m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zapraszam do Hanoi, stolicy Wietnamu, drugiego miasta pod względem ilości mieszkańców po Ho Chi Minh ( Sajgonie ). To jedna z 6500000 mieszkanek Hanoi. Tak mniemam. Czyżby maleństwu nie pasował ustrój socjalistyczny? Temu młodzieńcowi chyba też. To bardzo ważne miejsce dla każdego Wietnamczyka. Mauzoleum Ho Chi Minha. Tu spoczywają jego zabalsamowane doczesne szczątki.
Przed mauzoleum powiewa flaga narodowa. Samo mauzoleum ma pewien tragiczny posmak, jako że wystawia na publiczny widok ciało człowieka, który swoim prostym życiem i skromnością przeciwstawiał się właśnie przesadnemu kultowi jednostki. Poza tym, naród nie wypełnił jego życzenia, aby po śmierci spalić jego ciało, a prochy rozsypać na Północ i Południe kraju. Do przekraczających tę biała linię strzelają bez ostrzeżenia; ale może pilot tylko nas postraszył.

Te kobiety poważnie mnie zaintrygowały. Ubrane w szare uniformy, skrywały twarze pod szerokimi kapeluszami. To co robiły też było dziwne: w moim odczuciu pełły trawę!?
Miałem wrażenie, że coś przeskrobały i obywały karę. W kraju o ustroju socjalistycznym  nie można ich jednak potępić... Od września do grudnia mauzoleum jest zamykane. W tym czasie odbywa się konserwacja doczesnych szczątków Hồ Chí Minha. Ot, pech!

Obok w parku stoi jakiś patriotyczny pomnik, nie pamiętam jednak co upamiętnia. Znowu te dziewczyny, pracują piątkami. Mała gratka; zmiana warty przed mauzoleum.
Ho Chi Minh to znany wietnamski rewolucjonista i polityk, jedna z najwybitniejszych osobistości XX wieku. Ten niezłomny bojownik o jedność i niepodległość Wietnamu, nie doczekał niestety ostatecznego zwycięstwa nad Amerykanami i zjednoczenia kraju.

Żył w latach 1890-1969. Był premierem (1945-1955) i prezydentem (1955-1969) Demokratycznej Republiki Wietnamu.

Jego prawdziwe nazwisko z lat dzieciństwa to Nguyễn Sinh Cung. „Hồ Chí Minh” jest jednym z około 50 pseudonimów, jakimi się posługiwał. W Wietnamie do dzisiaj nazywany jest pieszczotliwie Bác Hồ (Wujek Hồ).

Hồ Chí Minh wcześnie zetknął się z ruchem narodowo-wyzwoleńczym, co ukierunkowało jego poglądy. Podróżując po Europie poznawał poglądy socjalistów i różnego rodzaju nacjonalistów. Związał się z ruchem komunistycznym i stał się jego wybitnym działaczem.
Ocena niektórych aspektów działalności Hồ Chí Minh może być z dzisiejszego punktu widzenia co najmniej kontrowersyjna, niemniej jednak w Wietnamie pamięć o legendarnym przywódcy i kult jego osoby są ciągle żywe. Jest w tym pewien paradoks, jako że Bác Hồ był bardzo skromnym człowiekiem i widząc kult, jakim jest otaczany po śmierci, pewnie przewracałby się w grobie. W szklanej trumnie w mauzoleum znaczy się. Auta, którymi podróżował widziane przez szybę i fotografowane bez filtra polaryzacyjnego. Udajemy się do parku, gdzie zobaczymy dom, w którym mieszkał.
Skromny drewniany dom postawiony na palach. Budynek stoi obok prywatnego schronu przeciwlotniczego i pokazuje pełen prostoty styl życia legendarnego przywódcy Wietnamczyków. Hồ Chí Minh żył w tym domu od 1958 r. do swojej śmierci w 1969.
Dorodna kiść bananów. Ten system pneumatoforów kojarzy mi się z cypryśnikiem błotnym z arboretum w Kórniku. Owoce pomelo. Tradycyjna forma uprawy grządek.
Bohater niniejszej galerii; Wujek Ho. Jeszcze na jedną chwilkę zajrzymy do Pagody na Jednej Kolumnie zbudowanej w 1042 roku. Znajduje sie nieopodal mauzoleum w otoczeniu zbiornika wodnego. Następny przystanek; Muzeum Literatury.

najbliższe galerie:

 
Wietnam cz.  VIII - Hanoi.  Ulica.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Hanoi przejazdem,  nocą,  w deszczu i mgle
1pix użytkownik doracz odległość 2 km 1pix
Wietnam cz.  VII - Hanoi. Świątynia Literatury.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
WIETNAM...XI ZJAZD KOMUNISTYCZNEJ PARTII WIETNAMU
1pix użytkownik deszcz odległość 3 km 1pix
Wietnam,  Ha Noi
1pix użytkownik daleko_stad odległość 3 km 1pix
Tysiące mil od krainy uśmiechu - Wietnam
1pix użytkownik baracuda77 odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 03.02.2012 07:32

Fajna galeria,obejrzałam z zainteresowaniem.Pozdrawiam:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 02.02.2012 18:53

Witamy - przypomnieliśmy sobie nasze podróże po Wietnamie. Dzięki - miałeś dużo cieplej na północy bo pod koniec stycznia już było bardzo zimno. Pozdrawiamy

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 02.02.2012 17:22

Podoba się:)) a z tą trawą to niezły szkopuł;) pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 02.02.2012 17:02

Na zdjęciu 3 dziewczynka po prostu chce podwójnego batonika (jak on się nazywał,Twister?),na zdjęciu 4 chłopak już traci nadzieję.:):)
Jeżeli chodzi o 10 przychodzi mi taka myśl,w wojsku malowano trawę na zielono to może w Wietnamie prostuje się trawę a krzywą wyrywa ?:)

Na serio,podobało mi się u Wuja Ho.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 01.02.2012 23:25

Moim faworytem jest zdjęcie Nr 21 ;) Bardzo fajna galeria. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.02.2012 21:32

Magdaleno;)))

Wmp dzieci są przyszłością narodu, patrząc więc na zdjęcia młodych Wietnamczyków uśmiecham się w duchu, bowiem może to pokolenie zmieni wreszcie ten Kraj.

Pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 01.02.2012 21:03

Zmiana warty bardzo widowiskowa! Przy 28 ucieszyłam się: "Oooo, cypryśnik błotny." - nie możemy się mylić, to musi być on:-) Takie kobiety skubiące trawę (bez szpikulców i w innych nakryciach głowy) widziałam przy grobowcach Mingów. Miałam wrażenie, że zastępowały kosiarki do trawy i sądziłam, że jest to forma walki Chińczyków z bezrobociem. Przyznaję, że ja w taki właśnie sposób jak Wietnamki walczę z mleczami w trawniku, mimo że mąż (upss, za Anikm Mąż) mówi: "Daj spokój, opryskam." Pozdrawiam:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!