m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Gotycka figura Maryi postwiona na czymś w rodzaju ołtarza budzi respekt swym surowym wyrazem Kilka nastepnych sal przeszedłem z głową zadartą do góry. To co zobaczyłem warte było bolącego karku. Zdjęcie powyżej przestawia sklepienie. Fresk na scianie toważyszy mu godnie O tej sali mozna powiedzieć śmiało - niesamowita. Rózne stylizacje pogłebiające perspektywę, obraz w centralnej części sklepienia niczym sztuka nowoczesna... Cóż za kolory... Wspomniany wczesniej obraz
Sklepienie w kolejnej sali... ... i nastepna sala ... i jej sklepienie Jezscze inna. Wkomponowane okno , mimo wszystko szpeci. Kolejna feeria barw... ... jeszcze jedna. jak się okazało po obejrzeniu filmu kręconego przez żonę na podłodze zdarzały się również rzeczy niezwykłe.
A to sklepienie korytarza prowadzącego do Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł malując sklepienie stanął przed arcytrudnym zadaniem. Malował leżąc na deskach rusztowania. Początkowo postacie mają wyraz skromny stateczny . Z biegiem czasu Michał Anioł odważył się , nabrał wprawy i jego postacie nabrały dynamizmu i słynna scena gdzie Bóg stwórca podaje rekę Adamowi to pełne dynamiki, plastyczności i realizmu przedstawienie znane na całym świecie W samej Kaplicy Sykstyńskiej ciężko było się skupić. Tłum zapełniający całą powierzchnie obu części pomieszczenia wydawał z siebbie jednostajny szum co chwilę przyciszany przez strażników silencio!, silencio!... We wnętrzu kaplicy nie wolno fotografować nawet bez lampy. Tego oprócz ciszy pilnują straznicy. Otrzymałem dwa upomnienia. Uklęknąłem i z poziomu 0,5 m zrobiłem dwa zdjęcia Fragment sklepienia i sciany , gdzie obraaz w niezauważalny sposób przechodzi z poziomu w pion ściany. I pomyśleć w tej sali konklawe wybierało papieży na przestrzeni wielu setek lat... ...

To co następuje potem wydaje się mało piękne, słabe artystycznie. Ale przecież są to również arcydzieła!
Może nie jest to tak piekne ja sale poprzedzające Kaplicę  ale ilęż w tym finezji, piękna Skromniejsze - pewnie młodsze... Detal sklepienia Ciekawa oprawa sciany powyżej przejścia pomiedzy salami. Wizerunek Bazyliki Św Piotra ... a tutaj czas budowy Bazyliki... Romantyczne zdobienie szafy.
Piekny, kamienny stół - mozaika. Dzieło sztuki! Zdobienia sklepień korytarzy najwyższej próby. Fresk nad przejściem. Imponujący Wazon Wyjątkowy porcelanowy ołtarz z motywem różanym. Koljny wazon, amfora. Te obiekty sa niewatpliwie młodsze choć każdy z nich byłby z pewnością wyśmienitą ozdoba zbiorów wielu muzeów.
Już przy wyjściu do schodów perełka. Mozaika w doskonałym stanie pamietająca pewnie czasy świetności Wielkiego Rzymu Słynne schody z brązu wyprowadzają nas do wyjścia Wychodzimy, żegnamy sie z historią, dziełami mistrzów, zbiorami sztuki , które na całe życie zapadły mi w pamięci.

najbliższe galerie:

 
Rzym - centrum świata cz 3 (Citta del Vaticano)
1pix użytkownik darekpawlowski odległość 0 km 1pix
Watykan , okolice cz. 1 / 4
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
WATYKAN. Watykan
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
RZYM - MUZEA WATYKAŃSKIE    cz, I
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Rzym-Muzea Watykanskie
1pix użytkownik andy odległość 0 km 1pix
RZYM - MUZEA  WATYKAŃSKIE   cz II
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!