m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Patrząc od strony morza, bardzo trudno dostrzec Zatokę Bałakławską. I o to chodziło wszystkim, którzy przez tysiąclecia szukali tu spokojnego portu. Wejście do zatoki ograniczają dwie skały, oddalone od siebie o około 40 metrów. Zatoka, po kilkudziesięciu metrach skręca w prawo a następnie w lewo. Właśnie te zawijasy sprawiają, że jest taką fajną kryjówką. Na dodatek, nawet w najgorszy sztorm, jest tu przytulnie i spokojnie. „… Skał niebotycznych ściana przystań tę zamyka,
I tylko wąskim wnijściem okręt się przemyka,
Gdzie dwie skały ogromne z dwóch stron w morze wbiegły…”. Z całą pewnością pamiętacie ten fragment z dziewiątej pieśni w Odysei. Tysiąc lat później Rzymianie urządzili sobie tu fort, który chronił Chersonez Taurydzki przed nikczemnymi zakusami wroga. Niestety z ich bytności nie pozostały namacalne ślady. Trzymali się tu długo, ale już raczej jako Bizantyjczycy. W IV wieku dali nawet odpór Hunom, którzy zdobyli i zniszczyli resztę Krymu. Trzymali się tu pomimo zmiennego szczęścia dość długo.
W pierwszej połowie XIII wieku Mongołowie przejęli tu władzę w ramach Złotej Ordy. Rządzili specyficznie. Nie mieli żadnych garnizonów, fortów ani aparatu przymusu. Poddani sami zbierali podatki, a dopiero kiedy się z tym ociągali wpadali Mongołowie. Palili miasta, gwałcili, zabijali i zostawiali za sobą zgliszcza. Czyli oddawali się typowym rozrywkom w tej epoce. Pod koniec XIII w. przedstawiciele Genui przybyli wraz z wysłannikami Wenecji i Pizy do Złotej Ordy i uzyskali od jej władcy przywilej zakładania faktorii handlowych. Głównym przedmiotem handlu byli niewolnicy i wyroby luksusowe przywożone z Europy. Te marne resztki dawnej świetności, to właśnie genueńska twierdza Cembalo, która to stała się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania XVII Sonetu krymskiego Ruiny zamku w Bałakławie. Te zamki, połamane w zwaliska bez ładu,
Zdobiły cię i strzegły, o niewdzięczny Krymie!
Dzisiaj sterczą na górach jak czaszki olbrzymie,
W nich gad mieszka lub człowiek podlejszy od gadu.
 
Szczeblujmy na wieżycę, szukam herbów śladu;
Jest i napis, tu może bohatera imię,
Co było wojsk postrachem, w zapomnieniu drzymie,
Obwinione jak robak liściem winogradu.
 
Tu Grek dłutował w murach ateńskie ozdoby,
Stąd Italczyk Mongołom narzucał żelaza
I mekkański przybylec nucił pieśń namaza.
 
Dziś sępy czarnym skrzydłem oblatują groby,
Jak w mieście, które całkiem wybije zaraza,
Wiecznie z baszt powiewają chorągwie żałoby. Od 1475 roku, po wygranych wyborach, zaczęli tu rządzić Turcy. Ich kadencja trwała do 1783 roku. Czyli nawet dłużej aniżeli rządy Fidela Castro.
Caryca Katarzyna nie tylko na Polskę miała apetyt. Jej wojska, pod dowództwem Grigorina Potiomkina, nie tylko, że zdobyły Krym, to jeszcze zniszczyły wiele z dorobku architektonicznego poprzedników. To nie wszystko. Wysiedlono prawie wszystkich mieszkańców; Tatarów, Greków, Ormian. Turcy nie pogodzili się z utratą Krymu i w niedługim czasie próbowali go odbić. Niestety nieskutecznie. W połowie XIX wieku (1853) podjęli następną próbę przy wsparciu Anglii i Francji. To w czasie tej wojny miała miejsce szarża Lekkiej Brygady w czasie bitwy o Bałakławę. Nakręcono o tym wydarzeniu dwa filmy. Zespół Iron Maiden nagrał utwór o Kawalerzyście. Pewnie więc znacie ten atak w tak polskim stylu. Bałagan dowództwa i desperacka odwaga kawalerzystów. Z tej samej bitwy pochodzi określenie Cienka czerwona linia. To dzielni Szkoci w głębokiej na dwa szeregi linii 93 Pułku Szkockiego, dali odpór jeździe rosyjskiej. A, że występowali w czerwonych kurtkach..., to już wszystko wiecie. Wojna zakończyła się w 1856 roku przegraną Rosji. Najsmutniejszy dla Rosji był zakaz posiadania floty na Morzu Czarnym. Mocno ich to bolało.
Po I Wojnie Światowej Krym przechodził z rak do rąk. Białogwardziści Wrangla bronili się aż do 16 listopada 1920 roku.
Mieli pretensje do Polaków, którzy podpisali rozejm po wojnie polsko-ruskiej. Bolszewicy przerzucili wtedy swoje siły na front krymski. Do połowy 1923 r. zmarło z głodu około 150 tyś. osób (20% mieszkańców Krymu). Wstrzymanie dostaw żywności było jedną z form represji. W latach 1928-1939 aresztowano i zesłano do łagrów około 40 tyś. ludzi.  Takie wtedy były standardy władzy radzieckiej.
Nic więc dziwnego, że wkraczające w 1941 roku wojska niemieckie witane były jako wyzwolicielskie. Walki o Krym były bardzo zaciekłe i trwały od 22 czerwca 1941 roku do 12 maja 1944 roku, prawie bez przerwy.
Tatarzy walczyli po obu stronach, ale deportowano z Krymu wszystkich bez względu na zasługi czy winy. W 1952 roku pan Stalin podjął w swym światłym umyśle postanowienie wybudowania w Zatoce Bałakławskiej bazy okrętów podwodnych. Okręty chowały się w tej górze. Była tu też stocznia remontowa. Do 1996 roku wstęp miały do miejscowości tylko osoby z przepustką. Nic dziwnego stacjonowały tu podwodne okręty nuklearne i to podwójnie. Nie dość, że miały taki napęd, to jeszcze tego samego typu uzbrojenie. Obecnie byłą bazę można sobie zwiedzić. Trzy galerie z wnętrza góry znajdziecie poniżej. Dzisiaj Bałakława przestawia się na robienie pieniędzy z turystyki. Choć dawne czasy nie do końca przeminęły. Rosja żołnierzy wychowuje już od przedszkola. Jednak coraz więcej okrętów zamienianych jest na łodzie turystyczne.
Za namową tej pani i my skorzystaliśmy z propozycji. Tym bardziej, ze tak głośno krzyczała, że nie sposób było odmówić. Nie wiem czy nasz kierowca był z tego zadowolony. Nie wyglądał na wyrywającego się do pracy. Wypłynęliśmy na bezkresny obszar wód Morza Czarnego, które jak widzicie, wcale nie jest czarne. Choć mieszkańcy mocno się starają, wypuszczając ścieki wprost do morza. Pomimo ich starań, morze dalej jest błękitne. Zresztą czystość, to nie jest hobby mieszkańców i gości Bałakławy. Plaża wcale nie wyjątkowa na Krymie. Piasek na plaży, jest tu często mieszany z cementem i w takiej formie chętnie zasiedlany przez spragnionych słońca turystów.
W porcie zobaczyć można coraz więcej jachtów, motorówek i innego sprzętu pływającego i to często nietanich. Choć i starożytnych łodzi nie brakuje. Miasto chyba nie do końca wie co ze sobą zrobić. Zabudowa jest chaotyczna. Stare zabytkowe budynki popadają w ruinę. Nowe budowane są bez ładu i składu. Pomimo tego, same okoliczności przyrody i krajobrazu sprawiają, że przybywają tu rzesze adeptów malarstwa i innych sztuk. Zarówno starsi, jak i młodsi. A świat w tym miejscu coraz bardziej się polaryzuje. Z jednej strony luksusowe łodzie,
a z drugiej staruszka wybierająca z pojemników na śmieci, resztki jedzenia. Ciekawe losy miała Bałakława. Znacie te przekleństwo; abyś żył w ciekawych czasach? Może przyszedł czas aby mieszkańcy Bałakławy zaczęli żyć w nudnych. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
KRYM ( 12 ) - Bałakława i jej dziura
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Bałakława
1pix użytkownik knaga odległość 0 km 1pix
Bałakława
1pix użytkownik witoldson odległość 0 km 1pix
Bałakława - baza okrętów podwodnych
1pix użytkownik macko odległość 0 km 1pix
Krym - Bałakława
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
KRYM ( 11 ) - Bałakława
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
maritka użytkownik maritka(wpisów:22) dodano 09.02.2013 12:59

piekna wycieczka i piekna ( bardzo ) galeria zdjec. Pozdrawiam Maritka

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.03.2012 14:39

Wyklad z historii pieknie ilustrowany,
wspolczesnosc jednak malo zachecajaca,
dzieki za ostrzenie - na piasek z betonem, plywajace smieci, nowe bogactwo i stare ubostwo jakos nie mam ochoty.
Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.03.2012 00:59

Miejscowość z bardzo barwną przeszłością.
Piękne położenie, widoki z góry niesamowite.
Interesujące miejsce i w interesujący sposób zaprezentowane.
Serdecznie pozdrawiam:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 10.03.2012 15:21

Czarny scenariusz jaki od dluzszego czasu zakladalem sie sprawdzil : morze czarne wcale nie jest czarne. Dzieki.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.03.2012 21:20

Z góry bardzo malownicza ta zatoczka, z dołu już troszkę mniej... Cudny kolor wody na niektórych zdjęciach - szczególnie 1 czy 13. Natura jest niesamowita :) Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 07.03.2012 20:53

Dziękuję za dobre słowo.
Iron Maiden oczywiście słuchałem, choć wychowałem się bardziej na Pink Floyd.
Trochę smutno w tej starożytnej miejscowości. Krym ma ogromny potencjał turystyczny, ale jak na razie wykorzystywany w stylu, który dawno powinien odejść w zapomnienie.
Trzeba jechać i przekonywać miejscowych, że sezon powinien zaczynać się przed 1 lipcem a kończyć długo po ostatnim dniu sierpnia.
Nie tylko betonowe, pogrodzone plaże są atrakcją Krymu, ale goście z Moskwy i Petersburga jeszcze o tym nie wiedzą.
Turyści z naszego kraju wytyczają nowe szlaki.
Jeszcze raz dziękuję i kłaniam się nisko.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 07.03.2012 19:10

Oj Dispar...Ty nawet z kamieni wyczarujesz interesująca galerię. Krajobraz "mało wdzięczny" , ale pochłonęłam to co przedstawiłeś. Bardzo ciekawie :))) Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 06.03.2012 20:28

Malowniczo połozona, rzeczywiscie .
Pomimo , ze taka mała , historie ma długą .
Ciekawie opowiedziane:))) Z Tobą nie mozna sie nudzić, ale to chyba juz Ci pisałam:)))
Przesyłam pozdrowienia:))

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 06.03.2012 16:27

... faktycznie miejscówka jak z Bonda. I dziewczyna Bonda też jest. Gorzej z tymi odpadami radioaktywnymi...Krym kryje pewnie dużo tajemnic wojskowych...pozdrawiam serdecznie.

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 06.03.2012 13:02

Fajne krajobrazy, zaczynam mieć coraz większy apetyt na Krym;) Może kiedyś też tam dotrę (będę pamiętać wtedy o tej zatoczce), a póki co planuję ujrzeć mickiewiczowskie stepy akermańskie (choć pewnie niewiele już z tych dzikich krajobrazów pozostało, na OS informacji o tych rejonach jak na lekarstwo, zupełnie nie wiem czego się spodziewać).
Pozdrawiam:))

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 06.03.2012 04:27

Nie, no piękna Bałakława. Miejsce jak się patrzy i rzecz jasna znakomicie pokazane :) Pozdrowienia.
P.S. Dispar słuchałeś Iron Maiden?

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 06.03.2012 00:22

Zatoka wygląda rewelacyjnie. Bardzo fajne fotki. Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 06.03.2012 00:21

Jakaś taka poważna ta galeria... Chyba na historię to dla mnie już dzisiaj za późno... Jutro poczytam jeszcze raz.
Ale widoczki na zatokę i wybrzeże bardzo fajne. Jest jednak jakiś akcent typowy dla Ciebie :-)))), co mnie cieszy :-). Pozdrawiam mocno :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!