m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Toledo - średniowieczna perełka.To leżące w zakolu rzeki Tag miasto, urzeka średniowiecznym urokiem wąskich uliczek i wspaniałych zabytków. Nad miastem króluje Alkazar, twierdza z XI wieku o specyficznych cechach architektury muzułmańskiej.  Miasto zbudowane na skale, z niezmiernie ciasną zabudową, z bardzo wąskimi uliczkami, po których odbywa się regularny ruch (łącznie z autobusami). Jest tam kilka rzeczy, na które warto rzucić okiem - katedra (jedna z TYCH wielkich), Alkazar (z którym łączą się dość krwawe epizody hiszpańskiej wojny domowej), dom El Greca, 2 synagogi, czy miły placyk Plaza de Zocodover. No i wszechobecne sklepiki z imitacją oręża (wszak Toledo słynęło ze swej sztuki wyrobu białej broni) - ale to dla pasjonatów. Generalnie miasto sprawia lepsze wrażenie z daleka - objechaliśmy je dookoła i jego panorama jest naprawdę ładna. Alkazar powstał w miejscu dawnego obozu rzymskiego z III w. Później twierdzę w tym miejscu postawił Alfons VI, a pierwszym gubernatorem był Cyd. Alkazar został zniszczony w 1936 r. czasie hiszpańskiej wojny domowej - mieścił się w nim wówczas główny punkt obrony zwolenników generała Franco. Odbudowano go w latach 60-tych ubiegłego wieku. Ale zabytków w Toledo jest o wiele więcej, są arabskie mosty, fragmenty murów obronnych pamiętają jeszcze czasy Wizygotów. Warto wspiąć się wyciętą w skałach drogą, ciągnącą się przy brzegu Tagu. Z góry roztacza się wspaniały widok na miasto, szczególnie o zachodzie słońca. Szpital de Tavera i Plaza de Toros Do miasta można wejść przez jedną z siedmiu bram: Puente de Alcantara; gotycką - Puente de San Martin; Puerta del Sol - zbudowaną w stylu mudejarskim; Puerta Vieja de Bisagra; Puerta Nuvea de Bisagra; Puerta del Cambrón oraz Puerta de Valmardón.
Puente de Alcantara Do miasta wiodą liczne mosty, ozdobione zabytkowymi bramami wjazdowymi. [Puente de Alcantara ] Tag, most prowadzący do Toledo i wzgórze z zamkiem W obrębie murów miejskich znajdują się główne atrakcje turystyczne i widokowe Toledo. W samym centrum miasta znajduje się Plaza de Zocodóver (nazwa pochodzi od arabskiego souk - targowisko). Academia Infanteria Carretera de Circunvalacion - Academia Infanteria
nad brzegiem Tagu odkryjemy również średniowieczny zamek Castillo de San Servando. Uliczki Toledo są bardzo wąskie, a domy ciasno przylegają do siebie.
Całe miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Miasto urzeka turystów. Otoczone jest z trzech stron rzeką Tag, a dostać się do niego można jedynie przekraczając jedną z siedmiu bram miejskich. Położenie to, a co z tym związane bardzo ograniczona przestrzeń sprawiły, że budynki ściśle do siebie przylegają, a uliczki są bardzo wąskie. Toledo uważane jest za jeden z najcenniejszych klejnotów architektury w Hiszpanii. Toledo dla Hiszpanów jest podobno tym, czym Rzym dla Włochów. To nie tylko pierwsza stolica, ale także kolebka państwa hiszpańskiego. To jedno z najstarszych miast w Europie i przez stulecia bardzo ważny ośrodek w tej części świata. Wąskimi uliczkami zbliżamy się do najbardziej znaczącej budowli w Toledo, jaką jest Katedra. Najbardziej znacząca świątynia gotycka w Hiszpanii. Uliczki Toledo są tak wąskie, że ledwo się zmieści 3 osoby idące obok.
Katedra w Toledo to jeden z najwspanialszych w Hiszpanii przykładów gotyku. Katedra - jest pierwszą budowlą w Toledo bez wpływów mauretańskich. Kamień węgielny położył w 1227 roku król Ferdynand III. Wnętrze pięcionawowe, wsparte na 88 kolumnach jest bardzo podobne do katedry w Bourges. Katedrę oświetla 750 witrażowych okien. [UROKI WYCIECZKI SPRAWIŁY, ŻE NIE BYŁO CZASU NA OGLĄDANIE WNĘTRZA] Na zachód od Alkazaru, z centrum miasta wyrasta imponująca katedra, z pięcioma nawami, delikatnymi witrażami i nie kończącą się manifestacją bogactwa. Przepiękna gotycka budowla, której samo wykończenie zajęło ponad 250 lat, jest wewnątrz bogato zdobiona dziełami sztuki właściwie w każdym stylu; możemy tu obejrzeć prawdziwe arcydzieła gotyckie, renesansowe i barokowe. Katedrę w całej okazałości - z jej stumetrową wieżą i imponującymi przyporami - można podziwiać tylko spoza miasta. Z okalających ulic, gdzie przyległe budynki ogradzają ją zupełnie, nie wywiera takiego wrażenia i można się jedynie domyślać jej niesamowitej wielkości. CIRCULO de ARTE de TOLEDO
Dyskoteka/ Klub Circulo de Arte... W tym budynku odbywają się również spotkania artystów kochających rzeźbę. O uroku Toledo niewątpliwie decyduje fakt, iż w pełni można rozkoszować się jego wspaniałościami jedynie, gdy poruszamy się niespiesznie, jednocześnie kontemplując widoki i atmosferę. Warto zauważyć, że podczas indywidualnej wędrówki po mieście można tu nawet odkryć dla siebie perełki, które nie są opisane w żadnym przewodniku. Dlatego warto zajrzeć do środka jakiejś bramy, gdyż można się natknąć na piękne patio lub odkryje się pomieszczenia czy też sklepienia utrzymane w stylu mudejar. Kościół Iglesio de Santo Tome. Santo Tome wschodnia część Starówki
Toledo to stolica Kastylii-La Manchy, malowniczo położona na wyżynie i opasana rzeką Tag. La Antequeruela - Widok z góry na dzielnice poza centrum Toledo Toledo położone jest w środkowej części Hiszpanii w pobliżu Madrytu. Miasto założone zostało przez Iberów, ale w 192 r, podbili je Rzymianie, dla których była to ważna osada handlowa. W V wieku osada przeszło pod panowanie Wizygotów, którzy stworzyli w tym miejscu stolicę swojego państwa i główny ośrodek religijny. W 711 miasto podbili Murowie. Za czasów panowania Maurów Toledo przeżywało swój „Złoty Wiek”. Stało się bardzo ważnym ośrodkiem rzemiosła, produkcji broni i handlu jedwabiu. W tym czasie w mieście współistniały obok siebie trzy religie i kultury - arabska, chrześcijańska i żydowska. Chrześcijanie, Żydzi i Arabowie żyli w pełnej symbiozie, a Toledo stało się swoistym łącznikiem między arabskim kalifatem, a chrześcijańską Europą. Stan ten trwał do 1085 roku, kiedy to miasto podbił król Alfons VI i ustanowił w niej stolicę Kastylii i Leonu. Od 1480 roku w mieście znajdowała się główna siedziba Hiszpańskiej Inkwizycji. To właśnie w Toledo inkwizytorzy rozpoczęli swoje „praktyki”, doprowadzając do masowych egzekucji i wypędzeń ludności innego wyznania.
W 1492 roku z miasta wypędzono wszystkich Żydów. Miasto z otwartego kulturowo z dnia na dzień stało się zamknięte wyznaniowo. W 1561 roku król Filip II po sporze z biskupami zdecydował o przeniesieniu stolicy do Madrytu. Od tej chwili rola miasta stale malała. Do dziś jednak Toledo pozostaje główną siedzibą prymasów Po wyjściu ze starego miasta przez Puerta del Cambrón, można pójść do Hospital de Tavera. W tym renesansowym pałacu z przepięknym dziedzińcem przechowywana jest kolekcja dzieł sztuki księżnej Lerma. Wszystkim polecam zwiedzenie tego magicznego miasta...ale nie koniecznie z wycieczką!

najbliższe galerie:

 
Miejsca z Toledo - uliczki
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Miejsca z Toledo - KATEDRA
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Ze sztampowych miejsc - Toledo
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Miejsca z Toledo - mury obronne
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Miejsca z Toledo - suweniry i ludzie
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Miejsca z Toledo - San Juan de los Reyes
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 27.01.2013 18:10

batsheba - Toledo jest piękne, jak wiele innych miejsc, pod warunkiem, że zwiedzasz sama. Wycieczki są do bani, bo ciągle Cię popędzają.
Pozdrawiam.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 27.01.2013 16:30

Hiszpania to jednak przepiękna kraina, a Toledo zachwycające.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.10.2012 17:16

Dzięki, że zauważyłeś błąd. Już poprawiam. Czasu było mało, bo to niestety wycieczka poganiana przez przewodnika, a tego najbardziej nie lubię. Miło, że wpadłeś.
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 17.10.2012 19:06

nieźle :) ale w opisie zdjęcia 10 masz błąd, to nie jest most Alcantara, to stosunkowo młody most powiedzmy współczesny , natomiast most Alcantara masz pięknie pokazany na zdjęciach 7 i 8 , brakuje Ci w galerii drugiego wiekowego mostu "de San Martin". Ale rozumiem , że mogło już nie być czasu.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.08.2012 21:04

Mnie zachwyciło to miasto bardzo. Architektura, przepiękne widoki i niecodzienny klimat. Wszystko to robi wrażenie.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 20.03.2012 12:05

Może dane mi będzie kiedyś tam zawitać bo miasto piękne a galeria zachęcająca do odwiedziń .
Pozdrawiam :)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 03.03.2012 10:13

pozdrawiam / przepraszam ;)))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 03.03.2012 10:13

Piękne miasto , niezwykła architektura :) Z Tobą -Afrodyto zawsze mile mi się zwiedza :))) pozdawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 03.03.2012 00:00

Dziękuję Mieczysław. Znikam na krótko. W sobotę lecę do Brazylii :))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 02.03.2012 22:38

podoba mi się w jaki sposób przedstawiłaś to miasto.Taka galeria zachęca nie tylko do obejrzenia jej ,ale i do odwiedzenia pokazanego miasta.Widzę,że włożyłaś dużo pracy,żeby stworzyć tę prezentację.Teraz może już być tylko lepiej.Pozdrawiam

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 01.03.2012 15:34

Miły spacer nam zafundowałaś. Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 01.03.2012 02:09

Witam wszystkich obecnych.
anikm - masz rację co do plusów i minusów wycieczki. Jak wiesz zawsze podróżuję sama i przyzwyczaiłam się, że sama decyduję co zobaczę. Dałam się wmanewrować w wycieczkę i efekty są widoczne. Zauważyłaś, że lubię fotografować kościoły. Niestety, nie dane mi było...bo mało czasu. Mimo wszystko nie żałuję, bo było pysznie:))
tereza - bardzo Ci dziękuję, bo to właściwie dzięki Tobie pojechałam na tę wycieczkę. Będzie jeszcze mała galeria z Madrytu (praktycznie z Centrum)
kordula157 - to jest jeden z plusów, o którym napisała anikm. Był to styczeń, więc zwiedzających było mało, ku naszemu zadowoleniu.
nola76 - pogoda była w sam raz. Wylatując z Polski, było -14st.C. W Hiszpanii było +12st.C. Faktycznie powietrze było raczej mało przejrzyste. Bardziej słonecznie było w Madrycie.
strabsenfilm - obejrzałam filmik...i ubolewam bardzo nad tym, czego nie mogłam zobaczyć. Kupiłam sobie w Toledo przewodnik, w którym są zdjęcia katedry wewnątrz i wiem co straciłam. Mam nadzieję, że jeszcze to zobaczę.

grace, pipol, magg,magdar,paweller75 - dziękuję za odwiedziny w mojej skromnej galerii.
Pozdrawiam serdecznie.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 01.03.2012 00:13

Wnętrze katedry można zobaczyć na moim filmie z Toledo. Wnętrza kościołów nie zawsze dobrze wychodzą na filmie z racji słabego oświetlenia, ale dają pojęcie o pięknie tego kościoła. A ta lekka mgiełka i kolory inne niż w lecie, też mają swój urok:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 29.02.2012 23:40

Fajnie się z Tobą spacerowało po tym hiszpańskim mieście. Tylko pogoda chyba trochę nie dopisała.
Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 29.02.2012 23:27

Miasto naprawdę piękne.
Zorganizowane wycieczki mają swoje plusy i minusy.
Szkoda że nie zobaczyłaś wnętrza katedry.
Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7519) dodano 29.02.2012 21:16

Bardzo fajne miasto, miło się spacerowało. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 29.02.2012 19:52

Kolejna ciekawa wycieczka po Hiszpanii :)Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 29.02.2012 19:22

Piekne miasto. :)
Pusto , dobrze przed sezonem, tak lubię:))
Muszę je wpisać na swoja listę oczekujacych:))
Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3891) dodano 29.02.2012 16:07

Afrodyto...dziękuję bardzo za dedykację,jest mi niezmiernie miło.
Podoba mi się Twoje spojrzenie na Toledo,cieszę się,że Cię zachęciłam do podróży.
Czy będą następne galerie?Jeśli tak to czekam na cd.
Pozdrawiam serdecznie:)

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 29.02.2012 16:02

"Toledo-galerię dedykuję dla tereza''???? Afrodyto !
A czy ja mogę coś dedykować dla afrodyta ?

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 29.02.2012 16:01

Toledo to fajne miastom bo mozna kupic miecz samurajski ;)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 29.02.2012 15:52

Bardzo mi sie podobaja te waziutkie uliczki,
wielce sie Afrodyto napracowalas, opisujac dokladnie Toledo:)
Jak to wiele znaczy, czerpac inspiracje z galerii Terezy:) Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!