, obsadzone i ozdobione stadami pasących się owiec i kóz. Pośród pól trafiamy na mocno kontrastujące miejsce, z daleka przyciągające wzrok białą plamą.
Jest to Słone Jezioro - Tuz Gölü. Turcję zwiedzałam we wrześniu i o tej porze roku w jeziorze nie ma wody. Taflę jego stanowi gruba warstwa soli, po której można swobodnie spacerować. Wrażenie niesamowite, to taka mini solna pustynia. Jest to drugie co do wielkości jezioro Turcji. Ma bardzo duże zasolenie, bo aż 34%. Dla porównania Morze Martwe ma tylko 28%. Już od czasów starożytnych stanowiło źródło korzyści dla okolicznych mieszkańców a i teraz zapewnia pokrycie znacznej części zapotrzebowania na ten surowiec.
Dojechaliśmy do Ankary. Celem naszego zwiedzania jest Muzeum Cywilizacji Anatolii, gdzie znajdziemy eksponaty pochodzące z cywilizacji Anatolii począwszy od 50 000 r. p.n.e. a kończąc na II wieku n.e. Muzeum obejmuje zabytki kultur Anatolii od czasów prehistorycznych (paleolit). Ekspozycja ma układ chronologiczny. Obejmuje kolejno: paleolit, neolit, chalkolit, starszą epokę brązu, okres wpływów asyryjskich w Anatolii, starszy okres hetycki, okres imperium hetyckiego, czasy nowohetyckie, zabytki frygijskie, urartyjskie, lidyjskie. W kilku gablotach można zobaczyć figurki kultowe...... Bogini Matka występuje w rożnych postaci w zależności od okresu. Brązowy przedmiot kultowy symbolizujący wszechświat, tzw.sztandar, z grobu hetyckiego kapłana w Alaca Höyük
Posążek jelenia, symbolu hetyckiej bogini. Oko w oko z bogiem burzy - relief z bramy królewskiej w Hattuşa.
Hellenistyczny posąg Dionizosa. W galerii spędziliśmy ciut ponad godzinkę a tyle tysięcy lat przesunęło się przed naszymi oczami. Niestety, czas pożegnać Ankarę i ruszyć w dalszą drogę na podbój Stambułu. W drodze zrobiliśmy króciutki popas na małe conieco w tureckim aromacie i smaczku. Droga nam się wcale nie dłużyła. Każdy na swój sposób zabijał cza podczas jazdy. Jedni drzemali, inni pstrykali mijające widoki za oknem.
Pierwsza nazwa miasta - Bizancjum, pochodziła od imienia jego założyciela - Byzasa. W III wieku n.e. miasto nosiło nazwę Augusta Antonina, na cześć syna Septymiusza Sewera - Antoniusza. Cesarz Konstantyn I Wielki zmienił nazwę miasta na Nova Roma, czyli Nowy Rzym, jednocześnie gruntownie przebudowując miasto. Inne nazwy z tego okresu to: Roma Constantinopolitana. Nazwa Konstantynopol, czyli Miasto Konstantyna, została po raz pierwszy użyta przez cesarza Teodozjusza II i stała się oficjalną nazwą miasta przez cały okres bizantyjski, używaną również w czasach Imperium osmańskiego. Na północnym krańcu Hipodromu stoi tzw. Fontanna Niemiecka - urocza altana, będąca prezentem cesarza niemieckiego Wilhelma II w drugą rocznicę jego wizyty w Stambule w 1898 roku. Stoi ona w miejscu, gdzie rosło Drzewo Krwi, na którym powieszono straconych janczarów po buncie w 1826 roku. Kolejnym ważnym punktem na Hipodromie jest Obelisk Egipski - Dikilitaş, przywieziony z egipskiej świątyni w Karnak na polecenie cesarza Teodozjusza. Wykonano go w kamieniołomach w Asuan dla uczczenia faraona Totmesa III. To właśnie jego wielkie czyny opiewają hieroglify na bokach obelisku.  Obelisk uszkodzono podczas transportu i umieszczono na marmurowym cokole z 389 roku, który zdobią sceny z najlepszych lat Hipodromu.  Kolumna Wężowa stoi na Hipodromie w Stambule pomiędzy dwoma obeliskami. Pierwotnie znajdowała się w świątyni Apollina w Delfach i na rozkaz Konstantyna Wielkiego znalazła się w 324 roku w Konstantynopolu. Zamiast głowicy miała trzy głowy węży, które zostały zniszczone w czasach Imperium Osmańskiego. Jedna z głów znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule, druga w Muzeum Brytyjskim w Londynie, trzeciej nie odnaleziono Błękitny Meczet zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I , który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji
Aby zobaczyć wnętrze, trzeba było poczekać w takiej oto kolejeczce....... warto. Meczet został wzniesiony na planie niemal kwadratu i otoczony jest pięknym dziedzińcem. Do placu, na którym się znajduje, wiedzie pięć bram. Na dziedzińcu znajduje się midha dla wiernych (fontanna do umycia się przed wejściem do  świątyni), która pełni jedynie rolę ozdobną. Dziedziniec wewnętrzny jest otoczony krużgankami wspartymi na 26 kolumnach. Do wnętrza meczetu prowadzą trzy wejścia, dwa z dziedzińca zewnętrznego i jedno z wewnętrznego.
Świątynię zwieńcza kopuła o średnicy ponad 22 metrów, która wznosi się 43 metry ponad poziom posadzki. Podtrzymują ją cztery filary, które z powodu swojej średnicy (5 m) nazywane są niekiedy nogami słoniowymi. Ściany meczetu zdobią arabeski i niebieskie kafle z Izniku, od których meczet wziął swoją nazwę. Ich ilość jest imponująca: szacuje się, że wynosi ona ponad 20.000.
 Wnętrze meczetu jest bardzo jasne, gdyż światło wpada tutaj przez niebagatelną liczbę 260 okien, w których nie zachowały się niestety oryginalne barwne szyby. Błękitny Meczet jest nadal miejscem modlitwy, dlatego pewna jego część jest oddzielona od części dla turystów. Wchodząc do świątyni należy, zgodnie z tradycją muzułmańska, zdjąć buty oraz okryć ramiona, kobiety zaś - głowę.
Przykrywanie głów przez kobiety, to raczej jest mało stosowane. Jakoś nikt szczególnie na to nie kładł nacisku podczas mojej wizyty. Wychodzimy pełni wrażeń i podziwu dla tej architektury osmańskiej. Oczywiście i tu można zaopatrzyć się we wszelakie pamiątki. Z tej odległości widać cały wspaniały kunszt budowli, która jest charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Turcji na całym świecie.
Jeszcze ostatni rzut oka na Błękitny Meczet, bo przed nami.......... Hagia Sophia, Kościół Mądrości Bożej z dobudowanymi przez Muzułmanów czterema minaretami. Monumentalna świątynia bizantyjska, uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Była to najwyższa rangą świątynia w Cesarstwie bizantyjskim, katedra patriarsza oraz miejsce modłów i koronacji cesarzy. W ciągu wieków niedościgniony wzór świątyni doskonałej i niemal symbol Kościoła bizantyjskiego. Została ona ufundowana przez Justyniana I Wielkiego. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano minarety). Za tą bramą kryje się już nowa opowieść, ale o tym w następnej galerii.
Jeszcze tylko pamiątkowa foteczka  z prawdziwymi mężczyznami i ich wspaniałymi maszynami............. i ślicznie dziękuję za wytrwałość wszystkim gościom.

najbliższe galerie:

 
Ankara - cytadela
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Ankara
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 3 km 1pix
W cieniu półksiężyca
1pix użytkownik hana odległość 3 km 1pix
TURCJA -  Ankara
1pix użytkownik paulus odległość 4 km 1pix
Ankara  - 2012
1pix użytkownik kulart odległość 5 km 1pix
Turcja Ankara Mauzoleum Ataturka
1pix użytkownik licja odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 08.01.2012 20:43

Ciekawa wyprawa :)Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3148) dodano 07.01.2012 20:15

Ech...Turcja, pięknie tam, orientalnie tam...kusi mnie ten kraj od 2lat, aby udać się tam z plecakiem na barkach i przewodnikiem w dłoni...ale trochę mam pietra jednak ;-)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 07.01.2012 17:13

Pipol, masz rację....nie pomyślałam wcześniej w tych kategoriach. Skoro moim celem w galerii była Ankara, to thumb powinien też być z Ankary a nie ze Stambułu, jak wcześniej to uczyniłam........myślę, ze teraz będzie OK.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 07.01.2012 17:06

Stambuł będzie zaznaczony przy następnej galerii, bo akcja tylko tam będzie się odbywała. Wybrałam Ankarę, jako miejsce pośrodku między Słonym jeziorem a Stambułem.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7249) dodano 07.01.2012 13:43

Interesująco, słone jezioro i Błękitny Meczet warte odwiedzin :-), pozdrawiam :-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9033) dodano 07.01.2012 13:16

Aha ,na mapie raczej bym zaznaczył Istambuł nie Ankarę. pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9033) dodano 07.01.2012 13:14

Ta kolejka na foto 31 lekko przerażająca :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.01.2012 12:10

Ciekawa ta Turcja. Fajnie ujęłaś meczet w kwiatach na 43. Pozdrawiam :)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 07.01.2012 12:00

Dziękuję ślicznie miłym gościom za odwiedziny; pszczola76, orteza ratuje przed endoprotezą i pomaga, pragnienie zwiedzania jest silniejsze od wszelkich niedogodności fizycznych.....pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1907) dodano 07.01.2012 10:14

Bardzo przyjemna galeria tym bardziej, że odświeżyłam ten pobyt. Byłam tam w czerwcu to jezioro słone też było bez wody ale takich tłumów zwiedzających to nie było. Turcja mnie zauroczyła i na pewno będę do niej wracać:)))
Pozdrawiam noworocznie:)))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 07.01.2012 04:29

Maju-maju, bardzo interesujaca wyprawa, pokazalas duzo ciekawych eksponatow, duzo ladnej architektry, wspaniale opisy. Dziekuje, ze odstalas w "kolejeczce", ja bym sie pewnie nie skusila:)) Pozdrawiam cieplo:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7309) dodano 07.01.2012 01:38

Maju-maju, w Stambule byłem i muszę przyznać, że zarówno Hagia Sophia jak i Błękitny Meczet zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Która budowla bardziej mi się spodobała, to sam nie wiem. W każdym razie miasto warte zobaczenia.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!