m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Przechodząc przez most żelazny zbliżamy się  do starówki miasta. Bardzo ładnie odnowione stare kamieniczki Kłodzko zachowało częściowo oryginalny układ urbanistyczny miasta średniowiecznego, ściśle dostosowanego do ukształtowania terenu i podporządkowany obronnej roli zamku . Powoduje to, że na terenie starego miasta występują znaczne różnice wysokości, wynoszące ok. 20 m w przypadku rynku, a rzeki, a pomiędzy twierdzą a rzeką aż ok. 60 m. Stąd też duża liczba ulic jest stromych .Ale to nadaje miastu niepowtarzalny urok , zwłaszcza jak w upałach trzeba pobiegać po mieście  Most gotycki na Młynówce, kanale odchodzącym od Nysy Kłodzkiej należy do najstarszych budowli tego typu w regionie. Most jest czteroprzęsłową konstrukcją łukową wymurowaną z piaskowcowych ciosanych klińców . Ozdobą mostu są kamienne rzeżby : św. Wacław , Pieta , św. Jan Nepomucen , św. Franciszek Ksawery , krzyżowanie Chrystusa , Ukoronowanie NMP . Swą architekturą,  przypomina słynny Most Karola w Pradze, jest też często błędnie nazywany mostem Wita Stwosza, lub mostem św. Jana
Wikipedia podaje jako ciekawostkę że ,, Most w przeszłości nosił nieoficjalną nazwę most na jajach. Nazwa wzięła się stąd, że most zbudowano na zaprawie z białka jaj kurzych, wapna i piasku .”
Wikipedia -,,Św. Franciszek Ksawery - posąg patrona Kłodzka; został ufundowany w 1714 r. przez miasto, jako wotum z powodu zarazy, która według ówczesnych przekazów miała dziennie pochłaniać sto osób. Pod świętym znajdują się postaci trzech chorych i Indianina, trzymającego tarczę z herbem Kłodzka. Poniżej świętego, na wzniesieniu znajduje się wstęga z chronogramem, wyjawiająca daty trwania epidemii: 1713-1714:
Kolejna rzeżba to - Trójca Święta i Ukoronowanie NMP - jest to późnobarokowa rzeźba . Została ufundowana w 1714 r. przez barona Franciszka Ferdynanda von Fitschena, ówczesnego właściciela Gorzuchowa i wiązała się z tragedią rodzinną. Na cokole znajduje się herb fundatora . Jak byłam w sierpniu to jeszcze po kanale Młynówka nie pływały gondole ale otwarcie było w tamtym roku, ja popłynę jak będę następnym razem w Kłodzku . No i tak powolutku dotarliśmy dotarliśmy do rynku , gdybyśmy poszli prosto to dotrzemy na ul. Łukasińskiego , tam kiedyś mieszkało bardzo wiele rodzin Romów. Replika pręgierza,   nieopodal studni miejskiej i wejścia do ratusza w Kłodzku, zlikwidowanego w 1793 roku. Pręgierz został odbudowany w 2011 roku. Na cokole znajduje się figurka chłopa z workiem zboża. Studnia barokowa przed ratuszem Neorenesansowy, zabytkowy ratusz położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego w Kłodzku, na Starym Mieście.
W roku 1896 na ratuszu zamontowano zegar, który podtrzymywany jest przez rzeźbę lwa z kłodzkiego herbu. Po lewej stronie widzimy późnobarokowa kolumnę wotywną Najświętszej Maryi Panny wykonaną w latach 1680 r.
Statuła Św.Jana Nepomucena przed frontonem kościoła oo.Jezuitów

 
Będąc w Kłodzku nie sposób ominąć twierdzy. Wzniesiona na rozległej płaskiej kulminacji Fortecznej Góry od dawna wykorzystywanej jako ważny strategicznie punkt. Tutaj właśnie istniał gród wspomniany przez Komosa, póżniej zaś zamek. Prace fortyfikacyjne rozpoczęto po 1742 roku. Centralne miejsce zajmuje
Kleszczowy Donjon otoczony ściśle bastionami , redutami, i fosami. Wszystkie budowle dopasowują się do terenu. , a często sięgają w głąb - system lochów .
Z punktów widokowych możemy obserwować panoramę Kłodzka. Widok na ul Łukasińskiego , w głębi Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha
Jeszcze raz panorama miasta , tym razem widzimy również twierdze. Poczta główna Jeszcze w mieście można zobaczyć pozostałości po powodzi z 1997 r. Teraz już coraz mnie jest takich miejsc , ale jak w poprzednich latach patrzyłam jakie były znaki na kamienicach i dokąd sięgała woda to naprawdę trudno było w to uwierzyć. Ostatnie rzut oka na bardzo gościnne miasteczko
Z tego co wiem to wybierali się na ryby a ja z nimi :-) jeśli ktoś dołaczył do spaceru po Kłodzku to dziękuje i pozdrawiam:-)

najbliższe galerie:

 
Kłodzko – wolnym spacerkiem
1pix użytkownik pedro1912 odległość 0 km 1pix
Kłodzko
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Kłodzko szybkie zwiedzanie
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Kłodzko
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Polskie Miasta - KŁODZKO
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Kłodzko - kościół WNMP
1pix użytkownik pedro1912 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 20.02.2012 13:15

Bardzo ładne i pięknie położone miasteczko. Szczególnie podoba mi się kamienica z 38 i foto 43. Pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 20.02.2012 00:28

Ciekawe miasto :) Pozdrawiam :)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 19.02.2012 21:24

Miło było pospacerować ulicami Kłodzka.
Ciekawa przepowiednia związana z wilkiem i powodzią.
Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3209) dodano 19.02.2012 20:29

Fajna galeria ;-) Lubię bardzo Kłodzko!

A co do legend i fotki nr 3, to pozwole sobie na mały suplemencik ;-)

Otóż sprawa dotyczy tegoż wilka, przepowiedni niejakiego Filipka i powodzi w Kłodzku w dniu 07.07.1997r
„KIEDY SPOTKAJĄ SIĘ TRZY SIÓDEMKI KATAKLIZM PRZYJDZIE - WÓWCZAS I WILK SIĘ WODY W KłODZKU NAPIJE..."

A poniżej fotka tego wilka po opadnięciu wody w Kłodzku, widac wyraźnie linię wody, która podeszła aż pod pysk wilka.

http://imageshack.us/photo/my-images/516/wilk.jpg/

Pozdrawiam :-)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.02.2012 20:26

Ja chętnie się dołączyłam do spacerku. Dzięki niemu co nieco odkurzyłam w swojej pamięci. Pamiętam jak wieki temu przeciskałam się przez wąskie tunele w twierdzy.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!