m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Muzeum District Six. Niesamowite miejsce, wchodzi się na godzinkę, a wychodzi po ponad trzech... Przez lata District Six była tętniącą życiem, multikulturową dzielnicą. W 1966 r. wydano ustawę, na mocy której całą dzielnicę uznano za obszar tylko dla białych. Rozpoczęto masowe wysiedlenia ludności. Łącznie mieszkań pozbawiono ok. 60 tys. osób. Wszystkie domy w District Six zrównano z ziemią. Pozostawiono tylko kościoły i meczety, bo nikt nie miał odwagi ich zburzyć. Muzeum District Six to zbiór wspomnień, przemyśleń, pamiątek z tamtych czasów, bardzo interesująco połączonych w spójną całość. Z Zamku Dobrej Nadziei, najstarszej budowli w Południowej Afryce, wykonanej z kamienia, spoglądamy w kierunku Nowego Ratusza. Jego wieżę zegarową zbudowano na wzór londyńskiego Big Bena. Stąd Neson Mandela, po wyjściu z więzienia, wygłosił swoje pierwsze przemówienie. Ogrody Kompanii Wschodnioindyjskiej. Kilka wieków temu były to ogródki zaopatrujące holenderskie statki, płynące do Europy, w świeże warzywa i owoce. Dziś to piękny, rozległy park, w sercu którego mieści się Galeria Narodowa. Kościół Mariacki, konsekrowany w 1851 roku, jest najstarszym rzymskokatolickim kościołem w Afryce Południowej. Meczet Jumu'a. Jeden z nowych meczetów, położony w pobliżu Ogrodów Kompanii. Strand Street - Kościół Luterański, wyświęcony w 1787 r. oraz Muzeum Złota Afryki, jedno z ciekawszych muzeów w RPA, pełne wspaniałych eksponatów, największe wrażenie robi kolekcja z Egiptu.
Long Street - ulubione miejsce backpackersów, tutaj znajdują się najpopularniejsze hostele, tętniące życiem nocne kluby, restauracje oferujące kuchnię z całego świata, sklepy z pamiątkami, liczne antykwariaty, galerie obrazów i księgarnie. Wszystko to mieści się pięknych budynkach, wzniesionych w stylu wiktoriańskim, holenderskim oraz art deco. Bo-Kaap - moja ulubiona dzielnica :) Mieszkają tutaj Malajowie - potomkowie niewolników i politycznych uchodźców, których brytyjscy i holenderscy kolonizatorzy sprowadzili w XVII-XIX w. do Afryki Południowej z terenów dzisiejszej Malezji i Indonezji. To chyba najsympatyczniejsi ludzie, jakich spotkaliśmy w Południowej Afryce, bardzo serdeczni, otwarci i bezinteresowni. Zaczepiają nas na ulicy, chętnie rozmawiają, niektórzy nawet zapraszają do swoich domów.
Będąc tutaj trzeba spróbować bobotie, najsłynniejszej potrawy tzw. kuchni cape malay. Bobotie to klopsiki z mielonej jagnięciny mocno przyprawione, zapiekane w sosie jajecznym. Przepyszne :) Spacer po stromych, brukowanych uliczkach Bo-Kaap, pośród płaskich, różnokolorowych domów to prawdziwa przyjemność.
City Bowl, dzielnica usytuowana u podnóża Góry Stołowej,to  ważne centrum biznesu. Główne siedziby mają tutaj największe międzynarodowe korporacje finansowe, przemysłowe i usługowe. Victoria & Alfred Waterfront - dzielnica rozrywki, ulubione miejsce spotkań, zarówno mieszkańców Cape Town, jak i turystów. Znajduje się pomiędzy założonymi blisko 150 lat temu, dwoma portami wewnętrznymi, nazwanymi na cześć królowej Wiktorii i jej syna Alfreda.
Pod koniec lat 80 XX wieku, porty były w opłakanym stanie, groziła im całkowita likwidacja. W 1988 r. rozpoczęto renowację nadbrzeża. Trwała ona niespełna 10 lat. Dziś V&A Waterfront jest bez wątpienia najatrakcyjniejszą częścią miasta. Ten widok stał się wizytówką Cape Town. Zazwyczaj jest tu gwarno i wesoło, prawie w każdym zakamarku rozbrzmiewa jazz. Na terenie V&A Waterfront znajduje się ok. 400 sklepów, ponad 40 kawiarni i restauracji, kina, teatry, muzea, kluby muzyczne. Słynna Foka Oscar, maskotka Hotelu Table Bay. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia ozdobiona czerwoną kokardą. Fotkę z Oscarem musi mieć każdy turysta :)
W pobliżu przystani bardzo często można spotkać kotiki afrykańskie. Noble Square. Na niewielkim placu położonym pomiędzy V&A Hotel a CD Wherehouse, ufundowano pomnik na cześć czterech południowoafrykańskich laureatów pokojowej Nagrody Nobla. Składa się on z 5 części: sylwetek Alberta Luthuli, Desmonda Tutu, Frederika Willema de Klerka i Nelsona Mandeli oraz rzeźby znajdującej się w centralnej części placu, zwanej Pokój i Demokracja, będącej uznaniem dla wkładu kobiet i dzieci w osiągnięcie pokoju w Południowej Afryce. Cape Town to idealne miejsce na urlop z dziećmi. Jest tu dla nich tyle atrakcji, że z pewnością ani przez chwilę nie będą się nudzić. Wiktoriańska karuzela w pobliżu Portu Wiktorii. W czasie spaceru po porcie, natknęliśmy się na niesamowicie długą kolejkę do niepozornej budki z lodami. Z ciekawości, w niej stanęliśmy :) bo w końcu dookoła było co najmniej 20 innych lodziarni, więc czemu wszyscy chcieli kupić lody akurat tutaj? Długie oczekiwanie się opłaciło, dostaliśmy najlepsze lody na świecie ;) Clock Tower - zabytkowa wieża zegarowa, zbudowana w stylu wiktoriańskim w 1887, strzeże wjazdu do Portu Alfreda. Tutaj, wiele lat temu, swoją siedzibę miał kapitanat portu.
Obok wieży zegarowej znajduje się Nelson Mandela Gateway, miejsce, z którego łodzie wyruszają na Wyspę Robben. Niestety, ze względu na szczyt sezonu, nie udało nam się kupić biletów na Wyspę. Na miejscu okazało się, że powinniśmy zarezerwować je, co najmniej, z miesięcznym wyprzedzeniem. W Cape Town spędziliśmy siedem dni - ZDECYDOWANIE ZA KRÓTKO !!! Bo można się skarżyć na napięte stosunki społeczne, można się złościć na druty kolczaste, można narzekać na bardzo wysokie ceny... ale nie można nie zachwycić się tym miastem. Cape Town doskonale pogodzi osoby szukające spokoju z wielbicielami nocnego życia, plażowiczów i surferów z amatorami górskiej wspinaczki, a miłośników przyrody z wielbicielkami zakupów. Każdego roku Cape Town odwiedza ponad 20 mln turystów. Szczyt sezonu przypada w okresie od połowy grudnia do połowy stycznia. To dobry czas na wizytę - nie tyko ze względu na gwarantowaną pogodę. W mieście panuje wówczas świąteczna atmosfera, odbywają się liczne koncerty i spektakle. To doskonała okazja, by poznać ludzi z całego świata, wymienić poglądy, wspólnie przywitać Nowy Rok.
W Cape Town spotkamy turystów ze wszystkich zakątków naszego globu. Niektórzy mają na swoim koncie już grubo ponad 100 krajów, inni dopiero rozpoczynają swą podróżniczą przygodę. Niektóry są tutaj pierwszy raz, inni wracają każdego roku. Wszyscy są zgodni, co do jednego: This is the most beautiful city I've ever seen. Zgadzam się z nimi całkowicie, to najpiękniejsze miasto jakie kiedykolwiek widziałam !!! Entuzjazm odwiedzających znajduje odzwierciedlenie w wielu rankingach. W ubiegłym miesiącu miasto zdobyło główną nagrodę Traveller's Choice 2011, przyznawaną przez uczestników portalu tripadvisor. W głosowaniu wzięło udział ponad milion osób, Cape Town zostało uznane za najciekawszą turystyczną destynację świata. Bez problemu pokonało takie znakomitości jak: Sydney, Machu Picchu, Paryż, Rio czy Nowy Jork. Niedawno słynna fundacja New 7 Wonders ogłosiła plebiscyt na 7 najbardziej interesujących miast świata. W Cape Town nikt nie ma wątpliwości, że miasto znajdzie się w finałowej siódemce. Pytanie tylko, czy zajmie pierwsze miejsce.. Ja swój głos już oddałam i trzymam kciuki ;) Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

najbliższe galerie:

 
CAPE   TOWN
1pix użytkownik ulka odległość 2 km 1pix
RPA - CAPE TOWN - MINSTREL CARNIVAL
1pix użytkownik madeleine odległość 2 km 1pix
RPA  Spacer po Górze Stołowej
1pix użytkownik ulka odległość 3 km 1pix
RPA..NOWY ROK W CAPE TOWN 1999 r. - KODAK APS ciąg dalszy...
1pix użytkownik deszcz odległość 6 km 1pix
RPA - CAPE TOWN - LANGA
1pix użytkownik madeleine odległość 11 km 1pix
RPA   Przylądek Dobrej Nadziei
1pix użytkownik ulka odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 15.08.2014 12:13

Piękna galeria. Pozdrawiam serdecznie

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 27.03.2012 08:21

Duzo atrakcji w tym mieście,port, kolorowe domy z pięknymi drzwiami bardzo mi się podobają,tłumów tez nie widzę,..może tam kiedyś zawitam,zachęciłaś:)))Pozdrawiam:))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 26.03.2012 22:55

Watcher, dzięki wielkie !!! Konstrukcja na 41 ułożona została ze skrzynek po Coca-Coli, jest ogromna i naprawdę robi duże wrażenie. Coca-Cola to najpopularniejszy napój w RPA (producenci Pepsi wycofali się z rynku, gdy wprowadzono apartheid, po jego zniesieniu bardzo trudno było im powrócić). Kosztuje niewiele drożej od wody mineralnej. Producenci Coca-Coli bardzo pomagają najuboższej części społeczeństwa, tę pomoc widać, ludzie są im za to naprawdę wdzięczni, pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 26.03.2012 22:40

Carmel, bardzo dziękuję :))) tak, to w ogóle nie powinno się wydarzyć... ale niestety... Muzeum District Six robi ogromne wrażenie, nigdy dotąd nie odwiedziłam podobnego miejsca, sam pomysł i jego realizacja zasługują na wielkie uznanie. Tam nie ma znudzonych turystów, każdy jest całkowicie pochłonięty... Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg Twojej relacji, z wielką przyjemnością tam powrócę :))) pozdrawiam serdecznie ;)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 25.03.2012 09:37

Swietne. Kolorowa dzielnica i konstrukcja 41 niesamowita.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 23.03.2012 19:35

Madaleine...tak miło pobyć z Tobą w Cape Town :) Dla mnie to jedno z dwu najpiękniejszych miast jakie widziałam i chyba tak już zostanie. Tyle znajomych miejsc.
Muzeum jest niesamowite i pozostawia niezatarte wrażenia. Tez spędziłam tam sporo czasu. Choć przecież lepiej , żeby tego nie było. Pozdrawiam

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 22.03.2012 00:39

Pipol, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

Wielkopolanko, miło mi niezmiernie :) ślicznie dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Nola dzięki :) miejsce na Sylwestra bardzo fajne, tyko fajerwerków dużo mniej niż u nas... W ciemnych chmurach utonęła Góra Stołowa, nie było jej widać aż przez 3 dni. Nam pogoda tylko trochę pokrzyżowała plany, ale ludzie, którzy przyjechali tutaj z wycieczkami zorganizowanymi i mogli spędzić w Cape Town tylko 1 dzień, byli bardzo rozczarowani... pozdrawiam serdecznie :)

Marcowa, pięknie dziękuję i bardzo się cieszę, że Ci się podobało :) pozdrawiam serdecznie

Olazim, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

Ula, ja pod wrażeniem Bo-Kaap byłam już wiele lat temu, wiedziałam, że jeśli tylko kiedyś uda mi się dotrzeć do Cape Town, pierwszą dzielnicą, którą odwiedzę będzie właśnie Bo-Kaap, Miejsce nie rozczarowało mnie ani trochę, wręcz przeciwnie, okazało się ciekawsze, niż się spodziewałam. Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

Irolku, DZIĘKI WIELKIE :)))

Heriko, dziękuję bardzo :))) w czasie wizyty w Bo-Kaap, zaczęliśmy się zastanawiać, czemu u nas nikt nie wpadł na podobny pomysł :))) przecież wystarczy tylko trochę kolorowej farby i od razu robi się weselej :))) pozdrawiam serdecznie

Surykatko, bardzo mi miło, że wpadłaś :) Park Narodowy Góry Stołowej to niezwykłe miejsce, poświęcę mu osobną galerię :))) pozdrawiam serdecznie

Mgfoto, bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

Grace, dzięki :) karuzela jest wyjątkowa, bardzo podobna jest w Barcelonie, w wesołym miasteczku na Wzgórzu Tibidabo. Szkoda, że dzisiaj już takich nie produkują... pozdrawiam serdecznie :)

Markopol, bardzo się cieszę, że do mnie zaglądasz, dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam :)

Raul, dziękuję :) tych rankingów jest jeszcze więcej - najpiękniejsze plaże, najlepszy klimat... itp. Jeśli tylko będziesz miał okazję, jedź koniecznie, z pewnością nie pożałujesz, pozdrawiam serdecznie :)))

Mieczysaw, bardzo dziękuję :))) na 16 powinna być widoczna Góra Stołowa w całej okazałości, ale z tymi chmurami chyba jest trochę ciekawiej ;) pozdrawiam serdecznie

Deszczu, Camps Bay i Clifton to po prostu marzenie... to nic, że Ocean zimniejszy od Bałtyku i że często mocno wieje - jest pięknie !!! Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

Anikm, ślicznie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.03.2012 22:50

Piękne miasto, barwne i tak różnorodne, że zapewne każdy kto je zobaczy odkryje tu coś fascynującego.
Serdecznie pozdrawiam:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 20.03.2012 17:34

...potwierdzam. Moje pierwsze marzenie jak poznałem to miasto było... mieszkanie na Camps Bay z widokiem na Atlantyk...zamówienie od dobrego wydawcy...zaliczka na rok życia...pięknie i basta...pozdrawiam serdecznie

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.03.2012 16:03

Wspaniały spacer mi zafundowałaś.Miasto robi wrażenie i dodatkowo zdjęcie 16 zrobiło na mnie wrażenie.Wieża zegarowa jest pięknej urody.Pozdrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 20.03.2012 13:14

Bardzo zaskakujące rankingi, potwierdzone Twoją opinią Madeleine :) Nie wiedziałem, że Cape Town kryje w sobie tyle atrakcyjności i potrafi zrobić tak duże wrażenie.
Może kiedyś będzie okazja odwiedzić to miasto ...
Pozdrawiam serdecznie.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 20.03.2012 12:48

Interesujące miasto .Galeria podobająca i zachęcająca.
Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 20.03.2012 06:41

Rzeczywiscie piekne miasto, dzieki, ze je pokazalas. A ta wiktorianska karuzela, sama w sobie zasluguje na dokumentacje, chyba niewiele juz takich dziala na swiecie.
pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.03.2012 00:44

Pięknie i ciekawie pokazane miasto. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.03.2012 00:09

Bardzo ciekawie i kolorowo. Choć mnie najbardziej z tego wszystkiego interesuje otoczenie, czyli przede wszystkim Góra Stołowa :-). Pozdrawiam :-)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 19.03.2012 21:49

te korowe domy, miało być....

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 19.03.2012 21:48

te kolorowe zdjęcia faktycznie super - nie dziwie się, że ludzie tam tacy mili - te kolory muszą nastrajać optymistycznie;)
bardzo podoba mi się też zdjęcie 37:)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 19.03.2012 21:31

Bardzo sie podobalo.
POZDRAWIAM

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 19.03.2012 21:25

Mnie też zachwyciła Bo Caap. Piekne miasto , masz rację:))
Z przyjemnością odbyłam po nim spacer:)))Pozdrawiam:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 19.03.2012 21:17

Ciekawa galeria,kolorowe domy przepiękne,zazdroszczę widoków-pozdrawiam.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 19.03.2012 21:13

Madeleine fantastyczna galeria ! ! !
Pozdrawiam cieplutko :))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 19.03.2012 21:05

Bardzo ciekawa galeria. Fajne zdjęcia. Super miejsce na spędzenie Sylwestra i przywitanie Nowego Roku:) te kolorowe domki są super, takie żywe i radosne. I podobają mi się te góry w tych ciemnych chmurach jak na zdjęciu 37.
pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1939) dodano 19.03.2012 19:49

Piękna i ciekawa galeria! dużo przepięknych zdjęć ! można powiedzieć wszystkie fantastyczne! wyróżniam 21 i 27! bardzo bardzo podobalo się!
pozdrawiam serdecznie:)))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 19.03.2012 19:29

Bardzo ciekawa galeria. fajne te kolorowe domy (11,13) .Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!