m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Belgia jest monarchią konstytucyjną, od 1993 r. głową państwa jest król Albert II z dynastii Koburgów. W centrum Brukseli znajduje się XIX-wieczny pałac królewski. Pałac królewski jest oficjalną rezydencją króla Belgów, który jednak w nim nie mieszka. Część imponującego budynku udostępniona jest turystom, podczas zwiedzania nie można jednak robić żadnych zdjęć. Na co dzień gmach służy głównie jako miejsce uroczystości państwowych, przyjęć, konferencji i wystaw.
Najbardziej znanym miejscem w Brukseli jest niewątpliwie zabytkowy rynek czyli Grand Place. Na placu stoi ratusz z wysoką na 96 m wieżą, widoczną z wielu miejsc stolicy. Plac, przy którym mieści się zespół cennych obiektów zabytkowych wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998. Brukselski ratusz wzniesiony został w latach 1402-1454 w stylu gotyku brabanckiego. Naprzeciw ratusza stoi Dom Króla (Maison du Roi) z XIX w. o pięknej neogotyckiej architekturze.
Obecnie w budynku znajduje się Muzeum Miejskie (wystawione są tu między innymi wyroby z ceramiki i ze srebra). Na szczególną uwagę na Grand Place zasługują ozdobne kamienice z XVIII w. La Chaloupe d'Or - bogato zdobiona kamienica - dawna siedziba cechu krawców. Kamienice zwieńczone szczytami w stylu flamandzkiego renesansu wznoszone były przez współzawodniczące cechy handlarzy i rzemieślników. Stawiane jako symbol pozycji i bogactwa. Majestatyczna katedra św. św. Michała i Guduli (patronów miasta) wznoszona od XIII do schyłku XV wieku. Wrażenie robi rozmiar nawy, żebrowe sklepienie i 12 okrągłych kolumn wewnątrz katedry.
Na filarach widnieją barokowe figury dwunastu apostołów. Będąc w Brukseli nie sposób pominąć słynnego małego chłopczyka - tryskającej fontanny:) Manneken Pis - to replika figurki z XVII w. która kilkakrotnie padała ofiarą złodziei. Obecna pochodzi z 1818 r. i podobno ma 750 strojów przechowywanych w Muzeum Miasta, w które przebiera się chłopca z okazji różnych świąt czy rocznic. Łuk triumfalny stoi u wejścia do Parku Cinquantenaire, zbudowany został pod koniec XIX w. Budowa całej dzielnicy Cinquantenaire wiąże się z 50-tym jubileuszem Królestwa Belgii obchodzonym w 1880 r. Flaga narodowa Belgii na tle sklepienia łuku truimfalnego.
Atomium - następna atrakcja turystyczna Brukseli zbudowana została z okazji Wystawy Światowej w 1958 r. To gigantyczny model molekuły żelaza z dziewięcioma atomami (cząsteczka powiększona 165 mld razy).
Wewnątrz kulistych sfer umieszczono ekspozycje muzealne oraz restaurację. Jeden z budynków centrum wystawowego zbudowanego na Wystawę Światową. Bruksela nazywana jest również stolicą Europy - jest bowiem siedzibą Parlamentu Europejskiego. Charakterystyczny stalowo - szary budynek przy rondzie Szumana. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale to tutaj toczy się większość obrad Parlamentu, mieszczą się tu również biura poselskie, komisje parlamentarne i władze klubów. Nowe budynki Parlamentu stoją niedaleko Berlaymontu zbudowanego jeszcze w latach 60-tych.
Eliptyczny szklany budynek PE widziany od strony Parku Leopolda. Trzecią siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Luksemburg, gdzie znajduje się m. in. sekretariat generalny. Jak dobrze pamiętamy przedstawiciele Polski są już drugą kadencję w PE:) Wejście do budynków Parlamentu Europejskiego od strony Pl. du Luxembourg. Spacer w okolicach Parlamentu. Ostatnim akcentem wizyty w Brukseli mogą być zakupy albo kawa w jednej z kawiarenek w eleganckim pasażu handlowym z XIX w.  Galeries Royales Saint-Hubert:)

najbliższe galerie:

 
Bruksela - Rynek
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Bruksela III
1pix użytkownik muczacza odległość 0 km 1pix
Bruksela w 12h
1pix użytkownik jaros odległość 0 km 1pix
Bruksela - miasto Jacquesa Brela
1pix użytkownik witoldson odległość 0 km 1pix
Bruksela: dywan kwiatowy 2008
1pix użytkownik felix odległość 0 km 1pix
Bruksela - Stare Miasto
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 16.03.2012 17:31

Grand Place jest rewelacyjny, kamienice robią niesamowite wrażenie. Może Belgia nie jest hitem, tak jak mówisz, ale naprawdę warto tam jechać.
Pozdrawiam.

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 16.03.2012 15:22

Wszystkim dziękuję pięknie za wspólny spacerek po Brukseli:)
Bruksela i cała Belgia nie są hitem turystycznym, ale warto się tam wybrać, a przy okazji inne kraje Beneluksu również odwiedzić:))
Dziękuję za oceny:))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 15.03.2012 22:54

Miło było sobie przypomnieć,obejrzałam z zainteresowaniem.Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.03.2012 22:00

Zawsze jakoś omijałam Brukselę, mimo iż niejednokrotnie przejeżdżałam tuż obok, to do miasta nie dotarłam. Czas się chyba wybrać.
Grand Place jest architektonicznie zachwycający.
Zdjęcie 28 bardzo fajne.
Pozdrawiam serdecznie:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 15.03.2012 20:33

niegdy jakoś specjalnie nie myślałam o Brukseli, choć Antomium - jako ciekawostkę - chciałam zobaczyć. teraz widzę, że i rynek prześliczny. podobają mi się też rzeźby z przedostatniego zdjęcia. pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 15.03.2012 20:30

Ratusz i katedra zachwycające :-), pasaż handlowy tez zrobił na mnie wrażenie, choć generalnie za takimi miejscami nie przepadam...ale ten jest wyjątkowo stylowy :-) pozdrawiam serdecznie :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 15.03.2012 20:28

Piękna jest zabudowa wokół placu choć i nowe budynki robią wrażenie. Fajny efekt na fotce 28. Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 15.03.2012 01:05

Przyjemny spacerek po Brukseli:) miło było powspominać moją krótką wizytę zimową porą w tym mieście;) widoki z Atomium też są niczego sobie, warto wejść do środka i wjechać na górę;)
pozdrawiam:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 14.03.2012 21:40

...Bruksela dzisiaj w żałobie...cóż, żyć trzeba dalej...a warto, bo pięknie w tym mieście...a najwięcej Polaków w Brukseli jest z Siemiatycz...pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 14.03.2012 21:00

Bardzo milo mi się spacerowalo po Brukseli.Warto tam się znaleźć po to, by zobaczyć na własne oczy ten przepiękny ratusz.Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:973) dodano 14.03.2012 20:11

Brukselę znam tylko z galerii,ale marze tam pojechać. Ladnie opisałaś najważniejsze miejsca w Brukseli. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!