m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Z Panajechel popłynęliśmy stateczkiem na rejs przez jezioro Atitlan. Na dugim końcu jeziora wysiedlismy na krótki spacer po Santiago de Atitlan. Miasteczko położone jest nad zatoką Lago Atitlan na wysokości ponad 1500 m n.p.m. Jesteśmy w centrum miasteczka, przed makietą jeziora, w tle wulkan  San Pedro. W ryneczku zachodzimy do  kościoła. Trafiamy na modlitewne skupienie tubylców. Charakterystyczne ubrania świętych.
Tu możemy fotografować wnętrze, czego nie mogliśmy zrobić w Chichicastenango. Większość mieszkańców miasteczka i okolic to rodzimi Majowie. W tych okolicach, a więc i w  miasteczku żywy jest kult Maximona. Kult jest mieszanką wierzeń prekolumbijskich w majańską boginię Mam i wpływów katolickich. To nie jest Maximon! Maximon przedstawiany jest w formie sidzącego mężczyzny w kapeluszu na głowie z zapalonym papierosem lub cygarem w ustach.
W wieczornej peregrynacji co roku zajmuje on inny dom, który staje się na ten okres sanktuarium. Co roku, przy zmianie lokalu, podczas Wielkiego Tygodnia, organizowana jest pielgrzymka do nowego miejsca. Wyznawcy ofiarowują Maximonowi pieniądze, alkohol, cygara lub papierosy, by w ten sposób zyskać jego przychylność oraz opiekę nad zdrowiem, dobrymi zbiorami i pożyciu małżenskim. Choinka stojąca na placu centralnym miasteczka. Indianie w Gwatemali nie pozwalają sie fotografować. Spacerek powrotny do przystani.
Kobiety noszą charakterystyczne nakrycia głowy. Bazarek przy przystani z lokalnie wytwarzanymi tkaninami. Na zakończenie kilka scenek ulicznych z Panajachel, położonego po przeciwnej stronie jeziora Atitlan.
Jakże barwne chicken busy, które jeszcze pojawią się w galeriach gwatemalskich.
Do zobaczenia w jednym z najładniejszych miast jakie było mi dane odwiedzić - w Antiqua.

najbliższe galerie:

 
Gwatemala cz. II - Jezioro Atitlan.
1pix użytkownik wmp57 odległość 9 km 1pix
Ameryka Centralna - Atitlan II
1pix użytkownik irolek odległość 9 km 1pix
Lago de ATITLAN
1pix użytkownik bartekplk odległość 13 km 1pix
Ameryka Centralna - Jezioro Atitlan
1pix użytkownik irolek odległość 20 km 1pix
W PARKU JURAJSKIM U GORĄCYCH ŹRÓDEŁ- GWATEMALA
1pix użytkownik bartekplk odległość 31 km 1pix
QUETZALTENANGO - GÓRSKA STOLICA GWATEMALI
1pix użytkownik bartekplk odległość 32 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 26.04.2012 18:24

Autobusy robią wrażenie.Wyglądem przypominają TIR-y i to dodaje im uroku.Pozdrawiam

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 21.04.2012 12:59

marzy mi się wyprawa do południowego meksyku, belize i gwatemali:) chociażby po to, żeby zobaczyć te wspaniałe autobusy:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.04.2012 21:23

Autobusy najfajniejsze, ale wypatrzyłam też fajne hamaki na bazarku;)
Tak sobie myślę że ten Maximon za życia musiał być mało święty, skoro teraz przekupują go pieniędzmi, alkoholem i papierosami;)
Pozdrawiam serdecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6773) dodano 18.04.2012 23:46

Te kolorowe autobusy są super:) no i Indianie oczywiście, ale chyba wszędzie jest tak samo, że nie dają się fotografować, ja przynajmniej spotkałam się z tym w Meksyku..
pozdrawiam:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1354) dodano 18.04.2012 09:24

Spojrzałem na znaczniki Twoich galerii to Azję i Amerykę Południową sobie upodobałeś ( o Europie nie wspominam bo w końcu tu mieszkasz ) Tak jak oglądam Twoje galerie ,posiłkuję się swoimi wspomnieniami to te małe miejscowości Ameryki Poł mimo że są tak podobne do siebie ,nawet używają podobnego nazewnictwa - to człowiek nie jest nimi znużony - ten koloryt dookola od strojów po kolorowe autobusy po śniadą opaleniznę jej mieszkańców -tu chce się być.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 17.04.2012 21:30

Nie wiem czy to ja się dziś czepiam czy Wy słabo dobieracie wizytówki galerii ;) Święci troszkę dziwnie wyglądają... ale za to szał barw na autkach fajny. Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3168) dodano 17.04.2012 19:44

Numer jeden tej galerii, to Indianie (szkoda, że tak mało fotek), numer dwa to te kolorowe autobusy, numer trzy to te kolory na ulicach ;-)

Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!