m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dublin pochodzi z Irlandzkiej nazwy Dubh Linn i oznacza Czarny staw Przez miasto przepływa rzeka Liffey, stanowiąca naturalną oś stolicy i dzieląca Dublin na dwie dzielnice o odmiennym charakterze: North Side oraz nowoczesną i bogatą South Side. Mówi sie , ze Dublin jest miastem 1001 mostów.Jest ich sporo i każdy inny.I obie dzielnice łączą mosty: kamienne, szklane, metalowe, nowoczesne i te bardziej tradycyjne, tak jak ten Most Ha’penny, albo jak kto woli Most Zakochanych. Dublin ma niska zabudowę. Nie ma tu drapaczy chmur, najwyższy budynek mierzy 60m.Dublin ma długą ponad tysiąc letnią historię. Powstawał powoli , rozbudowywał sie dom po domu. Własnie brak wysokich budynków nie czyni tego miasta molochem i nie przytłacza tak jak inne metropolie. Charakterystyczna jest stylowa architektura georgiańska, która tworzy specyficzny klimat.
Większość najważniejszych atrakcji skupia się po stronie południowej miasta. W eleganckiej South Side mieści się najsławniejsza irlandzka uczelnia wyższa - Trinity College, założona w 1591 roku przez Elżbietę I. W samym centrum Dublina stoi wielka stalowa iglica, a właściwie szpila, nazwana Monumentem Światła-Spire of Dublin. Ma 121m wysokości.Jak podają źródła mija ja co dzień 20 tyś ludzi.Co ciekawe jest ona największa rzeźbą świata. Dublińską Szpilę postawiono w styczniu 2003r.Jest najbardziej charakterystycznym elementem Dublina i góruje nad niska zabudową miasta. Jest świetnym punktem orientacyjnym i miejscem spotkań . Należy wspomnieć, że owa Szpila została postawiona na miejscu pomnika angielskiego Lorda, admirała Horacego Nelsona. A wiadomo  z czym sie Irlandczykom kojarzyła ta postać, był symbolem kilkusetletniej angielskiej okupacji.W latach 60 tych IRA podłożyła Nelsonowi bombę i w 1966r Nelson na zawsze opuścił Dublin. Jest w Dublinie dzielnica Temple Bar. Leży na południowej stronie rzeki Liffey. Z czego jest znana? Otóz od lat 80 tych rzad Irlandzki zdecydował uczynić z Temple Bar ważny ośrodek kulturalny. Tu działaja najlepsze puby, kluby, galerie .
Tu rezyduje dublińska cyganeria .Ale nie zawsze tak bywało. Temple Bar w wiekach XVI należał do zakonu augustianów. W XVIII włąścicielem został właśnie niejaki William Temple'a, od którego wzięła się nazwa dzielnicy. A potem reputacja dzielnicy podupadła. Rejon ten słynął z prostytutek i pubów. Życie towarzyskie w Dublinie toczy się przeważnie w pubach i trudno mówić o udanej wizycie w mieście bez zaliczenia choćby jednego z nich. Jak Irlandia to Guinness.Jest jednym z najważniejszych symboli Irlandii. O Historii tego piwa można by dużo pisać. Tak w skrócie; 34 letni Artur Guinness kupił nad rzeką Liffey kawałek ziemi i wydzierżawił ja na 900 lat. Postawił mały browar i już po ośmiu latach był znanym przedsiębiorcą. Tak się dawniej robiło interesy:))) W wielu pubach, oprócz jazzu i muzyki folk, można posłuchać tradycyjnej irlandzkiej muzyki oraz podziwiać klasyczne irlandzkie tańce . W stolicy Irlandii działa ponad 800 pubów i barów.
W tej części miasta , a więc na południowym brzegu rzeki zlokalizowane są drogie sklepy. Jedna z wystaw szczególnie mnie urzekła. To Louis Vuiton. A jak się dobrze przyjrzycie , to moja skromna osoba się tam Wam gdzieś kłania. Można spotkać Galerie Handlowe w stylu Wiktoriańskim. Nie wiem nic o niej niestety. Irlandia to gościnny kraj. Stała się miejscem rozległej i wielonarodowościowej emigracji. Dużą część tej emigracji stanowią Polacy, ale nie tylko, na ulicach jest bardzo kolorowo. Dublin koniecznie trzeba odwiedzić nocą, jak przeglada się w Liffey. Koniecznie trzeba odwiedzić most, który jest jak dla mnie kolejną wizytówka miasta. To Samuel Bridge.Choć nie robię nocnych fotek, bo nigdy nie mam ze sobą statywu, tutaj zrobiłam wyjątek. 10 grudnia 2009 r w Dublinie otwarto nowy most spinający dwa brzegi rzeki Liffey. Samuel Beckett Bridge projektu hiszpańskiego mistrza konstrukcji Santiago Calatravy przypomina harfę, narodowy symbol Irlandii. Budowa Samuel Beckett Bridge była wyczynem inżynierskim i logistycznym. Most rozpiętości 123 metrów zbudowano bowiem w Rotterdamie.
 To tam wykonano całą jego stalową konstrukcję: zbudowany z 8 sekcji pomost oraz wysoki na 46 metrów pylon,A 25 przednich kabli oraz 6 tylnych z pomostem tworzy supersztywną strukturę. A co ciekawe,Samuel Beckett Bridge nie utrudni ruchu statków na rzece, ponieważ cała jego konstrukcja może przekręcać się o 90 stopni, otwierając szerokie przejście. Nocny spacer był bardzo udany, choć wieczór był lodowaty i wietrzny, ale to chyba nic nowego , jeśli mówimy o Dublinie. Spacerują po nocnym Dublinie , chce Wam jeszcze opowiedzieć o języku Irlandczyków. Mówią po Angielsku, choć w szkołach uczą się Irlandzkiego. Język Irlandzki jest pierwszym językiem urzędowym. Na 4mln Irlandczyków irlandzkim językiem mówi zaledwie 4%.Język jest językiem, bez znajomosci , którego nie można dostać się np na Uniwersytet .Muszą go znać urzędnicy służby cywilnej i całej administracji. Ktoś może zapytać, dlaczego zatem tak mało Irlandczyków mówi po irlandzku? Otóz całe wieki panowania Angielskiego zrobiły swoje, zasiedlanie wyspy Anglikami, niszczenie rękopisów irlandzkich, . My tez to znamy. Ale na koniec zacytuje takie irlandzkie powiedzenie Kraj bez języka jest jak kraj bez duszy
Wielu dublińczyków ucieka z miasta, choć muszę przyznać, ze Dublin nie poraża wielkomiejskim hałasem . Ucieka do niezbyt odległego od Dublina uroczego Howth. Leży na północ od Dublina. Mozna się tam dostać autobusem komunikacji miejskiej .Taka podróż zajmuje do godziny. A po drodze, ku mojemu zdziwieniu mija się rezydencje obsadzone roślinami z  południa Europy. Miasteczko jest urocze, ma niepowtarzalny klimat. Pomimo zimowej pory pogoda dopisała, padało z przerwami , a jak nie padało niebo było niebywałe. Zauroczył mnie tam mały port i kamienna zabudowa nabrzeża.Muszę przyznać, że nigdy bym nie przypuszczała, że tak mnie zachwyca klimaty Północy Europy. Miasteczko Howth leży w Hrabstwie Fingal, co z tłumaczenia oznacza  ziemię jasnowłosych przybyszówA tak określano Wikingów, którzy się tutaj osiedlili. Port w Howth był kiedyś wykorzystywany jako port komunikacyjny z Wielka Brytanią. Działo sie to w latach 1813-1821. Obecnie to port jachtowy i rybacki.Jest tu tez stacja ratownictwa morskiego i największy w Irlandii Yacht Club
Wielka ilość żaglówek świadczy , że Howth to miejsce czynnej rekreacji pod żaglami. Wiatru to tam im nie brakuje, to fakt, ale i deszczu też. Za chwilę zaczęło oczywiście padać. Przeciez to Irlandia. Przy dobrej pogodzie ze wschodniego nabrzeża widać brzegi Walii. W odległości jednego kilometra od brzegu znajduje się mała wysepka Ireland's Eye. Pływaja tam łodzie. Z miasteczka prowadzi ścieżka wzdłuż wysokiego brzegu. Nie sa to typowe klify , ale widoki są zachwycające. Po drodze mija sie stare Irlandzkie posiadłości z przepieknymi zadbanymi ogrodami. Tak nawiasem mówiąc warte masę pieniędzy. Tę okolice zamieszkują bogaci Irlandczycy.
Czasem miałam wrażenie, że nie jestem w chłodnej i wietrznej Irlandii, tylko gdzieś na południu Europy przed sezonem. Mieć takie widoki z okna , mmmmm:))) Idąc dalej dochodzi sie do miejsca , gdzie wszyscy co maja aparaty fotograficzne , pstrykają ile wlezie, a Ci co ich nie maja , żałuja bardzo, ze ich nie mają. Skały powlekają rudości i wiecznie zielone mchy i trawy . Bo Irlandia nie na darmo się nazywa zieloną wyspą. Moja krótka wizyta miała miejsce pod koniec stycznia, a trawa tam była taka jak u nas w najbardziej zielonym miesiącu maju. Całe wzgórza pokryty były krzakami kwitnacymi na żółto. To tez mnie zdziwiło, styczeń przecież. Czas było wracać. Słońce kładło swe zółte promienie na port. Muszę przyznać, że miałam wielkie szczęście. Styczeń to najgorszy miesiąc w Irlandii, wietrzny i bardzo deszczowy.
Szalenie mi sie tam podobało. Wyspiarskim klimat przypadł mi do gustu. U nas zima i mrozy a tam już przedwiośnie , śpiew ptaków towarzyszył mi co dzień:)  Jestem pewna , ze tam wrócę. Mam jeszcze tyle do zobaczenia:)))

najbliższe galerie:

 
ÉIRE-moja wyspa XIII.
1pix użytkownik irolek odległość 22 km 1pix
Zamek Donore
1pix użytkownik taita odległość 22 km 1pix
Zachód słońca.
1pix użytkownik margaret7410 odległość 26 km 1pix
Irlandia. SeptemberFest
1pix użytkownik olivia odległość 28 km 1pix
Irlandia - Farmleigh
1pix użytkownik olivia odległość 29 km 1pix
Dublin
1pix użytkownik kszyniu odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (56):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 29.03.2014 14:08

miejsce super i fotki też i pozdrawiam serdecznie....

elle użytkownik elle(wpisów:175) dodano 31.07.2013 14:24

Oj jak pięknie pokazana :) i ja nie spodziewałam się, że Irlandia mnie tak zachwyci :) szczególnie mnie tam nie ciągnęło.. a jednak :)
Żeby wskazać zdjęcia, które szczególni mi przypadły do gustu w tej galerii musiałabym wymienić najmniej połowę :) Cudo!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 18.08.2012 20:43

Galeria przepiękna i fotki świetne. Jednak Dublin chyba nie znajdzie się na liście miast, które chciałbym zwiedzić:)

alpina użytkownik alpina(wpisów:175) - Użytkownik usunięty. dodano 10.03.2012 12:17

No tak, nie taka zła ta Irlandia; ciekawy slogan na zdjęciu 16 "My Goodness my Guinness" - dobre:) Nie dawno byłam na urlopie na Wsypach Kanaryjskich i tam po raz pierwszy wypiłam to piwo, hmmmm... nie za bardzo mi posmakowało - barman stwierdził, że najlepsze - pewnie był z Irlandii. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 26.02.2012 18:47

Hariko, Irlandia jest godna jej odwiedzenia:)) Dziekuję:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 26.02.2012 18:46

Nie ma sie czego wstydzić:)) Pozdrawiam:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 25.02.2012 20:43

wybrałabym się chętnie do Dublina. Twoja galeria utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 24.02.2012 15:28

jak to sie stało, ze nie widzałem tej galerii !?! Jest mi wstyd !!!! GRATULACJE !!!!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 23.02.2012 19:37

Dziekuję raz jeszcze:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 23.02.2012 01:39

Gratuluję, miło znowu było tu pospacerować :)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 20.02.2012 22:53

GRATULACJE !!!
... to bodaj pierwsza "galeria tygodnia" z Eire , mimo ze ja tez bardzo sie staralem ; ((((.
Bardzo sie ciesze i serdecznie pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 20.02.2012 22:46

Gratuluję wspaniałej galerii. Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 20.02.2012 17:00

Margo, miło , ze wpadlas, dziekuję:))
Doraczu, juz wiem co to jest PKP. Dziekuję
Mgfoto, ja nie miałam sentymentu, ale cieszę sie , że się przełamałam:)) dziekuję:))
Terezo, dziekuję:))
Anikm, Dublin to miasto które nie przytłacza, ma swój klimat, zupelnie nie wyglada jak stolica, mnie się wlasnie dlatego spodobało. A Howth jest rzeczywiscie urocze.
Juz planuje następny wyjazd, zachodnie wybrzeże, koniecznie musze odwiedzic:)Dziekuję za wizytę:)
Skuzo, wiosne spotkasz na pewno, ja w styczniu juz ja czułam i widzialam. Kwitły krokusy i żonkile.Dziekuję:))
Madelaine, dziekuje:))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 20.02.2012 16:11

Kordulo-gratulacje :)))) pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 20.02.2012 11:07

PIeknie Wszystkim dziekuję, jestem teraz poza domem, mam gorszy dostęp do internetu:)) Wpadnę wieczorkiem:))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 20.02.2012 09:48

Gratuluje Kordulu:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 20.02.2012 00:37

Bardzo zachęcająca prezentacja,ciekawe co uda mi się zobaczyć w kwietniu...mam nadzieje, ze spotkam tam wiosnę:)))Bardzo mi się podoba Twoja relacja:)))Pozdrawiam:)))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 19.02.2012 12:08

Pięknie Kordulo....widoki zachwycające....nadmorskie i miejskie :) Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 18.02.2012 23:25

Dziekuję Zibid:))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.02.2012 11:13

Przepięknie !!!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.02.2012 23:33

Nigdy nie byłam w Irlandii, ale nie dziwię się że tak zachwyciła Cię ta wyspa.
Krajobrazy, które prezentujesz na zdjęciach mają niezwykły klimat, surowy i romantyczny zarazem.
Howth bardzo mi się podoba. Dublin jak widać ma wiele do zaoferowania turyście. Nocą wygląda bajecznie. Fajnie że zdecydowałaś się na zdjęcia nocne.
Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 16.02.2012 22:29

Piękna prezentacja,bardzo mi się podoba.Pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1174) dodano 15.02.2012 22:30

Za Deszczem: PKP, a szczególnie niebo na 31-38 PKP. Pozdrawiam serdecznie :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 15.02.2012 21:23

A ja zawsze miałam sentyment do północnych klimatów chociaż nigdy nie dojechałam dalej niż nad polskie wybrzeże... Tym bardziej mi się podobało. Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 15.02.2012 21:12

Nie będę silić się na oryginalność - mnie też bardzo się podobało. Pozdrawiam serdecznie.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 15.02.2012 19:51

35 jest super. Gratuluje wypadu - dobra robota jak zawsze. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 19:34

Annuus, to sie bardzo cieszę i dziekuje za odwiedziny:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 19:33

To tak jak ja, ale teraz się zmieniło.Dziekuje za wizyte:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 19:32

Wielkopolanko, nocne robie bardzo rzzadko, tym razem poszłam na całość, hahah:)) Dziekuję. Irlandia moze zachwycić:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 19:31

Caprio, z ta liga to lekka przesada, ale bardzo dziekuję:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 19:30

Heidi, tym bardziej mi miło:))dziekuje:))

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 15.02.2012 17:54

Świetna galeria. Zachęciłaś do odwiedzin.
Pozdrawiam:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 15.02.2012 17:39

Też mnie tam nigdy nie ciągnęło, ale coraz bardziej się przekonuję do tego kierunku. Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1911) dodano 15.02.2012 16:06

Piękna ta zielona wyspa! nocne zdjęcia fantastyczne! ciekawy reporataż! bardzo bardzo podobało się! gratuluję i pozdrawiam serdecznie:)))

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 15.02.2012 14:36

Kilka lat temu spędziłam w Irlandii cudowny tydzień i choć Zielona Wyspa nie zawsze szczędziła mi niefortunnych zdarzeń, dziś nawet te nie najszczęśliwsze chwile wspominam jak wspaniałą przygodę :). kordula157 - oddałaś Ducha Irlandii :D!! Dzięki Ci za to wielkie ;)...

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 15.02.2012 14:09

Bardzo bardzo sie podobało.
Świetnie zaprezentowałas to miasto, po prostu Liga Mistrzów !!!
Pozdrawiam serdecznie :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 12:38

Marku, przeczucia jak sie okazało mylą.
Warto, bardzo warto. Ceny biletów przystepne, ceny na miejscu nie powalają. Fajni ludzie. Czułam sie tam jak u siebie w domu. MIło , ze wpadłeś.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 12:36

Magdaleno , tak jak napisałś, bilety tanie, czasem podróz do Warszawy jest drozsza i dłuższa.
Wyspa jest piekna zielona i własnie z takim filmowym niebem. Bardzo Ci dziekuję za wizyte:))POzdrawiam :))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 12:34

Powrót jest konieczny, tak jak napisał Irolek ,prawdziwa Irlandia to jej zachód. Więc koniecznie trzeba to zobaczyć.Dziekuję:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 12:32

Markopol, nigdy , przenigdy bym nie przypuszczała, że tak mnie zachwyci. Nawet ten wiatr i deszcz ma swój urok. A widziałam tak mało.Dziekuję:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 12:30

Deszczu cokolwiek znaczy to PKP, dziekuję Ci:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 15.02.2012 12:30

Pawellerze , dziekuję bardzo:))

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 15.02.2012 12:03

Bardzo dobra fotografia Ula. Mam bardzo podobne odczucia - Irlandia nie jest dla mnie tym wymarzonym celem podróży, być może faktycznie trzeba poznać tę wyspę bliżej.
Pozdrawiam serdecznie ;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 15.02.2012 09:51

Piękne zdjęcia. Te chmurzaste z Howth szczególnie urodziwe. Tak pokazałaś Dublin i okolice, że nic tylko wsiadać do tanich linii i lecieć, by zobaczyć na własne oczy Irlandię. Pozdrawiam:-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 15.02.2012 09:04

A ja sie juz ciesze, ze tam wrocisz, bedzie okazja ogladac nastepne piekne galerie. Bardzo mi sie podobala Twoja wyprawa do chociaz zimowo, to jednak -wiosennej Irlandii.Pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 15.02.2012 00:51

Irlandia też nie jest na mojej liście ulubinych miejsc,ale pozory często mylą.Trzeba spróbować nim wyda się opinie .
Ładnie pokazałaś Irlandie aż nabrałem apetytu.Interesująca galeria.
Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.02.2012 00:22

...PKP...pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 14.02.2012 23:00

Pięknie pokazałaś Dublin. Fotki rewelacyjne. Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 14.02.2012 22:48

Irolku, wiem o tym , ale to był rekonesans. Zresztą bardzo udany. Nastepnym razem wyruszam na zachód:)))Dziekuje:)))

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 14.02.2012 22:42

Bardzo fajnie pokazany "kawalek" Eire( mojej wyspy :))) ).
Bardzo sie ciesze ze Irlandia Ci sie spodobala i zareczam ze Dublin i okolice to tylko namiastka tego co czeka turyste na szmaragdowej wyspie, prawdziwe piekno to zachod.
POZDRAWIAM i DZIEKUJE

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 14.02.2012 22:35

Bardzo klimatyczna galeria. pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 14.02.2012 22:29

Dziękuje Panowie:)) Mówisz Piotrze, że znasz duszka przy barze? hahah:)))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 14.02.2012 21:58

Twoje zauroczenie jest zaraźliwe.
Pięknie zaprezentowałaś Irlandię.
Podobało się mocno.
Pozdrawiam serdecznie:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 14.02.2012 21:53

Duszek przy barze (15) moja uwage zwrocil... wyglada jakby znajomo (?) :)
Galeria na najwyzszym poziomie ...nocne calkowicie mnie urzekly. Swietna calosc.

satan użytkownik satan(wpisów:3163) dodano 14.02.2012 21:53

Super galeria (fotki + opowieść). Bardzo mi się podobało ;-0

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 14.02.2012 21:49

Ładnie tam.Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!