m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Tę niewielką wysepkę na Morzu Śródziemnym można ogarnąć wzrokiem w całości nawet z bardzo małej wysokości. Malta wita nas takimi kolorami. Szmaragdowe i turkusowe zatoki kontrastują z jasnymi zabudowaniami. To miasto Birżebbuga i zatoka Marsaxlokk. Jedyne lotnisko na Malcie w Luqa. Stąd w każde miejsce na wyspie dojechać można spokojnie w godzinę, a często w dużo krótszym czasie. Rekonesans wyspy zaczynamy od części północno - zachodniej. Zatoka Mellieha z piękną plażą. Jest to najdłuższa piaszczysta plaża Malty. Prezentuje się nieźle, zwłaszcza przed sezonem, kiedy nie ma tłumu turystów:)
Kolorowe łódki w stylu tych, których później mnóstwo zobaczymy w Marsaxlokk:) Malownicza zatoka St. Paul's pomiedzy miejscowościami Mellieha i Bugibba. Na licznych nieużytkach często spotkać tu można dziko rosnący koper włoski (fenkuł włoski) - ponoć zupełnie inny od naszego ogródkowego. Udając się na północno - zachodni cypel wyspy dostrzegliśmy na horyzoncie interesującą budowlę. To Selmun Palace - pałacyk wzniesiony w XVII w. przez rycerzy zakonnych jako wieża strażnicza i zameczek myśliwski.
Obecnie tuż obok znajduje się elegancki hotel o tej samej nazwie. Roślinność typowa dla klimatu śródziemnomorskiego podzwrotnikowego. Piękna elewacja pałacu. Figi rosną wszędzie:) Majowo - kolorowo. A to już na północno - zachodnim krańcu wyspy - Marfa Point.
Znajduje się tu przystań promowa Cirkewwa, skąd w pół godziny można dopłynąć na Gozo, albo po drodze wstąpić na maleńką Comino z Blue Lagoon. O ile się nie mylę to wieża Santa Maria na Comino. Tutaj już zwątpiłam czy te widoczne skały na horyzoncie to wybrzeże Comino czy może już Gozo? A to już na pewno Zatoka Paradise nieopodal przystani promowej. Nad brzegiem tej wciśniętej skalnej zatoki zbudowano wielki hotel, jest tu również niewielka piaszczysta plaża. Nurkowanie? czemu nie, warunki są dobre:)
Na płaskowyżu Marfa Ridge w płn.-zach. części wyspy góruje widoczna z daleka Red Tower. 'Czerwona Wieża' wzniesiona została przez joannitów w 1649 roku. Ze wzniesienia ponad 100-metrowej wysokości rozciąga się wspaniały widok na Gozo i mniejsze wysepki 'po drodze'. Hotelowe gmaszysko przy Paradise Bay w Cirkewwa. Czerwona Wieża znana jest też jako St. Agatha's Tower.
Po wyspie dobrze jest podróżować wynajętym autkiem, dotrzeć można szybko i wszędzie, ceny bardzo przystępne. Jedynie kierownica po prawej trochę 'wadzi', no a branie ronda od lewej to już masakra, ale przecież wszystko dla ludzi;) Ze wzgórz wspaniały widok na klifowe wybrzeże. Jak odpowiednio spojrzeć, to nawet osty bywają piękne:) Takie klify ciągną się właściwie cały czas od północno - zachodniego do południowo - zachodniego krańca wyspy. Fajnie jest stanąć nad takim stromym urwiskiem:)
Jeszcze raz widok na sąsiednie wysepki. Ten skalny cypel nosi nazwę Ras in-Niexsfa. Roślinność na Malcie jest bardzo uboga, każde skupisko drzew czy większych iglaków cieszy oko:) Ten akwedukt mijaliśmy gdzieś po drodze, nie znalazłam jednak żadnej informacji cóż to dokładniej jest. Widok na miasto Mellieha z widocznym kościołem na wzgórzu.
To kościół farny St. Maria z XX w. Malta to kraj kościołów. Od 200 lat Maltańczycy prześcigają się w budowaniu ogromnych świątyń, które dominują nad zabudową. Tutaj kościół farny w Mgarr, którego imponująca kopuła widoczna jest z wielu kilometrów. Z Mgarr zjechalismy jeszcze nad zatokę Gnejna Bay. Szeroka piaszczysta plaża na zachodnim wybrzeżu jest prawie nie zagospodarowana turystycznie, a przez to pewnie mniej oblegana w lecie. Po drugiej stronie skalistego półwyspu znajdują się bardziej znane Golden Bay i Ghajn Tuffieha Bay. W wydrążonym miękkim klifie znajdują się liczne szopy na łodzie rybaków. Na wzgórzu po drugiej stronie zatoki charakterystyczna wieża obronna. Zbudowana w XVII w. przez kawalerów maltańskich.
Wieżyczek takich można spotkać wiele wokół całego wybrzeża wyspy. Oprócz funkcji obserwacyjno-ostrzegawczych przed piratami pełniły one również funkcję komunikacyjną, każda zbudowana była w zasięgu wzroku sąsiedniej. Tajemnicza wyspa już po kilkugodzinnej podróży stała się nam niemal bliska i znajoma. Na jej odkrywanie zostało nam jeszcze kilka słonecznych dni:))

najbliższe galerie:

 
Malta - Popeye Village
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Malta - Popeye Village
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Malta- Marfa Ridge i okolice
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix
Malta - Popeye
1pix użytkownik whisky1979 odległość 1 km 1pix
Malta - Wioska Popeya
1pix użytkownik muczacza odległość 1 km 1pix
  Malta i Gozo - skaliste wybrzeża
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 21.03.2014 11:21

fajne błękity....też mi się podobają takie miejsca i takie klimaty...

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 08.03.2012 12:45

Mieczysaw, ale mnie zaintrygowałeś tym kolorem oczu...
Raul, bardzo miło mi Ciebie gościć tutaj, też lubię takie wakacyjne klimaty:)
Pozdrawiam serdecznie:))

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 08.03.2012 00:58

Dla mnie to również nadal biała plama na mapie :) Miło było i tak wakacyjnie - zabytki, klify, słońce, błękit nieba i wody ... bardzo to lubię :)
Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 06.03.2012 18:19

Niewiele wiem o tej wyspie,więc z chęcią obejrzę kolejny zestaw zdjęć.Podoba mi się błękit nieba prawie taki sam jak moje oczy.krajobrazy moga zadowolić każdego.Pozdrawiam

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 05.03.2012 12:59

Dziękuję wszystkim pięknie za wizytę i komentarze:))
Marcowa... z Maltą jeszcze tu powrócę, póki co polecam dwie inne moje galerie z Malty wschodniej:)
Mocar, dzięki wielkie, że mnie 'punktujesz';)
Pozdrawiam Was serdecznie:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 03.03.2012 10:22

piękne widoki :) a figi zaskoczyły mnie ogromnie :)) pozdrawiam

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 02.03.2012 23:59

Dzień pierwszy bardzo udany czekamy na nastepne :)
Pozdrawiam .

satan użytkownik satan(wpisów:3255) dodano 02.03.2012 23:55

Fajna galeria, taka przewodnikowa, trochę z innego świata, patrząc na aktualną szarzyznę pozimową u nas ;-)


Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3906) dodano 02.03.2012 19:28

Ładnie i kolorowo.Piękne plaże,malownicze zatoki i klify.
Podoba mi się Malta.Pozdrawiam:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 02.03.2012 14:55

Spaww, Nola76, Grace, dzięki że wpadliście ze mną na Maltę:) faktycznie chciałam przywołać trochę letnich nastrojów, pozdrawiam:))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 02.03.2012 09:57

Podoba mi sie widok na 32, figi sa bardzo inwazyjne - fakt, potrafia rosnac w najmniej oczekiwanych miejscach:)
No lato, prawdziwe lato, taka jasnosc bije z tych zdjec, ze trzeba je ogladac w okularach przeciwslonecznych:)
Pozdrawiam slonecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 02.03.2012 01:34

Malta to piękna, kolorowa i ciekawa wyspa, zwłaszcza po sezonie;) ja byłam w kwietniu i prawie w ogóle nie było ludzi, to było super, ale były małe minusiki, bo parę rzeczy było zamkniętych czy niedostępnych, bo przecież ciągle trwał "winter season";) plaże są przepiękne na Malcie i ten kolor wody... ehhh;)
pozdrawiam:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 02.03.2012 01:28

Bardzo mi się Malta podoba, w Twoim wykonaniu również. pozdrawiam

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 01.03.2012 23:17

Miło mi Magdar, że spodobały Ci się moje maltańskie krajobrazy. Dzięki, pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.03.2012 21:39

Podoba mi się Twoja Malta :)Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!