m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Minstrel Carnival, zwany również Kaapse Klopse, jest jednym z najbardziej spektakularnych, barwnych i radosnych festiwali na świecie. Mimo że nie jest tak popularny jak nowoorleański Mardi Gras czy karnawał w Rio de Janeiro, bardzo często bywa do nich porównywany. Każdego roku impreza przyciąga tysiące turystów z całego świata - noclegi w Cape Town, w okresie karnawału, warto zarezerwować z naprawdę dużym wyprzedzeniem. Korzenie Kaapse Klopse sięgają drugiej połowy XVII w., czyli początków ery kolonialnej w Afryce Południowej. Obchody Nowego Roku były wówczas okresem szczególnym dla wszystkich mieszkańców Cape Town. Ludzie wolni, w związku z nadejściem lata, rozpoczynali wakacje, w wolnym czasie odwiedzali rodzinę i przyjaciół, odpoczywali lub podróżowali. Swoim niewolnikom pozwalali na to samo. Dla niewolników były to jedyne „wolne” dni w roku, a letnia pogoda sprzyjała spotkaniom w plenerze, zatem wychodzili tłumnie z domów, ubrani w odświętne stroje i przy muzycznym akompaniamencie przemierzali główne ulice Cape Town.
Do klasy niewolniczej należeli głównie uchodźcy polityczni oraz osoby schwytane przez  holenderskich i brytyjskich kolonizatorów na terenach dzisiejszej Malezji, Indonezji oraz Afryki Wschodniej. Ich potomkowie, do dnia dzisiejszego, nazywani są kolorową społecznością Cape Town. Tradycja wielkiej ulicznej parady, zapoczątkowana została w styczniu 1834 roku. Miesiąc wcześniej, w Zachodniej Krainie Przylądkowej zniesione zostało niewolnictwo.  Byli niewolnicy postanowili połączyć obchody Dnia Wyzwolenia z powitaniem Nowego Roku. Ulicami Cape Town przeszły wówczas wielkie procesje, którym towarzyszyły zespoły złożone z profesjonalnych muzyków. Dziesięć lat później do Cape Town przybyli pierwsi amerykańscy minstrele, niosący ze sobą tradycję tzw. Minstrel Shows. Przedstawienia te odbywały się regularnie w Stanach Zjednoczonych i polegały na tym, że biali artyści brudzili swoje twarze spalonym korkiem lub sadzą, przebierali się w kolorowe stroje i wykonywali utwory wyśmiewające czarnoskórych mieszkańców Ameryki. Nowi, pełnoprawni mieszkańcy Cape Town, w ciekawy sposób odwrócili amerykańskie zwyczaje - w czasie karnawału zaczęli malować twarze na biało, a treść utworów wymierzona została przeciwko niedawnym właścicielom. Tradycja ta nie przetrwała długo, niemniej brokatowe makijaże, kolorowe satynowe stroje oraz niezwykle popularne banjo, uważa się za amerykański wkład w kapsztadzki karnawał.
Od 1907 roku, oprócz noworocznej parady minstreli, regularnie zaczęto organizować konkursy na najlepsze zespoły. W okresie apartheidu, władze Cape Town przeciwne były organizacji imprezy, wielokrotnie starały się utrudnić przygotowania do Kaapse Klopse. Na szczęście nie udało im się wykorzenić tej wspaniałej tradycji. Współcześnie, uczestnikami karnawału są przeważnie osoby pochodzące z tzw. kolorowej społeczności  Cape Town, kojarzeni są oni przede wszystkim z malajską dzielnicą Bo-Kaap. Biali emigranci, Afrykanerzy i Afrykańczycy do 1994 roku woleli trzymać się z dala od Kaapse Klopse. Związane było to, po pierwsze - z genezą karnawału, który wyrósł na gruncie szczególnej historii kolorowej społeczności, po drugie -  z bardzo silnymi uprzedzeniami rasowymi i niezwykle głębokimi podziałami społeczeństwa Południowej Afryki. Wprowadzenie demokracji w 1994 roku, wpłynęło również na kapsztadzki karnawał. Rasowa bariera zaczęła powoli opadać, a Kaapse Klopse powoli zaczął ogarniać całe społeczeństwo. Wśród uczestników karnawału wyróżnić możemy następujące grupy: kluby minstreli, chóry malajskie oraz zespoły bożonarodzeniowe.
Kluby minstreli zrzeszają ludzi, którzy kochają karnawał i pragną kultywować jego tradycje. Członkowie klubów uczestniczą w imprezie na różne sposoby - grają na instrumentach, śpiewają, tańczą lub po prostu maszerują z kolorowymi parasolkami i rozweselają publiczność. Członkostwo w klubie jest otwarte da każdego, niezależnie od wieku, płci, koloru skóry czy wyznania. W Kaapse Klopse bierze udział około 70 klubów minstreli. Największe z nich zrzeszają od 800 do 1200 członków. Mniejsze - od 200 do 300 osób. Tradycja chórów malajskich związana jest z dzielnicą Bo-Kaap, w muzyce chórów widoczne są wpływy Azji i Islamu, ich znakiem rozpoznawczym są twarze ozdobione grubą warstwą brokatowego makijażu oraz instrumenty muzyczne tj.: bębny, gitary, mandoliny i banjo.
Repertuar chórów jest niezwykle szeroki, począwszy od holenderskich piosenek folkowych, przez utwory reggae, po amerykański pop. W Cape Town i okolicach istnieje około 150 chórów malajskich, każdy z nich liczy 75 członków. Wielu artystów należących do chórów malajskich wchodzi w skład klubów minstreli. Zespoły bożonarodzeniowe to grupy muzyków, którzy w Wigilię Bożego Narodzenia spacerują ulicami i odwiedzają domy sąsiadów, jeśli zostaną zaproszeni do środka, prezentują swoje utwory. Muzycy, wchodzący w skład zespołów bożonarodzeniowych grają gównie na instrumentach dętych, a ich repertuar to przede wszystkim marsze, hymny i kolędy bożonarodzeniowe. Istnieje około 50-60 zespołów, każdy z nich liczy od 40-100 muzyków.
Niektórzy członkowie zespołów bożonarodzeniowych również należą do klubów minstreli. Dla członków klubów minstreli, klubów malajskich i zespołów bożonarodzeniowych sezon karnawałowy rozpoczyna się na początku grudnia. Wszyscy gromadzą się wówczas w siedzibach klubów, wspólnie planują repertuar, projektują stroje, przeprowadzają pierwsze próby. Najbardziej widowiskowe wydarzenia Kaapse Klopse to: nocny przemarsz chórów malajskich ulicami Cape Town w Wigilię Nowego Roku oraz parada minstreli przemierzająca dokładnie tę samą trasą w południe 2 stycznia, w tzw.  „Tweede Nuwe Jaar”, czyli Drugi Nowy Rok. Jeśli nie uda Wam się zobaczyć głównej parady, od początku stycznia do końca lutego, w każdy sobotni wieczór, na stadionach Athlone i Vygerkraal odbywają się zawody pomiędzy klubami minstreli. Zespoły rywalizują ze sobą w różnych kategoriach, przeprowadzane są konkursy m.in. na najładniejsze kostiumy, najlepszą choreografię i najciekawszy repertuar.
Zawody cieszą się bardzo dużą popularnością i przyciągają setki widzów. Ponadto niewielkie grupy muzykujących minstreli można spotkać każdego dnia, przez cały okres karnawału, na ulicach Cape Town. Zwróćmy uwagę na kostiumy. To eleganckie uniformy, uszyte z barwnej satyny, często zdobione cekinami. Większe zespoły, do szycia strojów, zatrudniają profesjonalnych krawców. W mniejszych  klubach zazwyczaj żony minstreli własnoręcznie przygotowują uniformy. Mimo że z roku na rok zmieniają się kolory kostiumów, styl, materiał i akcesoria pozostają te same.
Nowy kostium minstrela, wraz z kapeluszem i parasolką, to wydatek wysokości około 30 dolarów. Koszty związane z organizacją karnawału są ogromne. Duże kluby, każdego roku, na swoją działalność, przeznaczają dziesiątki tysięcy dolarów. Główne wydatki związane są z wynajmem pomieszczeń, w których odbywają się próby, transportem osób, zatrudnieniem zawodowych chórzystów, dyrygentów, instruktorów prowadzących marsze, zapewnieniem posiłków dla członków klubów podczas prób, parady i zawodów. Właściciele klubów często pokrywają te wydatki z własnej kieszeni. Mimo ogromnej popularności karnawału, władze Cape Town oferują zaledwie niewielkie subsydia. Kluby zmuszone są do szukania prywatnych sponsorów. W czasie naszego pobytu w Cape Town, mieliśmy okazję uczestniczyć w nocnym przemarszu chórów malajskich 31.12 oraz w paradzie 02.01 - Minstrel Carnival BARDZO polecam !!! Gwarantuję, że ta wspaniała impreza z pewnością dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń :)
Powyższy tekst powstał na podstawie książki Johna Edwina Masona „One Love, Ghoema Beat: Inside the Cape Town Carnival” Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

najbliższe galerie:

 
RPA  Spacer po Górze Stołowej
1pix użytkownik ulka odległość 2 km 1pix
CAPE   TOWN
1pix użytkownik ulka odległość 2 km 1pix
RPA - CAPE TOWN
1pix użytkownik madeleine odległość 2 km 1pix
RPA..NOWY ROK W CAPE TOWN 1999 r. - KODAK APS ciąg dalszy...
1pix użytkownik deszcz odległość 5 km 1pix
RPA - CAPE TOWN - LANGA
1pix użytkownik madeleine odległość 11 km 1pix
RPA   Przylądek Dobrej Nadziei
1pix użytkownik ulka odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (25):

 
carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 19.02.2012 11:35

Madeleine , wspaniale , że trafiłaś na tak kolorowa imprezę. Bardzo przyjemnie ogląda się widowisko , cenne komentarze i ich uzupełnienie przez Grace. Czekam na kolejne galerie i pozdrawiam serdecznie :)))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.02.2012 22:16

W wielu miejscach na świecie witałam już Nowy Rok,ale tak kolorowo nie było nigdzie:))Bardzo barwna i ciekawa relacja,przypomina mi trochę karnawałowe przemarsze w Niemczech:)))Pozdrawiam serdecznie:))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 11.02.2012 11:38

Grace, dzięki wielkie ;) podróż do RPA każdego z nas z pewnością wiele nauczy, to bardzo specyficzny kraj, żeby go choć trochę poznać, trzeba tam po prostu pojechać. Przyznam szczerze, że trudno zebrać mi się do przygotowywania relacji, bo wiem że będę musiała napisać wiele przykrych rzeczy... pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 11.02.2012 00:53

Madeleine, ciesze sie, ze sie zrozumialysmy:)
Wydawalo mi sie, ze moge polegac na opinii kolezanki, ktora urodzila sie i mieszkala w Cape Town okolo 40 lat. Chociaz wyemigrowala do Australii, ma nadal dom i rodzine w Cape Town. A co za tym idzie bywa tam bardzo czesto. Wierze, ze miedzy tamtymi spolecznosciami moga byc animozje, zapewnie nie tylko na tle rasowym. Byc moze jej opinia jest tez z tych, ogolnie mowiac - "konserwatywnych".
Ale rowniez sadze, ze wiele podrozujac ciagle sie uczymy i spotykamy z roznymi okolicznosciami, i dobrze jest wiedziec jak odbierac i reagowac na pewne kody spoleczne, ktore roznie funkcjonuja w roznych kulturach. Stad pozwolilam sobie na dotkniecie tematu. Na rzeczywistosc nie ma sie co obrazac, tylko trzeba ja poznawac:)
Twoja galeria bardzo mi sie podoba i tak jak napisalam w pierwszym komentarzu, czekam z ciekawoscia na nastepne relacje. Znajac Twoje podejscie do przedstawianych tematow (np. Londyn) z pewnoscia bedzie to dla nas wszystkich bardzo ciekawe doswiadczenie. Pozdrawiam jeszcze raz bardzo cieplo:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.02.2012 22:32

Grace, ja się bardzo cieszę, że pokazałaś tę galerię swojej koleżance, oczywiście że jej komentarz jest dla nas cenny, wnosi nową wiedzę na temat pewnych zachowań i gestów. Do jej opinii podchodzę jednak z rezerwą, ponieważ wiem, jak silne bariery między sobą potrafią budować mieszkańcy Południowej Afryki i jak łatwo dochodzi między nimi do niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów. Kolor skóry nie ma znaczenia, zazwyczaj każdy ma swoje racje (bardzo subiektywne) i jest w stanie bronić ich do upadłego. Negatywne opinie na temat karnawału słyszałam wyłącznie od Afrykanerów. Biali emigranci i Afrykańczycy na temat imprezy wypowiadali się raczej pozytywnie, choć bez entuzjazmu. Malajowie, z wiadomych powodów, byli oczywiście najmniej obiektywni ;) Spośród białej społeczności wyróżniłam Afrykanerów i białych emigrantów, ponieważ są to zupełnie dwie różne bajki. Wielu Afrykanerów, zwłaszcza ludzie starsi, to osoby niereformowalne, o głęboko rasistowskich poglądach, natomiast biali emigranci są zazwyczaj ciepli, serdeczni i bardzo sympatyczni, jeśli chodzi o poglądy rasowe starają się zachować neutralność, choć nie zawsze im się to udaje. Po tym jak napisałaś, że koleżanka w latach 60-70 wychowała się w Cape Town, od razu pomyślałam, że jest dzieckiem białych emigrantów – przyznaję mój błąd :) bardzo dziękuję za wymianę opinii i pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 10.02.2012 22:28

Ślicznie Wam dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.02.2012 22:15

Świetny reportaż. Karnawał z przeszłością i z przyszłością. Czasami świat zmienia się na lepsze…
Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 09.02.2012 19:19

Super galeria,bardzo mi się podoba.Pozdrawiam:)

alpina użytkownik alpina(wpisów:175) - Użytkownik usunięty. dodano 09.02.2012 01:29

Wow, wspaniała relacja i rewelacyjne zdjęcia, b. interesujace - pierwszy raz czytam o tym karnawale. Pan na zdjęciu 15 ma w sobie to coś;) Pozdrawiam serdecznie

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.02.2012 00:48

Niewiele mogę nowego dodać... Świetna galeria i wspaniale podpatrzone sytuacje. Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.02.2012 22:53

Madeliene, zapewne jest wlasnie tak, jak piszesz, Ty tam bylas i Ty to widzialas w pelnym kontekscie, zdjecia czesto klamia, wiemy o tym dobrze:)
Moja kolezanka nie jest biala, sadzilam, ze zrobie jej przyjemnosc pokazujac Twoja galerie, ktora, jak napisalam w pierwszym komentarzu, mnie sie bardzo podoba. Podzielilam sie z Toba, Wami jej komentarzem, bo wydawal mi sie cenny, na temat i poszerzajacy nasza wiedze o wspolczesnym swiecie i ludzkich zachowaniach. Ot i wszystko.
Serdecznie Cie pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 08.02.2012 22:10

Brawo. Świetnie wypatrzone i sfotografowane.
Mocno się podobało.
Pozdrawiam serdecznie:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 08.02.2012 20:56

Kolorowa optymistyczna galeria. Dziewczynka z 49 cudo:)
Gratuluję realizacji marzenia i pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 08.02.2012 20:49

Fantastyczna galeria! wspaniała atmosfera i przepiękne stroje i rekwizyty oraz ciekawa relacja! czułam jakbym tam była! a na portrety uczestników to już brakuję mi słów! gratuluję i pozdrawiam serdecznie:)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 08.02.2012 20:47

Fajnie, jak marzenia się spełniają i można odwiedzić taki piękny kraj jak RPA.
Fotki i opisy rewelacja. Czekam na następne galerie z tej podróży.
Pozdrawiam.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 08.02.2012 20:43

Grace, będę polemizować z Twoją koleżanką - panowie ze wskazanych zdjęć to artyści komediowi, który za pomocą ruchów, gestów i mimiki rozweselają publiczność. Na zdjęciach zostały uwiecznione przypadkowe momenty, będące zaledwie maleńką cząstką ich niezwykle bogatego repertuaru. Minstrela z 32 będę bronić najbardziej, ponieważ jego występ skierowany był do malajskich dzieci stojących przy barierkach, kilka kroków przede mną. Zarówno dzieciaki, jak i ich opiekunowie, bawili się doskonale, dlatego uważam, że doszukiwanie się tutaj jakichkolwiek seksualnych podtekstów jest nie na miejscu.

Bardzo negatywne opinie na temat karnawału oczywiście również słyszałam, wolałam ich jednak tutaj nie przytaczać. Nie warto pisać o ludziach, którzy głoszą teorie wyższości rasy białej. Należy im tylko mocno współczuć. Pozdrawiam serdecznie.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 08.02.2012 20:32

Pięknie Wam Wszystkim dziękuję :))) bardzo się cieszę, że się podobało i pozdrawiam serdecznie :)))

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 08.02.2012 17:51

madeleine- GRATULACJE !!!
Super ze spelnilas swoje(kolejne) marzenie.
Bardzo,Bardzo fajna galeria.
POZDRAWIAM

pipol użytkownik pipol(wpisów:9074) dodano 08.02.2012 16:37

Wolę naszych glinoludów z Bolesławca. Przynajmniej biali :)))))

doracz użytkownik doracz(wpisów:1226) dodano 08.02.2012 15:51

Madeleine, znakomita relacja. Niesamowite wyrazy twarzy uczestników karnawałowego pochodu. Rewelacja. Pozdrawiam serdecznie ;-)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 08.02.2012 12:54

Przywitałaś Nowy Rok w podróży i to w takim miejscu -marzenie dla każdego uczestnika tutejszego portalu . Świetnie wirtualnie też w tym uczestniczyło .Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.02.2012 11:42

Madeleine, pokazalam Twoja galerie kolezance, ktora pochodzi z Cape Town, od wielu lat juz tam nie mieszka, ale odwiedza swoj stary kraj regularnie.
Z dziecinstwa i mlodosci pamieta, (lata 60-te, 70-te), jak rodzice zabraniali jej i rodzenstwu wychodzic podczas karnawalu na ulice. Czesto bowiem zabawa wymykala sie spod kontroli, przybierajac zupelnie inny wydzwiek. Przyznala, ze w dzisiejszych czasach karnawal wyglada oczywiscie zupelnie inaczej. Natomiast calkowicie zszokowlay ja zdjecia 10, 32 i 48 poniewaz przedstawiaja one jednoznaczna, bardzo wulgarna propozycje seksualna. Dziele sie ta uwaga, nie zeby epatowac, ale by poinformowac ewentualnych przyszlych turystow, jak nalezy odczytywac pewne gesty. Pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 08.02.2012 11:40

Ile ciekawych informacji.Bardzo fajna galeria z wesołymi zdjęciami.Twoja podróż po RPA zaczęła się interesująco,czekam na kolejne galerie i wiem że będą ciekawe.
Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 08.02.2012 08:49

REWELACJA! Galeria doskonała wg mnie pod każdym względem - super zdjęcia, świetny opis, a przede wszystkim fantastyczny temat galerii. Wielkie dzięki Madeleine za relację z tej imprezy. Gratuluję niezwykle udanej galerii i pozdrawiam:-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.02.2012 05:13

Bardzo interesujaca relacja!!! Skupia uwage od pierwszej do ostatniej fotki, swietne portrety, doskonale opracony tekst:) Ciesze sie, ze udalo Ci sie spelnic marzenie o podrozy do RPA, i juz czekam na nastepne relacje:) Serdecznie pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!