m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Agadir - miasto w południowym Maroku, port nad Oceanem Atlantyckim, ośrodek administracyjny prowincji Agadir. Miasto jest ośrodkiem przemysłu rybnego i cementowego. Międzynarodowy port lotniczy jest oddalony od miasta o 22 kilometry. Obok lotniska nie znajdują się żadne hotele.  10 kilometrów piaszczystych plaż oraz średnio 300 słonecznych dni w roku sprawia, że Agadir jest najpopularniejszą nadmorską miejscowością wypoczynkową w Maroku Pozostałością po starym mieście jest jedynie kazba położona na północ od portu. Na wzgórzu zwyczajem mieszkańców jest ułożony arabski napis - Bóg, Ojczyzna,Król. W nocy podświetlony. Większość hoteli zlokalizowana jest przy samej plaży, kilka minut spaceru od centrum Agadiru.
Również nie które z hoteli zlokalizowane są w centrum miasta jak by ten na zdj. w którym spędziłem dwie noce. Widok na hotel w pełnym kadrze. Przed wejściem na promenadę trzeba przejść przez niewielki park Agadir miasto od szerokiej, piaszczystej plaży oddzielony jest jedynie nadmorską promenadą. Piaszczysta plaża - a jaka szeroka.... Widok na port rybacki i młodą marynę
W lewą stronę 6 km plaży aż po teren pałacu królewskiego Natomiast w prawą stronę kierując się dojdziemy do nowocześnie zbudowanej maryny i ekskluzywnych restauracji, kawiarni i butików. Miasto założyli w XV wieku Portugalczycy, jednak już wcześniej znajdowała się tu fenicka kolonia Thymiaterium. W kolejnym stuleciu Agadir został zajęty przez wojska marokańskiej dynastii Saadytów. Nastąpił wówczas gwałtowny rozkwit miasta, chociaż jego znaczenie przyćmiewały porty As-Sawira i Al-Dżadida. Po Kryzysie Marokańskim W 1911 miasto było blokowane przez Niemców. W 1913 miasto znalazło się pod panowaniem francuskim,
W roku 1914 po wybudowaniu portu miasto bardzo szybko się rozwijało, gdyż przeładowywano tu eksploatowane w głębi kraju zasoby naturalne. W latach 50 miasto znalazło się w niepodległym Maroku. Nocą 29 lutego 1960 r., w przeciągu 15 sekund, zostało prawie doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi. Zginęło wtedy około 15 tysięcy osób, a 20 tysięcy straciło dach nad głową. Miasto trzeba było praktycznie w całości odbudować, dlatego też nie ma ono typowo marokańskiego charakteru. Po trzęsieniu ziemi w 1960 roku, Agadir został pozbawiony swojej medyny. Od 1970 roku znany włoski dekorator Coco Polizzi, pasjonat tradycyjnego budownictwa, marzył o jej odbudowaniu w jak najbardziej autentyczny sposób.
Pierwszy kamień węgielny położono dopiero w 1992 roku. Medyna zajmuje cztery i pół hektara i zbudowana jest z kamienia, ziemi i drewna, pochodzących z okolicznych regionów. Prace nad ukończeniem tej części miasta nadal trwają. Obszar ten poza budowlami z kamienia posiadał będzie sztuczne jezioro oraz ogrody botaniczne. W Agadirze jest najwięcej hoteli spośród marokańskich kurortów. Większość skupia się przy bulwarze Muhammada V, biegnącym równolegle do plaży. Ot i sposób na dorobienie kilku Dirhamów Marok. lub Euro. Ocean
Stop dalej nie ma wejścia, teren prywatny - policaj zawraca zapędzonych ,dalej tylko da króla i jego gości. Więc zawracamy i idziemy na promenadę podglądać część hoteli wypoczynkowych. jw. jw. Promenada o zmierzchu zapełnia się każdego dnia po brzegi
szczególnie tubylcami i turystami. Promenada Plan plaży w Agadirze
Widok zatoki i plaży z wzgórza Kazba W oczekiwaniu na turystę. Za zrobienie zdjęcia natychmiastowo łan dolar. Kazba nieco odnawiana ,ale jeszcze do końca daleko Drzewo pieprzowe. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Maroko. Agadir.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
MAROKO - Agadir - Dolina Ptaków
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Agadir 2008 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Agadir
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
AGADIR (1)
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Agadir - أكادير
1pix użytkownik muczacza odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 29.01.2012 18:46

Miło było przypomnieć sobie piękne wakacje w Agadirze :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 25.01.2012 21:08

Fajna marina i... tapczany w paski ;) Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 25.01.2012 20:15

Także podoba mi się marina.
Całkiem fajne, piaszczyste i bardzo szerokie plaże.
Pozdrawiam serdecznie:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 25.01.2012 12:10

Też myślę o Magicznym Południu, bo Maroko jest tego warte. Chciałoby się zobaczyć wiele, ale po kolei. Chętnie obejrzę fotki z południa Maroka. Może zdążę się tam wybrać (wiek). A w Agadirze mieszkałem w hotelu Kenzi Europa. Ten wysoki hotel górujący nad wszystkimi nazywał się Anezi. Czekam na Magiczne Południe:))

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 25.01.2012 11:40

grace, viv i - No wiadomo że każdy coś dla siebie znajdzie co najbardziej lubi :)
pipol - Dokładnie z tego hotelu na zdj.7 i 8 dokładnie Twój hotel widziałem z balkonu . Hotel góruje nad całym Agadirem a w nocy jest pięknie podświetlony.
strabsenfilm - Ja natomiast zwiedziłem drugą część Cesarskich Miast - Magiczne południe Maroka i zaprezentuje jeszcze kilka galerii z tego Kraju które na pewno zainteresują wielu Obieżyświatów.

Zapraszam i pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 25.01.2012 03:48

Ladna marina i zdjecia kazby. Pozdraiwam.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 24.01.2012 23:42

Twoja galeria przypomniała mi mój pobyt w tym mieście, w którym wypoczywałem po objeździe królewskich miast Maroka. Na moim filmie znalazły się m.in. kadry z niewielkiego zoo, okolice Agadiru z grzbietu wielbłąda i podróż "kolejką", w czasie której można było zobaczyć prawie wszystkie hotele. Ale trzęsienie ziemi zniszczyło duszę Agadiru. Taką, jaką posida Fez czy Marrakesz.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 24.01.2012 23:37

Mieszkałem w takim najwyższym hotelu w mieście. Z balkonu miałem zacny widok. Ale to jeszcze przed cyfrówkami ;(

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 24.01.2012 23:15

Bardzo miłe dla oka widoki ,szczegolnie podobają się
kaktusy 20 i 22.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!