m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wg starszych badań, ok. 997 r. z fundacji Bolesława Chrobrego i z udziałem św. Wojciecha w Tumie powstało pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego. Jednak z nowszych studiów wynika, że założenie to powstało najwcześniej w II połowie XI w. czyli za czasów Kazimierza Odnowiciela. Około 1140 r. opactwo przeniesiono do Mogilna a budowla została rozebrana. Arcybiskup gnieźnieński Jakub ze Żnina w 1141 r. rozpoczął na miejscu dawnego opactwa budowę kolegiaty łęczyckiej. Inne publikacje przypisują budowę, biskupowi Aleksandrowi z Mallonne lub księżnej Salomei, która po śmierci Bolesława Krzywoustego miała w Łęczycy swoją siedzibę, wspominając jednocześnie, że monumentalny kościół jest kopią katedry wawelskiej. Prace nadzorował biskup płocki Aleksander z Malonne. Konsekracja kościoła odbyła się 21 maja 1161 i wziął w niej udział m.in. następca zmarłego około 1148 r. arcybiskupa Jakuba, arcybiskup Janik, a także wszyscy polscy biskupi i książęta. Kościół jako patronów otrzymał - tak jak znajdujące się tu wcześniej benedyktyńskie opactwo - Najświętszą Marię Pannę i św. Aleksego. Na zdjęciu : romański portal.
Konsekracja kolegiaty odbyła się w roku 1161, a obecni na niej byli książęta dzielnicowi. Był to pierwszy zjazd władców ówczesnej Polski. Jako ciekawostkę podam, że w archikolegiacie odbyło się 21 synodów prowincjonalnych, nazywanych synodami łęczyckimi. Pierwszy z nich zwołano w 1181 r., a ostatni w 1547 r. Synody kościelne uznawane były za pierwsze polskie sejmy. Do XVIII w.  kościół był siedzibą arcybiskupów i pozostawał pod opieką królów polskich. Dzisiejsza nazwa wsi, a także cała jej burzliwa historia od połowy XII w. wiąże się ściśle z tumem. Tak dawniej nazywano katedrę lub kolegiatę. Romańska budowla z granitu, piaskowca i kamienia polnego, miała z założenia - prócz funkcji religijnych - charakter obronnej twierdzy. W 1241 r. oparła się najazdowi Tatarów, ale w Zielone Świątki 1293 r. (albo 1294 r.) na kościół napadli Litwini pod wodzą Witenesa. Zdołali ją zdobyć. Wszystko co cenne zostało zagrabione, ludzi wymordowano a tych, którzy ocaleli wzięto w niewolę.
Właśnie wtedy spłonął gród łęczycki, którego ślady widoczne są do dziś na południowy zachód od kolegiaty, która również została podpalona i pozostawała w ruinie przez okres kilkudziesięciu lat. W 1306 r. Łęczycę najechali Krzyżacy, którzy wrócili tu raz jeszcze w 1331 r. Przez kilka dziesięcioleci kolegiata pozostawała zrujnowana. Podczas późniejszych prac nad jej odbudową zacierano częściowo jej dotychczasowy romański charakter. Między innymi po pożarze w 1473 r., przy okazji zakończonej w 1487 r. kolejnej odbudowy pojawiły się zachowane do dziś, gotyckie ostrołukowe arkady i filary międzynawowe z cegły oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe w nawach bocznych. Do wnętrza kolegiaty prowadzi od strony północnej kruchta, dobudowana w roku 1569 r. przez Trojana ze Ślesina w celu ochrony wspaniałego romańskiego portalu, stanowiącego właściwe wejście, w tym też czasie powstały we wnętrzu tynki z freskami. W 1705 r. Łęczycę najechali Szwedzi, niszcząc przy tym także kolegiatę. Na zdjęciu : fragment portalu.
W latach 1765-1785 kościół został przebudowany w stylu klasycystycznym. Prace wykonano pod kierunkiem architekta Efraima Szregera przebudowując wieże, główną nawę, zachodnią fasadę, a także okna i wnętrze. Budowla była kolejno siedzibą kapituły, kolegiatą a do 1818 r. archikolegiatą. Wtedy to car Aleksander I nakazał likwidację łęczyckiej kapituły. Na zdjęciu : zwieńczenie smukłego łuku tęczowego. Od tego momentu kościół aż do 1915 r. był siedzibą parafii, która przedtem znajdowała się w stojącym tuż obok, wybudowanym na czas jednej z przebudów drewnianym kościółku p.w. św. Mikołaja z XVIII w. W 1995 r. odrodziła się kapituła, która lokując swą siedzibę w tumskiej świątyni, przywróciła jej rangę archikatedry. Wielkie zniszczenia dokonała II wojna światowa. Podczas bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r. polska artyleria ostrzelała wieżę kościoła, w której ukrywał się niemiecki obserwator. 9 i 12 września polskie wojska zajęły okolice Łęczycy. Wtedy też kolegiata została zbombardowana przez Luftwaffe. Po ponownym zajęciu Tumu przez wojska niemieckie, zostało spalone wnętrze budowli. Spłonęło wyposażenie i drewniane elementy architektoniczne, ucierpiały także mury.
Po wojnie przystąpiono do odgruzowywania i odbudowy świątyni. Duże zasługi miał proboszcz, ksiądz Władysław Chmiel, który zachęcił do prac swych parafian. O pomoc poprosił także władze ówczesnej socjalistycznej Polski. Mimo wcześniejszych planów, by zniszczoną budowlę rozebrać, 20 lipca 1947 r. rozpoczęto odbudowę kościoła, którą kierował Jan Koszczyc Witkiewicz. Przez następne kilkanaście lat trwały prace budowlane. W czasie remontu kościoła w 1954 r. odkryto fundamenty znajdującej się pod nim budowli opactwa benedyktynów. W nawie głównej dominuje obecnie styl romański… …a w nawach bocznych - gotyk. Strop nad nawą główną wykonany jest betonu. Rozwiązanie to stabilizuje ściany, zapobiegając zawaleniu się sędziwych murów. W 1961 r. w 800 lat od konsekracji pierwszej kolegiaty, poświęcono trzy ołtarze i przywrócono kościół do funkcjonowania. Z uwagi na brak środków remont wnętrz nie został w pełni wykończony.
Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. przystąpiono do kolejnej odbudowy. Prace nie trwały zbyt długo i nie były fachowe. Ich efektem było min. zniszczenie część fresku odkrytego po wojnie. Prawdziwa odbudowa ruszyła w 1995 r., a w 1999 r. generalny konserwator zabytków zdecydował się ją finansować. Prace trwają a dzięki nim, jeden z najcenniejszych kościołów w Polsce odzyskuje dawną świetność. W 1999 r. sprowadzono z Gniezna do Tumu relikwię św. Wojciecha, a na pamiątkę tego wydarzenia w otaczającym sąsiedni kościółek św. Mikołaja ogrodzie zasadzono poświęcony świętemu Wojciechowi dąb. Obecnie świątynia jest 3-nawową, orientowaną bazyliką z dwiema apsydami na obu końcach osi wzdłużnej. Od strony zachodniej ma dwie czworoboczne wieże… … a od strony wschodniej dwie stożkowo przykryte baszty. Kościół jest zbudowany ze starannie obrobionej kostki granitowej, natomiast naroża wież, obramowania okien i wejść wykonane są z piaskowca.
Romański portal datowany jest na około 1160 r. i nosi cechy warsztatu czynnego przy katedrze w Moguncji. W półkolistym tympanonie wyrzeźbiona jest postać Madonny z Dzieciątkiem, adorowana przez dwa anioły. Portal schodkowy z kolumnami o okantowanych głowicach, ozdobiony jest ponadto postaciami zwierzęcymi oraz potrójną archiwoltą z motywami roślinnymi i figuralnymi. 

Miłośnicy książek Zbigniewa Nienackiego, mogli się natknąć na opis kolegiaty tumskiej. To właśnie ona była pierwowzorem „kolegiaty w Opornej” z książki Pan Samochodzik i Święty Relikwiarz” która pierwotnie nosiła tytuł Uroczysko. W czasie rekonstrukcji kolegiaty w 1952 r. odkryto w absydzie zachodniej polichromię, przedstawiającą pośrodku Chrystusa, po bokach postacie Madonny i św. Jana. Poniżej znajduje się pas z popiersiami apostołów. Na stojakach wyeksponowano polichromowane deski dawnego stropu. Polichromia ta, podobna do malowideł romańskich, znajdujących się w południowej i zachodniej Europie, datowana jest na XII w. i została wykonana przez nieznanego, wybitnego artystę średniowiecza. W zachodniej nawie archikolegiaty znajduje się romański nagrobek z postacią rycerza w szyszaku z mieczem.
Na uwagę zasługują także znajdujące się we wnętrzu:  kamienne wsporniki sklepienne i krzyżowe z XIV w., ... sklepienia naw bocznych, … płyty nagrobne kanoników łęczyckich z XV wieku, … stalle gotyckie z początku XVI w. z herbami Dębno i Sulima, … portal gotycki, prowadzący z prezbiterium do zakrystii z datą 1487 r., … fragmenty fresków gotyckich i renesansowych,
… galerie naw bocznych oraz obszerna empora czyli chór muzyczny w nawie głównej po stronie zachodniej. Sądząc po zdjęciach w internecie nie udało mi się uwiecznić prawdziwych (choć legendarnych) śladów diabła Boruty na ścianie jednej z wież ale przyznacie, że i te wyglądają tajemniczo ;)

najbliższe galerie:

 
Polska - Tum i Łęczyca - między niebem a piekłem:)
1pix użytkownik kamila_kula odległość 1 km 1pix
Tum
1pix użytkownik margo odległość 1 km 1pix
Tum pod Łęczycą - Archikolegiata NMP i św.  Aleksego
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix
Łęczyca - starówka
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Klasztor OO.  Bernardynów w Łęczycy
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Polska - Łęczyca
1pix użytkownik maria37 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (25):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 13.02.2012 01:01

Skuza : Nie chcę Cię martwić ale jak jechaliśmy po drodze czyli w środku tygodnia to wszystko było zamknięte na cztery spusty. Mimo to naprawdę polecam. Dzięki za miłą wizytę i pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.02.2012 21:27

Miejsce mi nieznane,opisałaś i przedstawiłaś z detalami,jestem pewna, ze jak będzie mi po drodze ,to tam zajrzę:)))Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.02.2012 20:24

Tereza : A ja już myślałam, że nikt przede mną tego cuda nie widział... ;) Tym bardziej dziękuję za pochwałę. Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3875) dodano 09.02.2012 18:38

Byłam,widziałam,ale bardzo dawno.Obejrzałam galerię z zainteresowaniem.Bardzo ładna galeria.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.02.2012 23:54

Mietku : Dziękuję! Za konsultacje również... ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.02.2012 23:53

Magdaleno : Prezentowanie miejsca, które na nas zrobiło wrażenie to specyficzna przyjemność :) Dziękuję i pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 07.02.2012 22:26

Potrafisz zadbać o detale jednego miejsca.W połączeniu z komentarzem bardzo solidnie pokazane miejsce.Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 07.02.2012 18:27

Bardzo dobra prezentacja. Piękny ten romański portal. Pozdrawiam Małgosiu:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.02.2012 17:56

Wielkopolanko : Pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1890) dodano 07.02.2012 09:52

Piękna lekcja historii w Twoim wykonaniu. Przyznam się, że o tej perełce nie słyszałam ale dzięki tej wspanialej galerii teraz już mi nie obca. Portale prawdziwe cudeńka. Dzięki na wycieczkę i pozdrawiam serdecznie:))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.02.2012 23:00

Anusia : Dzięki, że po cichutku wpadłaś. Kawka, może być ;) Pozdrowionka

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 06.02.2012 22:52

Po cichutku wpadłam do Ciebie. Na chwileczkę... A może mała kawa?
Bardzo dużo szczegółów Małgosiu. I dobrze. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.02.2012 22:17

Magdar : Miło, że zachęciłam. Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 06.02.2012 22:13

Jeśli będę w okolicy to wstąpię :) Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.02.2012 21:57

Doracz : Pięknie dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1130) dodano 06.02.2012 21:02

Ciekawie wyszukane detale. Niby surowa romańska budowla a tyle wspaniale podpatrzonych szczegółów. Podobało mi się :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.02.2012 00:22

Pozdrawiam też wszystkich odwiedzających po cichutku :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.02.2012 00:21

Anikm : Dziękuję i polecam :) Pozdrawiam serdecznie

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.02.2012 00:20

Markopol : Miło, że spodobała Ci się moja prezentacja :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.02.2012 00:19

Paweller : Dzięki! Starałam się bo uważam, że to miejsce jest tego warte. Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7223) dodano 06.02.2012 00:16

Bardzo ciekawie zaprezentowałaś i opisałaś kościół. Galeria przygotowana perfekt. Pozdrawiam.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 05.02.2012 23:33

Interesująco opisałaś pokazane zdjęcia.Dużo informacji,podobało mi się.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.02.2012 23:25

Piękna perełka romańskiej architektury. Ładnie i szczegółowo zaprezentowałaś kościół.
Nie widziałam tego obiektu na żywo, także z przyjemnością obejrzałam w galerii.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 05.02.2012 21:34

Mocar : To wnętrze naprawdę robi wrażenie. Polecam ponowną wizytę. Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2719) dodano 05.02.2012 17:30

Miałem kiedyś możliwość poznać tą świątynie tylko z zewnątrz , dzięki za ukazanie wnętrza, styl romański surowy jak przystało.

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!