m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Suchowola położona jest w środkowej części województwa podlaskiego w powiecie sokólskim, w obrębie Zielonych Płuc Polski, na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego. Malownicze, piękne krajobrazy o każdej porze roku, rozległe tereny leśne z dużą ilością grzybów są bezcennym skarbem gminy Suchowola, zapewniającym wspaniały wypoczynek ludziom szukającym ciszy i spokoju, w symbiozie z niczym nieskażoną naturą. Od 1775 roku Suchowola uznawana jest za Geograficzny Środek Europy, dzięki kartografowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - Szymonowi Antoniemu Sobiekrajskiemu, który dokonał stosownych wyliczeń.  Miejscem przecięcia linii, poprowadzonych z najbardziej wysuniętych na wschód i zachód, północ i południe punktów Europy, okazał się ówczesny Rynek, a obecnie Park Miejski w Suchowoli. Pierwszy kościół w Suchowoli wybudowano z drewna w 1791 r. W 1798 r. z nakazu władz pruskich nabożeństwa parafialne przeniesiono z kościoła w Chodorówce, który był w bardzo złym stanie, do Suchowoli. W 1876 r. wierni podjęli starania o wybudowanie nowej świątyni.Dnia 7 X 1885 r. kościół został poświęcony i rozpoczęto odprawiać w nim nabożeństwa. Konsekracja świątyni miała miejsce 10 IX 1905 r. Dokonał tego biskup wileński Edward Ropp. Niewątpliwą ciekawostką miasta jest Izba Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła z 1885 roku, w którym znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Suchowola jest celem licznych pielgrzymek ze względu, iż jest to miejsce urodzenia (Okopy k/Suchowoli), dzieciństwa i młodości błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Łuk z Krzyżem Papieskim (będący częścią historycznego ołtarza wybudowanego z okazji pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w Białymstoku podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r.),
Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki,ustawiony w centralnym miejscu parku w centrum miasteczka.Na to miast za plecami znajduje się olbrzymia fontanna ,w nocy pięknie podświetlana wieloma kolorami tęczy. Kamienne tablice przybliżające najważniejsze wydarzenia w historii miasta.
 Oraz pomniki ku czci mieszkańców Ziemi Suchowolskiej poległych w obronie Ojczyzny, Dzięki naturalnym walorom przyrodniczym Gmina Suchowola stwarza dogodne warunki rozwoju agroturystyki. Zwolennicy wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku znajdą tu ciszę, spokój, piękne krajobrazy oraz kuchnię regionalną.
Kolejnym punktem mojej wyprawy po wschodniej stronie naszego kraju było Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku. Budowę kościoła pod wezwaniem Ofiarowania Matki Bożej rozpoczął w roku 1759 przeor dominikanów o. Remigiusz Zahorowski. Wznosił go na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie, zwanego pózniej Farą. Konsekracja świątyni miała miejsce w roku 1785. Kościól wybudowano w stylu barokowym (barok dominikański). natomiast wystrój, ołtarze - maja ornamenty dekoracyjne rokokowe. Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z dwiema wieżami, z których zachodnia jest niższa a wschodnia nadbudowana w początkach XX w. Pod prezbiterium i transeptem znajduje się krypta grobowa, w której spoczywają fundatorzy kościoła - Tyszkiewiczowie.
W kościele znajduje się również przy pierwszym filarze ołtarz z Cudownym Obrazem Matki Bożej Różanostockiej. Na zasłonie tego obrazu - kopia obrazu M.B. Różanostockiej pochodzącą z XVIII wieku. 28.06.1981 — Odbyły się w sanktuarium UROCZYSTOŚCI KORONACYJNE obrazu MB. którym przewodniczył ks. kard. Franciszek Macharski z Krakowa. 10.11.1919 — dzięki staraniom bpa J. Matulewicza i proboszcza do Różanegostoku przybywają Ks.salezjanie i podejmują działalność oświatowo-wychowawczą, otwierając różnego typu szkoły,prowadzone do dziś. Pozostawiając Różanystok jeszcze  wypada zerknąć na odrestaurowaną willę znajdującą się obok kościoła. Moja trasa biegnie w kierunku Dąbrowy Białostockiej a następnie Lipska nad Biebrzą, gdzie już z dala widnieje monumentalna świątynia parafialna, gdzie zatrzymuje sie aby nawiedzići i zobaczyć miasteczko. Miasto Lipsk położone jest nad górna Biebrzą i otoczone kompleksem dużych i ciekawych pod względem przyrodniczym łąk bagiennych i torfowych.Lipsk to aktywny ośrodek sztuki ludowej. Do dziś aktywnie działa i pracuje wiele wytwórczyń dywanów dwuosnowych oraz sejpaków. Ich prace można obejrzeć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.W Lipsku rozpoczyna się niezwykle ciekawy szlak kajakowy na Biebrzy.
W kościele p.w. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Bazylianki, ukoronowany koronami papieskimi 10 lat temu.To tu rok rocznie pielgrzymują teściowe.Pielgrzymka teściowych odbywa się pod szczególnym patronatem bł. Marianny Biernackiej - teściowej, która podczas II wojny światowej oddała swe życie w zamian za ocalenie ciężarnej synowej.Na zdj. Wnętrze świątyni. Z Lipska wyruszyłem wiejskimi drogami przez łąki i bory, wzdłuż granicy z Białorusią aby dotrzeć do Rudawki wioski na końcu świata położonej w głębi puszczy Augustowskiej przy samej granicy państwa. Widoczna drogą przez wioskę dotarłem do samej granicy gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej zawrócili mnie z powrotem.Jeszcze nie ma tu przejścia dla pieszych, jedynie wodne. Urząd Żeglugi Śródlądowej w Giżycku swoim terytorialnym zasięgiem działania obejmuje także Kanał Augustowski od połączenia z rzeką Biebrzą do granicy Państwa. 1 maja 2009 otwarto nowe i jedyne w tej części Polski wodne przejście graniczne Rudawka - Lesnaja na granicy Polski i Białorusi. W chwili obecnej granicę można pokonać jedynie droga wodną, drobnym sprzętem pływającym (w przyszłości planuje się ruch pieszy i rowerowy).
W takim razie obieram kierunek wzdłuż Kanału Augustowskiego, drogi wprawdzie wąskie i wyboiste jak to w puszczy doprowadzają mnie szczęśliwie do wsi Gruszki i Mikaszówka. Wieś powstała z rudni prowadzonej od połowy XVII wieku do 1826 roku.Nazwa wsi ma związek z pobliskim jeziorem Mikaszewo. Ludność, która tu osiadła zajmowała się wyrębem i spławem drzewa, a także bednarką. We wsi istnieje wiele zachowanych obiektów tradycyjnego budownictwa. Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, zbudowany w 1907 r. jest urządzony w tradycyjnym puszczańskim stylu - liczne rogi jelenie i łosie.
Mikaszówka była ulubionym miejscem wypoczynku Jana Pawła II, zanim jeszcze został on Papieżem - spędzał w tych okolicach udane wakacje. 
Odwiedził te miejsca jeszcze w 1999 roku podczas pielgrzymki do kraju.Bezpośrednio po śniadaniu kolumna papieska wyruszyła krętymi piaszczystymi drogami Wigierskiego Parku Narodowego. Po przejechaniu 8-kilometrowej trasy, orszak papieski dotarł do zagubionej wśród niewielkich wzgórz malowniczej wioski Leszczewo, gdzie zatrzymał się przed jedną z uboższych, drewnianych chat, pokrytą zardzewiałym blaszanym dachem. W obszernej izbie czekała na niego rodzina państwa Milewskich wraz z piątką dzieci i sąsiadami „zza płotu”.
Krajobrazy Kanału Augustowskiego, jezior tego pojezierza oraz Puszczy Augustowskiej to poezja i uczta dla oczu. Każde jezioro jest inne, każdy odcinek Kanału Augustowskiego, czy fragment Puszczy Augustowskiej są do siebie niepodobne. Śluza Mikaszówka została zbudowana w 1828 r. przez por. inż. Wojciecha Korczakowskiego. Różnica poziomów pomiędzy zalewem rzeczki Mikaszówki, a stawem Sosnówka wynosi przy stanach normalnych 2,44 m. Wymiary komory śluzy są podobne do innych śluz Kanału Augustowskiego - długość użytkowa 43,31 m, szerokość 6,05 m. Wszystkie śluzy w tym czasie były w remoncie. Ostatnim etapem mojej eskapady Podlasie Mazury było urocze i uświęcone od wieków miejsce Studzieniczna.
 
 Studzieniczna, obecny kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej został zbudowany w 1847 r., z fundacji chłopa Szymona Andruszkiewicza z Pawłówki pod Sejnami. Wystrój wnętrza kościółka jest dziełem ludowych artystów. Kościół ma trzy ołtarze: główny pod wezwaniem Świętej Rodziny i boczne: św. Jana Nepomucena i św. Tekli.
Szczególną uwagę zwraca krucyfiks nad prezbiterium. Żyrandole z rogów łosia. Kościół mija się, idąc na wyspę do sanktuarium .
Do kapliczki i studzienki oraz pomnika Jana Pawła II, prowadzi ścieżka z 1920 r. usypana na grobli Wcześniej wyspę z lądem łączył drewniany most. Murowana kapliczka w kształcie ośmiokątnej rotundy, została wybudowana w 1872 r. przez inżyniera pracującego przy Kanale Augustowskim - Ludwika Jeziorkowskiego. Osadzona na 64 dębowych palach, połączonych kratowaniem z solidnych bali i wzmocnionych brukiem kamiennym. Nawiązuje do stylu renesansowego. Sanktuarium położone nad Jeziorem Studzienicznym. W 1999 roku odwiedził je papież Jan Paweł II . Wewnątrz kapliczki mieści się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej, ukoronowany w 1995 roku koronami papieskimi. Jest to XVIII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej . Dzieło nieznanego twórcy, żyjącego w połowie XVIII w. Namalowany na płótnie obraz, przymocowany do drewnianej tablicy, był dwukrotnie restaurowany od 1786 r. Od 1995 r. Studzieniczna stała się głównym miejscem kultu w diecezji ełckiej. O kilkanaście kroków od kaplicy wykopana jest studnia, z której woda ma leczyć rozmaite choroby wierzącego ludu.Na uroczystość nałożenia korony na obraz Matki Bożej Studzienicznej, którą pobłogosławił Ojciec Święty 5 lipca 1995 r, przybył ówczesny prezydent RP, Lech Wałęsa. Z tej okazji cudowna studzienka została całkowicie odrestaurowana.
W Studzienicznej Jan Paweł II był tylko jeden raz, w czasie pielgrzymki. Dopłynął tam statkiem z Augustowa i niespodziewanie - dla nielicznej grupy parafian i turystów - zszedł na ląd. Zaraz po wizycie w 1999 roku nad brzegiem jeziora stanął pomnik Jana Pawła II, a miejsce to stało się jeszcze bardziej odwiedzane przez pielgrzymów. W Studzienicznej papież spędził kilka godzin m.in. na obiedzie u ówczesnego proboszcza Zygmunta Kopiczko. Wówczas gospodyni proboszcza przygotowała regionalny posiłek. Największe zaskoczenie sprawiły papieżowi i gościom kartacze (kołduny). Są to duże, okrągłe kluski o średnicy kilkunastu centymetrów z tartych ziemniaków z dodatkiem ziemniaków gotowanych, nadziewane mielonym mięsem z dodatkiem cebuli, pieprzu i majeranku.
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Bagna Bachmackie
1pix użytkownik jotwu odległość 10 km 1pix
BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY WIOSNĄ
1pix użytkownik xxx odległość 10 km 1pix
BIEBRZAŃSKA PRZYRODA
1pix użytkownik xxx odległość 10 km 1pix
TRATWĄ PO BIEBRZY
1pix użytkownik xxx odległość 11 km 1pix
Tratwą po Biebrzy.
1pix użytkownik jotwu odległość 11 km 1pix
Tratwą po Biebrzy
1pix użytkownik pedro1912 odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.01.2012 02:08

Interesujaca wycieczka, pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 14.01.2012 00:14

Podoba mi się bardzo! Galeria bliska memu sercu:))
Pozdrawiam serdecznie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.01.2012 20:21

Ciekawe kościoły i zielona willa :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.01.2012 17:50

Fajną wycieczkę sobie zrobiłeś.
Pięknie usytuowany i wkomponowany w otoczenie pomnik Jana Pawła II w Studzienicznej.
W oko wpadła mi też kapliczka z pnia drzewa z 30.
Nie jeżdzij więcej na motorze bez kasku z rozwianymi włosami, bo to niebezpieczne;)
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!