m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Leżące na wysokości 3180 m npm Huamachuco jest typowym andyjskim miasteczkiem,otoczonym częściowo zalesionymi wzgórzami i mozaiką uprawnych pól na stromych zboczach. Centrum miasta jest usytuowane w miejscu inkaskiej osady - Tampu Real, ,której główny plac był dwukrotnie większy od obecnego,z Usnu (tarasem) w środku. Plaza de Armas Mający kształt prostokąta Plaza de Armas jest zaliczany do największych w Peru. Zwracają uwagę zadbane klomby z ciekawie uformowanymi cyprysami - w spirale,kule,sylwetki ludzkie i zwierzęce.
Jr.Castilla,południowa strona Plaza. Z kolonialnego stylu Plaza de Armas wyłamuje się,przypominający hangar lotniczy,kościół Matki Bożej Łaskawej (Iglesia de la Virgen de la Alta Gracia) - patronki miasta. Dzwonnica Huamachuco została zbudowana przez miejscową wspólnotę,z inicjatywy ojców Augustianów,w latach 1553-54. Ściany fundamentów wykonano z kamieni rzecznych a jej wysokość wynosi ponad 20 metrów.Pojedyńczy dzwon wiszący na trzecim poziomie dzwonnicy,obwieszcza wszystkim o zgonie każdego mieszkańca miasta. Gruntownie wyremontowany budynek dawnego kinoteatru,jest siedzibą miejskiego ośrodka kultury. Obiektem dumy mieszkańców jest powstała w połowie lat 60-tych XX wieku Plaza de Toros - arena walk byków.Imprezy odbywają się w sierpniu i uczestniczą w nich światowej sławy toreadorzy.
Kolonialna Capilla San José pochodzi z połowy XVI wieku,zbudowana jest w całości z cegły adobe.Zdaniem historyków,jest usytuowana w miejscu preinkaskiej Huaca Purrumpampa. Pasaje Damian Nicolau biegnący od katedry do miejskiego szpitala. Miejscowe kobiety w potężnej kolejce do Caja Nuestra Gente - instytucji finansowej oferującej swym klientom mikrokredyty. Z mikrokredytu korzystają przede wszystkim kobiety.Ocenia się,że stanowią one aż 97% wszystkich kredytobiorców.Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt,że kobiety częściej spłacają zaciągnięte kredyty niż mężczyźni. Najpiękniejsze jest oczekiwanie.Na wszystko: na życie,na miłość,na wieczór,na ranek,na jutrzejszy dzień,na radość i na szczęście,które nigdy przecież naprawdę nie przychodzi... - B.R. Kompleks Archeologiczny Markawamachuko,który chciałbym przedstawić w drugiej części galerii,znajduje się w odległości 10 km od miasta w kierunku zachodnim.Kierujemy się w górę płynącej przez miasto Rio Grande.
Po przejściu ok.1 kilometra,mijamy ostatnie zabudowania i dochodzimy do wlotu głębokiej doliny.Dalej kierujemy się wąską,wyciętą w stromym stoku,niedawno wyasfaltowaną drogą. Przy monumencie kończy się nawierzchnia asfaltowa - dalej biegnie droga gruntowa (trocha carrozable),łagodnie trawersując następne wzniesienie. Dobiegające nagle głośne chrapanie udowadnia mi,że na szlaku nie jestem jednak sam. Drugą napotkaną osobą była młoda pasterka (z prawej strony drzew). Krótki postój na prowizorycznym parkingu u podnóża Cerro Amaru (z ruinami kompleksu). Markawamachuko - tajemnicza,kamienna twierdza leży na rozległym plateau (3700 m npm),rozciągającym się na długości 5 km i o zmiennej szerokości 400-600 m.
Miejsce jest znane archeologom od około 1900 r.,ale nie przeprowadzono dotąd porządnych prac wykopaliskowych.Z dotychczasowych badań wynika,że Markawamachuko powstało między 350 a 400 rokiem, czyli tysiąc lat przed narodzinami imperium Inków.Ostatni mieszkańcy opuścili ośrodek w XIII w. z nieznanych powodów. Prawdopodobnie z powodu epidemii,ale odpowiedzi na to pytanie i wiele innych,pewnie kryją się w miejscach pochówku, znajdujących się za grubymi murami,na obszarze zwanym El Castillo (Zamek),gdzie kapłani lub członkowie elit mogli być pochowani. Miejsce obfituje w różnego typu budowle,zarówno mieszkalne jak i religijne : prostokątny Plaza Principal,
miejsce,gdzie mogły odbywać się ceremonie i uroczystości ku czci bogów i przodków z udziałem mieszkańców Markawamachuko, i masywne mury osiągające wysokość 10 metrów. Fragmenty obiektu ukrywa spiętrzona przez wieki ziemia,maskująca jego prawdziwe wymiary. W opinii peruwiańskich badaczy,Markawamachuko jest najważniejszym,preinkaskim ośrodkiem w Andach, z własnym językiem (który przetrwał do XX w.),z własnymi bogami oraz budowlami - niepodobnymi do innych,znanych wcześniej w Peru.
Władze Peru we współpracy z międzynarodową organizacją Global Heritage Fund, chcą przeprowadzić prace badawcze i konserwatorskie,które mają zapewnić kompleksowi wejście na listę światowego dziedzictwa UNESCO i przede wszystkim zainteresowanie rzesz turystów. A ja wierzę,że jeszcze długo miastu Huamachuco nie zagrozi metamorfoza w turystyczny cyrk,a zwiedzającym ruiny Markawamachuko będzie towarzyszyła cisza i trudny do opisania nastrój tajemniczości i mistyki. Do Huamachuco warto wrócić drogą biegnącą dnem krętej i malowniczej doliny,równoległej do grzbietu z ruinami.

najbliższe galerie:

 
Okolice Cajamarki - Otuzco i Baños del Inca
1pix użytkownik hardin77 odległość 91 km 1pix
Cajamarca
1pix użytkownik hardin77 odległość 93 km 1pix
Okolice Trujillo-śladami cywilizacji Moche i Chimú
1pix użytkownik hardin77 odległość 120 km 1pix
Trujillo
1pix użytkownik hardin77 odległość 122 km 1pix
Leymebamba
1pix użytkownik hardin77 odległość 124 km 1pix
Peru - Lago69
1pix użytkownik nola76 odległość 141 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 19.02.2012 16:24

Huamachuco było ostatnim etapem mej podróży po Peru.
Wszystkich tych,którzy odwiedzili powstałe przy tej okazji
galerie serdecznie pozdrawiam,a szczególnie olazim,mgfoto,
madeleine,d-b,magdalenę i agra60.Bardzo dziękuję za
poświęcony czas i cieszę się,że aż tyle osób podziela moje pasje.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.02.2012 10:40

Bardzo ciekawie choć przyznam, że moją uwagę przyciągnęło kapeluszowe szaleństwo na 15. To takie niekobiece, że wszystkie są takie same ;) Pozdrawiam

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.02.2012 10:44

Bardzo ciekawa galeria, obejrzałam z wielką przyjemnością, pozdrawiam serdecznie :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 17.02.2012 21:18

Jak zawsze pięknie opisana ,ciekawa galeria.Z dużą ciekawością zaglądam zawsze do Twoich nowych galerii-wnoszą
dozę tajemniczości-pięknie-pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!