m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Katedra Św. Jura znajduje się przy placu Swiatoho Jura 5 i powstała w latach 40 - 60 XVIII w. Zaprojektował ją B. Meretyn, fundatorami byli metropolici Atanazy i Lew Szeptyccy. Nad portalem ustawiono monumentalne posągi świętych: greckiego arcybiskupa Atenezego Aleksandryjskiego ( patrona A. Szeptyckiego ) i papieża Lwa ( patrona L. Szeptyckiego ) . Wykonał je J.J. Pinsel. Jego dziełem jest także umieszczona na attyce grupa rzeźbiarska „Święty Jerzy pokonuje smoka” / Budowniczymi katedry są B. Meretyn i K. Fesinger. Znakomite formy architektoniczne utrzymane są w stylu późnego baroku. We wnętrzu na uwagę zasługuje ołtarz główny wykonany przez rzeźbiarzy; S. Fesingera, M. Filewicza i S. Starzewskiego oraz pomalowany przez J. Radziwiłowskiego i L. Dolińskiego. Sprzedaż książek przed pomnikiem Iwana Fedorowa, rosyjskiego i ukraińskiego pierwszego drukarza, który drukował cyrylicą.Za nim znajduje się Ddawny Arsenał Królewski z lat 1639-46 Obok na ulicy Podwalnej znajduje się wieża Korniakta ( 1572- 1578 ), najwyższa w tych czasach budowla Lwowa, pozostająca do dziś architektonicznym symbolem miasta. Kaplica Trzech Wielkich Świętych z 1578-1591 r.
Pomnik Nikifora na skraju placu Muzealnego Kościół Bożego Ciała będący częścią zespołu klasztoru dominikanów powstał w latach 1749 - 1764 a budowniczymi byli M. Urbanik i K. Muradowicz. We wnętrzu na uwagę zasługuje ołtarz główny z rzeźbionymi drewnianymi posągami: Św. Jana Chrzciciela oraz apostołów: Piotra, Pawła i Łukasza. Nowoczesna księgarnia z wieloma ciekawymi publikacjami w tym przewodnikami po polsku. Apteka muzeum znajdująca się na jednym z narożników ( ulice: Stauropigijska i Drukarska ) rynku założona w 1735 r. Współczesny ratusz zbudowano w 1827 - 35 w stylu biedermeier. Wysokość wieży ratuszowej – 65 m. W 1852 r . na wieżę zabudowano nowy zegar sprowadzony z fabryki austriackiej Wilhelma Stiehle, który działa do dziś.
Na rynku pod nr 2 znajduje się renesansowy Pałac Bandinellich z 1737 - 39 r. wiążący się z pochodzącego z Florencji Roberta Bandinelli wnuka słynnego rzeźbiarza Bartolomeo Bandinelli oraz z założeniem pierwszej regularnej poczty w Lwowie w starym budynku Bandinellich już w 1625r. Na rynku pod nr 4 znajduje się renesansowa „Czarna kamienica” - pierwszym właścicielem był aptekarz Jan Lorencowicz który w tym budynku miał na parterze aptekę. Obecny kształt budynku pochodzi z 1884r. kiedy to dobudowano trzecie piętro i wykonano rustykowanie fasady. Od 1926 r. budynek wykupiło miasto i po przystosowaniu do celów muzealnych w 1929r. otwarto Muzeum Historyczne. W rynku pod nr 6 znajduje się renesansowa Kamienica Królewska lub Korniakta z 1580 r. Na wewnętrznym placu zachował się wspaniały renesansowy dziedziniec z otwartymi krużgankami po odbudowie w 1926- 29 r. wg projektu L. Gyurkovicha wraz z całkowitą wymianą wszystkich kolumn i zdobień. Dziś tu odbywają się koncerty muzyki klasycznej i przedstawienia teatralne. Kolejny przykład budowli przy rynku pod nr 11 - Kamienica Gaslarowska z 1899 – 1900 r., pod nr 12 – Kamienica Justglacowska z XVI w, pod nr 13 Kamienica Alembekowska z XVII w. ( z nr 12A przed 1940 rokiem – bo wówczas uważano 13 za liczbę nieszczęśliwą. ) Wejście główne do ratusza dwoma kamiennymi lwami trzymającymi tarcze z herbami miasta. Duży herb miasta usytuowano jak widać w tympanonie na fasadzie ratusza. A tu kolejny przykład zabudowy rynku - pod nr 10 barokowy Pałac Lubomirskich, gmach „ Proswity” z 1763 r.
W 1810 roku plac ratuszowy uporządkowano: ułożono bruk i ustawiono fontanny m.in. Neptuna ( rzeźbiarz Hartmann Witwer ). Rynek można podziwiać w nieskończoność - np. pod nr 26 Kamienica Janszolcowska z XVI w … i obok pod 27 Kamienica Faubachowska również z XVI w. Pod nr 29 duży Pałac Korytowskiego z 1768 r należący niegdyś do komendanta miasta Lwowa. Wychodząc z rynku nr 23 zajmuje renesansowa Kamienica Szolc - Wolfowiczów z 1570 r- należąca do słynnych patrycjuszów lwowskich. Odchodząca od rynku ulica Halicka z ładnymi ławeczkami z napisami Lwów.
Ładny motyw z roślin przy Prospekcie Swobody przypominający o tym co ich i nas niebawem czeka. Kamienica - budynek książki przy placu Mickiewicza.

… i budynek nowej architektury przy ulicy Wałowej Pomnik Adama Mickiewicza zaprojektowany przez profesora Politechniki Lwowskiej A. Popiela w układzie kolumny jońskiej, którą wieńczy znicz z płomieniem - symbol ofiarnej służby narodowi. U podstawy kolumny wykonany z brązu posąg A. Mickiewicza, do którego zlatuje geniusz poezji, podając poecie starogrecką kefarę – symbol natchnienia poetyckiego. Pomnik odsłonięto 30 października 1904 r. w gronie licznie zebranych Lwowian i udziale syna Władysława Mickiewicza przybyłego z Paryża. Naprzeciw pomnika Mickiewicza znajdują się również pięknie odbudowane kamienice Katedra Łacińska p. w. Wniebowzięcia NMP - główna świątynia rzymskokatolicka we Lwowie
Muzeum Narodowe im. A. Szeptyckiego przy Prospekcie Swobody nr 20 Znów ciekawa kompozycja kwiatowa w kształcie ukraińskiej flagi. Naprzeciw pomnika Szewczenki ciekawy architektoniczne budynek banku Przy Prospekcie Swobody pomnik Tarasa Szewczenki przy skrzyżowaniu z ulicą Szewczenki ( dawniej Akademicką ) Przy placu Katedralnym ciekawa kompozycja kwiatowa. Wejście na Cmentarz Łyczakowski - jeden z największych i najbardziej znanych w Europie znajdujący się na stokach malowniczo porośniętego bujną roślinnością wzgórza.
Kaplice, grobowce i nagrobki często mają dużą wartość artystyczną i plastyczną Okazały przykład takiej kaplicy z Cmentarza Łyczakowskiego Na cmentarzu pochowano około pół miliona osób - Ukraińców , Polaków, Austriaków, Niemców, Ormian, Rosjan. Pamięć o Marii Konopnickiej wiecznie żywa Grobowce w większości zadbane i mające piękną oprawę artystyczną - nagrobek W. Barwińskiego We wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się Cmentarz Orląt Lwowskich - widok na kaplicę i katakumby …
… i nagrobki na Cmentarzu Orląt Lwowskich… dalej przeniesiemy się do centrum … …gdzie na końcu Prospektu Swobody nr 28 zobaczymy Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Budynek wzniesiono w 1897 - 1900 r. wg projektu dyrektora Szkoły Przemysłowej, prof. Z. Gorgolewskiego We wnętrzu opery na szczególną uwagę zasługują schody reprezentacyjne, sala lustrzana i widownia - tu fragment sufitu w Sali Lustrzanej. Na rogu pl. Katedralnego i ulicy Halickiej znajduje się Kaplica Boimów, której fundatorem pod koniec XVI w. był zamożny kupiec Jerzy Boim. Przed zakończeniem naszej krótkiej wizyty zobaczymy Lwów z góry… … z Kopca Unii Lubelskiej widzimy dziś po raz ostatni najwyższej klasy zabytki o wspaniałej przeszłości . Dziękujemy oglądającym i zapraszamy do kolejnych naszych galerii.

najbliższe galerie:

 
Ukraina - Lwów - część II
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Л ь в і в
1pix użytkownik lola310889 odległość 0 km 1pix
Lwów - Rynek Starego Miasta
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik piotr54 odległość 1 km 1pix
LWÓW (1) Szybkie zwiedzanie...
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik przemo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
maryush użytkownik maryush(wpisów:148) dodano 21.01.2012 23:42

cześć bezb. pozdrowienia z WB

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 17.01.2012 21:45

Lwów zawsze podobający.
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 17.01.2012 20:59

Nie byłam ale już mi się podoba :0Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 17.01.2012 18:43

Do Lwowa jeszcze nie dotarłam,muszę to szybko nadrobić,bo widzę,że warto.Ładna galeria.Pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 17.01.2012 00:53

Piękne kamienice. Cmentarza Łyczakowskiego rzeczywiście mogłoby być więcej. Z przyjemnością obejrzałam:-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.01.2012 23:45

Podobnie - nigdy nie bylam, nie widzialam niestety Lwowa:( z tym wieksza ciekawoscia obejrzalam Wasza galerie:)Podoba mi sie bardzo, pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.01.2012 23:34

Dzięki Wam odwiedziłam Lwów po 27 latach. Prawie nic się nie zmieniło, troszkę wyładniało i bardziej kolorowo. Podoba mi się galeria.
Pozdrawiam serdecznie.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.01.2012 21:37

Nie byłam, nie widziałam ale bardzo ciekawie jest pokazany w Waszej galerii.Może jeszcze uda mi się tam pojechać/marzenia.
Byłam w Kijowie i coś /nawet dużo/te dwa miasta mają podobnego w klimacie-pozdrawiam.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 16.01.2012 19:41

A my tak podobnie do Wmp :-) i tylko podobnie, albowiem jedynie 1/2 DiB tam tuptała :-) a i było to jeszcze kilka lat wcześniej...
Miasto piękne, choć chyba w dalszym ciągu potężnie zniszczone, Łyczakowski magiczny, choć mocno władze komunistyczne ingerowały aby zatracił to piękno...
Fajna wycieczka, pozdrawiamy,
D&B

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 16.01.2012 19:15

Miło się wspominało Lwów razem z Wami. Dla mnie jednak najpiękniejsza i najciekawsza jest katedra ormiańska :-). pozdrawiam :-)

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 16.01.2012 18:41

To miasto ma niezwykły charakter i ja też mogłabym odkrywać je bez końca. Byłam tam wielokrotnie i wciąż jestem go ciekawa. Znam te wszystkie miejsca, a Waszymi oczami spojrzałam na nowo.
Pozdrawiam :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 16.01.2012 18:31

Lwów, piękne miasto. Byłem tam raz, jakieś 20 lat temu. Gdzieś mam kilka fotek.
Piękny pomink Adasia, konkuruje skutecznie z tym krakowskim.
Kaplica Boimów, cudo detale.
Cmentarz Łyczakowski - to temat na super galerię, mało tych zdjęć.
Wreszcie odnowiony cmentarz Orląt Lwowskich, pamiętam Łuk Triumfalny zniszczony gąsiennicami czołgów.
Może jestem zachłanny, ale mało, mało mi Lwowa.
Pozdrawim ciepło B & Z.

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 16.01.2012 18:14

Pięknie! Mi Lwów również nigdy się nie znudzi. Zawsze jadąc/wracając w/z Karpat Ukraińskich dobę lub dwie spędzam we Lwowie, włóczęga brukowanymi uliczkami to duża przyjemność, do tego najlepszej jakości hałwa słonecznikowa kupowana na wagę, popita kawsem chlebowym..ech ;-)

PS - na wieżę ratusza można wejść, też świetne widoczki na otaczającą architekturę.


Pozdrawiam. ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!