m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Tatry to najwyższe góry Polski. Są one także najwyższym masywem górskim w całych Karpatach Zachodnich. Możemy je podzielić na 3 części: Tatry Zachodnie (Polska i Słowacja) - zajmują obszar od Przełęczy Huciańskiej do Przełęczy Liliowe. Wjazd na Kasprowy Wierch. Myślenickie Turnie - zbudowana ze skał osadowych czuba na północnym grzbiecie Kasprowego Wierchu, o wysokości 1354 m n.p.m., w Tatrach Zachodnich. Zmiana wagonika następuje w Turniach Myślenickich. Szczyt, stoki południowe i najwyższa część stoków północnych zbudowana jest z dolomitów z wkładkami wapieni wieku wczesnoanizyckiego. Środkowe partie zboczy północnych tworzą wapienie jury środkowej, a niżej górnej, najniższe partie zboczy budują wapienie kredy dolnej. W skałach wapiennych Myślenickich Turni jaskinie (nieudostępnione turystycznie). Na Myślenickich Turniach znajduje się stacja pośrednia kolei linowej z Kuźnic na Kasprowy Wierch, na której następuje przesiadka do innego wagonika górnego odcinka. W budynku stacji znajdują się silniki napędzające górny i dolny odcinek kolejki linowej. Myślenickie Turnie otoczone są lasem regla górnego. Tatry Wysokie (Polska i Słowacja) - obszar od Przełęczy Liliowe do Przełęczy pod Kopą, oraz Tatry Bielskie (Słowacja) - obszar od Przełęczy pod Kopą do Przełęczy Ździarskiej. Łącznie jest to teren o powierzchni około 785 km2, z czego w granicach Polski znajduje się 175 km2.
Tatry mają charakter typowo wysokogórski, a dodatkowym niezwykle atrakcyjnym walorem widokowym jest bardzo duża ilość stawów - szczególnie w Tatrach Wysokich. O ile większość znajduje się po stronie Słowackiej, to te największe i najgłębsze znajdują się w Polsce. Najgłębszym stawem Tatr jest Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (79 m). Tatry są bardzo atrakcyjne ze względu na dość dużą ilość szlaków znakowanych, a także klimat stosunkowo łagodny jak na wysokie góry. Fragment tarasu widokowego na Kasprowym .W kotle Gąsienicowym działa nowoczesny czteroosobowy wyciąg krzesełkowy Letni sezon turystyczny trwa przez kilka miesięcy - trudno precyzować dokładny okres, gdyż jest to zależne od danego roku. Na Słowacji pamiętajmy jednak, że większość szlaków turystycznych w Tatrach jest zamykana na okres od 31 października do 15 czerwca i jest rygorystycznie przestrzegany przez służby TANAP-u. Pamiętajmy o tym, że Tatry nawet w lecie mogą być górami niebezpiecznymi w związku z czym niezbędne jest odpowiednie ubranie, a także umiejętność dostosowania trasy do swojego doświadczenia oraz kondycji fizycznej. Widok na Świnicę z Kasprowego Wierchu.
każde miejsce jest dobre, by przysiąść i odpocząć :))) Dwuosobowy wyciąg krzesełkowy w kotle Goryczkowym. Fauna i flora - to kolejny atut tatrzańskich pejzaży. Lasy regla dolnego rozciagające się od około 1000 m npm siegają 1250 m npm, natomiast wyżej do wysokoći 1550 m npm występuje pasmo regla górnego. Na większej wysokości napotykamy na kosodrzewinę, która wraz ze zwrostem wysokości karłowacieje zanikając całkowicie na wysokości około 1800 m npm. Jeszcze wyżej rozciąga się pasmo hal. Oczywiście w zależności od regionu Tatr, wysokości do jakich sięgają poszczególne piętra roślinności, są różne. PTTK Kalatówki,  położony jest z dala od Zakopanego, w Tatrzańskim Parku Narodowym na wysokości 1198 m npm. tuż przy szlaku wiodącym z Kuźnic na Giewont - w malowniczej dolinie Bystrej. Widok z Kasprowego. Polana Kalatówki należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to otwarta przestrzeń, otoczona ze wszystkich stron lasem oraz widokiem na niezwykle malowniczy krajobraz Kasprowego Wierchu. Jej nazwa pochodzi od dawnych właścicieli - sołtysów Kalatów z Szaflar. W górnej części polany znajduje się Hotel górski PTTK Kalatówki. Do Polany dojdziemy z Kuźnic niebieskim szlakiem w około 30 min. Szlak ten całą drogę do polany jest wybrukowany, więc stanowi także dosyć łatwą trasę na wycieczkę rowerową.
Morskie Oko  - największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.Na morenie zamykającej jezioro od północy stoi schronisko PTTK. Położone na wysokości 1405 m n.p.m. należy do najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. Nazwane zostało imieniem Stanisława Staszica, który w roku 1805 badał jezioro. Powyżej Morskiego Oka, w kierunku południowym znajduje się drugie duże jezioro w Dolinie Rybiego Potoku, Czarny Staw pod Rysami (Czarny Staw nad Morskim Okiem). Ponad tymi dwoma stawami wznoszą się szczyty:od wschodu:Siedem Granatów, Żabi Szczyt Niżni (2098 m), Żabi Mnich (2146 m), Żabia Lalka (2095 m), Niżnie Rysy (2430 m) od południa i południowego zachodu:Rysy (2503, w Polsce 2499 m) - najwyższy szczyt Polski, Żabi Koń (2291 m), Żabia Turnia Mięguszowiecka (2336 m), Wołowy Grzbiet, Kazalnica Mięguszowiecka (2159 m), Mięguszowiecki Szczyt Czarny (2410 m), Mięguszowiecki Szczyt Pośredni (2393 m), Mięguszowiecki Szczyt Wielki (2438 m), Cubryna (2376 m), Mnich (2070 m)-od zachodu:Szpiglasowy Wierch (2172 m), Miedziane (2233 m), Opalony Wierch (2115 m) Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną, zamkniętą od północy ryglem, na którym leży wał moreny czołowej. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga prawdopodobnie 50,8 m Nosal (1206 m n.p.m.) - wzniesienie reglowe w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał od północno-zachodniej strony, przypominających nos.  Widoki z Nosala na Giewont i Czerwone Wierchy oraz na Przełęcz między Kopami i Orlą Perć.
Widok z Nosala Widok z Nosala Stanowi zakończenie północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu. Północnymi podnóżami Nosala przebiega granica między Tatrami a Rowem Podtatrzańskim (a dokładniej jego częścią zwaną Rowem Zakopiańskim). Od południowej strony Nosalowa Przełęcz (1102 m) oddziela go od zalesionego Nieboraka. Szczelina na Nosalu, przez którą widać w dole tamę na Bystrej. Tama na Bystrej - widok z Nosala Szlak na Nosal zaczyna się lub kończy się przy strumieniu Bystrej obok tamy.
Łagodniejsze wejście jest od strony Kuźnic. Dolina Jaworzynki, w której to górna granica lasu znajduje się na wysokości około 1200 m npm i jest najniżej położoną w całych Tatrach. Dolina Jaworzynki Dolina Kościeliska Dolina Kościeliska - dolina walna, tj. sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu - grani głównej Tatr. Ma wylot w Kirach. Kapliczka zbójnicka w Dolinie Kościeliskiej
W górnej części doliny Kościeliskiej (z Kir 5,5 km, 1:30 h pieszo) znajduje się schronisko turystyczne na Hali Ornak (1100 m n.p.m.). Wąwóz Kraków - boczna odnoga Doliny Kościeliskiej, skalny jar rozpoczynający się na wysokości ok. 1030 m n.p.m., tuż przed Wyżnią Kościeliską Bramą (czyli Bramą Raptawicką), w górnej części Polany Pisanej, po jej wschodniej stronie. Wąwóz ma łączną długość ok. 1,5 km i biegnie aż po Kamienne Tomanowe w zachodnich zboczach Ciemniaka, gdzie na wysokości ok. 1350 m n.p.m. rozpłaszcza się i zatraca. Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza - skocznia narciarska w Zakopanem nazwana imieniem narciarza Stanisława Marusarza, usytuowana na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach. Widok ze szczytu. Przed cmentarzem po lewej stronie od wejścia znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847-1852. Na ołtarzu replika częstochowskiego obrazu Czarnej Madonny.
Wnętrze zabytkowego kościółka przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku  Wystrój wnętrza tworzą obrazy ludowe oraz drewniane figurki pochodzące z połowy XIX wieku. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem (nazywany też starym cmentarzem) - pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, powstały w połowie XIX wieku, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano - oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce - już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Cmentarz otacza kamienny mur. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle. Jest śladem ostatnim artystów związanych z Tatrami, wrosłych swą twórczością w podhalański folklor oraz pamięcią o znanych przewodnikach tatrzańskich. Prawie każdy, kto zapisał się w dziejach miasta i Tatr znalazł tu swoje miejsce.

najbliższe galerie:

 
Kasprowy Wierch(1987m. n. p. m. )  - 6. 05. 2011r.
1pix użytkownik mondzus odległość 0 km 1pix
Trochę Tatr
1pix użytkownik osiol odległość 0 km 1pix
Tatry - Czerwone Wierchy
1pix użytkownik kaczorek11 odległość 0 km 1pix
Zakopane - Kuźnice
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix
Tatry zz komórki
1pix użytkownik knfred odległość 1 km 1pix
Na tatrzańskich szlakach cz. II
1pix użytkownik babuch odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 13.02.2012 21:55

A mi się najbardziej podobają fotki 35 i 38. No i oczywiście WC na świeżym powietrzu z widokiem na tatrzańską panoramę rewelacyjny :))))
Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.02.2012 16:01

Uwielbiam górskie galerie :) Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 12.02.2012 11:56

przyjemny spacer, po wielu ciekawych miejscach w naszych Tatrach.

satan użytkownik satan(wpisów:3267) dodano 11.02.2012 21:33

No różnorodne te fotki...nawet ich jakość ;-)

Tatr, nigdy za wiele, co prawda tutaj głównie turystyczne "zagłębia" ale i tak miło się oglądało, szczegółnie zacne: 18, 19 i 38.


Pozdrawiam. :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!