m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Udajemy się w kierunku Pałacu Topkapi (Topkapi Sarayi), to niezwykły kompleks budowli, rozciągający się na jednym z siedmiu wzgórz Stambułu, z widokiem na Morze Marmara i Złoty Róg. Niegdyś stał tu królewski pałac Konstantyna, opuszczony i pozostawiony w ruinie po upadku cesarstwa. Gdy Turcy zdobyli miasto, z woli Mahmeda II wzniesiono tak zwany Nowy Pałac (1462 - 78 r.), początek przyszłego kompleksu pałacowego, który w XVIII wieku przybrał nazwę Topkapi, co znaczy Brama Armatnia Przed wejściem do pałacu stoi fontanna sułtana Ahmeda III, uznana za najpiękniejszą w całym Stambule. Została postawiona w 1728 r. i uchodzi za obiekt tureckiego stylu rokoko. Wybudowana na planie prostokąta posiada piękne fasady z rzeźbionymi ornamentami oraz inskrypcjami w kolorze złota na niebieskim tle. Brama Imperialna oddziela pałac od miasta. Została zbudowana za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy. Nad bramą umieszczono inskrypcję z 1478 roku. Po bokach bramy znajdują się pomieszczenia dla strażników. Pierwszy Dziedziniec zwany również Dziedzińcem Janczarów. Był dostępny dla wszystkich, będąc jednocześnie jedynym miejscem w pałacu, gdzie wysocy dostojnicy mogli wjechać konno.  Między Bramą Imperialną a Bramą Pozdrowień ciągnie się 300 metrowa aleja platanowców. Po lewej stronie dziedzińca znajdowały się magazyny zaopatrujące pałac, pomieszczenia dla kupców, stajnie i łaźnie. Budynki te nie zachowały się do dzisiaj.
Na pierwszym dziedzińcu znajduje się również Kościół Hagia Eirene, który stoi na miejscu pierwszej katedry Konstantynopola, zbudowanej na ruinach przedchrześcijańskiej. Budowla nigdy nie była meczetem, co jest w Stambule wyjątkowe. Wewnątrz w apsydzie zachował się krzyż na złotym tle z VIII wieku, pozostałość dawnej mozaiki. Za kościołem znajduje się dziedziniec, na którym w porfirowych sarkofagach spoczywali cesarze bizantyjscy. Przez Bramę Środkową nazywaną także Bramą Pozdrowień docieramy do Drugiego Dziedzińca - Dziedzińca Dywanu. Brama Imperialna została zbudowana za panowania Mehmeda Zdobywcy. Natomiast dwie charakterystyczne, ośmiokątne wieże dobudowano w XVI wieku. Ciekawostką jest fakt, że konno mogły przez tę bramę przejeżdżać zaledwie dwie osoby - sam sułtan oraz...   matka sułtana! Wieża Sprawiedliwosci
Jeden z najważniejszych budynków w Imperium Osmańskim - siedziba rady państwa czyli Dywanu. Wejście do sali posiedzeń Rady Sułtańskiej... W tych pomieszczeniach wielki wezyr i jego rada podejmowali decyzje wpływające na losy całego państwa. Odbywało się to pod bacznym spojrzeniem samego sułtana, który mógł śledzić obrady z małego pomieszczenia z zakratowanym oknem, sam nie będąc widzianym.
 To sprytne rozwiązanie oznaczało, że rada nigdy nie wiedziała, czy w danym momencie sułtan przysłuchuje się ich dyskusjom, więc cały czas trzeba się było mieć na baczności. W rogu Drugiego Dziedzińca mieścił się wewnętrzny skarbiec, w którym janczarzy pobierali żołd. Obecnie można tu podziwiać wystawę broni z całego świata muzułmańskiego i nie tylko. Znajduje się tutaj nawet zbroja samuraja japońskiego. Wystawiona broń pochodzi również z rozmaitych epok - od VII do XX wieku. Najciekawszymi eksponatami są miecze, które należały do najsłynniejszych sułtanów: Mehmeda Zdobywcy, Sulejmana Wspaniałego i Ahmeta I. Przed Bramą Szczęśliwości, zwaną też Bramą Białych Eunuchów, za którą znajduje się trzeci, dawny prywatny podwórzec sułtana. Przez Bramę  nikt nie mógł przejść bez specjalnego zezwolenia. Za tą pozłacaną kratą znajduje się Sala Audiencyjna. Tutaj sułtan spotykał się z delegacjami z obcych państw i ze swoimi doradcami wojskowymi. Ze względów bezpieczeństwa obsługę sali stanowili głuchoniemi. Wejście do Sanktuarium Płaszcza Proroka - święte miejsce islamu, w którym można zobaczyć pamiątki po Mahomecie .....
.....brodę, zęby, płaszcz, listy, pieczęć, odcisk stopy, miecze ... oraz drzwi, rynnę... ze świątyni w Kaaba. Na Czwartym Dziedzińcu, czasem nazywanym Ogrodami Tulipanowymi lub Imperialną Sofą znajdują się pawilony, w których odpoczywał sułtan. Dziś znajduje się restauracja, gdzie przy filiżance kawy można podziwiać widoki na Morze Marmara i azjatycką część miasta.... a także cieśninę Bosfor Czwarty Dziedziniec Holl Cesarski na Czwartym Dziedzińcu
Pawilon Bagdadzki z 1639 r., wybudowany dla upamiętnienia zdobycia Bagdadu przez Murata IV. Przepiękny widok na Złoty Róg i dzielnicę Galata. Pod Baldachimem Ibrahima z 1640 r.To tutaj w cieniu pozłacanej kopuły sułtan spożywał posiłek kończąc rytualny post ramadan. Wnętrze Pawilonu Obrzezania.
Alejki łączące budynki na Czwartym Dziedzińcu. Po prawej stronie drugiego dziedzińca znajdują się kuchnie pałacowe, wyposażone w 20 kominów.
Kiedy pałac był zamieszkały, pracowało w nich ponad 1000 pomocników głównego kucharza.
W czasach sułtanów przygotowywano tu posiłki nawet dla 20 tysięcy osób dziennie! Obecnie wnętrza kuchni mieszczą wszelkie potrzebne kuchenne akcesoria oraz ekspozycje porcelany, sprowadzanej dla sułtana aż z Chin czy Japonii.
Nam niestety z braku czasu, tych delikatnych porcelanowych cacuszek nie dane było zobaczyć. Fragmenty kamiennych tablic poukładane po wyjściu z pomieszczeń kuchennych. Nie udało nam się dowiedzieć o ich przeznaczeniu Na dokładne zwiedzenie pałacu potrzebny byłby choć jeden cały dzień. Nam dane były tylko 3 godziny. Nie zdążyliśmy zobaczyć pomieszczeń haremu. Skarbiec w zaliczyliśmy z trzecią prędkością kosmiczną. Wychodząc cieszyliśmy się, że udało nam się choć namiastkę zobaczyć tych wszystkich wspaniałości, ale niedosyt czuje się do tej pory. Stambuł zwiedzaliśmy w 2008 roku. A przed nami dalsze zwiedzanie.......... dziękuję za wytrwałość i zapraszam do następnych galerii.

najbliższe galerie:

 
Pałac Topkapi - nasza wizyta
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix
Stambuł - Sultanahmet - Topkapi
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Stambuł
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix
Haga Sopia  i  Błękitny  Meczet
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix
STAMBUŁ - PAŁAC TOPKAPI
1pix użytkownik agata odległość 0 km 1pix
Istambuł - na granicy Europy i Azji
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3873) dodano 20.01.2012 07:11

Pałac imponujący,piękne zdobienia,ładna galeria.Pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 17.01.2012 20:54

Bardzo interesujące :)Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.01.2012 04:52

Alez piekne te naczynia kuchenne i inne eksponaty rowniez.
Widac baldchim sultana cieszy sie ogromna popularnoscia;)
Piekna architektura. Pozdrawiam:))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 15.01.2012 23:20

Do pałacu Topkapi nie dotarłem, więc miło było pooglądać. Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4186) dodano 15.01.2012 22:11

Faktycznie perełka warta pokazania. Znakomita galeria, ciekawa interpretacja. Podoba mi się:)
Pozdrawiam serdecznie.

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 15.01.2012 22:10

Wspaniałe miasto i wspaniały pałac. W Skarbcu trzeba uważać, takie tam eksponaty, że o zawrót głowy nie trudno. Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.01.2012 19:05

Piękny pałac. Wspaniale prezentuje się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Zdobienia cudowne.
Widoki rozpościerające się z miejsca jego usytuowania piękne.
Dziękuję Maju za zaprezentowanie tej perełki.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!