m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jedziemy do miejscowości Orebić na półwyspie Pelješac by stamtąd stateczkiem popłynąć do celu naszej dzisiejszej wycieczki.A po drodze oglądamy takie sympatyczne widoczki. Tu hodowla bodajże ostryg,jest tego w tych okolicach sporo. Odpływamy z Orebića podziwiając widok na górę św. Eliasza (961 mnpm) wznoszącą się nad miastem i kościoł Gospa od Angela . Warto czasem pstryknąć pod słońce by później popatrzec na te gwiazdki srebrzyście migoczące na   falach. Zbliżamy się do Korčuli,odległość jest niewielka,jakieś 15 min do portu w mieście. Pływają też promy Jadrolinii lecz  port do którego zawijają, znajduje się  poza miastem. Tu widzimy przesmyk między półwyspem a Korčulą.
Ze względu na charakter zabudowy,otoczenie murami i średniowieczną atmosferę,Korčula nazywana jest często małym Dubrovnikiem”. Zachowując proporcje nie ma w tym żadnej przesady i ma nie mniej uroku.
Wpływamy już do małego portu a właściwie przystani w miasteczku. Od strony morza widać najlepiej mury obronne i wyrastającą zza nich zabudowę starówki. Wrażenie jest bardzo zachęcające do zobaczenia tego z bliska. Przez Bramę Miejską  w czworokątnej baszcie Revelin z 1493 roku,przechodzimy na teren Starego Miasta.
Z drugiej strony wygląda jeszcze zacniej, jak niektórzy mawiają :-) Przez bramę wchodzi się na Plac Braca Radič, po jego lewej stronie wznosi się XVI-wieczny ratusz.Pod arkadami znajduje się wystawa związana z historią miasta.  Kolumna z 1569 roku stojąca obok ratusza. Naprzeciw ratusza stoi nieduży kościół św. Mihovila z XVII w.
Na placu św. Marka znajduje się dominujący,widoczny już z daleka zabytek Korčuli.Katedra w stylu gotyckim i  renesansowym zbudowana została w XV-XVI w. z miejscowego białego kamienia . Nad portalem widzimy kamienne lwy, podobnie jak i w wielu innych miejscach.To wpływy weneckie.Korčula bowiem przez długi czas była pod  władaniem Republiki Weneckiej. Sztuka kamieniarska miała na Korčuli bogatą tradycję i widać wiele przykładów kunsztu dawnych artystów. Naprzeciw katedry znajduje się wybudowany w stylu gotyku weneckiego pałac Arneri.
Obok usytuowany jest pałac Gabrielis z XVI wieku, obecnie będący siedzibą Muzeum Miejskiego. 
Układ ulic zabytkowego centrum Korčuli przypomina rybi szkielet. Składa się z szeregu równoległych uliczek poprowadzonych w osi, w której najczęściej wieją łagodne morskie wiatry, prostopadle do silnych zimnych wiatrów wiejących od strony gór. Miało to chronić mieszkańców przed wiatrem i zbytnim nasłonecznieniem, a także zapewnić im ciszę i spokój. Ciekawostką jest fakt, że każda z uliczek kończy się schodami. 
Z Korčulą związana jest legenda związana ze słynnym podróżnikiem Marco Polo. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry, po prawej stronie stoi dom w którym Marco Polo miał się urodzić. Najlepiej zachowana jest wieża a reszta stanowi raczej malowniczą ruinę.
Wystawy sklepików z pamiątkami nawiązują często do epoki związanej z Marco Polo i  podróżami morskimi. Kościół św. Piotra postawiony w XI wieku przebudowano w XVI wieku, dodając później renesansowy portal.
Dochodzimy do nabrzeża.Tu wszędzie jest blisko i czasem widać morze na końcach poprzecznych uliczek zarówno po lewej jak i prawej stronie. Mała galeria artystyczna na świeżym powietrzu. Zachodnia przystań.
Baszta Balbi oraz... ...Barbarigo  na zachodnim brzegu miasta. Widoki dookoła miasteczka są można powiedzieć malownicze. Fragment murów obronnych. W drodze powrotnej zajrzeliśmy na pobliską wysepkę Badija gdzie przywitały nas najwyraźniej przyzwyczajone do obecności ludzi zwierzęta z rodziny jeleniowatych,tak myślę.
Czas wracać,mam nadzieję że i Wy nie nudziliście się.

najbliższe galerie:

 
Mały Dubrownik czyli. . . Korcula!
1pix użytkownik imod odległość 0 km 1pix
Korcula
1pix użytkownik travelopolis odległość 0 km 1pix
Korčula
1pix użytkownik donczok odległość 0 km 1pix
Rejs 2006 Korczula
1pix użytkownik robertos odległość 1 km 1pix
Korčula
1pix użytkownik zbik odległość 1 km 1pix
Korcula
1pix użytkownik jedrek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 25.11.2012 17:23

Podoba mi się Korcula :) Pozdrawiam :)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 25.11.2012 13:43

Witamy - podobało się nam tu - chetnie zwiedzimy w przyszłości to miejsce po obejżeniu tej galerii. Pozdrawiamy

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 24.11.2012 16:53

Fajne miejsce i galeria...pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 24.11.2012 15:02

Fajna prezentacja. Kamienne detale piękne. Przestrzeń i błękity na ostatnich dwóch zdjęciach też. Pozdrawiam serdecznie :)

vivi użytkownik vivi(wpisów:488) dodano 23.11.2012 20:59

Wyspa Korczula to moja ulubiona Chorwacka perełka.
Fajnie było pospacerować po samej Korczuli, brakło ciągu dalszego czyli
wnętrza wyspy.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7523) dodano 23.11.2012 00:20

Piękna ta Korcula, trzeba będzie kiedyś tam jechać:)
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 22.11.2012 23:13

Miło było z Tobą zwiedzić kolejny ciekawy zakątek Chorwacji. Jeśli wystarczy Ci motywacji na kolejne prezentacje to ja chętnie zajrzę :)
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 22.11.2012 18:18

Bardzo ładna galeria.

satan użytkownik satan(wpisów:3242) dodano 22.11.2012 15:48

Jak zwykle na Bałkanach...pięknie i urokliwie i zawsze chce się tam wracać ;-)


Pozdrawiam.

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 22.11.2012 14:20

mam duży sentyment do Chorwacji, więc bardzo lubię oglądać takie galerie. Zawsze sobie powtarzam, ze kiedyś tam wrócę.. najbardziej podoba mi się zdj.42 i 46. - bo taką Chrowację pamiętam i lubię. czyste morze i szaro-białe domki z pomaranczowymi dachami..

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.11.2012 10:04

Ładna interesująca galeria:) Zdjęcia ciekawe i z podpisami:) Pozdrawiam!:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 22.11.2012 00:03

ciekawiutko :)

moje naj naj fotki # 8, 33, 34

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!