m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Amsterdam to miasto, które ma swój niepowtarzalny urok. Plac Dam - jedyny duży plac w mieście. Stoi tu Pałac Królewski i Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerk czyli Nowy Kościół, nowy jest tylko z nazwy, wzniesiony w 1400 r. a po kilku pożarach gruntownie przebudowany w XVII w. Obecnie ośrodek kultury. Kamienice przy ulicy i kanale Damrak. Kanały i niezliczone mosty, to typowy widok stolicy Holandii. Rower w kolorze 'orange', czyli narodowym Holandii (od nazwy książąt i księstwa orańskiego). Kamieniczki nad Damrak. Ulica o tej samej nazwie prowadzi ze stacji kolejowej do centrum.
Wzdłuż wszystkich wodnych uliczek miasta tłumy turystów spacerują o każdej porze roku. Domy na wodzie, chyba wcale nie pływające, skoro tak zarośnięte? Rowery wszechobecne, tutaj zaparkowane przy balustradzie mostka. Ten dom jakiś wyraźnie 'nieprosty'.
St. Nicolaas Kerk czyli kościół św. Mikołaja w pobliży dworca kolejowego. St. Nicolaas Kerk z innej perspektywy. Chińskie akcenty na ulicach Amsterdamu. j.w. Szeroki kanał Amstel. Magere Brug (Chudy Most) na Amstel jest mostem zwodzonym. Pierwszy most został zbudowany w tym miejscu pod koniec XVII w. Obecny most został wybudowany w 1934 r.
Blauwbrug (dosłownie Niebieski Most) pochodzący z roku 1883, inspirowany jest architekturą kilku mostów na Sekwanie w Paryżu . Na szczycie latarni - kolumny mostu korona Cesarstwa Austriackiego (?) Jeszcze spojrzenie na rozległy kanał Amstel. Okazały budynek przy Spuistraat. Galeria handlowa Magna Plaza w gmachu dawnej poczty. Nasz pobyt w Amsterdamie był o wiele za krótki, traktuję to ledwie jako rekonesans:) Tymczasem ruszamy dalej podziwiając holenderski krajobraz.
Obok zabytku wyeksponowany jest osprzęt do tegoż 'wiatraczka'. Czapla siwa, o ile się nie mylę. Też siwa:) Kózki pasą się nad przydrożnym kanałem i to prawie w centrum jakiegoś sympatycznego miasteczka:) 'Parkowanie równoległe' po holendersku;) A to już Haarlem - około 150-tysięczne miasto, stolica prowincji Holandia Północna.
Jest to miasto, którego historia liczy 750 lat, pełne zabytków. Ten imponujący kościół to Katedra św. Bawona. Św. Bawo (lub Bawon jak czasem piszą) to belgijski święty, o którym prawdę mówiąc tu po raz pierwszy usłyszałam, żyjący w VII w. w Gandawie. Święty Bawo jest patronem miasta. Według legendy w 1274 roku zstąpiwszy z nieba obronił Haarlem przed najeźdźcami. Kościół zbudowany został w stylu neoromańskim w latach 1895-1898. Wnętrze katedry św. Bawona
j.w. Uliczka domków szeregowych w jakimś kolejnym mijanym miasteczku, z wiatrakiem w tle. Ze środkowej części kraju kierujemy się na południe. W południowo - zachodniej Holandii występuje bardzo urozmaicona linia brzegowa, jest tu zgrupowanie kilku wysp, które przez budowę licznych tam i zapór stały się właściwie półwyspami. Plan Delta zapoczątkowany w latach 50-tych ub.w. to system wielu budowli hydrotechnicznych, mający na celu stworzenie bezpiecznych warunków do życia tutejszym mieszkańcom. Ogromna powódź z 1953 r. przyspieszyła realizację Deltawerken. W ciągu 30 lat budowy udało się zamknąć wąskie zatoczki morskie, po skróceniu linii brzegowej o 700 km powstały jeziora stanowiące raj dla amatorów sportów wodnych i miłośników przyrody. Ta piękna piaszczysta plaża znajduje się za jedną z wielkich grobli łączących wąskie półwyspy tego regionu.
Kończymy naszą krótką wizytę w Holandii pokonując kolejny kanał. Zbliżamy się do Belgii...

najbliższe galerie:

 
Amsterdam
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
HOLANDIA W MOIM OBIEKTYWIE 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Amsterdam
1pix użytkownik vlasta odległość 1 km 1pix
HOLANDIA - AMSTERDAM BARDZIEJ ZNANY
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
HOLANDIA - Vondelpark Amsterdam
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Amsterdam 2011
1pix użytkownik luk111 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.02.2012 21:14

Niestety wszystkiego zobaczyć się nie da i trzeba wybierać, ale zawsze to dobry powód do powrotu:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 15.02.2012 20:23

Niestety nie dojechałam już do tej zapory Anikm; doczytałam później o wielu ciekawych miejscach w Holandii i ciągle dopisuję do listy:))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.02.2012 22:19

Masz fajne wspomnienia z Holandii. Jak byłaś w Zeeland, to widziałaś zaporę Oosterschelde? To prawdziwy cud techniki.
Pozdrawiam serdecznie:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 13.02.2012 21:51

Tereza miło, że dołączyłaś do mojej wycieczki po Holandii:))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 11.02.2012 07:56

Fajnie było z Tobą zwiedzać Holandię.
Amsterdam miło wspominam.
Kościół w Harlemie robi wrażenie.
Pozdrawiam:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 09.02.2012 21:16

Tym bardziej muszę tam wrócić, by poprzyglądać się dokładniej temu pięknemu miastu:) Dzięki:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 09.02.2012 19:58

Amsterdam to jedno z najpiękniejszych miast, jakie miałem okazję zwiedzić. Architektura miasta jest piękna, a krzywo stojące domy moim zdaniem dodają niesamowitego uroku. Miło było powspominać.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!