m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nasz hotel, nie był oddalony  nawet kilometra od tych schodów, a to schody  bardzo znaczące w tym mieście,  prowadzą do głównego - Dashwamed Ghat. Tu właśnie, po krótkim marszu z pielgrzymami, rozpoczynamy nasze spotkanie z Gangesem. Pierwsze wrażenie może być oszałamiające. Dziesiątki, setki sadhu, ludzi bezdomnych, wynędzniałych, oczekujących na drobne wsparcie. Starsi, młodsi, dzieci. Wiedzą, że każdego dnia przejdą obok nich setki wiernych, pielgrzymów, turystów - tu na betonowych schodach spędzają dzień i noc bez względu na temperaturę. Nie jest ciepło, zaledwie kilka stopni. Święci mężowie w ascetycznym uniesieniu, chcą doczekać ostatnich dni blisko Matki Gangi.
Nie są nachalni, nie wyciągają puszek, nie proszą o datek za wykonane zdjęcie - sam zdecydujesz kiedy i komu będziesz chciał pomóc. Wszystkim i tak nie dasz rady - oni o tym wiedzą. Za tym kolorowym obrazkiem, kryje się historia ludzkiej egzystencji. Głęboka wiara z pewnością, ale być może również ból, choroba, cierpienie, nędza i głód. Nie wiesz i zastanawiasz się nad tym obrabiając zdjęcie w programie graficznym. Tam na miejscu wtopiłeś się mentalnie w tę rzeczywistość, jesteś jej częścią. Mamy łódź, wypływamy przed świtem, wschód słońca zwiastuje kolejny dzień w świętym mieście, a dla nas jest obietnicą nowych wrażeń i doświadczeń.
Nie jesteśmy sami - setki łodzi wypłynęło wraz z nami. Pielgrzymi, turyści, wielonarodowa społeczność, która przybyła poznać to miejsce bliżej. Ghaty ciągną się kilkanaście kilometrów. To stosunkowo młode budowle o historii sięgającej zaledwie 200 lat, chociaż pierwsze wzmianki o osadzie sięgają 3000 lat. Liczne najazdy muzułmańskie, wielokrotnie zmieniały to nabrzeże w ruinę. Przykładem takiego konfliktu, który trwa do dzisiaj, może być Złota Świątynia mieszcząca się w najbliższej okolicy ghatów. Obecnie muzułmańska, zbrojnie przejęta od hindusów, którzy nigdy nie pogodzili się z tym faktem. Tylko niezliczone, uzbrojone po zęby stanowiska wojska i policji wokół świątyni, pozwalają powstrzymać wybuch walk na tle religijnym. To nieliczni wierni, zażywający oczyszczającej kąpieli. Niska temperatura, wczesna pora ... nie dane nam było zobaczyć kolorowego tłumu. Oczyszczająca oczywiście w sensie duchowym z naszego  punktu widzenia. Świadomość niewymiernego wprost przekroczenia wszelkich norm dla wody, nie pozwala dopuścić do siebie możliwości takiej kąpieli, nie mówiąc już o spożywaniu.
A trzeba wiedzieć, że tę wodę,  wierni zabierają z sobą w 5l baniakach, oferowanych do sprzedaży w wielu okolicznych punktach, aby dowieźć ją swoim bliskim w najbardziej odległych zakątkach całego kraju.  Ma oczyszczać, uzdrawiać, wzmacniać i zbliżać do Boga. Pozostaje tylko ten fakt zaakceptować, przyjąć jako jeden z aspektów potężnych różnic kulturowych i religijnych, będących barierą, której w wielu przypadkach pokroczyć się nie da ... nawet w sferze teoretycznych rozważań. Magia miejsca i czasu trwa, wstaje słońce, opada mgła, świat staje się bardziej barwny i wyrazisty. To Hemraj - nasz wioślarz. Wiosnę życia ma już z pewnością za sobą, ale doskonale radzi sobie z nurtem za pomocą wioseł. Pływa po świętej rzece już ponad 30 lat. Nigdy nie robił i nie będzie robił niczego innego. Jest dumny. Nie jest rozmowny, pomija milczeniem wszelkie pytania osobiste, ale udziela wyczerpujących informacji na temat mijanych obiektów. Jest skupiony, często patrzy w stronę słońca.
Jest cicho, od strony zażywających kąpieli, dobiegają nas głosy modlitwy. Tej atmosfery nie da się opisać, przekazać - niby nic specjalnego się nie dzieje, nie słychać głośnych śpiewów, modlitw, okrzyków duchowej ekstazy, nie widać spektakularnych aktów wiary ... ... a jednak coś sprawia, że nastrój jest podniosły, może nie uroczysty, ale wymagający skupienia, powagi, kontemplacji, zadumy. Czujesz się częścią czegoś, czego nie widać, nie słychać, a otacza Ciebie zewsząd - ciekawe prawda ? To nie jest jednorazowe odczucie, pięć lat temu czułem się bardzo podobnie. Świątynia Doodh Ka Karz, która nie oparła się silnemu podczas pory deszczowej nurtowi Gangesu. Proza życia, obok zabytkowych miejsc kultu religijnego.
Hemraj, nadal w doskonałej kondycji. Ostrzega - Manikarnika, absolutnie żadnych zdjęć ani filmu - powiem kiedy będzie można. Dobrze Hemraj - wiem co to Manikarnika, bylem wczoraj, widziałem - nie wiem czy chcę mieć takie zdjęcia ... Manikarnika - główny ghat kremacyjny Varanasi. Poprzedniego dnia wieczorem płonęło 9 stosów, 10 podpalano. Wiatr zerwał sukno z głowy młodego mężczyzny. W lśniących czarnych włosach, odbiło się światło płomieni sąsiedniego stosu ... czerń włosów, biel ubiorów rodziny, czerwień ognia, trzask płonącego drewna, dym ... Dym jest biały tylko na początku i końcu ... Hemraj kolejny raz z zadumą spogląda w słońce ... ... a my spoglądamy przed siebie. Nie, nie na tę obładowaną drewnem łódź ... tam za nią jest stos bambusowych noszy na których donoszone są zwłoki. Ten stos jest wywożony co kilka dni, a mimo to ciągle jest wielki. Trzeba jeszcze wyjaśnić, podpierając się doświadczeniem kilku godzin pływania w różnych miejscach Gangesu, że to nie jest rzeka, która przeciska swój nurt między pływającymi resztkami zwłok. Nie trzeba uważać, aby nie złamać wiosła o rękę lub nogę ...
... ten kopiec widoczny w centrum kadru, to właśnie cała pozostałość ludzkich szczątków, popiołu i ziemi. W takim stanie zostaje wywieziona łodzią i zatopiona w nurcie rzeki. Oczywiście, jest wiele przypadków wypłynięcia zwłok zatopionych w całości. Dzieci do 10 roku życia, trędowaci, ugryzieni przez kobrę, kobiety w ciąży, ale te przypadki są natychmiast wychwytywane i zatapiane kolejny raz. A jak ktoś się bardzo będzie starał, żeby takie pozostałości w wodzie zobaczyć - to wioślarz dowiezie, pokaże, ale to bardzo drogo kosztuje. Jeżeli sporo kosztuje - to nie jest to widok codzienny i ogólnie spotykany - prawda ? Dosyć tej makabry ... płyńmy dalej. Ten człowiek oddaje się rzece w celu oczyszczenia ...
... to symboliczne przelewanie wody z dzbanka, to wlewanie swojej duszy i ciała w oczyszczający nurt. Powtarzał to wielokrotnie, aż uzna, że oczyścił się z grzechu. Ten rytuał był inspiracją do jednej ze scen kina Bollywood ... ... której tworzenie dane nam było podpatrzyć. Jakże odmienny to widok, po dymach Manikarniki. Prawda ? Cóż, żegnamy Hemraja, rejs dobiegł końca.
Życie toczy się dalej. Posiłek z widokiem na Gangę z pewnością doda więcej sił. Kilka ujęć z ghatów.
A to już przygotowania do wieczornej ceremonii Aarti Ganga. Jak każdego wieczoru, spodziewanych jest wielu wiernych i gości. Stoliczek z akcesoriami modlitewnymi przygotowany, ceremonię czas zacząć ... ale to może już w następnej galerii.
Dziękuję za wspólny rejs.

najbliższe galerie:

 
Indie (7) - Varanasi
1pix użytkownik raul odległość 0 km 1pix
Indie raz jeszcze 02 - Ganga Aarti
1pix użytkownik raul odległość 0 km 1pix
INDIE-Waranasi II
1pix użytkownik irolek odległość 0 km 1pix
Varanasi vel Benares czyli wyprawa do innego wymiaru.
1pix użytkownik gosiekz11 odległość 0 km 1pix
. Indie - Ganges w Varanasi
1pix użytkownik raul odległość 1 km 1pix
INDIE-Waranasi
1pix użytkownik irolek odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (49):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 12.11.2017 19:16

Nie samowite miejsce i klimat, przedstawiłeś to wszystko po mistrzowsku. Pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 30.09.2013 17:01

Dziekuje za cenna informacje,bylam przeswiadczona,ze Ganges wszystko zabiera:/Myslalam,ze te lodzie dostarczaja wylacznie drewno...Tak samo bylam zaskoczona,ze nie czuc wogole zapachu palonych zwlok,nawet jak wszystko wialo prosto w twarz...Pozdrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 30.09.2013 16:56

Dziękuję Baracudo :) Czego można być pewnym w tym kraju, w tym mieście, w tym miejscu ? :) Manikarnika jest głównym ghatem kremacyjnym - to tam płonie większość stosów i tam kursują łodzie pełne ludzkich prochów, ale jest jeszcze Lali Ghat - nieco mniejszy. Nie mam wiedzy, czy tam również prochy wywożone są łodzią. Pewnie następnym razem sprawdzę :)
Pozdrawiam serdecznie :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 30.09.2013 16:44

Gabi, bardzo dziękuję :) Cieszę się, że galeria wzbudza odczucia, poraża, zaraża - to dla mnie duża satysfakcja :)
Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam serdecznie ;)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 30.09.2013 15:35

GENIALNE!!!!O ddales w 100% wspanialy klimat miejsca:)Uwielbiam Varanasi,a Manikarnika zrobila na mnie ogromne wrazenie.Trudno opisac wachlarz emocji ktory czulam,a bylam tam 3 razy.Jestes pewien,ze lodzie zabieraja spalony popiol?Wydawalo mi sie,ze Ganges zabiera je ze swoim nurtem?Plywalam lodzia dwa razy i na szczescie nie widzialam zadnych zwlok....moze dlatego,ze bez kremacji wrzucane sa dzieci oraz ciezarne kobiety,ktore zanieczyszczaja swiety dym.Pozdrawiam serdecznie;)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 16.09.2013 16:11

raul, ta galeria jednocześnie poraża i zaraża, jest niesamowita, piękne zdjęcia i wspaniały opis,
pozdr.
Gabi

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 08.09.2012 15:48

Evva - miło Ciebie gościć, witaj ;)
Mamy bardzo podobnie. Ja również potrafię wirtualnie oddalić się od rzeczywistości i przenieść w inny, wspaniały, indyjski świat.
Martwi mnie tylko, że robię to chyba zbyt często ... :))))
Dziękuję za wizytę, pozdrawiam serdecznie :)

evva użytkownik evva(wpisów:22) dodano 06.09.2012 21:30

oglądając Twoje zdjęcia cofnęłam się w czasie i wróciłam do Indii. Wspaniale oddają niepowtarzalność tego miejsca. Piękne

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 20.03.2012 13:04

Grace - jeżeli tyle wyczytałaś ze zdjęcia - to znaczy, że obraz "gada", a jeżeli tak jest - to większej pochwały być nie może :)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 20.03.2012 12:58

Anikm, Watcher - dziękuję bardzo ;)
Pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.03.2012 16:41

Twoja milosc do Indii jest wielka, jak... Ganges. Przepelnia Cie, ogarnia i napawa nowa energia. To uczucie emanuje z kazdego kadru, z kazdego opisu.
Dla mnie kwintesencja Twoich Indii jest czlowiek przedstawiony na 48.
Nie wiem, czy jest mu ciezko, czy jest mu zimno, ale widze jego akceptacje i wewnetrzna sile, ktorej zrodlem jest chyba bliskosc swietej rzeki.
Galeria pelna mistyki, jak miejsce, ktore pokazujesz, tam chyba nie mozna byc racjonalnym, trzeba poddac sie nastrojowi chwili i chlonac...
A Tobie udalo sie doskonale, nas - ogladaczy zatopic w tej atmosferze.
I za to Ci dziekuje.
Pozdrawiam raz jeszcze, po powtornym, powolnym obejrzeniu tych kadrow.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.03.2012 00:40

Raul interesująca opowieść z pięknymi zdjęciami.
28- świetnie uchwycone i emocjonalne, 48- cudo!
Pozdrawiam serdecznie:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 10.03.2012 15:14

Jestem pod wrazeniem calosci . 48-mka nieziemska.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 10.03.2012 14:46

Uczę się Marek, uczę się cały czas ... nawet jeżeli efekt tej nauki, ma sprawić przyjemność widzowi dopiero przy 96 galerii - warto doczekać takiej chwili :)
Dziękuję za odwiedziny i komentarz.
Pozdrawiam.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 10.03.2012 14:27

Po raz pierwszy ogladalem zdjecia w Twojej galerii z przyjemnoscia. Byly zrobone w najlepszej porze, nie tylko pod katem oswietlenia, ale rowniez tego, co sie dzieje. Po raz pierwszy rowniez widze naturalnie kontrolowana glebie ostrosci. Niepotrzebnie dublujesz wrzucajac niemal identyczne , mniej ciekawe ujecia. Moja uwage przykuly foty 8, 17, 25, 28 i 48. Gratuluje!

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 10.03.2012 12:15

Grace, Tereza, dziękuję bardzo, miło Was gościć ;)
Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 09.03.2012 19:19

Piękna galeria z tego niesamowitego miejsca.Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.03.2012 14:41

- W S P A N I A L A galeria
wiecej pozniej, pozdrawiam serdecznie:)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 08.03.2012 01:16

Annuus, Wmp - dziękuję bardzo.
Pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 08.03.2012 01:05

Tak jest Muczacza - to druga wizyta i nie ostatnia z pewnością. Następnym razem chcę wymierzyć w jedno z wielkich hinduistycznych świąt, w te nieprzebrane tysiące kolorowego tłumu w wodzie ... i wtedy do nich, do wody z aparatem i kamerą. Niech się dzieje co chce, medycyna ciągle robi potężne kroki do przodu ... ;)
Pozdrawiam serdecznie.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 07.03.2012 18:48

Przywołałeś moje wspomnienia z Varanasi.
Nasz hotel był nieco oddalony od Ghatów, pamiętem zatłoczone ulice, niepokó o to czy zdążymy...
Mistycyzm miejsca, czasu, odrębnej kultury - wszystko to robiło niezapomniane wrażenie.
I te kremacje, a właściwie ich brak, pilot wycieczki był zdziwiony. Twierdził, że to jego pierwszy raz bez stosów...
Te jednak nadrobiliśmy w Nepalu.
U Ciebie, jak zwykle ( to już czasem staje się nudne ) obraz i słowo pisane są super!
Ciekawe czym jest spowodowane milczenie Doris, przecież to jej kraj.
Pozdrawiam.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 06.03.2012 20:28

Niesamowite!!! Kolejna galeria z jednego miejsca, a jeszcze bardziej porusza.
Wspaniała prezentacja. Tekst, zdjęcia, muzyka.
Pozdrawiam:)

muczacza użytkownik muczacza(wpisów:241) dodano 06.03.2012 20:14

Tak Varanasi jest specyficznym miejscem, którego nie wolno ominąć podczas podróży po Indiach. Też miałem okazję być w tym ważnym miejscu dla hindusów i spoglądać na te wszystkie obrzędy, rytuały m.in. z góry hotelu, który jest uwieczniony na Twym 18-tym zdjęciu (ten biały budynek:) Galeria Twoja z Varanasi, Marcowejdziewczyny i Carmel bardzo dobrze przedstawione. Jeśli mnie pamięć nie myli to druga Twoja wizyta w tym mieście?Czekam na więcej indyjskich galerii. Pozdrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 06.03.2012 09:14

Każdemu z osobna i wszystkim razem, pięknie dziękuje za odwiedziny, miłe słowa, ocenę ... pozdrawiam serdecznie.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 06.03.2012 01:48

Raul, cudo wyczarowałeś !!! Twoją miłość do Indii widać w każdym kadrze, gratuluję tak pięknej pasji i wspaniałej podróży, pozdrawiam serdecznie :)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 05.03.2012 22:59

Dzieło najwyższej klasy. Robota bardzo piękna. Pozdrawiam.:-)

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 05.03.2012 22:00

Znów ciekawe odwiedziny w tym samym mieście. Na pewno musi to być miejsce niezwykłe. Niesamowite kontrast. Odległy , zupełnie inny od naszego Świat.Najbardziej urzekły mnie fotografie 13,17,39,48. Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 05.03.2012 21:54

Varanasi w trzeciej odsłonie jest równie fanatstyczne jak poprzednie. I każda inna. Portret na 28 jest fantastyczny. Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 05.03.2012 20:37

Niezwykła prezentacja. Za sprawą tych obrazów, Twojej opowieści i przepełnionej magią muzyki, dostałam dreszczy... Najbardziej przykuło moją uwagę spojrzenie Twojego wioślarza - jest przedziwne i hipnotyzujące mimo,że nie patrzy wcale w moją stronę. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy i nastroju , który stworzyłeś. Pozdrawiam serdecznie :-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 05.03.2012 19:53

Kolejna piękna galeria z tego magicznego miejsca:) Ale z tego zakątka naszego globu doskonałych i pięknych galerii jak Twoja i dziewczyn nigdy za wiele:) Z muzyką oglądało i czytało się znakomicie:) 17, 28, 44 świetne:)
pozdrawiam:)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 05.03.2012 19:47

Już miałam napisać - znowu Varanasi, ale po obejrzeniu zdjęć i po przeczytaniu opisów i wstępu, nie pozostaje mi nic napisać jak - rewelacja, lepiej już się chyba nie da pokazać tego niezwykłego miejsca. Dziewczyny podniosły wysoko poprzeczkę, ale Ty jesteś jak Bubka - przeskoczyłeś ją i nie dajesz szans kolejnym śmiałkom, którzy będą chcieć zmierzyć się z tym tematem.
Pozdrawiam

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 05.03.2012 18:06

pięknie... czuję się, jakbym tam była... bardzo ładne światło, niby podobne obrazy ale nie jest nudno, opisy robią doskonałą robotę! Bardzo dobre zdjęcia, a i opracowanie (posprodukcja:)) na medal! Podzrawiam

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 05.03.2012 17:42

Piękna galeria z ciepłym światłem :) Muzyka świetnie dopełnia obraz i komentarz. Tak sobie myślę...jakie miłe byłoby obieżyświatowe spotkanie w Varanasi... ;)
U mnie na zdjęciach data jest nieprawdziwa , bo źle ustawiłam. Kto wie...czy gdzieś nie mijaliśmy się na trasie :) Pozdrawiam serdecznie

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 05.03.2012 16:57

... powtórzę to co napisałem Korduli, że 9. tydzień 2012 roku to deszcz wspaniałych wspomnień z Indii na portalu. Krótko - Indie rządzą. Do tego RPA, Indonezja, Madryt, Cejlon. Pewnie Kogoś ominąłem ale to tylko z tej ogromnej ilości galerii. I z góry przepraszam. Czasu brak na oglądanie a co dopiero na tworzenie. Ad rem. Zaglądnąłem do poprzedniej Twojej wizyty i do pozostałych koleżanek i kolegów. Mistycyzm tworzy światło wolne od przeszkód. Szerokie. Bez chmur. Czyli dziur. Ciepły strumień pada, zalewa obiekty. A obiekty pięknie to przyjmują. Nie ma bieli odbijającej. Wszystko wchłania światło. Ludzie też. Oglądający, tym samym fotografujący ulegają tej mistycznej atmosferze bo kadry są powtarzalne. Dywaguję, czy można inaczej podejść do tej scenografii, siedząc w łodzi. Ze świadomością, że za chwilę światło już nie takie. A można powtórzyć spektakl, dopiero na drugi dzień. Z innymi aktorami i zdarzeniami. A czasami nie można powtórzyć. Pewnie trzeba tam być kilka dni i oswoić się z tą materią. Wielokrotnie stawiałem sobie pytanie, jak można było żyć obok obozów koncentracyjnych w których mordowano i palono ludzi. Tu w Varanasi, tak a nie inaczej kończy się ludzki żywot w imię kultury. Religii. Przekonań. Zgodnie z rytuałem. Wśród zgiełku codziennego życia. Z publicznością, która podgląda. Fotografuje i wpada w sidła tych DUSZ, które umykają w inny ŚWIAT...pozdrawiam serdecznie.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1359) dodano 05.03.2012 15:26

Już dawno temu między innymi dzięki Tobie zrozumiałem że niesprawiedliwie oceniałem te miejsce -teraz jeszcze raz potwierdzasz mi że rzeczą ludzką jest błądzić -że muszę tam wrócić .Dziękuję i pozdrawiam

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 05.03.2012 14:41

Varanasi po raz kolejny. Ale jakie piękne. Rewelacja! Pozdrawiam serdecznie :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.03.2012 12:31

Zapomniałam dodać, że z muzyką znakomicie się ogladało:)))

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 05.03.2012 12:27

Fantastycznie,magicznie-brak słów aby określić to co się czuje oglądajac tak pięknie pokazane i dopracowane galerie-28,40 i 48-
super-pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.03.2012 12:26

GRATULUJĘ Tak pięknej galerii.
Przeczuwałam , że ją wstawisz własnie teraz:)))
Te ostatnie dni na Obieżyświecie zostały zdominowane przez Indie i dobrze, jak dla mnie, moga tu gościć co dzień.
Kilka tych zdjęć już widziałam wcześniej, zachwyciły mnie, szczególnie to tytułowe jest ZNAKOMITE!!!!!!!!!!!!!!
Światło, wykonanie, mistrzostwo:)))
Marek , zazdroszczę Ci, oj zazdoszczę:)))
Co by Ci tu postawić za ocenę???
Chyba nie ma najmniejszej wątpliwości , jedna dycha to za mało:))))))))
Namste:)))

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 05.03.2012 11:31

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze i oceny :) ... i oczywiście bardzo się cieszę, że galeria została tak wysoko oceniona.
Pozdrawiam serdecznie.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 05.03.2012 11:27

Fantastyczna galeria! to magiczne miejsce, które zawsze zachwyca! w Twoim wykonaniu to prawdziwe arcydzieło! gratuluję i pozdrawiam:)))

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 05.03.2012 10:35

Pięknie Raul oj pięknie całość zachwycająca widać rękę mistrza aż się chce tam wracać .
Pozdrawiam serdecznie :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 05.03.2012 09:51

Szacun !!! :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 05.03.2012 09:08

Faktycznie, można oglądać bez końca.
Piękne światło. Tekst jak zwykle, bardzo zajmujący.
Nie dziwota, że się mocno podobało.
Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 05.03.2012 00:48

Kolejna porcja niezwykłych fotek, z miejsca pełnego magicznej mocy...świetnie się uzupełniacie,mam wrażenie... ze płynęliście ta sama łodzią:))))Czekam na dalsze relacje:))Pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 05.03.2012 00:22

W ciągu jednego tygodnia trzy fantastyczne galerie z tego samego miejsca.Niby to samo miejsce,ale każda galeria inna.Uzupełniają sie wzajemnie.Z przyjemnością obejrzałem Twoje spojrzenie na to arcyciekawe miejsce.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 05.03.2012 00:20

Niby to samo miejsce ale każda z galerii to inny, subiektywnie pokazany świat. Wspaniała galeria!!! Wyróżnić muszę świetny portret na 28. Pozdrawiam :)

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 05.03.2012 00:00

Rewelacja ....jeszcze !! ............ albo nie jadę sam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 04.03.2012 23:41

...... revelation.

Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!