m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Wieczorem docieramy do naszej bazy wypadowej w miejscowości, której nazwy nawet nie będę próbować literować... bo po prostu się nie da, długość i zawiłość niektórych nazw holenderskich jest przerażająca;)) 
Jest chłodnawo i wietrznie, bardzo wietrznie. Rankiem pogoda dużo lepsza, jest słonecznie. Znów cięgnie nas na plażę. Rodziny idą z tobołkami i plażowymi akcesoriami, co nas trochę dziwi, wszak do upału daleko, baardzo daleko;) Plaża całkiem, całkiem, tylko jak tu się rozbierać przy 20 stopniach ledwo?! To nie dla mnie, oj nie:( Można okopać się w piasku, zagrodzić parawanem i na plaży legnąć, tylko właściwie... po co? Ale zamoczyć nogi w wodzie - obowiązkowo, wszak to Morze Północne, trzeba spróbować;) Można pozbierać muszelki, tak inne od naszych, bałtyckich.
Zamiast plażować ruszamy dalej, pogoda jest idealna na zwiedzanie. Oto Lejda. Lejda (Leiden) to bardzo przyjemne miasto akademickie, położone nad odnogą Renu, z licznymi kanałami. Znajduje się tu najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 roku. Jest to miasto urodzenia Rembrandta (1606 r.) - najważniejszego z malarzy złotego wieku sztuki holenderskiej. Wiatrak - nieodłączny element holenderskiego krajobrazu - jest i w środku Lejdy, można go zwiedzać. Jeden z zabytkowych kościołów w Lejdzie.
A to już Alkmaar, sympatyczne miasteczko leżące 40 km na północ od Amsterdamu. Miasto poprzecinane jest licznymi kanałami. Spacerując przechodzimy przez najróżniejsze mosty i mostki. Alkmaar znane jest turystom przede wszystkim z targów sera, które odbywają się na placu Waagplein. Budynek Waagplein pochodzący z XIV w. spełniał początkowo rolę kaplicy, po czym w XVI w. został zamieniony na wagę miejską i rozbudowany. Dodano wówczas renesansowy szczyt i oryginalną dzwonnicę. Jako że podróż moja była całkowicie improwizowana, nie miałam pojęcia o terminach tutejszych targów:( Przypadkiem dotarliśmy tu w piątek, dzień targu, ale było już 'po herbacie'...
Zostały co prawda jeszcze okruchy... I panie w strojach regionalnych:) Pozostały nam sklepiki z giftami: drewniane chodaki, tulipany, sery (mam nadzieję, że niektóre chociaż miękkie, a nie drewniane) W takich bucikach ciężko by było spacerować;) Pozostała jeszcze możliwość przejażdżki po tutejszych kanałach. Plac i budynek Waagplein.
Kanały z otaczającymi kamieniczkami sprawiały urocze wrażenie. Wąskie zaułki, Zabytkowe domy, Ukwiecone okna, Piękne perspektywy, Wodne ulice,
Tajemne przejścia - wszystko to sprawia bardzo miłe wrażenie. A wiele z holenderskich miast i miasteczek wygląda podobnie. Na główny deptak zajechał jeszcze kataryniarz... Ulica Langestraat z pięknym ratuszem. Jego wschodnie skrzydło i wieża zostały zbudowane ok. 1510 r. w stylu późnogotyckim, a barokowe skrzydło zachodnie dobudowano w 1694 r. Jednak przed ratuszem większą uwagę turystów aniżeli architektura wzbudził ślubny samochód:) Weselnicy czekają na schodach, a turyści w napięciu... ...na młodą parę. I oto jest:)
Schody ratusza ozdobione herbem Alkmaaru.
Wiele szczęścia Młodym! (miejmy nadzieję, że po tych kilku latach wciąż są razem:)) Boczna, cicha uliczka Alkmaar. Przechodzimy przez kanał otaczający ścisłe centrum miasta i ruszamy w dalszą drogę. Taką średniowieczną wieżę znaleźliśmy na trasie naszej wycieczki. Niestety nie pamiętam już nazwy tego miejsca:( Przechodząc przez ową bramę mamy widok na następne miasteczko z wiatrakiem w tle...
cdn.

najbliższe galerie:

 
HOLANDIA Alkmaar - Kaasmarkt
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Alkamaar  Kaasmarkt
1pix użytkownik skuza odległość 3 km 1pix
wiatraczkowo
1pix użytkownik violkad odległość 19 km 1pix
HOLANDIA - ZAANDAM - Zaanse Schans
1pix użytkownik afrodyta odległość 19 km 1pix
Zaanse Schans-najpopularniejszy holenderski skansen
1pix użytkownik anikm odległość 19 km 1pix
Holandia Zaanse Schans
1pix użytkownik licja odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.02.2012 13:09

Kolejne miejsce, które w moich planach ciągle schodzi na drugi plan. Z przyjemnością z Tobą pospacerowałam. Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3906) dodano 03.02.2012 07:24

Ciekawe miejsce,interesująca galeria.Pozdrawiam:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 02.02.2012 15:58

Paweller75 dziękuję:) Mam co najmniej jeden powód by wrócić do Holandii - zobaczyć w końcu ten osławiony targ serowy. A z Alkmaar galerii na OS jak na lekarstwo (świetna galeria Skuzy). Czekam z ciekawością na Twoją :))

Anikm, Magdaleno - moja wycieczka po Holandii była krótka i zasoby fotograficzne są b. skromne, ale kraj jak najbardziej warty jest zobaczenia. Książkę i przewodnik po tym kraju kupiłam dopiero po powrocie, i mam nadzieję je jeszcze wykorzystać:)) pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.02.2012 21:40

Holandia to dla mnie taki kraj, do którego właśnie ciągle "nie po drodze". Z przyjemnością obejrzę dalsze części Twojej spontanicznej podróży po nim. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.02.2012 21:16

Bardzo się cieszę że masz miłe wspomnienia z Holandii. Czekam na ciąg dalszy Twojej relacji.
Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7539) dodano 01.02.2012 20:50

Travelan - dzięki za miłe wspomnienia. Dla mnie Holandia jest piękna i zawsze warto ją zwiedzać. Szkoda, że nie zdążyłaś na Kaasmarkt, bo widowisko jest fantastyczne. Niebawem pojawi się moja galeria z Kaasmarkt, więc będziesz miała okazję zobaczyć parę moich fotek.
Pozdrawiam.

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 01.02.2012 16:34

Słownik ortograficzny podaje, że to przekleństwo piszę się "holender". Kur...czę pieczone... i bądź tu poprawny ortograficznie;))

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 01.02.2012 16:24

Taaa... I bądź tu poprawny politycznie... cholender, przyjmuję, że to jednak 'prawdziwy' Holender;))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9077) dodano 01.02.2012 16:06

Na zdjęciu 36 widac prawie samych typowych Holendrów ;))))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!