m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Maków Podhalański - miasto w woj. małopolskim, w powiecie suskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Maków Podhalański. Prawa miejskie otrzymało w 1840. Stacja kolejowa w Makowie Podhalańskim nie prezentuje się zbyt nowocześnie. Siedziba gminy obejmującej miasto Maków Podhalański oraz wsie: Białka, Grzechynia, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec i Żarnówka. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bielskiego. Położone nad rzeką Skawą, w Beskidzie Makowskim, u stóp Makowskiej Góry (699 m n.p.m.). Spokojne miasteczko, położone w dolinie o specyficznym mikroklimacie, już w latach międzywojennych przyciągnęło wiele osób, które postawiły tutaj swoje wille. Na stoku Makowskiej Góry powstało także sanatorium przeciwgruźlicze.
Na północ od miasta znajduje się Pasmo Koskowej Góry, nazwane tak od najwyższego punktu, Koskowej Góry (868 m n.p.m.). Jego częścią jest Makowska Góra. Inne wzgórza w pobliżu to Ostrysz (707 m n.p.m.), Kamienna Góra (719 m n.p.m.) i Stołowa Góra (841 m n.p.m.). Na południe od rzeki rozciąga się Pasmo Jałowieckie z m.in. Malikowskim Groniem (760 m n.p.m.). Dalej w kierunku południowym (na południe od doliny rzeki Skawicy, dopływu Skawy) wznosi się trochę wyższe Pasmo Policy (najwyższy punkt 1369 m n.p.m.). Jednak najbliżej Makowa Podhalańskiego leży góra Jawor (857 m n.p.m.) w pobliżu Juszczyna. Najbardziej na południe - na granicy ze Słowacją – widać Pasmo Babiej Góry. Miasto jest znane ze swoje szkoły krawieckiej, założonej w roku 1896, w której uczy się typowego dla tego obszaru haftu makowskiego. Wyroby lokalnego rękodzieła ludowego są popularnymi pamiątkami z tego regionu. Pierwsze wzmianki o Makowie jako osadzie starostów lanckorońskich pochodzą z 1378 r. Chociaż w 1358 r. znajdujemy najstarszą wzmiankę o istniejącej już rozległej parafii Makowskiej oraz kościele. Najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy w Karpatach w Polsce przedrozbiorowej. Od połowy XIV w. aż do rozbiorów Polski Maków Podhalański występuje jako wieś królewska i znajduje się na terytorium dawnego starostwa lanckorońskiego. Maków i okoliczne osiedla były dobrami królewskimi - stanowiły Makowszczyznę. Pierwotna osada Makowa skupiała się na osiedlu Młyny – Stary Rynek.
Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Maków Podhalański - rzeka Skawa Do powiatu makowskiego wchodził okręg sądowy suski z 10 gminami, jordanowski z 16 gminami oraz makowski z 10 gminami. Przed 1929 r. przyłączone zostały gminy Ponice, Chabówka oraz miasto Rabka. Ogółem powiat obejmował 823 km² powierzchni, a zamieszkiwało go 69 000 mieszkańców (1931) - sam Maków odpowiednio 22,03 km² powierzchni i 4111 mieszkańców. Do początku XX w. powszechnie funkcjonowała nazwa Maków. Jest to nazwa dzierżawcza, pochodzi prawdopodobnie od imienia chłopa zasadźcy Maka. Popularna etymologia wiążę jednak tę nazwę z rośliną makiem, co znalazło odzwierciedlenie w herbie miasta.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. na obszarze Polski były dwa miasteczka o takiej nazwie (drugie to Maków Mazowiecki).  
O uporządkowanie nazewnictwa wnioskowała kolej. Zaproponowano kilka określeń, które mogły być drugim członem nazwy: Krakowski, Podgórski, Małopolski i Podhalański. Ostatecznie przyjęta została ta ostatnia wersja, choć z geograficznego i historycznego punktu widzenia jest ona niepoprawna - kraina Podhale zaczyna się kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Decyzję tę zaakceptowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych 16 października 1930 r. W latach 1924-1933 Maków był siedzibą powiatu makowskiego. Jordanów - miasto i gmina w województwie małopolskim, w powiecie suskim. Położone jest nad rzeką Skawą w Kotlinie Rabczańskiej u południowych podnóży Beskidu Makowskiego
Sąsiednie gminy: Bystra-Sidzina, Jordanów, Raba Wyżna
W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego.
Miasto zostało lokowane w 1564 r. przez Wawrzyńca Spytka Jordana z Zakliczyna na terenie wsi Malejowa. Nazwa miasta wywodzi się właśnie od nazwiska jego założyciela. Osada położona była przy skrzyżowaniu szlaków: z Krakowa i Wieliczki (trakt solny) przez Myślenice na Orawę i Węgry oraz szlaku doliną Skawy aż na Śląsk. W 1581 Jordanów uzyskał prawo dorocznych jarmarków, które w XVII w. stały się bardzo znane w południowej części Korony. Sprzedawano tu bydło, płótno oraz sól. W XIX w. miasto trochę podupadło i miało charakter raczej rolniczy. Ludność Jordanowa ledwie przekraczała tysiąc mieszkańców. W latach 20. XX w. do miasta przyłączono sąsiednią wieś Malejową oraz przysiółki Chrobacze i Mąkacz. Tym samym liczba ludności przekroczyła trzy tysiące. W 1939 r. okolice Jordanowa były miejscem walk 10. Brygady Kawalerii oraz miejscowej ludności z wojskami niemieckimi. Miasto zostało silnie zniszczone w czasie II wojny światowej. W niewielkiej odległości znajduje się Babiogórski Park Narodowy. Cennym zespołem krajobrazowo - przyrodniczym jest góra Przykrzec z atrakcyjnymi punktami widokowymi na dolinę Skawy, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry i Pasmo Babiogórskie.
Chabówka - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Rabka-Zdrój. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Chabówka leży w zachodniej części gminy Rabka-Zdrój, w której znajdują się też miasto Rabka oraz wsie Rdzawka i Ponice. Chabówka korzysta z sąsiedztwa Rabki, które jest znanym uzdrowiskiem i stara się przyciągnąć turystów. Przyjezdnym oferuje takie atrakcje jak stadnina koni huculskich, wyciągi narciarskie, skansen taboru kolejowego. Do dziś żyje w tradycji ustnej legenda o cudownym powstaniu kościółka. Mówi ona, że przed wieloma laty pewien bogaty kupiec, podążając w celach handlowych na Węgry, właśnie w tej okolicy został napadnięty przez zgraje zbójców. Otoczony ze wszystkich stron podróżnik wzniósł oczy i ręce ku niebu, wołając: Krzyżu Święty ratuj mnie!. Na głos modlitwy pobożnego kupca ukazał się nad wozem krzyż wśród ognistych płomieni, a cały pobliski las zaczął się kołysać. Zbójnicy na widok tego cudu skamienieli, a kupiec wybudował tenże kościółek. Skansen taboru kolejowego w Chabówce. Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka, potocznie „Skansen taboru kolejowego w Chabówce” istnieje w Chabówce koło Rabki Zdroju od 1993 roku. Teren parowozowni założonej pod koniec XIX wieku, w której w latach świetności stacjonowało 80 parowozów, to miejsce, gdzie 100 lat później powstał skansen historii kolejnictwa. Na stale poszerzaną ekspozycję składają się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe,wagony oraz tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne itp.
Część eksponatów utrzymanych jest w stanie pełnej sprawności. Skansen w Chabówce jest nie tylko największą tego typu ekspozycją w Polsce, ale także najczęściej odwiedzaną. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo S.A..W 2005 roku została zorganizowana pierwsza Parowozjada która wpisała się na stałe w kalendarz imprez kolejowych.Parowozjada'2011 odbyła się w ostatni weekend sierpnia. Skansen został zlokalizowany na terenie byłej lokomotywowni pochodzącej z 1944 r. W latach rozkwitu kolejnictwa stacjonowało tu 80 parowozów.W 1976 roku na tzw. zakopiance parowozy zastąpiono lokomotywami elektrycznymi. Od 1986 gromadzono w lokomotywowni w Suchej Beskidzkiej parowozy, wagony, urządzenia kolejowe. W 1993 roku uroczyście otwarto Skansen, do którego w latach późniejszych przeniesiono zabytkowy tabor z Suchej Beskidzkiej. Atrakcją są również zabytkowe wagony towarowe oraz czynna drezyna, którą jeździli kolejowi dyrektorzy - stary model samochodu Warszawa, po zmianie kół może poruszać się również po drogach. W izbie pamiątek zgromadzono wiele ciekawych eksponatów i materiałów piśmiennych związanych z historią kolejnictwa.Na terenie skansenu znajduje się zabytkowa hala lokomotywowni, budynek administracyjny (wraz ze schronami przeciwlotniczymi), hydrofornia, kanały oczystkowe (służące do oczyszczania paleniska z popiołu), żurawie wodne i wyciąg węglowy.
Przez zachodnie krańce Rabki-Zdrój przebiega droga krajowa nr 7 oraz droga międzynarodowa E77.
  Oprócz tego w Rabce początek ma droga krajowa nr 47, a północnymi dzielnicami biegnie droga krajowa nr 28.
Ponadto przez Rabkę-Zdrój biegnie linia kolejowa nr 104 (Chabówka - Nowy Sącz) łącząca Zakopane z Krakowem i Tarnowem. W mieście znajduje się przystanek kolejowy Rabka Zdrój i nieczynna stacja Rabka Zaryte. W Rabce również znajdą coś dla siebie miłośnicy górskich wędrówek, rozpoczyna się tu wiele szlaków turystycznych. Z Rabki prowadzą szlaki piesze i rowerowe na okoliczne szczyty Gorców (Turbacz), Beskidu Wyspowego (Luboń Wielki) i Pasma Babiogórskiego (Babią Górę). Rabka-Zdrój - miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rabka-Zdrój. Położona jest w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500-560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do Raby.

najbliższe galerie:

 
SUCHA BESKIDZKA
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Sucha Beskidzka
1pix użytkownik piotr54 odległość 5 km 1pix
Między  Suchą B.   a  Zawoją -  szlak  czerwony
1pix użytkownik agra60 odległość 6 km 1pix
Po drugiej stronie Babiej Góry.
1pix użytkownik popekpawel odległość 10 km 1pix
Zalew  Świnna Poręba
1pix użytkownik mocar odległość 10 km 1pix
Stryszawa
1pix użytkownik bartas odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 17.02.2012 17:23

Dziękuję raul :) Nigdy nie tracę czasu w podróży. Fotografuję z każdego okna, czasem zamkniętego...Lubię i chcę, dlatego zawsze z podróży mam również jej przebieg. Mniej lub bardziej ciekawy, z pociągu lub samolotu. Zauważyłam wielokrotnie, że każdy patrzy tylko na ostatnią stację, a nigdy na to, co minęliśmy. Dla mnie podróż jest tak samo ciekawa, jak cel.
Pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 17.02.2012 11:22

Można zabijać czas w pociągu lekturą lub rozwiązywaniem krzyżówek, można też zebrać materiał fotograficzny na ciekawą galerię ... tylko trzeba to lubić i chcieć :)
Lubisz Afrodyto i chciałaś - mamy interesujący efekt :)
Pozdrawiam serdecznie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 16.02.2012 23:02

Bywam niekiedy w tych okolicach .Ciekawa lekcja historii :) Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2778) dodano 16.02.2012 16:06

O jak że znane mi okolice !! A - do Grzechyni z aparatem fotograficznym lepiej się nie zbliżać bo można oberwać i stracić sprzęt i niema na to mocnych :))

Pozdrówka.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.02.2012 15:47

Pustelnia i okolica w Grzechyni została ominięta szerokim łukiem torów kolejowych. Myślę, że ks.Natankowi i jego warowni należałoby poświęcić duży reportaż, ale to już w innej galerii i niekoniecznie na OŚ.
Pozdrawiam:)

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 16.02.2012 14:21

Liczyłem na wizytę w pustelni Grzechynia i parę informacji
z frontu walki z diabłem i ciemnymi mocami. Ale cóż...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!