m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Taksówkarz marszczy brwi - jest pochmurno, nie ma słońca - i daje nam tym samym do zrozumienia, że to sytuacja wyjątkowa. Z dworca do centrum jest kawałek drogi - mijamy wielki pomnik Pachacuti Inca Yupanqui – pierwszego historycznego władcy, za którego panowania została zjednoczona większość ludności Świętej Doliny rzeki Urubamba. Zadbane centrum, czerwone dachy, drewniane balkoniki... ...strome uliczki: mimo aklimatyzacji po kilku stopniach ciężko dyszymy... Ratunkiem na delikatne oznaki choroby wysokościowej (w końcu to ponad 3300m.n.p.m.) jest popularny wywar z liści koki. Przypadkowo trafiamy na miejski targ, Mercado - to nie tylko miejsce zakupów, lecz również tania jadłodajnia. Długie ławki pełne są dzieci w mundurkach szkolnych, Indianek w falbaniastych spódnicach i melonikach, ubranych na modłę zachodnią Cuzkenczyków, oraz bardzo nielicznych, odważnych gringos (do których sie oczywiscie zaliczamy). W końcu Cuzco pokazało swoje pogodne oblicze...
Mamy czas na zwiedzanie... Do najciekawszych miejsc w samym Cuzco należy Świątynia Słońca (Qoricancha), której pozostałości można oglądać w obrębie klasztoru i kościoła dominikanów. W głębie klasztornych krużganków znajdują się pozostałości świątyni... W 1950 roku osłoniło je trzęsienie ziemi bo... .... Inkaskie budowle są tworzone bez zaprawy, kamienne bloki są odpowiednio rzeźbione i układane jak klocki lego - dzięki temu są odporne na częste w tym regionie trzęsienia. Trapezoidalny kształt okien i wnęk jest charakterystyczny dla inkaskich budowli. Okna w sąsiadujących ze sobą świątynkach Qoricanchy są tak zaprojektowane, by patrząc przez pierwsze z nich można było zobaczyć wnętrza kolejnych.
Wracając wpadłyśmy w sam srodek fantastycznej parady... Rynek zapełniły Peruwianki w charakterystycznych falbaniastych i frędzlastych sukniach i chustach... ...mężczyźni w dziwnych strojach... Pod wieczór prezentowało sie kilkadziesiąt rożnych zespołów, wszystkie tanecznym krokiem przechodzily przez rynek, a dalej ulicami do innej dzielnicy, gdzie kolejnego dnia zakończy się festiwal. Zapytany policjant wyjaśnił nam, że jest to to parada na cześć Virgen Natividad de Almudena... ...jakże inne sa ich religijne obrzędy od naszych, pełnych zadumy i smutnej powagi.
Ktoś niesie maryjny sztandar, jednocześnie gwiżdżąc w gwizdek i nadaje tempo tanecznym korowodom... Wielkie bębny i trąby są tak głośne, że ich niskie tony wstrząsają nami od wewnątrz, nie słychać nawet swoich myśli... ...jest tylko muzyka, sa tańczące peruwianki, sa genetlamani w garniturach, są maski i kostiumy... ...jest ludyczna radość w tej jedynej w swoim rodzaju, latynoamerykańskiej mieszance indiańskiego temperamentu, umiłowania chwili oraz katolickiej religijności i obrzędowości. I tak uczestniczyłyśmy w tym niezwykłym wydarzeniu, patrzyłyśmy na kolorowe pochody i starałyśmy się wchłonąć i zachować dla siebie ile tylko możliwe...
Okolice Cuzco są nie mniej ciekawe niż samo miasto - Najbliżej miasta położone są Tambomachay, Pukapukara, Saqsaywaman. 
Na zdjęciu: rzekoma świątynia wody w Tambomachay... ... lub coś zupełnie innego... Warto zrobić sobie krótki spacer - gdy dotrzemy do Pukapukara droga biegnie łagodnie w dół, mijając po drodze kolejne zabytki, możemy podziwiać widoki, ćwiczyć kondycję... Wtedy dostrzeżemy również charakterystyczne dla tego regionu byczki zdobiące dachy okolicznych domów. Są symbolem pracowitości i pomyślności, wraz z krzyżem strzegą domowników i przynoszą szczęście rodzinie. Spotykamy po drodze alpakę! Prawdziwa, pasąca sie samotnie, bez szczerbatej Indianki wyciągającej rękę po napiwek za ‘una foto’.  Głaskane zwierzątko strzyże uchem z czerwonym pomponem, podnosi głowę i patrzy na nas najbardziej niesamowitymi, wielkimi, błękitnymi oczami, których źrenice zwężają sie nie w małe, okrągłe otworki, lecz w czarne, poprzeczne kreski.
Docieramy do Twierdzy Saqsaywaman- długi na 600 metrów, cyklopowy mur, wybudowany jest z gigantycznych, doskonale dopasowanych głazów, ważących po kilkaset ton. Nie do wyobrażenia jest jak transportowano tutaj te kamienie i jak je łączono, zwłaszcza, ze Inkowie nie znali koła. Mówi się, że twierdza została zbudowana przez tytanów, gdyż wydaje się być poza zasięgiem możliwości zwykłych śmiertelników. Miejsce to jest co roku świadkiem inscenizacji Inti Raymi (w okresie letniego przesilenia) - teatralnego przedstawienia odtwarzającego obchody najważniejszego inkaskiego święta. Choć najbardziej charakterystyczny jest wspomniany kawałek muru, na terenie kompleksu można znaleźć wiele interesujących i zaskakujący obiektów... Zwieńczeniem spaceru jest piękna panorama Cuzco... choć odległość wydaje się znaczna, zejście z twierdzy do centrum miasta zajmuje mniej niż pół godziny. Gdy w końcu nadszedł czas by opuścić Cuzco i pierwszy raz nad chęcią poznania nowego i ekscytacją nadchodząca przygodą przeważało poczucie smutku...
To było chyba nasze ulubione miasto... Czy to za sprawą małych brukowanych uliczek, wiekowych ruin, niezwykłej przeszłości czy poznanych ludzi (a to już zupełnie odrębna historia) - chciałybyśmy tu jeszcze kiedyś wrócić...

najbliższe galerie:

 
12 DNI W PERU
1pix użytkownik madeleine odległość 1 km 1pix
Peru - Cuzco
1pix użytkownik pipol odległość 2 km 1pix
Peru cz. XVIII - Cusco
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Peru (07) Cuzco
1pix użytkownik raul odległość 3 km 1pix
    PERU - z wizytą u syna słońca
1pix użytkownik kordula157 odległość 4 km 1pix
PERU.Cuzco i okolice.
1pix użytkownik irolek odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 20.08.2013 13:55

Dzieki janualia:) martyna - moze przyjechaly w odziedziny, ale one sa tam tak na prawde dosc podobne do siebie w gorach ;) Dzieki za odwiedziny :)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 12.08.2013 21:49

Migot, te Panie z 14-stki bardziej podchodza mi pod Boliwijki ;) super galeria pozdrawiam

janualia użytkownik janualia(wpisów:151) dodano 15.03.2012 19:02

Fantastycznie barwna galeria! Wirujące kolorowe kiecki... rewelacja!

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 29.02.2012 13:28

@anikim, magg, surykatka: bardzo dziekuje za odwiedziny i pochlebne opinie na temat zarowno zdjec jak i opisow: siegalam po moje notatki w spomnienia spisywane na biezaco podczas wyjazdu, wiec tym bardziej ciesze sie, ze trafia w gusta:) Pozdrawiam!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 28.02.2012 22:19

Bardzo ciekawie opowiadasz i ilustrujesz swoje wspomnienia. Podobało się bardzo :-). Pozdrawiam :-)

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 28.02.2012 22:04

Kolejna Twoja galeria ze zdjęciami na wysokim poziomie.Przy czym nie mam na myśli wysokości n.p.m
(chociaż może trochę też ,bo to w końcu Peru-kraina gór).
Pięknie ...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.02.2012 20:53

Migot, fantastyczna galeria.
Świetna relacja i interesujące zdjęcia.
Podobają mi się Twoje opisy, potrafisz zaciekawić i świetnie zobrazować swoje wspomnienia.
Pozdrawiam serdecznie:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1936) dodano 28.02.2012 12:10

Piękna galeria pod kazdym względem! bardzo bardzo podobało się!
Pozdrawiam serdecznie;)))))

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 28.02.2012 00:17

@pipol: zawsze miło powspominać, też załapałyśmy się na samolot:) Pozdrawiam:)
@annuus80: nie wiem, nie wiem, to było jak karnawał z Rio + fantazja na temat Bożego Ciała:) i chciałabym takie dostojne starsze panie zobaczyć jak tak pląsają, gdzie się ta radość u nas podziała? Pozdrawiam:)
@satan-dziękuję, bardzo mi miło-pozdrawiam:)
@kordula157: i jak widowisko? faktycznie warte swojej sławy? pozdrawiam!
@olazim: dziękuję i pozdrawiam:) faktycznie, oczy ma niesamowite:)
@caprio72: dziękuję i pozdrawiam!!
@raul: fart nas tam nie opuszczał:) ale słyszałyśmy (z zaufanych źródeł), że w Cuzco co chwile mają jakieś parady i święta, i że wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno na nie trafić;)) Pozdrawiam:)
@nola72: oj zjawiskowe, i dzieciaczki, młode, i stare, i wszystkie tańczą i się bawią - piękna sprawa! pozdrawiam:)
@mgfoto, grace: dziękuję, na początku po prostu wrzucałam zdjęcia z lakonicznym podpisem, ale teraz staram się jakoś dokładniej opisać i przedstawić swoje wspomnienia:) Pozdrawiam!
@deszcz, markopol: dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 27.02.2012 17:25

Parada fajna.Być świadkiem inscenizacji Inti Raym to musi być wydarzenie.
Podobało mi się tu.Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 27.02.2012 15:54

...dużo życia, tym samym prawdy. Pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.02.2012 08:44

Galeria ze swietna narracja i fotkami:) Podroze po swiecie przekonuja nas o tym, ze Bog ma wiecej poczucia humoru i nie jest tak malostkowy, jak niektorzy wierni. Pozdrawiam serdecznie, dziekujac za festiwal, okolice Cuzco i nawet alpake, choc tych ostatnich tu u mnie dostatek:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 26.02.2012 23:25

Niesamowicie złożyłaś i opisałaś tą galerię. Pochłania się ją jednym tchem - żałując po chwili, że to już koniec. Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 26.02.2012 23:08

Egzotycznie i barwnie w tym Cuzco:) fajne mają Paruwianki te swoje wielkie, falbaniaste, kolorowe spódnice;) widoki z twierdzy niesamowite:)
pozdrawiam:)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 26.02.2012 21:40

To się nazywa mieć farta - trafić na taką paradę, przegląd regionalnych strojów i pląsów, przy dźwiękach miejscowej muzyki ... no, ale jak to z fartem bywa - jeden go ma, a inny o nim tylko słyszał ;)
Pozdrawiam i gratuluję

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 26.02.2012 21:17

Panorama na 35 piękna.
Pozdrawiam :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 26.02.2012 20:05

Kolorowo i egzotycznie-alpaka piękna jak marzenie/och te oczy/-pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 26.02.2012 18:21

Parady i festiwale tam sa niebywale barwne:)
Kapitalnie prezentuja się te kobiety w ogromnych spódnicach:)
Ja do Peru pojechałam specjalnie na festiwal Inti Raymi, czyli święto słońca w czerwcu.
Widowisko niezapomniane:)) Podobało sie :))pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 26.02.2012 17:47

Bardzo przyjemnie się oglądało galerię (tym bardziej, ze w robocie siedzę)

Pozdrawiam ;-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 26.02.2012 17:00

Ciekawa jestem, jak zareagowaliby wierni, gdyby w Polsce zrobić taką głośną i kolorową procesję.
Panorama Cuzco piękna.
Pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9067) dodano 26.02.2012 16:38

Jak miło powspominać :) Twierdza strasznie mi się podobała i widok c niej na Cusco. Czekałem na lądujace samoloty :) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!