m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Główną jego część stanowi dwudziestoczterobok, który obraca się na słupie. Każda ze stron tego wieloboku odpowiada jednej z 24 stref czasowych świata. Powyżej i poniżej oznaczeń godzin, na aluminiowej obudowie, widnieją nazwy miast, znajdujących się w odpowiednich strefach czasowych, a ponad zegarem góruje model układu słonecznego. Poszedłem dalej ulicą Ratuszową. Jak sama nazwa mówi stoi przy niej ratusz. Czerwony Ratusz, neorenesansowy, wzniesiony w latach 1861-1869. Nazwa budynku pochodzi od koloru fasady oraz czerwonej cegły, z której został zbudowany. Obecnie mieści się tu siedziba burmistrza Berlina i rządu kraju związkowego Berlin. Po przeciwnej stronie Rathausstrasse, nie licząc zewsząd widzialnej Fernsehturm, zwraca uwagę jedyny w Berlinie funkcjonujący kościół pamiętający średniowiecze - gotycki Marienkirche, a przed nim Neptunbrunnen - Fontanna Neptuna. Pierwotnie fontanna zdobiła Plac Zamkowy. W obecnym miejscu znajduje się od 1969 roku. Był to prezent od magistratu dla cesarza Wilhelma II. Twórcą odsłoniętej 1 listopada 1891 roku fontanny był Reinhold Begas, który komponując swe dzieło zainspirowany był rzymskimi fontannami Berniniego i fontanną Latony w Wersalu.
Centralną część fontanny stanowi Neptun, który jest otoczony personifikacjami czterech największych niemieckich rzek: Wezery, Renu, Łaby i Odry (na zdjęciu: Ren). Fontanna wykonana jest z brązu. Idealnie odtworzone są ślimaki, ryby, rybackie sieci i inne detale (na zdjęciu: irokez na tle owych ślimaków). Punks not dead. Urzędują przy Neptunbrunnen. Na Forum Marksa i Engelsa było zielono. Siedziała starsza pani i uśmiechał się Włodzimierz Ilicz. Przy Karl-Liebknecht-Strasse stoi AquaDom. Ma ciekawe wejście.
Mieści się w nim ogromne cylindryczne akwarium. Kompleks zawiera również hotel, biura i restaurację. Niedaleko stąd, po drugiej stronie Szprewy stoi Berliner Dom - ewangelicka katedra. Obecna neobarokowa wersja jest już trzecią budowlą o tej funkcji. Jest dziełem Juliusa Carla Raschdorffa z Pszczyny i wzniesiona została w latach 1893-1905. W 1944 roku katedra została uszkodzona przez naloty aliantów, a odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych dla Niemców momentach. Przed katedrą jest Lustgarten, a po lewej stojąc frontem do katedry - Altes Museum, gdzie podziwiać można wspaniałe zbiory rzeźby i ceramiki antycznej.
Teren Lustgarten jest miejscem odpoczynku, ludzie siedzą na trawie albo śpią na ławkach. Przez Berlin przepływają Szprewa i Hawela, przy czym Szprewa płynie przez centrum miasta i w dzielnicy Spandau wpada do Haweli. W centrum, od Szprewy odchodzą Spreekanal i Kupfergrabenkanal tworząc wyspę, znaną jako Wyspa Muzeów. Museumsinsel to jeden z najwspanialszych w Europie kompleksów muzealnych. Zaraz na północ od wspomnianego wcześniej Altes Museum, usytuowane są cztery inne: Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Pergamonmuseum i Bode Museum. Pergamonmuseum słynie ze zrekonstruowanych fragmentów zabudowy starożytnych miast, między innymi ołtarza z Pergamonu (na zdjęciu: północne skrzydło Pergamonmuseum). Z kolei w neobarokowym budynku Muzeum im. Bodego wystawiane są kolekcje sztuki bizantyjskiej i rzeźby, głównie włoskie i niemieckie.
Dopasowaną do klinowego zakończenia wyspy budowlę zaprojektował Ernst von Ihne, ale koncepcja wnętrz i dekoracja powstała przy współudziale historyka sztuki i ówczesnego dyrektora galerii Wilhelma von Bode. Na Wyspę Muzeów w tym miejscu prowadzi most Monbijou. W Berlinie jest kilka ciekawych mostów (na zdjęciu: Marschallbrücke). Jednym z najpiękniejszych, jest powstały w latach 1821-1824 Most Zamkowy (Schlossbrücke), łączący Schloßplatz z Unter den Linden. Zwieńczenie jego filarów stanowią śnieżnobiałe postacie bogiń wojny i zwycięstwa - Nike, Ateny i Iris, opiekujących się młodymi wojownikami. (na zdjęciu: Nike podtrzymująca upadłego wojownika). Wszelkich posągów i pomników jest tu zresztą bez liku; przedstawiają one zarówno postaci antyczne jak i historyczne.
(na zdjęciu: pomnik konny króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV zwieńczający schody Starej Galerii Narodowej, autorstwa Aleksandra Calandrellego). Są też konstrukcje o bardzo nowoczesnej architekturze, tak jak ten mostek nad Szprewą, łączący budynki Paul-Loebe-Haus i Marie-Elisabeth Lüders Dom. Pierwszy z tych budynków został wzniesiony w latach 1997-2001 i jest siedzibą komisji Bundestagu. Po drugiej stronie rzeki stoi Marie-Elisabeth-Lüders-Haus.  Jego najbardziej przyciągające wzrok elementy to ogromne stożkowe schody i płaska linia dachu, wystająca jak trampolina oraz sześcian z ogromnym okrągłym oknem zawierającym czytelnię biblioteki, bowiem Dom Marie-Elisabeth-Lüders mieści w sobie parlamentarną bibliotekę.  Idę dalej. Nowoczesność na każdym kroku przeplata się z historią. Żabi skok i jestem przy Reichstagu, jednym z symboli Berlina.
200 metrów Ebertstrasse i już widzę kwadrygę na górze Bramy Brandenburskiej. Za nią zaczyna się reprezentacyjna Unter den Linden. Ciągnie się na wschód, aż do Schlossbrücke. Piękna aleja. Oprócz zabytkowych pałaców, to także miejsce gdzie spotkać można cały koloryt ludzkich typów. Na przykład wszelakiej maści muzyków orkiestry dętej, albo panów spijających całkiem spore ilości lokalnego piwka.
Na Unter den Linden jest też Uniwersytet Humboldtów- najstarszy z czterech berlińskich uniwersytetów. Został założony 16 sierpnia 1809 roku, z inicjatywy liberalnego reformatora i naukowca Wilhelma von Humboldta, choć na postumencie przed frontem  głównego budynku, zasiada jego brat Aleksander, a na ławeczkach jego studenci. Tuż obok znajduje się Biblioteka Państwowa - największa i najważniejsza akademicka biblioteka niemieckojęzyczna. Jej dziedziniec zdobi fontanna służąca do ochłody zmęczonych stóp miejscowych czytelniczek. Bulwar upiększa pomnik konny Fryderyka Wielkiego.  Na jego podstawie, poniżej kopyt, usytuowano 21 posągów najwybitniejszych generałów wojsk Fryderyka, a także innych czołowych postaci polityki, sztuki i nauki. Na południowej stronie Unter den Linden usytowany jest Bebelplatz . Od wschodu ograniczony jest przez gmach Opery Państwowej, od zachodu przez budynki Uniwersytetu Humboldtów, a na południowym wschodzie stoi katedra Św. Jadwigi (na zdjęciu). Jest to najważniejszy katolicki obiekt sakralny w mieście.
Chwila wytchnienia przy Neue Wache. Nie ma to jak kawka z papieroskiem. Jeszcze tego samego dnia wróciłem do domu. Byłem spokojniejszy.

najbliższe galerie:

 
Wielki,  wielki jest Berlin. . .
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Berlin i Poczdam
1pix użytkownik adix odległość 0 km 1pix
Berlin trochę refleksyjnie
1pix użytkownik walizka odległość 0 km 1pix
Berlin
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Niemcy - Berlin
1pix użytkownik kamila_kula odległość 1 km 1pix
Niemcy - Berlin
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 18.02.2014 14:39

fajny spacerek...

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 24.04.2012 15:31

Ten Berlin tez piekny w Twoim przekazie:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.03.2012 15:56

Dobrze, ze nie lubisz sie nudzic w wolne dni, dzieki temu zobaczylismy Berlin, pokazany w bardzo ludzki, cieply sposob. I bardzo mi sie Berlin w Twoim autorskim wydaniu podoba:) Pozdrawiam Cie serdecznie, uwazaj na siebie w tym Wietnamie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 09.03.2012 19:57

Bardzo sympatyczna galeria.Pozdrawiam;)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 09.03.2012 19:39

Trzymam kciuki ;-)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1174) dodano 09.03.2012 17:51

Dziekuje Wam za wizyte i pozdrawiam Was serdecznie z Wietnamu

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 06.03.2012 16:52

... już mam tylko 2,5 godziny drogi i jestem. Ciekawe kiedy będe mógł tak jak Ty, nastawić sobie budzik i wiooo. Berlin zmienia się nie do Poznania...pozdrawiam serdecznie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 06.03.2012 14:37

Różnorodny i ciekawy :)Pozdrawiam :)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 06.03.2012 10:39

Spacerek po Berlinie bardzo przyjemny ,podobała mi się pani odpoczywająca na ławeczce i nie tylko cała galeria bardzo fajna.
Pozdrawiam ; ))))

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1911) dodano 06.03.2012 10:14

Bardzo bardzo podobalo się! piękny i ciekawy spacer! miejsce warte odwiedzenia !
Pozdrawiam serdecznie:)))

henia użytkownik henia(wpisów:8) dodano 06.03.2012 09:26

Dzięki za piękną galerię! Kiedyś często bywałam w Berlinie (po tej wschodniej stronie), zwiedziłam tę część miasta wzdłuż i wszerz - a dzięki zdjęciom wracają wspomnienia.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1174) dodano 06.03.2012 04:40

Dzięki Skuza za informację i wizytę. Pozdrawiam Cię serdecznie

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 06.03.2012 00:58

Dobrze ,ze wysiadłeś na stacji Berlin-Mitte,pojechałbyś parę stacji dalej Berlin -Kreuzberg,to Twoja galeria wyglądałaby całkiem inaczej.Majowe święto wykorzystywane jest do tam do demonstracji i rozrób,wyobraź sobie ...siebie w środku:))))))W Berlinie każdy znajdzie coś dla siebie,jak się uważnie rozejrzy:)))Pozdrawiam:))

doracz użytkownik doracz(wpisów:1174) dodano 05.03.2012 21:29

Anusia, Surykatko dziękuję za komentarze. Surykatko zorientowałem się po umieszczeniu galerii. Na 100% 2007. Aparat był źle ustawiony, i przez jakiś czas spóźniał się o rok. Pozdrowienia :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7253) dodano 05.03.2012 21:16

Całkiem miły ten Berlin u Ciebie, niemal przyjazny ;-). Fajnie,że Cię nosi , tylko ja tu jakąś niezgodność czasoprzestrzeni widzę :-)))). Mówisz 2007, a na fotkach 2006...:-)
Pozdrawiam serdecznie :-)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 05.03.2012 21:13

Byłam jakieś 10 lat temu, ale tak przyjemnie nie było. Wtedy zadziwiła mnie architektura. Mój spacer był jeszcze krótszy. Pozdrawiam

doracz użytkownik doracz(wpisów:1174) dodano 05.03.2012 21:09

Mgfoto witaj, warto :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 05.03.2012 21:07

Coraz więcej ciekawych galerii zachęcających do wizyty w Berlinie pojawia się na OŚ. Kiedyś marzyły mi się tylko muzea ale widać, że i miasto warte jest zobaczenia. Pozdrawiam :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1174) dodano 05.03.2012 21:05

Kordula, Paweller, Carmel, Romana, Dispar, Nola, Marioli - dziękuję Wam za wizytę. Dopiero jak przygotowywałem tę galerię zdałem sobie sprawę ile ciekawych miejsc opuściłem będąc w Berlinie. I postanowiłem tam wkrótce wybrać się ponownie. Polecam :-) Dispar - czekam na Twoją galerię. Pozdrawiam Was serdecznie :-)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 05.03.2012 20:03

Opis do zdjęcia nr 10 powinien być taki "Kiedyś też miałam takiego irokeza" :)
Ja polubiłam Belin.
Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6767) dodano 05.03.2012 20:01

Bardzo przyjemny spacerek z Tobą po Berlinie, mieście do którego jakoś nigdy nie jest po drodze, a jednak widać, że warto pomyśleć o jakiejś małej wycieczce do stolicy naszych sąsiadów;) 5 super:)
pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 05.03.2012 19:25

3-6 bardzo fajne.
Tydzień temu wróciłem z krótkiego wypadu do Berlina. Galeria za czas jakiś.
Wycieczka sympatyczna, jak to w Twoim towarzystwie. Podobało się.
Pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 05.03.2012 19:04

Ja też nie spodziewałam się, że Berlin to takie fajne miasto i chociaż go mijałam kilka razy jadąc do rodziny, to nigdy nie przyszło mi na myśl zwiedzić tego miasta. Teraz już wiem, że warto to nadrobić przy następnej okazji :)
Pozdrawiam :)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 05.03.2012 17:51

Całe szczęście , że nie możesz wysiedzieć w jednym miejscu. Powstała bardzo sympatyczna galeria :) Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 05.03.2012 16:49

No i dobrze zrobiłeś.
Berlin nigdy nie jawił mi się jako miasto turystyczne i przytulne, a tu proszę , niespodzianka:))
Swietnie dobrane i skomponowane kadry:))
Duzo ciekawych informacji:))) Podobało mi się:)))
Pozdrawiam:))

doracz użytkownik doracz(wpisów:1174) dodano 05.03.2012 16:08

Satan, dziękuję Ci za odwiedziny i miłe słowa :)

satan użytkownik satan(wpisów:3162) dodano 05.03.2012 16:03

Jakoś Berlin nigdy mnie nie kusił, ale po tej, bardzo ciekawej galerii...muszę pomysleć o Berlinie cieplej ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!