m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Złotów leży aż nad pięcioma jeziorami. Niestety, wszystkich Wam nie pokażę. Może następnym razem. Tak wygląda panorama Złotowa widziana znad Jeziora Miejskiego. Można stąd dopłynąć do mojej wsi. To Głomia łączy nasze miejscowości. Jej zakole stworzyło miejsce wybitnie obronne. W dawnych czasach to był duży atut. Na wyspę, na Jeziorze Miejskim można było dostać się po podobnym moście. To tutaj stał pierwszy gród w Złotowie. Tak do końca, to widocznie, aż tak obronny nie był. Już w 1455 roku zdobyli go Krzyżacy. Na początku XVII wieku dzięki panu Janowi Potulickiemu powstaje w tym miejscu gotycko-renesansowy zamek. Tak wyglądał.
W 1657 roku wojska szwedzkie po jednodniowym oblężeniu zdobyły zamek. Chyba coś przesadziłem z wybitnymi walorami obronnymi tego miejsca. teraz wygląda tak jak na poprzednim zdjęciu. Po drugiej stronie Głomii, wybudowano niedawno zagrodę krajeńską. Taki mini skansen.
Niestety, o tej porze roku zamknięty na głucho.
Ta mała rzeczka łączy Jezioro Zalewskie z Miejskim. Jeleń to herbowe zwierzę Złotowa. Ostatnio populacja jeleni na ulicach miasta znacząco wzrosła. Oczywiście chodzi mi tylko o takie pomnikowe egzemplarze. To chyba najważniejszy budynek miasta- ratusz.
Wewnątrz znajdują się dwa piękne witraże. Jeden w gabinecie burmistrza a drugi u jego zastępcy. Niestety, nie miałem u żadnego z nich zamówionej audiencji. Z ratusza w południe rozbrzmiewa w południe złotowski hejnał. A to jeszcze bardziej okazały budynek. I nie dziwota. Przecież to siedziba samego pana starosty.
To dla niego już w przedszkolu budowałem mosty. Przed siedzibą starostwa, dumnie stoi Piast Kołodziej.To chyba jedyny pomnik tego pana w Polsce. Świadczył w roku 1957, kiedy tu przybył, o odwiecznej polskości Złotowa.
Za to prawdy Polaków polecam ku uwadze. W tym osiemnastowiecznym domu mieszczańskim o konstrukcji szachulcowej mieści się muzeum regionalne. Zbiory są tak cenne, że zgodę na robienie zdjęć wydaje osobiście dyrektor ewentualnie burmistrz. Niestety, pomimo usilnych starań, zgody nie otrzymałem.
Za to jako jedyny zwiedzający byłem mocno pod tym kątem pilnowany. Przy ulicy Pasterskiej znajduje się nieczynny, ale za to ciekawy cmentarz. Ciekawy, bo można znaleźć tu takie perełki. Kościół św. Rocha do 1975 roku pełnił tylko rolę kaplicy cmentarnej. Teraz jest o wiele ważniejszy. To kościół parafialny.
Kilka lat temu konserwatorzy z Torunia, tak pięknie go odnowili. Dla mnie to było duże odkrycie. Niewielki kościółek, pośrodku cmentarza a tu takie wspaniałości. Trzeba jednak zaglądać wszędzie. Zbudowany został w latach 1903-1904 z inicjatywy ks. dr Bolesława Domańskiego. Tego od Związku Polaków w Niemczech. Budynek ZUS też ciekawy. Parę detali jakie znalazłem przy alei Piasta.
W 1871 roku uruchomiono linię kolejową na trasie Piła - Chojnice, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miasta. Niestety chyba miasto o tym zapomniało. Nie widać wdzięczności dla kolei za ten rozwój. Choć ja tam nie narzekam. Lubię takie klimaty.
Jesteśmy na placu Paderewskiego. W tym miejscu stała synagoga. Wysadzono ją w 1938 roku. Na razie, uważa się, że zrobili to Niemcy. Te inne kamienie stanowią obrys miejsca gdzie stała. Miasto w ostatnich latach, wyraźnie wypiękniało. Wyraźnie widać starania gospodarzy.
No i dobrze. Warto zajrzeć też na niektóre podwórka. W ten sposób odnalazłem taki szachulcowy spichlerz. Taką malowniczą uliczką zbliżamy się do kościoła  pw. św. Stanisława Kostki. Ten kościół ufundował król pruski Fryderyk Wilhelm III. Rozrzutny to on nie był.
Niestety wejść się nie udało. Wczesnobarokowy  kościół farny zbudowany w latach 1661-1664 z fundacji wojewody poznańskiego Andrzeja Karola Grudzińskiego.
Od razu widać, że nasz wojewoda miał większy gest aniżeli król pruski. Wszystkim odwiedzającym Złotów polecam spacer wokół Jeziora Miejskiego. Włodarze miasta przy pomocy funduszy unijnych, sprawili mieszkańcom bardzo sympatyczną promenadę. Jak widać czas mija. Żeby lepiej móc podziwiać panoramę miasta, wybudowano platformę widokową.
A panorama faktycznie malownicza. Wycieczkę kończymy na tym samym moście, gdzie rozpoczęliśmy naszą wyprawę po ulicach Złotowa.
Dziękuję i zapraszam.

najbliższe galerie:

 
Ekspedycja Głomia
1pix użytkownik petros_witeckos odległość 2 km 1pix
VIII Leśny Rajd Rowerowy Piła - Buczek Mały
1pix użytkownik dispar odległość 10 km 1pix
GŁOMIA TEREN DISPARA
1pix użytkownik wojzsl odległość 11 km 1pix
Korona Pilskich Gór-pierwsze zimowe wejścia
1pix użytkownik dispar odległość 13 km 1pix
Rajd Leśników na Głomii
1pix użytkownik dispar odległość 14 km 1pix
Wycieczka w lasy nad Łobżonką
1pix użytkownik dispar odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (19):

 
watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 09.04.2012 12:56

Urokliwy rejon, nigdy nawet przejazdem nie bylem.
Zdjecie 46 zatrzymuje wzrok na dluzej.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 07.04.2012 22:53

Miło spaceruje się po Złotowie w Twoim "towarzystwie".Pozdrawiam:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 07.04.2012 14:12

bardzo przyjemne miasteczko, o którego istnieniu nie miałam wcześniej pojęcia. szczególnie spodobało mi się pkp, bo choć to smutne, że tak podupadło, to lubię takie klimaty; i spichlerz. panorama znad jeziora faktycznie ładna, taka.. toruńska;)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 05.04.2012 21:39

No to Kabaczku pojechałeś z tymi komplementami.
Miejscowi mają większe możliwości aniżeli jednodniowy turysta. Ciekawe niebo, lub światło potrafi uratować fotkę.
Na dodatek mają bardziej emocjonalny stosunek do najbliższego otoczenia.
Któż nie chciałby pochwalić się swoją Małą Ojczyzną.
A ciekawe historie zdarzają się prawie wszędzie.
Jak zacząłem czytać o ks. Domańskim, pomyślałem, że należy mu się osobna galeria.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.04.2012 21:29

Piękna prezentacja Złotowa.
Miasto jak widzę bardzo urodziwe, a ja niestety znam je tylko z takiego widoku jak na 28;)
Oczywiście masz rację co do prezentowania uroków okolic w których mieszkamy, któż bowiem lepiej zaprezentuje te rejony, jeśli nie Ci którzy znają każdy ich zakamarek.
Pozdrawiam serdecznie:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1107) dodano 05.04.2012 20:24

Pięknie umiesz wydobyć walory miejsc w których jesteś. to wielka umiejętność i prawdziwa sztuka.
Co do pokazywania swoich okolic w pełni się z Tobą zgadzam, ale patrząc na Twoje piękne zdjęcia trochę mnie to deprymuje.
Wiadomo brak czasu, ale też ( niestety będzie komplement) nieraz sobie myślałem, że np trzeba by Ciebie aby oddać walory i piękno gdańskiej Doliny Radości. (Kto był wie o czym mówię.)
Zbieram się z tym tematem ale zdjęć ciągle nie mam.

A co do Prawd Polaków.
W 1936 roku wśród szalejącego hitlerowskiego terroru, gdzie na wszystkich którzy myśleli inaczej niż władza kazała myśleć spadały represje w samym sercu Niemiec Berlinie odbyło się ważne wydarzenie.
Az pięć tysięcy przedstawicieli polskiej mniejszości na terenie Niemiec, ryzykując swoją sytuację materialną, pozycję a może i życie postanowiło zademonstrować swój patriotyzm i to, że są Polakami. Odbył się tam, pod samym nosem Hitlera Kongres Polaków w Niemczech.
Właśnie w jego trakcie ogłoszono Prawdy Polaków czyli wytyczne jakimi miała się kierować półtoramilionowa mniejszość polska na terenie Rzeszy.
(Pewnie i teraz nie zaszkodziłoby abyśmy się nimi kierowali)
http://www.berlin.polemb.net/?document=1088
Pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 05.04.2012 15:40

...znam miejsce bardzo dobrze...produkowali w Złotowie i być może jeszcze to robią przepiękne i dorodne GWIAZDY BETLEJEMSKIE w miejscowym ogrodnictwie...Dispar chciałbym Poznań sfotografować, bardzo chciałbym...niestety nie mam na to jeszcze czasu...byłem na wystawie zdjęć Ryszarda Horowitza, który na zlecenie władz Poznania 10. dni walczył z tematem...piękne zdjęcia wyszły...inne...pozdrawiam serdecznie.

janualia użytkownik janualia(wpisów:151) dodano 05.04.2012 12:08

Popieram z całą mocą!!! Pomysł uważniejszego spojrzenia na najbliższe otoczenie, nawet jeśli, a może w szczególności, gdy nie stoją za tym superatrakcje turystyczne, architektoniczne, czy inne podoba mi się bardzo, a jeśli stoi za nim takie wykonanie, jak Twoje ....! Ogromnie miły spacer. Wydawnictwo "Urokliwy świat małych miasteczek", po które sięgam, gdy zapuszczam się w nowe strony, może się od Ciebie uczyć! Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7259) dodano 04.04.2012 20:56

:-)))))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 04.04.2012 20:19

Ja na co dzień jestem cały zielony.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7259) dodano 04.04.2012 20:14

Sprostowanie: ten kwiatostanek , który widziałam był tyci, nie wiem jaki był Twój , bo na fotce makro ciężko stwierdzić, ale myślę,że równie śliczny jak u Ciebie :-).
Co do tego przewodnikowania, to jakby co, to trzymam za słowo :-). Tylko wiesz, mnie najbardziej zielenina interesuje ....

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 04.04.2012 20:02

Powiadasz, że mój kwiatostanek jest tyci???
Co do przewodnikowania, to ja piszę się bardzo chętnie. Oczywiście jeżeli chodzi o moje okolice.
Zapraszam.
I pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7259) dodano 04.04.2012 19:55

Chwali Ci się ten lokalny patriotyzm. Widać,że ze wszystkich sił starasz się promować swoje okolice. A te zwłaszcza pod względem przyrodniczym masz piękne.
W miasteczku podobały mi się szachulcowe domy i ten cmentarny kościółek...
Mówisz,że to obowiązek przybliżyć rodzinne strony? No nie wiem, ale może pomyślę nad jakąś galerią, taką z moich pól, stawów i lasów. Bo miastowo jestem nieprzygotowana.
Wiesz,że trzeba założyć,że jak już się przedstawi swoje okolice, to mogą się tam zjechać setki obieżyświatów i nie tylko odbiorą Ci życiową przestrzeń, ale jeszcze zażądają przewodnika?!!! :-)
Pozdrawiam wiosennie :-)
P.S.Widziałam dziś koło mnie budzące się modrzewie i jeden tyci kwiatostanek zupełnie jak ten Twój :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2287) dodano 04.04.2012 16:52

Ciekawe i wcale nie takie oczywiste przemyślenia.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 04.04.2012 16:46

To produkcja z serii "pokaż swoje okolice".
Kiedy nie ma super atrakcji, powinny nadrabiać fotografie i ciekawe opowieści o miejscu.
Łatwiej je zrobić, będąc na miejscu przez dłuższy czas. Okoliczności przyrody wiele pomagają.
Namawiałem miejscowych. Jak widzicie bezskutecznie.
Siedem czy siedemdziesiąt, cudów świata, obroni się samo.
Miejsce bez superatrakcji musi mieć swojego odkrywcę.
Nasz portal ma być ogólnoświatowym przewodnikiem.
Któż może lepiej przedstawić uroki jakiegoś miejsca, jak nie jego mieszkaniec.
Zwiedzanie świata, to przyjemność.
Przybliżanie uroków rodzinnych stron, to obowiązek.
Ileż już razy miałem poczucie, że zwiedzam pobieżnie. Może pod kupą kamieni kryje się jakaś ciekawa historia sprzed stuleci?
Tylko ja nie mam czasu by ją odkryć?

Tylko dlaczego ja to w ogóle piszę?
Sam nie wiem.
Przecież Wy to wszystko wiecie.
Pozdrawiam serdecznie.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2287) dodano 04.04.2012 16:13

Trochę jakby nie w Twoim stylu, ale ciekawie.
Pozdrawiam.

aiarenowe-opowiesci użytkownik aiarenowe-opowiesci(wpisów:164) dodano 04.04.2012 14:15

najbardziej spodobały mi się Prawdy Polaków, tak sobie tylko myślę że to chyba prawdy z okresu prehistorycznego,
miasteczko ciekawe,
i jeszcze mała uwaga PZU to nie ZUS ;)
pozdrawiam serdecznie

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 04.04.2012 12:30

Dom mieszczański rzeczywiście cudnej urody.
Szkoda natomiast, że z zamku nic nie zostało.
Bardzo przyjemny spacer po bardzo urokliwym miasteczku.Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 04.04.2012 05:51

Spacer w Twoim towarzystwie to prawdziwa przyjemnosc:)
Bardzo lubie konstrukcje szachulcowe, zatem spichlerz i dom mieszczanski - moje ulubione :)Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!