m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Stein am Rhein, czyli kamień na Renie - bajkowe, średniowieczne miasteczko w północnej Szwajcarii. 
Zarówno w dużych miastach Szwajcarii, jak i tych mniejszych miejscowościach co rusz napotyka się źródełka, z których można czerpać pitną wodę (bardzo dobrą wodę...:)). 
Stein am Rhein i jego urokliwe zakątki... Na drzwiach jednego z szachulcowych domów Stein am Rhein... 
Zagadkowy kotek z jednej fontanienek Stein am Rhein. Czemu zagadkowy? Bo wszyscy upatrywali jego obecność z jakąś miejscową legendą :).
Stara część budynku Dworca Głównego w Zurychu. Widok z Banhoffstrasse, najpopularniejszej i licznie obleganej ulicy miasta. Portal wejściowy nad drzwiami prowadzącymi do jednego z zegarmistrzowskich centrów na Banhoffstrasse. Element współczesnego oblicza Zurych... (Banhoffstrasse) 
... i jego przeszłości (jedna z malowniczych uliczek osadzona na wzgórzu Lindenhof). 
Majestatyczne wieże kościoła Grossmunster, Alpy Berneńskie na horyzoncie i wody rzeki Limmat wpadające do Jeziora Zuryskiego... 
Wieże kościoła Grossmunster na tle popołudniowego nieba (Zurych).
Pierwszy akcent rowerowy na fotografii :). Przyłapane w starej części Zurychu, Niederhof. Czas wyruszyć w Alpy!! Niestety pogoda w górach nie dopisała, ale mistyczne mgły, unoszące się nad pofałdowanym krajobrazem środkowej Szwajcarii, również miały swój urok... Swiss Made, czyli szwajcarska robota. Na pewno gwarantem wysokiej jakości ;D! (wystawa jednego ze sklepów w centrum Interlaken) Centrum Interlaken - popularnego kurortu Alp Berneńskich. Czyżby wyobrażenie Heidi :)?
Interlaken, okolice miejscowego dworca. Po wjeździe na górną stację lodowca Jungfraujoch nie mieliśmy szczęścia do panoramicznych widoków rozciągających się ze szczytu. Ale tuż przed zjazdem lodowiec odsłonił nam na chwilę swoje piękno... Szkoda, że widziane tylko przez szybę.
I zjeżdżamy!! Trasa wiodąca bezpośrednio z górnej części lodowca prowadzi głównie przez wydrążony w skale tunel. Kolejnym przystankiem jest wysokogórska stacja przesiadkowa, na której tym razem wsiedliśmy do kolejki mającej nas zawieźć do Lauterbrunnen... A oto i owa stacja przesiadkowa !! Wengen - wysokogórskie miasteczko położone na trasie wiodącej z Jungfraujoch do Lauterbrunnen. Szwajcarska gąsienica - kolejna zębata kolejka mozolnie wspinająca się w górę... Wzorcowa dolina polodowcowa - Lauterbrunnen - w pełnej okazałości. Lauterbrunnen - miasteczko położone w polodowcowej dolinie w Berneńskim Oberlandzie. Widok dla wielbicieli (a zwłaszcza wielbicielek ;)!) Heidi...
Owe dwie panie to Genewa i Szwajcaria - wreszcie razem! Kanton Genewski był ostatnim kantonem dołączonym do Konfederacji Szwajcarskiej. Kompozycja przemyślana czy przypadek ;)?? Stare Miasto w Genewie. Starówka w Genewie - szwajcarskie miasto, francuskie klimaty ;)... Protestacki kościół św. Piotra słynie przede wszystkim z jego dawnego proboszcza i kaznodziei - Jana Kalwina. We wnętrzu świątyni znajduje się nawet krzesło, na którym lubił przesiadywać jeden z najbardziej znanych uczonych reformacji (prezbiterium; Genewa). Skoro o reformacji mowa, w Genewie znajduje się park poświęcony największym szwajcarskim przywódcom i rewolucjonistom duchowym tamtego okresu. Na zdjęciu drugi od lewej to Jan Kalwin. Wracamy na Stare Miasto. Uroczy zaułek w samym centrum genewskiej starówki...
Zewnętrzna klatka schodowa na dziedzińcu najstarszej genewskiej kamienicy - Maison Tavel - obecnie Muzeum Historyczne Genewy. Nabrzeże Genewy, rowery i Rodan wpadający do wód Jeziora Genewskiego (niestety słynna genewska fontanna była tego dnia nieczynna). Jezioro Genewskie (Lac Leman) - największy akwen wodny Szwajcarii, nazywany również szwajcarskim morzem. Region ten charakteryzuje się łagodnym klimatem śródziemnomorskim (!), sprzyjającym m. in. uprawie winorośli.
Vevey - miasto położone na Jeziorem Genewskim, słynące z produkcji czekolady (to właśnie tu narodził się koncern Nestle), słynnych mieszkańców (chociażby Charlie Chaplin!) i miejsce śmierci Henryka Sienkiewicza. A poza tym całkiem przyjemna miejscowość... Montreaux - popularny kurort i uzdrowisko regionu Jeziora Genewskiego. Dla melomanów znany przede wszytskim z Festiwalu Jazzowego, który odbywa się corocznie w lipcu. Również znane z mieszkańców popularnych w świecie (Freddie Mercury, cesarzowa Sissi). Świetne miejsce na chwilę relaksu po wyczerpującym zwiedzaniu szwajcarskich szlaków ;)... Chateau de Chillon - romański zamek Chillon, czyli romantyczny akcent nadbrzeża Jeziora Genewskiego. Zamek w dużej mierze spopularyzował Lord Byron w dziele Więzień Czyllonu, mówiącym o najsłyniejszym więźniu zamkowych lochów - XVI-wiecznym duchownym za Genewy, Francois Bonivard. Jeden z dekoracyjnych witraży w oknach zamku Chillon.
Zwiedzanie zamku Chillon odbywa się bez przewodnika, więc pomimo mapki i ulotki informacyjnej sporządzonej w wielu językach, naprawdę nietrudno pogubić się w zawiłych korytarzach i przejściach tej romańskiej budowli. Tym ciekawiej... Lozanna - uniwersyteckie miasto położone malowniczo na wzgórzach opadających ku północnym brzegom Jeziora Genewskiego. A przede wszystkim stolica Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W związku z tym faktem wybudowano tam nawet stadion olimpijski, pomimo iż w mieście nigdy nie odbyła się jakakolwiek olimpiada. A na zdjęciu: wzgórze katedralne z XIII-wieczną katedrą miejską. 


Panorama nadbrzeżnej części Lozanny rozciągająca się ze wzgórza katedralnego. Łańcuchy górskie widoczne na dalekim horyzoncie to już Francja... Fragment dekoracyjnego portalu wczesnotyckiej katedry w Lozannie. Przestrzenne wnętrze katedry lozańskiej zachwyca ogromem, a jednocześnie lekkością. Skromność dekoracji wynika z protestanckiego charakteru świątyni, słynącej poza tym ze świetnej akustyki. Jedna z dróg, prowadzących od katedry do centrum miasta, wiedzie stromymi, zabytkowymi, drewnianymi schodami ulokowanymi wzdłuż rzędu malowniczych kamienic kryjacych liczne kawiarenki. Ten fragment lozańskiego krajobrazu bardzo przypominał mi paryski Montmartre... Ostatni rzut oka na lozańską starówkę. W tle wieża katedry, nieprzejezdna uliczka wiodąca do głównego placu miasta i znane szwajcarskie delikatesy.
Lucerna - najpopularniejsze turystycznie miasto Szwajcarii, położone nad malowniczym Jeziorem Czterech Kantonów Leśnych. 
Fontanny z krystalicznie czystą wodą to również jedna z wizytówek starego miasta w Lucernie. Dekoracyjna kamienica uważana za najpiękniejszą spośród zabudowy starej części Lucerny. Młodszy brat słynnego Kapellbrucke - Spreuerbrucke, czyli Most Plewny (Lucerna). W 1993 r. pożat strawił prawie całkowicie drewnianą konstrukcją Kapellbrucke (Mostu Kaplicznego), który odtąd stał się najpopularniejszą atrakcją turystyczną Luzerny i jednym z najczęściej fotografowanych obiektów architektonicznych Szwajcarii. Most oczywiście zrekonstruowano, oryginalna jest tylko baszta przylegająca do jego zabudowy. Fragment nadbrzeża rzeki Reuss z charakterystyczną bryłą Kościoła Jezuitów. Lucerna to najbardziej katolicki ośrodek spośród dużych miast Szwajcarii.
Sądzę, że niełatwo byłoby zliczyć ilość turystów corocznie przechadzających po łamanej konstrukcji Mostu Kaplicznego. Nietrudno jednak uznać ten obiekt za bardzo fotogeniczny... (Lucerna). Relaks na Jeziorze Czterech Kantonów Leśnych. Na horyzoncie charakterystyczna sylwetka szczytu Pilatus, górującego nad Lucerną.
Czas pożegnać Szwajcarię...

najbliższe galerie:

 
  .  .  Zurich.  .  spacerując po chińskim ogrodzie
1pix użytkownik irena2005n odległość 15 km 1pix
SZWAJCARIA-Zurych.
1pix użytkownik irolek odległość 17 km 1pix
Lucerna
1pix użytkownik reggie odległość 24 km 1pix
Lucerna
1pix użytkownik lala odległość 24 km 1pix
Lucerna centrum Szwajcarii.
1pix użytkownik elise odległość 25 km 1pix
SZWAJCARIA na życzenie
1pix użytkownik heidi odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 04.02.2012 14:12

Dziękuję, Szwajcaria jest miejscem naprawdę godnym polecenia :). Świetnie się tam wypoczywa :). Pozdrawiam :D!

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.02.2012 14:10

Fajne klimaty. Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 29.01.2012 19:08

Ładne miasta :) Pozdrawiam :)

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 28.01.2012 13:18

Ale umieć wkomponować pejżaż miejski w naturę też jest sztuką :). Żałuję, że w galerii nie przeważają krajobrazy Alp, niestety nie dopisała pogoda i jedyny dzień "alpejski" spędziłam w większości czasu... w chmurach :(. Po prostu czyste, alpejskie mleko ;)...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.01.2012 23:13

Piękne miasta z uroczymi uliczkami i niesamowitymi kamienicami, ale najpiękniejsze te szwajcarskie krajobrazy.
Jednak człowiek nie może się równać z naturą w tworzeniu piękna.
Pozdrawiam serdecznie raz jeszcze:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!