m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Wiele miejscowości, współczesnych wsi, leżących na pograniczu Mazowsza
i Podlasia może poszczycić się ciekawą historią, która miała bezpośredni wpływ na ich rozwój urbanistyczny. Należy wspomnieć, że znaczna liczba obecnych większych
wsi w swoim rodowodzie była pierwotnie małymi miasteczkami. Swój rozkwit,  w historii miasta lokowane w średniowieczu
przeżywały w XV i XVI wieku. Wąsosz wykorzystywał korzystne położenie przy szlaku wodnym i lądowym z Wizny do
Prus Wschodnich. Było to bezpośrednim efektem powiązania
miejscowości z traktami handlowymi. Wąsosz posiada dwie świątynie, Kościół filialny usytuowany przy rynku (zwany przez mieszkańców klasztorkiem) jest jedną z cenniejszych pamiątek nie tylko architektury, ale i burzliwej historii regionu. Na zdj. Kościół filialny, pierwotnie karmelitów trzewiczkowych powstał około 1625 roku. Karmelici trzewiczkowi zjawili się w Wąsoszu na początku XVII wiek.u Legenda głosi, że dwóch zakonników zatrzymało się na wypoczynek w Wąsoszu, podczas podróży z Krakowa do Wilna.
Szlachta i mieszczanie zwrócili się do nich z prośbą o założenie w Wąsoszu klasztoru. Obiecali cenne darowizny. Prośba mieszkańców została wysłuchana. Klasztor powstał w 1605 roku. Przez prawie dwa stulecia, do powstania styczniowego karmelici byli błogosławieństwem dla Wąsosza i okolic. Założyli pierwszą szkołę, uczyli uprawy roli i leczyli mieszkańców. Po rozbiorach stali się ostoją polskości. Wspierali uczestników kolejnych powstań. Na zdj. Zabudowa wsi. W podziemiach klasztoru przechowywali broń, chronili rannych powstańców. Po upadku powstania, na rozkaz gubernatora łomżyńskiego klasztor został zlikwidowany. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z XVI wieku, przesłonięty srebrną sukienką pochodzącą z około 1740 roku, zaś korony są z 1659 roku.Obraz widoczny na zdj. (sorry za nie najlepszą jakość fotki) Podczas remontu kościoła robotnicy natrafili na pewien detal zdobniczy. Po jego zbadaniu okazało się, że jest to sgraffito, ozdoba charakterystyczna dla architektury renesansowej. Sgraffito umieszczone było nad jednym z dawnych okien elewacji frontowej i przedstawia Ostatnią wieczerzę. W lipcu 1941w Wąsoszu zginęło ok. 250 miejscowych Żydów. W miejscu gdzie pochowano ofiary znajduje się pomnik upamiętniający to wydarzenie. Zbrodni dokonało kilkunastu miejscowych z inspiracji Niemców - podobnie jak w pobliskim Jedwabnem.
Kolejny Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Sienkiewicza, który został wybudowany w latach 1508 - 1532 w stylu późnogotyckim. Murowany z cegły w wątku wendyjskim i polskim, trójnawowy, pseudobazylikowy. W środku usytuowany jest obraz Przemienienia Pańskiego,
po jego lewej stronie obraz św. Rozalii namalowany w 1908 roku.
 Z białego marmuru wykonano epitafium przez małżeństwo Bzurów w drugiej połowie XIX wieku. Na zdj. Jedna z stacji Drogi Krzyżowej. Drugie prostokątne epitafium z białego marmuru zostało wmurowane 15 sierpnia 1997 roku na uroczystej mszy św. przez wojewodę łomżyńskiego i parafian wąsoskich. Na zdj. Obraz w świątyni. Opuszczamy miejscowość Wąsosz i udajemy się w jego okolicę.
Wieś Romany, typowa rolnicza wioska w centrum znajduje się zabytkowy Kościół parafialny i kilka chałup z końca XIX w. Swoją obecną nazwę Romany przyjęły od ich pierwszych właścicieli, braci Zdzisława i Wojciecha, pochodzących z Roman, w Ziemi Przasnyskiej. Dobra niedaleko Stawisk otrzymali około 1417 roku od księcia Janusza I Mazowieckiego. Kilka lat później zbudowali tu kościół, a parafia erygowana została w roku 1420. A w latach 1858 - 1863 z fundacji Piotra Dobrzyckiego, wzniesiony został neogotycki kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Na zdj. Wnętrze świątyni z lat 1858 - 1863 z fundacji Piotra Dobrzyckiego.Nad głównym wejściem do świątyni, zapewne jeden z budowniczych, niewprawną ręką wykonał napis:
”1859.

W Przybytku Twoim Racz Przyjąć Panie,

Prawowiernego Ludu wzdychanie

A obłąkanych przesądem kroki,

Niechay sprostują prawd Twych Wyroki

1863”
Na zdj. Obraz MB ufundowany na 100 lecie Parafii. Na zdj. Dwór Piotra i Kamili Dobrzyckich, z roku 1843. Okazały dwór, malowniczo usytuowany na wprost kościoła, to już ruina.  Z każdym rokiem, coraz szybciej, zanika także otaczający budynek piękny niegdyś park. W otoczeniu pól uprawnych , lasów i łąk pozostawiamy wieś Romany a by iść dalej ... i szukać pozostałości życia i kultury naszych prapraojców. Na rozstaju dróg zawsze stała kapliczka lub krzyż witając lub żegnając przybysza i mieszkańców - i tak pozostało do dziś. Takie widoki to już prawie sporadyczne przypadki na Podlasiu, gdzie lepianka pomalowana na biało i drewniany płotek z malwą pod ścianą.
I kapliczka pochylona nad swoim losem który staje się już nie modny A święty Antoś od rzeczy zgubionych i nie możliwych jak by nieco zafrasowany, mimo że jeszcze jakaś dusza przynosi Mu kwiatki. Szkoda tych czasów które odchodzą do skansenów - a co pozostanie po nas - ? … wiosną, latem, jesienią i zimą. Jest wiele urokliwych zakątków, czyste powietrze, ciszę i spokój. Piękna krajobrazu  dopełniają typowo polskie widoki: kościelnych wież, przydrożnych kapliczek i krzyży, łaciatych krów i bocianów na gniazdach i łące. Piękno natury, o ile i tego człowiek doszczętnie nie zniszczy.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Romany
1pix użytkownik mocar odległość 15 km 1pix
BIEBRZA W WIOSENNEJ SZACIE
1pix użytkownik mocar odległość 17 km 1pix
Biały Grąd
1pix użytkownik jotwu odległość 17 km 1pix
BIEBRZA 2012 r.  A
1pix użytkownik mocar odległość 17 km 1pix
BIEBRZA - BIAŁY GRĄD
1pix użytkownik mocar odległość 18 km 1pix
BIEBRZA - BIAŁY GRĄD / lato 2013r /
1pix użytkownik mocar odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1193) dodano 21.02.2012 18:50

Wiejsko, sielsko i pięknie. Pozdrawiam serdecznie :-)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 20.02.2012 16:15

miłe , sielskie klimaty :) podobało mi się , pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 20.02.2012 05:09

Przez chwile przeniosles mnie w swiat dziecinstwa, myslalam, ze czas sie cofnal i znowu jestem na wakacjach,
w ktorej to chacie kobiety zaczna sie zbierac pod wieczor na rozaniec,
kiedy trzeba zmienic kwiaty w kapliczce,
dobrze, ze jeszcze istnieja nie dokonca wyasfaltowane drogi i rzyska zlociste.
Dziekuje i pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 20.02.2012 00:23

Urokliwa okolica :)Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 19.02.2012 23:48

Anikm - Dziękuje Tobie za cenne wiadomości , co do kopii obrazu tak czułem że jest kopia Rubensa ale nie bylem pewien więc nie wspominałem. A przeszłości mi bardzo szkoda, dlatego pragnę ją zatrzymać przynajmniej na zdjęciach.
Agra60 - Dziękuje za zaufanie i życzliwość, a gdy będziesz się wybierał na Podlasie mogę posłużyć pomocą.

Pozdrawiam Was serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.02.2012 22:23

Sielskie obrazki. Już niedługo taka zabudowa wsi przejdzie do przeszłości.
Takie słupy na chodniku (zdj.12), to tyko w Polsce chyba się spotyka. Jak tam się można poruszać, np. z wózkiem dziecięcym? Bezmyślność kompletna.
Na 17 kopia ,,Zdjęcia z krzyża” Rubensa.
Oryginał znajduje się w katedrze w Antwerpii ( piękne dzieło).
Kopia niezbyt dobra, widać zachwiane proporcje ciała (szczególnie ręce), ale wiadomo że ciężko doścignąć mistrza malarstwa barokowego.
Pozdrawiam serdecznie:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1354) dodano 19.02.2012 15:40

Na Podlasie zamierzam niedługo wrócić -wiele miejsc które pokazałeś swoich galeriach ja za Tobą zwiedzałem ( zawsze dziękowałem za te Twoje przewodnikowe galerie ) Te miejsce też wpisałem do ściągawki miejsc do zobaczenia.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!