m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zbliżając się co raz bliżej do miejscowości Ait Benhaddou i ksaru, podziwiamy piękno gór Atlasu i okolicy. Po wybudowaniu przez Francuzów drogi z Quarzazate do Marrakeszu, osada podupadła, znalazła się poza głównym szlakiem.Na zdj. Widok na ksar. Odkryta na nowo przez filmowców, którzy tchnęli w to miejsce drugie życie,  ...została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest odrestaurowywana z jej funduszy.  Wzgórze, na którym rozciąga się kasba znajduje się na brzegu rzeki Mellah, ... przedostać się do ksaru można przez betonowy most. Na zdj. który nieco zepsuł widok i klimat tego miejsca.
Lub przeprawić się przez nurt  rzeki, której głębokość zależna jest od pory roku.W styczniu nie był zbyt wielki stan poziomu wody .. zresztą jak widać na zdjęciu. Rzeka wypływa z gór wysokiego Atlasu.
 Początki kazby sięgają jeszcze średniowiecza, zbudowana jest z czerwonej gliny. Składa się z 6 pomniejszych kazb, nad którymi górują ruiny warownego spichlerza.
Fortyfikacja otoczona jest pięknym gajem palmowym, .. ostra, soczysta zieleń nieźle się prezentuje na tle popękanych, czerwonych murów.
Widoki z kazby rozciągają  się tak piękne,że  niemal są kosmiczno-księżycowe, ...że co chwilę robi się przerwy na robienie zdjęć i powoli wspina się po kamiennych schodkach w górę. Ksar to plątanina wąskich uliczek i schodów, przy których znajdują się pozlepiane ze sobą domostwa, w których najczęściej ulokowane są małe sklepiki z pamiątkami dla turystów. Na czas obecny jeszcze zamieszkuje tam kilka rodzin. Większość mieszkańców ksaru wyprowadziła się na przeciw legły brzeg rzeki,
...do nowo postawionych nowoczesnych mieszkań. Dalsze fotografie przedstawiają cały zespół tej obronnej twierdzy, zwanej po arabsku ksarem.
Widok na ruin warownego spichlerza.
Serwis do zielonej  i miętowej herbaty. Jeden z mieszkańców ksaru
Najbardziej chyba spektakularny widok na ksar  z przeciwległej strony rzeki. To właśnie owy widok  z galerii ,,Agna najmocniej zapadł w moją pamięć i chęć zobaczenia tego miejsca na żywo. Czyż nie warto ? Dziękuje. I to już ostatnia z 15 galerii z Maroka.

najbliższe galerie:

 
Maroko - Ait Ben Haddou
1pix użytkownik herika odległość 0 km 1pix
Maroko cz. 11 - Ksar Ait Ben Haddou.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Ait Ben Haddou,  styczeń 2009
1pix użytkownik smok-1 odległość 0 km 1pix
Maroko - Ait Benhaddou
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Ait Ben Hoddou
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Maroko koko
1pix użytkownik greta odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 26.08.2012 23:39

Piękne miejsce:) a widoki rozciągające się z ksaru, zwłaszcza na ośnieżone szczyty robią wrażenie:)
pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.02.2012 09:47

Obejrzałam wszystkie Twoje marokańskie galerie z dużym zainteresowaniem.Mam z tego kraju bardzo mile wspomnienia,tam spędziłam paręnaście lat temu,4 zimowe tygodnie,rodaków można było wtedy na palcach policzyć ,większość mieszkała w rożnych krajach świata...USA.Austria,Szwecja i Kanada ,no i my z Niemiec,było bardzo milo.
Z Polski były dwie pary aroganckich nowobogackich,a w Agadirze,w największym sklepie wielobranżowym,natknęliśmy się na Paździocha z zona,z serialu Kiepscy.Sytuacja była bardzo zabawna,ja słysząc ze mówią po polsku,od razu się kłaniam ...mówiąc dzień dobry,oni trochę zaskoczeni,grzecznie odpowiadają i idą szybko w stronę kasy.Do tej pory ,każdy spotkany rodak w egzotycznym kraju,oprócz zdawkowego pozdrowienia ,wymienił z nami parę zdań,a czasami wypiliśmy razem kawę....ta para była dziwna:)))Sytuacja wyjaśniła się ,kiedy wychodząc ze sklepu ,spotkaliśmy naszych poznanych w hotelu "Szwedów",...widzieliśmy Paździocha,wołali z daleka:)))
My nie mieliśmy zielonego pojęcia,kto to Paździoch,a kto Kiepski...dopiero parę lat później przy okazji pobytu w Polsce,obejrzałam musowo parę odcinków:)))
Podobna sytuacje mieliśmy w czasie pobytu w Kenii,jeden z polskich polityków z rodzina, spędzał w naszym hotelu Święta Wielkanocne,rozpoznałam go dopiero po powrocie do domu.... w Teleexpressie:))))))Pozdrawiam serdecznie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 18.02.2012 19:52

Dziękuje miłym Paniom i Pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.02.2012 19:28

Dobrze, że to nie koniec Maroko. Te galerie ogląda się z wielkim zainteresowaniem.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.02.2012 18:36

Faktycznie widok na ksar z przeciwległej strony rzeki piękny.
Niesamowite są także widoki odległych ośnieżonych szczytów gór Atlas.
Miło było mi poznawać Maroko w Twoich galeriach.
Pozdrawiam serdecznie:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 18.02.2012 15:43

Najbardziej podobają mi zdj. 42-48.
Myślę, że mniej zdjęć a byłoby ciekawiej.
Cała twoja marokańska wyprawa była bardzo ciekawa.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!