m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Luzhi oddalone jest 25 km od Suzhou. W odległości 75 km na wschód leży Szanghaj - jedna z najnowocześniejszych metropolii świata. Obowiązkowym punktem programu w czasie wizyty w wodnym miasteczku jest rejs łodzią po kanałach. Miasteczko przecina sześć niezbyt szerokich kanałów. Zasilane są one przez rzekę Wusong - jeden z głównych odpływów z pobliskiego jeziora Tai, trzeciego największego jeziora w Chinach. Tuż przy samych brzegach kanałów stoją leciwe budynki lub... ... ciągną się piesze deptaki, wzdłuż których życie toczy się niespiesznie.  Brzegi kanałów co jakiś czas spinają malownicze kamienne mostki. Kiedyś tych mostków było 72. Dziś jest ich 41. I tak liczba imponująca, jeśli weźmie się pod uwagę, jak niewielka jest powierzchnia miasteczka. Luzhi bywa określane mianem muzeum kamiennych chińskich mostów. Największym wśród tych mostków jest leżący w centrum starówki Zhengyang Bridge. Został on zbudowany za czasów panowania cesarza Wanli (1572-1620) z dynastii Ming.
Drugim mostkiem wartym szczególnej uwagi jest ozdobiony buddyjskimi wzorami Dongmei Bridge, który w świetle jest podobno okrągły. Trzeba wierzyć Chińczykom na słowo, bo trudno to zweryfikować, szczególnie w sytuacji, gdy poziom wody dzieli to koło w połowie i nie wiadomo, czy widzimy dolną połówkę, czy też odbicie w lustrze wody części nadwodnej;-) Nasze wioślarki nie dość, że zręcznie sobie radzą z kierowaniem łodziami przy pomocy tych dziwnych wioseł (zakręcają w wąskich kanałach pod kątem prostym nie puknąwszy burtą o kamienny brzeg!), to jeszcze... ... cudnie śpiewają:-) Gdy do tego na brzegach kanałów pojawiają się piękne (?) nimfy, to robi się już zupełnie sielsko-anielsko. Wszystko co piękne kiedyś się jednak kończy i... ... nasz rejs też dobiegł końca. Wioślarki odpłynęły wysadziwszy nas na brzeg, a my udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Luzhi pieszo, zaczynając od...
... buddyjskiej świątyni Baosheng założonej w 503 r. Klasztorny kompleks uległ zniszczeniu w czasie wojny za czasów Tangów. W czasach Songów odbudowano go. Lata największego rozkwitu tej świątyni to właśnie okres panowania dynastii Song (960-1279), gdy wspólnota skupiała ok. tysiąca mnichów.  Na terenie świątyni zachowała się kamienna rzeźbiona stella z czasów Tangów i dzwon z czasów dynastii Qing. Wnętrze niewielkiego pawilonu głównego skrywa największy skarb Luzhi - gliniane... ... figury dziewięciu arhatów. Arhat zwany też lohanem (lub luohanem) to istota ludzka, która osiągnęła doskonałość i wyrwała się z kręgu śmierci i powtórnych narodzin. Lohanowie zwykle występują w świątyniach jako grupa 18 figur. Tylu też było ich w Luzhi, jednak kiedyś dach świątyni się zawalił w czasie wichury i zostało ich dziewięciu. Figury - wykonane w VIII w. przez znanego rzeźbiarza Yang Huizhi - są uznawane za skarb narodowy. Dość zaniedbany jest ten skarb:-( W Luzhi mieszka ok. 40 tys. Chińczyków. Wielu z nich żyje z turystyki. Nie ma tu wprawdzie żadnych miejsc noclegowych, prócz kwater w domach mieszkańców, jednak turystów wpadających z krótką wizytą jest sporo. Wzdłuż głównego kanału ciągną się po obu jego stronach restauracje, bary i herbaciarnie oraz sklepy i sklepiki z różnościami made in china. Mostek Zhengyang jest znany nie tylko z tego, że jest największy w Luzhi, ale również z tego, że na niego padają pierwsze promienie wschodzącego słońca. Nie miałam możliwości, by to sprawdzić.
W uliczkach Luzhi można odnaleźć klimat dawnych Chin. Z prawdziwą przyjemnością włóczyłam się po niewielkiej (1 km²) starówce, przyglądając się starym budynkom,... ... zerkając do ich wnętrza,... ... obserwując życie mieszkańców... ... i zachwycając się nawet brudnym, odpadającym tynkiem;-) Wąskie uliczki Luzhi wypełnione są po brzegi różnego rodzaju mini zakładami rzemieślniczo-artystycznymi, w których na naszych oczach powstają obrazki tradycyjne i malowane na szkle, kaligrafie, wycinanki, hafty, ozdobne węzły z czerwonych sznureczków...
Kramiki pełne są pamiątek - takich samych, jakie można kupić w każdym innym miejscu w Chinach, choć... ... słomiane pantofelki naturalnych rozmiarów widziałam tylko tu. Nimfy okazały się być modelkami. Takie sesje fotograficzne to częsty widok na ulicach chińskich miast. Nie udało mi się rozszyfrować czy zdjęcia są robione w jakimś konkretnym celu, czy też jest to tylko atrakcja dla turystów (panna młoda w białej bezie z trenem, to widok, obok którego trudno przejść nie pstrykając fotki). Skłaniam się ku tej drugiej opcji. Tę modelkę wypatrzyłam w sklepie ze ślubnymi i wieczorowymi sukniami, których pełno jest w Luzhi (miasteczko wygląda jak zagłębie damskich kreacji na jeden raz). Weszłam do sklepiku, by rzucić okiem na mocno przykurzone i przybrudzone krawieckie dzieła, a znalazłam tę małą. Też przybrudzoną;-)   Pusta herbaciarnia kusiła. Czasu było zbyt mało, by przysiąść tu choć na chwilę. Zabrakło też czasu na wizytę w widocznym na zdjęciu ogrodzie pełnym zieleni i charakterystycznych pawilonów.
Wałęsałam się po miasteczku... ... i zastanawiałam się, jak stare są te budynki z urokliwymi oknami... ... i charakterystycznymi ciemnymi dachami. Luzhi to miasto liczące ponad 1400 lat. Większość mostków została wybudowana około 800 lat temu. Wygląda tu jak w skansenie,... ... choć życie toczy się normalnie.
Czerwone lampiony wieszane z okazji nowego roku zdobią domy i ulice cały czas. Czerwony kolor przynosi szczęście wg Chińczyków. Kanały pełniły w wodnych miasteczkach rolę ulic - tą drogą odbywał się cały transport. Dziś rzadziej wykorzystuje się tu łodzie jako środek komunikacji. Kanały nadal jednak - jak przed setkami lat - są wykorzystywane do mycia naczyń.  Luzhi - choć tak niewielkie - było miejscem urodzenia kilku wybitnych chińskich poetów i pisarzy. Najbardziej znany spośród nich to żyjący w IX w. - w czasach dynastii Tang - Lu Guimong, piszący pod pseudonimem Mr. Puli. Puli to dawna nazwa tego miasteczka. Pod koniec panowania dynastii Qing nazwa została zmieniona z Puli na Luzhi. Nazwiska pozostałych (Pi Rixiu, Gao Qi, Wang Tao i Ye Shengtao) też są znaczące dla chińskiej literatury, choć nam nic nie mówią. Spacer po Luzhi kończymy pod współczesnym pomnikiem mitycznej chińskiej bestii - Luduana, jednorożca mającego zdolność wykrywania prawdy. Pomnik stoi w centrum miasteczka, a od nazwy tego stwora pochodzi podobno nazwa Luzhi.

najbliższe galerie:

 
Luzhi - zabytkowa wioska
1pix użytkownik annuus80 odległość 3 km 1pix
Chiny.  Wioska Luzhi.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
CHINY...OGRODY  SUZHOU
1pix użytkownik deszcz odległość 4 km 1pix
Luzhi - chińska Wenecja
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 13 km 1pix
Chiny cz.XVIII - Suzhou, Ogród Harmonii
1pix użytkownik wmp57 odległość 15 km 1pix
Chiny cz.XIX - Luzhi.
1pix użytkownik wmp57 odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (34):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 18.12.2013 10:01

a miałem być w tamtym roku ale tak jakoś przeszło bokiem na czas nieokreślony...
nie lubię wycieczek grupowych i jeżdżę wszędzie sam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3656) dodano 18.12.2013 07:55

Witaj w Chinach Ak! Dziękuję:-)))

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 18.12.2013 07:49

opisy i galeria super

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3656) dodano 10.05.2012 16:56

Surykatka, Tereza, Raul, Carmel, Skuza - pięknie Wam dziękuję za wizytę i zostawione komentarze:-) Zawsze jest mi niezmiernie miło Was gościć:-)
Skuzo – obawiam się, że współczesne Chiny mogą Cię mocno rozczarować. Dawnej atmosfery tego kraju szukałabym ewentualnie w południowych prowincjach, omijając szerokim łukiem większe miasta. Pozdrawiam ciepło:-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 19.02.2012 23:11

Magdaleno,jak zwykle perfekcyjnie.Juz od paru lat zanoszę się z zamiarem odwiedzenia ponownie Chin,im więcej galerii na portalu z tego kraju się pojawia,tym moje zamiary przesuwam na dalsze plany.Obawiam się ,ze to już nie te Chiny jakie widziałam 20 lat temu,a takie chciałbym jeszcze zobaczyć,lecz niestety tempa w jakim Chiny się rozbudowują i rozwijają nie da się zatrzymać:(((Pozdrawiam serdecznie:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 19.02.2012 11:54

Ciekawe miejsce i ile atrakcji.Te nimfy ujęły mnie szczególnie ;) Pozdrawiam serdecznie

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 17.02.2012 12:56

Profesjonalnie :) ... jak zwykle :)
Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 16.02.2012 22:18

Urocze miejsce to wodne miasteczko.
Bardzo ładna prezentacja.Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7253) dodano 15.02.2012 23:43

Ale klimaty! Te wszystkie mostki i zakamarki, odbicia w wodzie... Na 31 wyszło Ci piękne malowidło :-). Baaaardzo fajna galeria, pozdrawiam serdecznie :-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3656) dodano 15.02.2012 21:26

Wiesiek, relację z Chin zaczęłam - jak to określił Muczacza - z grubej rury. W kolejnych galeriach staram się pokazywać Chiny z jak najlepszej strony:-) O to przecież chodzi na tym portalu, by zachęcać do odwiedzania danych miejsc;-) Mnie się bardzo podobało w Luzhi. Podobało mi się wszędzie tam, gdzie nie było tłumów Chińczyków. Z tym zachwytem nad odpadającym tynkiem, to chyba trochę mnie poniosło przy opisywaniu galerii;-) Wielkie dzięki za wizytę i pozdrawiam serdecznie:-)
Magdalena-30 - cała przyjemność po mojej stronie:-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2276) dodano 15.02.2012 21:03

Magda, jakim Ty musisz być dobrym człowiekiem, skoro brudnym i odpadającym tynkiem potrafisz się zachwycić.
Możesz z powodzeniem robić w agencji reklamowej o profilu turystycznym bo tak to miejsce przedstawiłaś jak je sobie wyobrażałem czytając program wycieczki.
Rzeczywistość okazała się bardziej brutalna. Wenecja ani Sankt Petersburg to wprawdzie nie jest, ale wpaść warto.
Pozdrawiam postwalentynkowo.

magdalena-30 użytkownik magdalena-30(wpisów:7) - Użytkownik usunięty. dodano 15.02.2012 10:34

Piekne miejsce.Cieszę się,że mogłam je "odwiedzić"

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3656) dodano 15.02.2012 10:26

Anikm, Markopol - cieszę się niezmiernie, że się Wam podobało:-) Pozdrawiam serdecznie:-)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 15.02.2012 00:57

No tak Wenecja w Chinach ale mi też trochę przypomina pływający targ w Bangkoku.
Ciekawa galeria,też lubię pozaglądać w zakamarki.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.02.2012 23:00

Miejsce o niesamowitym klimacie.
Kanały z przerzuconymi nad nimi mostkami, tonące w zieleni odbijającej się w toni, starówka z zabudową jak sprzed wieków, nawet ten odpadający tynk sprawiają że miejsce jest baśniowe.
Bardzo mi się podoba, zarówno miejsce, jak i Twoja galeria je prezentująca.
Pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3656) dodano 14.02.2012 21:23

Miło mi Cię gościć Deszczu:-) Pozdrawiam ciepło i niecierpliwie czekam na nowości:-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.02.2012 21:20

... trasy wycieczkowe w Chinach są dla wszystkich takie same. Potwierdzają to wszelkie relacje. Miło zobaczyć to samo innymi oczyma. Pozdrawiam serdecznie.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3656) dodano 14.02.2012 20:29

Baaardzo Wam dziękuję za wizytę w wodnym miasteczku:-)
Romano – w Luzhi łodzie obsługują wyłącznie kobiety. W innych wodnych miasteczkach - wnioskując ze zdjęć, które znalazłam w sieci - też są wioślarki. Nie znam niestety powodu, dla którego mężczyźni nie są dopuszczani do tego nobilitującego zajęcia. Może kiepsko śpiewają, a może nie potrafią precyzyjnie manewrować łodziami;-)
Olazim, Caprio – mianem chińskiej Wenecji określa się Suzhou. Marco Polo, rodowity wenecjanin, który przybył do Suzhou w 1276 r. był zachwycony tym miastem, choć większe wrażenie zrobiło na nim niezwykle romantyczne Hangzhou (nazwał je „najpiękniejszym i najbardziej eleganckim miastem świata”). Dawno, dawno temu pewien chiński poeta napisał: „W niebie jest raj, a na ziemi Suzhou i Hangzhou.” Było w tych słowach dużo prawdy. Na skutek rozbudowy miasta te straciły dużo ze swego dawnego uroku i obecnie łatwiej można odnaleźć klimatyczny nastrój w małych miasteczkach wodnych.
Strabsenfilm – 40 tys. mieszkańców to na warunki chińskie wioska. Za dwa miesiące się przekonasz;-)
Serdecznie wszystkich pozdrawiam:-)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 14.02.2012 09:09

Witaj Magdaleno, galeria pouczająca. Nimfy robią wrażenie, wręcz dodają uroku kanałom. Pozdrawiam cieplutko

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 14.02.2012 00:10

Czytałam kiedyś, że łodzie na kanałach obsługiwane są tylko przez kobiety. Czy tak jest w rzeczywistości ? Może orientujesz się skąd się ten zwyczaj wziął ?
Pozdrawiam :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1174) dodano 13.02.2012 12:15

Pięknie i treściwie pokazane. Lubię Twoje galerie Magdaleno, zawsze z nich coś wynoszę, o czym wcześniej nie miałem pojęcia. Pozdrawiam serdecznie :-)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 13.02.2012 11:42

Jak zwykle interesująco. Stare Chiny giną bezpowrotnie , żal. Turystów przybywa , miejsca staja się ccoraz bardziej wybłyszczone uporządkowane. Wszystko sie zmienia. Dlatego ja po pierwszej wizycie w Chinach zapragnęłam zobaczyć te Chiny prowincjonalne.Właśnie takie odrapane jak piszesz z niska zabudową. Jeszcze ich trochę jest ale spieszyć sie trzeba.
Gondolierki inne niż jak ja pamiętam, w innym przebraniu, a śpiewają masz rację pięknie.
Magdaleno do Ciebie można zagladać , jak do encyklopedii, wszystko można znaleźć :)))
Podobało się jak zawsze:))
POzdrawiam ciepło, bo zima w tym roku straszna:))

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1911) dodano 13.02.2012 09:45

Piękna wycieczka! fantastyczne miejsce! zauroczyły mnie zdjęcia kanałów! bardzo bardzo podobało się!
Pozdrawiam serdecznie:)))

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 12.02.2012 21:51

Dziękuję Ci za uroczy spacer po tym miasteczku. Wydaje się być bardzo romantyczne. Nic dziwnego, że moi przedmówcy porównali je do Wenecji:)
Przy takich galeriach żałuję, że można wstawiać tylko 50 zdjęć. Zdecydowanie za szybko się skończyła:)
Pozdrawiam serdecznie:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 12.02.2012 16:27

Bardzo ciekawe miasto,tak jak napisał caprio72-Wenecja Chin.Fotka nr.31 i 35 bardzo udane-pozdrawiam.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 12.02.2012 14:21

Z przyjemnościa oglądnęlam Twoją galerię, ja tutaj nie dotarłam. Też zwróciłam uwagę na zdjęcie 31, chociaż dużo jest ciekawych. Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 12.02.2012 14:08

Bardzo fajnie pokazane i opisane. Bardzo podoba się fotka 31, a słomiane pantofelki na 26 też są niezłe. Pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 12.02.2012 12:55

A mnie podoba się huśtawka na zdj. 36.
I jeszcze oczywiście panie wioślarki, chciałabym kiedyś zobaczyć te manewry naocznie.
Ciekawa galeria. Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 12.02.2012 11:22

Urokliwe to miasteczko. Ciekawy plener fotograficzny. Wieloplanowe zdjęcie 31 zwróciło moją uwagę. Przybrudzona Mała i śpiewające wioślarki - bardzo fajne. Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 12.02.2012 11:04

Dawkujesz te Swoje Chiny niczym ja Rumunię.
Zwiedzone po mojemu.
Czasem też brakuje mi czasu aby zatrzymać się na filiżankę herbaty.
No cóż, tyle cudów na tym świecie, że czas jest towarem najbardziej deficytowym.
Sekwencja fotek 8-9 rozpogodziła moją twarz.
Podobało się.
Pozdrawiam serdecznie:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 12.02.2012 10:20

Tak się składa, że w kwietniu dołaczę do tych Obieżyświatów, którzy odwiedzili bądź odwiedzą tę uroczą wioskę (40 tys.!) W programie jest bowiem Luzhi. Piękna galeria, wspaniale ujęta atmosfera tego miejsca. Ponieważ robię filmy zamiast zdjęć, może mi się uda nagrać śpiew tych chińskich "gondolierek." Dzięki takim galeriom jak Twoja wiem, na co zwrócić uwagę i jaka wizualna uczta mnie czeka. Już przebieram nogami, a to jeszcze dwa miesiące:) Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 12.02.2012 09:55

Bardzo ciekawa i piękna galeria.

Pozdrawiam :)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 12.02.2012 09:41

Wenecja made in china całkiem ciekawa :)))
Pozdrawiam serdecznie :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 12.02.2012 02:52

Bardzo mi sie podoba wodne miasteczko:) Dobrze wybralas, zamiast smakowac herbate, smakowalas tutejsza starowke:) Najbardziej podoba mi sie 37, ale calosc bardzo udana:) Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!