m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Położone około 40 km od Avignonu i 25 km od Nimes, Uzes na co dzień zamieszkuje około 9000 osób. Natomiast w sezonie miasto puchnie aż do trzydziestu tysięcy. A coroczne odbywają się tu targi czosnkowe - największe w Europie - podwajają ilość odwiedzających miasto Początki Uzes przypadaja według wszelkiego prawdopodobieństwa na okres budowy akweduktu dostarczającego wodę z pobliskiego źródła Eure az do Nimes. Najsłynniejszy fragment tego akweduktu, to oczywiście przerzucony nad rzeką Gardon Pont-du-Gard - http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=17278 Od V wieku aż do Rewolucji Francuskiej (1789-1799) Uzes było posiadłością biskupów francuskich, którzy przez lata rywalizowali o władzę w mieście z rodziną Książąt Uzes. W XVI wieku miasto stało się jednym z największych we Francji skupiskiem protestantów - wielu mieszkańców wyznawało kalwinizm. Wojny religijne z katolikami doprowadziły do ogromnych zniszczeń miasta, m.in. do wyburzenia siedmiu z dziesięciu kościołów. Dziś nad zabudową Uzes górują dwa kościoły i kilkukrotnie odbudowywana katedra, po pozostałych budowlach sakralnych nie ma śladu. Jeszcze w pierwszej połowie dwudziestego wieku Uzès przedstawiało dosyć opłakany widok. Poszarzałe kamienice, których przepiękne fasady zanikały pod warstwą patyny. Ścieki płynące ulicami, zawalone gruzem i odpadami śliczne wewnętrzne klatki schodowe kamienic nie rokowały optymistycznie. Dopiero od 1965 roku, miasto  zaczeło odzyskiwać dawny blask. Kamienice, ich fasady i podwórza, odnowiono, wydobyto na światło dzienne piękne detale architektury. Nie minęło wiele czasu a Uzès stało się bardzo znanym w regionie miejscem turystycznym.
Obecnie miasto zachwyca tpowymi prowansalskimi dachami i brukowanymi średniowiecznymi uliczamii, z których każda ma inną perspektywę - najczęściej zupełnie nieoczekiwaną. Bliskość prowansalskiego regionu powoduje, iż miastu bliżej jest krajobrazów, charakteru i kultury Prowansji niż pod będącym pod wpływem hiszpańskich klimatów  regionu Languedoc-Roussillon. W każdym ciekawszym mieście Prowansji jest sklep pewnej sieci - której nie będę rekalmował - oferujące prowansalskie smakołyki. Uczta dla oczu i podniebienia - gorzej dla portfela, nie są to tanie przyjemności.  Z takich słodkich współczesnych ciekawostek - na obrzeżach miasta znajduje się przetwórnia lukrecji i fabryka cukierków, także popularnych w Polsce - Haribo..
Plac aux Herbes to centralny punkt miasta skupiający życie towarzyskie mieszkańców a takze turystów odwiedzających miasto. Dla turystów czekają takie oto pułapki na skuteczne uszczuplenie zasobności portfeli Plac szczególnie nam sie podobał - gdzie się nie obrócić, tam coś pięknego - kręte wyloty uliczek, stary bruk, szemrzące fontanny na otoczonym arkadami placu, i szumiące platany dosłownie wszędzie. Tu mieszkańcy sprzedają swoje wyroby, a starzy znajomi po zakupach spotykają sie na poranna kawę i ewentualnie kieliszek białego wina.
Przechadzka takimi ulicami to czysta przyjemność.
Trzeba zobaczyć pałac książęcy Duche, czyli zamek Ducal. Budowano go 700 lat i wciąż jest zamieszkały przez Księcia oraz jego rodzinę. Można obejrzeć tu zgromadzone figury woskowe, czy ciekawie wystylizowany pokój duchów. Z wieży siedziby księstwa roztacza się wspaniały widok na miasteczko. Zamek w całej okazałości Podsumowując Uzes to miasto dla którego warto zboczyć z utartych prowansalskich szlaków - polecam tam zajrzeć.

najbliższe galerie:

 
Francja 2014 - Pont du Gard
1pix użytkownik achernar-51 odległość 12 km 1pix
FRANCJA. Pont du Gard
1pix użytkownik caprio72 odległość 12 km 1pix
Francja - Pont du Gard
1pix użytkownik marioli odległość 12 km 1pix
Prowansja - Pont du Gard
1pix użytkownik zibid odległość 12 km 1pix
Ślady Imperium - Nimes zachwyca
1pix użytkownik ak odległość 20 km 1pix
Francja - Nimes
1pix użytkownik marioli odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5388) dodano 25.03.2018 12:38

Miasteczko jest fajne i klimatyczne. Nie wiem tylko, dlaczego zlokalizowałeś je w Prowansji, gdyż leży ono obecnie w Oksytanii (Occitanie), a przed utworzeniem tego regionu (po połączeniu w 2016 roku regionów Langwedocja-Roussillon i Midi-Pireneje), leżało w pierwszym z nich, czyli w Langwedocji-Roussillon. Leży ono wprawdzie blisko Prowansji, ale nie w tym regionie. Pozdrawiam. :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.02.2012 00:28

Miasteczko bardzo urokliwe i przyjemne.
Podobałoby mi się tam.
Pozdrawiam serdecznie:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 04.02.2012 18:14

Sympatyczne miasto.
Zachęciłeś do odwiedzin.
Pozdrawiam.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 04.02.2012 17:29

Zacznijmy od tego ze Francja generalnie do przystepnych cenowo nie nalezy ...cenia sie , i maja racje.
Litrowe piwko w jakiejs paryskiej knajpie pamietam .... 19 €.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6131) dodano 04.02.2012 12:36

Ależ cudne miejsce!!! Nie wspominając o smakowych "zachęcajkach"... ;)
Szczególnie spodobał mi się wielki plac pełen drzew. Ich cień doceni każdy kto chce wypić kawę lub zjeść obiad delektując się jednocześnie widokiem pięknego otoczenia.
Jeszcze jedno... piony górą... :)
Pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2181) dodano 04.02.2012 11:19

Przechadzka Twoimi galeriami to też czysta przyjemność.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!