m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Do Viana do Castelo wjeżdżamy autostradą od strony Porto przez most o długości ok. 2 km. Jest to most na rzece Limie, która swe źródła ma w górach na terenie Hiszpanii, a uchodzi do oceanu po 108 km. Viana do Castelo jest pięknie położonym 30-tys. miastem. Z jednej strony otoczona górami, z drugiej wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, rzeką Limą od południa i wzgórzem Santa Luzia od północy. Dojeżdżając do miasta na horyzoncie pojawia się porośnięte bujną zielenią wzgórze z budowlą sakralną na szczycie. Jest to bazylika Santa Luzia z XX w. będąca celem licznych pielgrzymek. Bazylika zbudowana jest w stylu neobizantyjskim z wielkim placem wokół i monumentalnymi schodami.
Centralna kopuła wznosi się na wys. 57 m i została wyposażona w latarnię. Ze wzgórza Monte de Santa Luzia rozpościera się wspaniały widok na Viana do Castelo i estuarium rzeki Lima. Pousadas - to sieć państwowych hoteli mieszczących się w starych, zabytkowych budynkach, często położonych w niesamowitej scenerii. Tutaj - Pousada do Monte de Santa Luzia zbudowana w 1918 r. i zmodernizowana w eleganckim stylu (ceny też odpowiednie). Przed południowym słońcem skryć się można na chwilę w cieniu przyjemnego parku na wzgórzu.
Na wejście do świątyni musieliśmy trochę poczekać... ...gdyż właśnie odbywał się tam ślub:)
Urocza młoda para; bukiet panny młodej bardzo interesujący :-) Wnętrze bazyliki. Papa Bento XVI odwiedził Portugalię miesiąc wcześniej:) Widoki ze szczytu kopuły bazyliki Santa Luzia zostały określone przez National Geographic Magazine jako 'najpiękniejsze na świecie'. Nie będę się z tym spierać, moje zdjęcia na pewno tego nie oddają, ale niewątpliwie jest na co popatrzeć:)) Dwupoziomowy most ze stalową kratą (kolejowy i drogowy, obecnie zamknięty ze względu na prace renowacyjne, o dł. 600 m) jest dziełem Gustawa Eiffla.
Miasto posiada bogatą historię sięgającą XII w. Starówka (zamknięta dla ruchu kołowego) zachwyca pięknymi budowlami w stylu manuelińskim i renesansowym. Wejście na punkt widokowy na szczycie bazyliki jest z zakrystii. Zjeżdżamy już ze wzgórza zatrzymując się w okolicy jakichś ruin, ale bardziej zaintrygował mnie okoliczny las. Jest to bowiem las eukaliptusowy. Eukaliptus pochodzi z Australii. Z liści tego drzewa uzyskuje się olejek eukaliptusowy o leczniczych właściwościach.
Ściółka leśna trochę inna od naszej:) Rośnie tu również wiele krzewów mimozowatych. Ze wzgórza widoczne estuarium Limy (ujście lejkowate) oraz plaża po drugiej stronie rzeki. I właśnie tam udaliśmy się ze wzgórza, w mieście zatrzymując się już na bardzo krótko. Plaża piękna, piaszczysta, bez tłoku, choć to już lato. Wody Atlantyku, jak dla mnie, okazały się ciut za zimne do kąpieli:)
Mój Luby natomiast nie odmówił sobie kąpieli w oceanie, choć wejście do wody było dość oporne... W tym czasie, wylegując się na ciepłym piasku, zajęłam się 'prostowaniem' horyzontu;) Wracając do Porto zatrzymaliśmy się jeszcze w niewielkim kościele przy drodze... ...by podziwiać portugalską mozaikę na elewacji - azulejos. Dziękuję za wspólną wycieczkę:)

najbliższe galerie:

 
Camino Portugués 1
1pix użytkownik kabaczek odległość 22 km 1pix
Braga
1pix użytkownik jotwu odległość 37 km 1pix
Braga - w świąteczny letni dzień
1pix użytkownik travelan odległość 38 km 1pix
Braga - miasto fontann i kościołów
1pix użytkownik nola76 odległość 38 km 1pix
Braga i Bom Jesus (Portugalia)
1pix użytkownik romario odległość 38 km 1pix
Camino Portugués 2
1pix użytkownik kabaczek odległość 39 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 23.02.2012 14:35

Dzięki za odwiedziny Tereza, Magdar:))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3984) dodano 22.02.2012 21:07

Pięknie położone miasto,bazylika interesująca,a widoki ze wzgórza wspaniałe.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!