m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Funkcjonujący w latach 1948-1994 system apartheidu wyrządził ogromne szkody, zatruł ludzką mentalność nienawiścią i uprzedzeniami. Segregacja rasowa obejmowała wówczas praktycznie wszystkie dziedziny życia: pociągi, autobusy, parki, plaże, toalety, restauracje, szkoły, szpitale, cmentarze. Prawo zabraniało mieszanych małżeństw oraz współżycia płciowego ludziom o odmiennych kolorach skóry. Przez długi czas prawa wyborcze do władz krajowych posiadali wyłącznie biali. W całym okresie swych rządów afrykanerska Partia Narodowa wydała 312 ustaw, bardzo precyzyjnie wyznaczających miejsce obywatela w państwie. W 1994 roku odbyły się pierwsze powszechne wybory. Nelson Mandela został wybrany pierwszym czarnoskórym prezydentem Republiki Południowej Afryki. Uchwalono nową Konstytucję. Mieszkańcy Południowej Afryki stali się obywatelami wolnego i demokratycznego kraju, przynajmniej na papierze… Prezydentura Nelsona Mandeli okazała się przełomowa. Ten człowiek, jak nikt inny na świecie, potrafił walczyć o swoje marzenia. Doskonale wiedział, że budowanie demokracji wymaga poważnych kompromisów, miał odwagę podejmować trudne decyzje, nawet wbrew woli Afrykanów. Jego mądrość, charyzma i niesamowity upór uchroniły Południową Afrykę przed wiszącą na włosku wojną domową. Szkoda, że nie znalazł godnych następców. Czas leczy rany, nawet te najgłębsze. Każdy z mieszkańców Południowej Afryki, niezależnie od wieku i koloru skóry, zapytany przez nas - Ilu lat jeszcze potrzeba, by ludzie tutaj mogli żyć normalnie - bez uprzedzeń, nienawiści, strachu, niepewności, bez monitoringu, betonowych murów, drutów kolczastych i tych pod napięciem, bez krat w drzwiach i oknach, pistoletów w sejfach, bez „zamków bezpieczeństwa” w samochodach ? - odpowiada tak samo: „przynajmniej 100”. Nikt nie mówi, że „to niemożliwe”, każdy ma nadzieję. To dobrze, bardzo dobrze. Township. W Południowej Afryce tym mianem określa się dzielnice, położone na obrzeżach miast, zamieszkiwane wyłącznie przez rdzenną ludność afrykańską.
Langa to najstarszy township w Cape Town, założony został w 1927 r. Jest jednym z wielu tego typu obszarów, wyznaczonych w Południowej Afryce na długo przed erą apartheidu. Langa położona jest ok. 15 km od centrum miasta. Najłatwiej dojechać tu własnym autem lub podmiejską kolejką. Moim zdaniem, jest całkowicie bezpiecznie. Na miejscu, warto skorzystać z usług lokalnego przewodnika. Z miejscowym przewodnikiem umówiliśmy się, będąc jeszcze w Polsce. Trasę spaceru ustaliliśmy indywidualnie. Formuła wycieczki była bardzo ciekawa, bo mimo że nasz przewodnik był prawdziwą kopalnią wiedzy na temat historii RPA oraz tradycji i kultury ludu Khosa, sam z siebie mówił niewiele. Jeśli chcieliśmy się czegoś dowiedzieć, po prostu musieliśmy zapytać. Fajna sprawa, bo pytań mieliśmy całe mnóstwo. Spacer z planowanych na początku 2,5 h przedłużył się o kolejne dwie godzinki. W tej galerii zamieściłam prawie wszystkie zdjęcia, które zrobiłam w czasie 4,5 godzinnego spaceru. Jest ich niewiele i są raczej kiepskiej jakości. Wprawdzie nie ma tutaj zakazu fotografowania, ale mieszkańcy raczej niechętnie spoglądają w kierunku turystów z aparatami i kamerami. Trudno im się dziwić, tzw. township tours to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się dziedzin turystyki w Cape Town. Dziennie przewijają się tędy dziesiątki turystów, można poczuć się jak w muzeum. Ci indywidualni, korzystający z lokalnych biur podróży, wynajmujący miejscowych przewodników to jeszcze pół biedy, bo ich pieniądze przynajmniej zostają w kieszeni mieszkańców. Prawdziwą zmorą są duże zorganizowane grupy, przyjeżdżające z obstawą, klimatyzowanymi autobusami z 5-gwiazdkowych hoteli. Miejscowe targowisko. Kozie głowy są tutaj prawdziwym przysmakiem. Przyrządza je się na grillu. W czasie pieczenia w wysokiej temperaturze, skóra na głowie kozy kurczy się, gdy otrzymamy gotową potrawę mamy wrażenie, że koza się do nas uśmiecha - danie to nazywa się smiling smiley.
Moim zdaniem, utożsamianie townshipów wyłącznie z dzielnicami biedy jest błędne. W czasie naszej niespełna 3-tygodniowej podróży widzieliśmy kilka tego typu obszarów. Naprawdę bardzo źle było tylko w Khayelitshy, w Cape Town. Pozostałe townshipy bardzo przypominały Langę. Na zdjęciu powyżej ulica domów jednorodzinnych. Jedna z bardzo wielu. Od czasu upadku apartheidu takie domy wyrastają tu jak grzyby po deszczu. Są bardzo ładne, mają własne garaże i małe ogródki. Należą do lekarzy, prawników, inżynierów. Do ludzi, którzy odnieśli sukces. Zapytacie pewnie, dlaczego zostali tutaj, czemu nie przenieśli się do centrum Cape Town lub jednej ze wspaniałych, luksusowych dzielnic. Przecież ich na to stać. Bo township to ich dom, tutaj dorastali, tu mają rodziny i przyjaciół, mogą żyć we wspólnocie, wychowywać dzieci zgodnie z tradycją Khosa. Tutaj czują się bezpiecznie, nie muszą zakładać drutów pod napięciem, ani zatrudniać firm ochroniarskich. Przestępczość w Landze jest bardzo niska, w dużej mierze dzięki determinacji mieszkańców, bo na policję nie zawsze można liczyć.
Dzieci, po szkole, bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach muzycznych, teatralnych czy sportowych, organizowanych w ramach bardzo licznych kampanii społecznych. Hostele. Kolejne dobrodziejstwo apartheidu. Wybudowane przez rząd schroniska dla pracowników migrujących, w których  zakwaterowanie zapewnione było tylko dla osób jednej płci. Przez wiele lat prawo zabraniało pracownikom mieszkania wspólnie z żonami i dziećmi. Obecnie w hostelach rodziny mieszkają razem. Skarżą się jednak na bardzo złe warunki bytowe. W pokojach o powierzchni 12 m² często mieszka 12 osób. Ze wspólnej lodówki, oczywiście zamykanej na kłódkę, korzysta nawet 40 osób. Tyle samo osób ma dostęp do jedynego w budynku kranu z bieżącą wodą. Wyłącznie zimną wodą. Dużym problemem tych mieszkań jest także duża wilgoć oraz brak odpowiedniego ocieplenia, przez co zimą jest zimno, a latem gorąco.
Spoglądamy w kierunku Góry Stołowej. Na pierwszym planie darmowe materiały budowlane. Na drugim - nowe domy, zbudowane w ramach rządowego programu, wyposażone w baterie słoneczne. Shanties. Prowizoryczne domy, zbudowane zazwyczaj z blachy falistej, sklejki i tektury. Nie posiadają urządzeń sanitarnych, prąd doprowadzany jest często nielegalnie. Z zewnątrz wyglądają tragicznie, ale warunki wewnątrz są często dużo lepsze od tych hostelowych. Publiczne toalety przeznaczone dla mieszkańców shanties. Punkt poboru wody. Marzyłam o Południowej Afryce. Interesowałam się nią od dawna. Wydawało mi się, że wiem o niej bardzo dużo, przecież przeczytałam tak wiele książek, obejrzałam mnóstwo filmów i reportaży. Zdawałam sobie sprawę, że może nie być łatwo, ale nie spodziewałam się, że będzie tak trudno. Ta podróż była dla nas bardzo trudną lekcją pokory. Chyba nie ma na świecie drugiego kraju o tak skomplikowanych relacjach międzyludzkich. RPA to kraj dla turystów o mocnych nerwach, bardzo otwartych, cierpliwych, serdecznych i wyrozumiałych. Wobec niechęci, strachu, agresji i przemocy nie da się pozostać obojętnym.
Wydarzenie, które najbardziej utkwiło mi w pamięci? Późne popołudnie. Centrum jednego z małych, nudnych miasteczek krainy Karru. Rozglądamy się w poszukiwaniu jakiejś restauracji... Nic szczególnego się nie dzieje. Panie sprzedające pamiątki sobie plotkują, Afrykanerzy właśnie skończyli pracę i tłumnie okupują stację benzynową. Za rogiem czai się policyjny radiowóz, na skwerku bawią się trzej chłopcy. Małe dzieciaki, na pierwszy rzut oka 6, może 8 lat. W pewnym momencie jeden z chłopców rzuca kamieniem w gołębia. Policjanci włączają syrenę alarmową i rozpoczynają pościg, niczym z filmu akcji. Coś niewyobrażalnego. Dwóch chłopców ucieka, trzeci zostaje złapany. Policjant uderza go w twarz, z taką siłą, że dziecko natychmiast upadła na ziemię. Chłopiec nie może wstać. Policjant podnosi go, uderza ponownie, po czym wrzuca do radiowozu, odjeżdżają... Chłopiec był Afrykańczykiem, policjant Afrykanerem. Jedyną winą tego dziecka był nieodpowiedni kolor skóry... PORAŻAJĄCE !!! Oszczędzę Wam innych zdarzeń. Obiecuję, że od następnej galerii będzie tylko o tym, co piękne i wspaniałe. Południowa Afryka mną wstrząsnęła. W tej chwili nie jestem w stanie zrozumieć tego kraju, ale wiem, że tam wrócę i spróbuję ponownie. Po tak krótkim pobycie, z pewnością, nie mam prawa oceniać. Jeśli, podobnie jak ja, marzycie o RPA, pojedźcie tam. Zrezygnujcie ze zorganizowanej wycieczki. a podróżując indywidualnie nie zamykajcie się w wypożyczonych autach. Otwórzcie się na ludzi. Może chwilami nie będzie przyjemnie, ale to jedyny sposób, by przekonać się, że dla tego kraju jest wielka nadzieja. Tą nadzieją są młode pokolenia Afrykanów i Afrykanerów, jakże odmienne od swoich rodziców - zwłaszcza to drugie. Dzięki nimi i ja spoglądam z optymizmem w przyszłość. Tutaj będzie normalnie, tylko musi upłynąć przynajmniej 100 lat... Dziękuję za uwagę i pozdrawiam serdecznie.

najbliższe galerie:

 
RPA - CAPE TOWN
1pix użytkownik madeleine odległość 11 km 1pix
RPA - CAPE TOWN - MINSTREL CARNIVAL
1pix użytkownik madeleine odległość 11 km 1pix
RPA  Spacer po Górze Stołowej
1pix użytkownik ulka odległość 13 km 1pix
CAPE   TOWN
1pix użytkownik ulka odległość 13 km 1pix
RPA..NOWY ROK W CAPE TOWN 1999 r. - KODAK APS ciąg dalszy...
1pix użytkownik deszcz odległość 14 km 1pix
RPA   Przylądek Dobrej Nadziei
1pix użytkownik ulka odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 14.06.2014 21:07

dobra relacja, gratuluję:)

caldwell użytkownik caldwell(wpisów:3) dodano 03.03.2014 15:31

Wspaniałe fotografie, jestem naprawdę pod wrażeniem. Myślę, że wygrałyby nie jeden konkurs.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 21.03.2012 23:37

Annuus, Tereza - bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

Anikm - ślicznie dziękuję, niestety to nie tylko rasizm... jest tutaj jeszcze jeden problem, znacznie poważniejszy - postaram się o nim napisać, przy jednej z następnych galerii, pozdrawiam serdecznie :)

Grace - bardzo się cieszę, że zajrzałaś ;)) masz rację edukacja odgrywa tutaj ogromną rolę. Na szczęście w RPA, w porównaniu do innych krajów kontynentu, z edukacją jest całkiem nieźle... pozdrawiam serdecznie :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.03.2012 14:02

Bardzo interesujacy i prawdziwy reportaz. Odbiorcy udzielaja sie Twoje emocje, Twoja niezgoda na zastany swiat, na ciagle panujaca tu niesprawiedliwosc, ale udziela sie takze i Twoja zyczliwosc i ciekawosc tego swiata.
To oczywiste, co napisze, ze budowanie normalnosci to proces, dlugi proces, nie da sie go ot, po prostu zadekretowac i juz... Nie da sie w jeden dzien, ani rok, ani nawet w kilkanascie zmienic mentalnosci ludzkiej, naprawic calego zla. Dobrze, ze jest nadzieja, ale tak naprawde edukacja, to klucz, ktory pomoze otworzyc drzwi do lepszej przyszlosci, ktory usunie wzajemna niechec ludzi o roznych kolorach, czy tylko roznych odcieniach skory. Galeria zmuszajaca do refleksji. Dziekuje.

Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.03.2012 00:25

W niesamowitą podróż nas zabrałaś, do RPA, jej historii, do problemów, które jak widzę wciąż są tam żywe.
Opowieść miejscami szokująca i porażająca. Ileż nieszczęścia niosą za sobą uprzedzenia, nienawiść i rasizm…
Bardzo przejmujący obraz.
Pozdrawiam serdecznie

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 09.03.2012 19:37

Świetna galeria.Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 06.03.2012 20:06

Poruszyła mnie Twoja opowieść.
Chętnie wrócę po jeszcze, nawet (a może zwłaszcza) jak nie będzie tylko o tym co piękne i wspaniałe.
Pozdrawiam serdecznie:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 06.03.2012 01:42

Deszczu, dzięki wielkie :) tak jak napisałam w galerii, po niespełna 3-tygodniowym pobycie nie mam prawa oceniać tego kraju... korzystać z wolności trzeba się nauczyć, przed Południową Afryką jeszcze bardzo długa droga… pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 06.03.2012 01:40

Kordula, dziękuję :) napięcie jest, czasami bardzo silne, mimo to wyprawę do RPA polecam. W czasie podróży poznaliśmy wiele wspaniałych, ciepłych, serdecznych, sympatycznych i bardzo życzliwych osób, zarówno Afrykanów, Afrykanerów, jak i europejskich emigrantów. Oczywiście kontakty nawiązuje się tu trudniej, niż w krajach Azji czy Ameryki Łacińskiej, ale jak się trochę postaramy, to na pewno się uda. Rob, nasz znajomy z Cape Town, niemiecki emigrant, dorywczo pilot wycieczek, twierdzi, że na Południową Afrykę jest tylko jeden sposób – nie wolno się jej bać, bo w momencie, gdy turysta zacznie się bać, ma duże szanse na poważne kłopoty. Pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 06.03.2012 01:35

Pszczoła, bardzo mi miło, że wpadłeś :) w kolejnych odsłonach przekonasz się, że określenie „kraj diamentów” jest jak najbardziej na miejscu. W RPA bogactwo momentami onieśmiela. Twórczość grupy Die Antwoord znam, jeśli chodzi o podkład muzyczny do tej galerii, raczej wybrałabym utwór napisany kilka lat temu przez Rogera Taylora specjalnie dla Nelsona Mandeli: http://www.youtube.com/watch?v=VYl-_uZcu64

The harder we play
The faster we fall
When we think that we know it all
We know nothing at all

The letter arrives
Like a bolt from the blue
So what's left of your lives
All your dreams lost to you

Say it's not true
Say it today
When I open my eyes
Will it all go away

Say it's not true
Say it for real
Can't be happened to you
Can't be happened to me

It's hard not to cry
It's hard to believe
So much heartache and pain
So much reason to grieve

With the wonders of science
All the knowledge we've stored
Magic cocktails for lives
People just can't afford

Say it's not true
You can say it's not right
It's hard to believe
The size of the crime

Say it's not true
You can say it's not real
Could be happened to you
Could be happened to me

Nic dodać, nic ująć... pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 06.03.2012 01:20

Carmel, dzięki :))) mimo że już minął ponad miesiąc od powrotu, moje emocje jeszcze nie opadły. Mimo wszystko bardzo się cieszę, że dane mi było tam dotrzeć. To kraj, którego nie da się opisać, ten kraj trzeba przeżyć. Zdjęcia są z jednego miejsca, bo chciałam pokazać dzielnice Afrykanów, a Langa to jedyny township, w którym fotografowałam. Jeszcze raz ślicznie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 06.03.2012 01:19

Nola, dziękuję pięknie :) takie uśmiechy dzieciaków to niestety raczej rzadkość… galerii z RPA będzie jeszcze przynajmniej 10, więc o wrażeniach na pewno coś napiszę, przecież nie można bez końca wychwalać piękna przyrody ;) pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 06.03.2012 01:16

Satan, surykatka, irolek, watcher, marcowa, marioli, mieczysaw, mgfoto, doracz, dispar, skuza – BARDZO Wam dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 06.03.2012 00:38

RPA to bardzo trudny temat,udało Ci się w interesujący sposób go poruszyć .Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 05.03.2012 19:46

A to ci urodzaj świetnych galerii.
Twoja jest bardzo ciekawa.
Też bym tak błądził po zaułkach.
Podobało się.
Pozdrawiam serdecznie:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 05.03.2012 15:42

... problem jest większy niż nam się w podróży turystycznej wydaje. Byłem tam trzy razy. W tym Johanesburg z przyległościami, Sekunda, Durban i CT. Pięknie i straszno. Trzeba umieć korzystać z WOLNOŚCI. Wystarczy przeczytać tylko dwie różne gazety w Polsce. A co tu spierać się o kraj, kontynent, który jest w sensie dosłownym DZIKI. I proszę to słowo traktować tylko wprost bez jakichkolwiek " wycieczek " intelektualnych. Pozdrawiam serdecznie i cieszę się, że dostałaś to co chciałaś...

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 05.03.2012 14:46

Znakomita opowieść. Jestem pod wrażeniem pomysłu i treści. Pozdrawiam serdecznie

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 05.03.2012 00:48

Trudna ale bardzo ciekawa galeria i Twoje spojrzenie na ten świat. Pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 05.03.2012 00:06

Bardzo ciekawa galeria,która wciąga widza.Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 04.03.2012 21:14

Przejmujaca galeria.
Tak jak piszesz , te skomplikowane stosunki międzyludzkie sprawiaja , że ten kraj choc tak piekny mnie przeraża.
Nie wiem , czy wytrzymałabym to napiecie , które tam , mam wrażenie panuje.
Takie galerie są bardzo wartościowe. Dziękuje za nią:))))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 04.03.2012 20:40

Madeleine , rozumiem z jakimi wrażeniami wróciłaś. Pisałaś o tym również w mojej galerii .Ja zaczęłam swoją relację od takiej właśnie tematyki. Podobnie jak Ty zmagałam się z emocjami ,które trudno było "uporządkować " i przekazać . Nie sposób pewnych rzeczy nie zauważyć w RPA.Zrobiłaś bardzo ciekawą galerię i nie ma tu najmniejszego znaczenia , że zdjęcia są z jednego miejsca :) Gratuluję

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 04.03.2012 20:06

Poruszająca i bardzo ciekawa galeria. Zdjęcia 9, 12 i 26 super:) uśmiechnięte dzieciaki jak zawsze rozbrajają;) Czekam na kolejne galerie z RPA i wcale nie chcę, żeby pokazywały tylko rzeczy piękne i wspaniałe. Ja bym chciała zobaczyć jak tam jest naprawdę i dowiedzieć się dlaczego pobyt w tym kraju tak Tobą wstrząsnął, o ile się chcesz tym z nami dzielić. Jeśli nie rozumiem oczywiście i będę ogladać takie galerie jakie nam pokażesz:)
pozdrawiam:)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 04.03.2012 19:26

Pięknie i subtelnie pokazałaś życie Afrykanów, a do tego dodałaś ciekawy opis. Wszytko to sprawia, że galeria ta zasługuję na najwyższą ocenę.
Pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 04.03.2012 19:13

Bardzo interesujaca galeria .
Pozdrawiam .

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 04.03.2012 16:51

Poruszajacy material, zmusza do refleksji.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 04.03.2012 16:35

Bardzo ciekawie.Ladne zdjecia.
GRATULUJE I POZDRAWIAM

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 04.03.2012 16:31

Poruszająca galeria, chyba nic innego nie jestem w stanie teraz dodać... Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 04.03.2012 15:52

Rzetelna galeria, przeczytałem z zainteresowaniem. Galeria robiąca duże wrażenie.

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!