m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Chorzów Stary - najstarsza, bo istniejąca już w XIII wieku i największa obszarem dzielnica Chorzowa.Na zdj. Widok na kościół i kominy elektrowni. Nazwa ta odnosiła się pierwotnie do obszaru dawnej wsi Chorzów. Do 1991 Chorzów Stary i pobliskie Maciejkowice określano łącznie nazwą Chorzów III. Na zdj. Dawniejszy Szyb Elżbiety . Zespół ten wolno stojących budynków powstał w latach 1913-1914. Pełnił on funkcję szybu wentylacyjnego i transportowego drewna. Miał on głębokość prawie 190 metrów i średnicę 3,5 metra. Budowla powstała w stylu neogotyckim oraz wykazuje cechy architektury obronnej z epoki średniowiecza. Budynek zaprojektował Tschentscher. W 1994 wieża szybowa przeszła w ręce prywatne. Został ona odrestaurowana i spełnia funkcje restauracyjne. W Chorzowie Starym mieściła się Kopalnia Węgla Kamiennego Prezydent. Pozostałością po niej jest unikalna żelbetonowa wieża wyciągowa nad zlikwidowanym szybem. Obecnie służy jako kawiarnia. Ponadto liczne zabytkowe zabudowania włościańskie.
Najważniejsze ulice to: ul. T. Kościuszki, ul. Siemianowicka, ul. Bożogrobców, ul. Mazurska, ul. Rycerska, ul. Harcerska oraz plac Jana. Skrzyżowanie ul. Siemianowickiej i ul. Bożogrobców nosi nazwę Krajcoka. Kościół w Chorzowie Starym od swego początku należał do zakonu Bożogrobców od 24 maja 1257 roku.Pewne jest, że w 1325 roku parafia i kościół już istniały. Wspomniany jest w Kronikach Jana Długosza. Pierwszy kościół prawdopodobnie w całości był wykonany z drewna. Kościół ten istniał do 1430 roku. Zastąpił go nowy, również drewniany kościół, który przetrwał do 1590 roku. Obecnego nowego kościoła doczekali się parafianie w 1888 roku. 19 grudnia 1892 roku dokonano uroczystego poświęcenia świątyni. Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim. Wieża kościelna liczy 75 metrów wysokości. Ulica i Plac Jana Zabudowa przy Placu Jana
Plac Jana Kapliczka stojąca na placu św. Jana. Zbudowano ją wg projektu budowniczego Franciszka Wieczorka w roku 1899.wystawiona na miejscu gdzie stał prowizoryczny, drewniany kościół. Przez wiele lat słyszało się tylko o fresku na wewnętrznych ścianach kaplicy, który był zamalowany klejową farbą. Odrestaurowany został dopiero w ubiegłym roku. W górnej części widoczna jest Wełtawa, most Karola, Mala Strana i Hradczany. Niżej znajduje się dekoracja ornamentalna w formie kotary. Plac Jana Zabudowa przy Placu Jana Plac Jana widok w kierunku na Maciejkowice.
Zabudowa przy Placu Jana Zabudowa przy Placu Jana Chorzów Stary ulica z Pl. Jan w stronę elektrociepłowni Plac Jana widok na Kościół parafialny Trasa kolejowa w Chorzowie Str. Ul. Legnicka i budynek dawniejszego hotelu robotniczego Zakładów Azotowych a obecnie mieści się miejska komenda policji.
U. Narutowicza i dawniejszy internat młodzieżowy przy Zakładach Azotowych im.P.Findera Dom mieszkalny przy Zakładach Azotowych przy ul. Narutowicza. Byłe Zakłady Azotowe , dziś kilkadziesiąt spółek. Stare wysłużone instalacje zakładowe. Kapliczka przydrożna w Chorzowie Starym.
Dzielnica Chorzowa Str. Szyb górniczy. Elektrociepłownia ELCHO zlokalizowana jest w północno-wschodniej części miasta Chorzów, w dzielnicy Chorzów Stary. Wiadukt kolejowy. Chorzów Batory posiada własny dworzec kolejowy (przy ul. Armii Krajowej) na trasie Katowice - Gliwice, Katowice - Lubliniec. Jest ważnym węzłem drogowym (Autostrada A4 i DTŚ). Na terenie dzielnicy znajduje się nowoczesny kompleks sportowy w rejonie ulicy Granicznej. Głównymi ulicami dzielnicy są: ul. Armii Krajowej oraz St. Batorego łącząca się ze Szpitalną. Chorzów Batory to jedna z czterech dzielnic miasta, zamieszkiwana przez około 30.000 osób. Rozbudowała się w XIX wieku po powstaniu Huty Batory (wtedy Bismarckhütte) oraz zakładów chemicznych 'Hajduki'.
Na początku XX wieku budowano kolejne domy (okolice ul.Farnej, Biadacz), po wojnie powstało Stare Osiedle i część budynków wzdłuż ul.Odrowążów, a w latach PRL, na południu i wschodzie dzielnicy zbudowano wiele bloków z wielkiej płyty.Zachodnia część Batorego to duże osiedle z wielkiej płyty, sąsiadujące ze świętochłowicką Górą Hugona (Hugoberg). Na zachód od ul.Stefana Batorego rozlegają się prostopadłe, gęsto zaludnione uliczki familoków i knajp. Wokół powstałej w 1872 r. huty Batory rozwinęły się dwa osiedla Górne i Dolne Hajduki. Na jej terenie w latach 1898-1901 powstał kościół pw Wniebowzięcia NMP. Autorem projektu kościoła był znany śląski architekt - Ludwig Schneider. Neogotycki kościół wybudowany z cegły profilowanej i glazurowanej, którego wieża liczy 74 m wysokości.Godny uwagi we wnętrzu kościoła jest obraz Matki Boskiej Wniebowziętej umieszczony w ołtarzu głównym, ufundowany przez żonę dyrektora huty Kollmana, a namalowany przez bliżej nieznanego włoskiego malarza. Ulica Stalowa ciągnie się wzdłuż drugiej części Huty Batory i zakładów chemicznych Hajduki. Szlak kolejowy na trasie Katowice - Gliwice, Katowice - Lubliniec.
Ul. Stalowa i po obu stronach Huta Batory. Ul. Armii Krajowej to bardzo ważna ulica i prastary trakt Katowice-Świętochłowice-Gliwice. Od południa, równolegle przebiega ważna trasa kolejowa . Ulica zaczyna bieg przy granicy z centrum Świętochłowic w stronę granicy z Klimzowcem i katowickim Załężem. W centralnym punkcie ulicy Armii Krajowej znajduje się Dworzec PKP i ważny węzeł autobusowo-tramwajowy. Przy dworcu znajduje się bardzo ruchliwe skrzyżowanie,przez które przewijają się dziennie setki autobusów, rozwidla się tam też linia tramwajowa. Do Chorzowa jeszcze raz wrócimy w porze letniej, aby zwiedzić Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Górnoślaski Park Etnograficzny w Chorzowie
1pix użytkownik anikm odległość 2 km 1pix
Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny.
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
Chorzów - dwa zabytki. Powód do wstydu i dumy.
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Chorzów   cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
PRZYRODA
1pix użytkownik jmmjk4 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 08.07.2017 21:20

Zajrzałam i ja do Chorzowa z ciekawości,bo prawie nie znam tego miasta,a miało to być moje miasto rodzinne przed laty:)
No tak, Chorzów i Sosnowiec to dwa różne światy,bo to Śląsk i Zagłębie - odwieczni wrogowie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 08.07.2017 18:29

Galeria bardzo mi się podoba, bo Chorzów nie jest miastem turystycznym. A Chorzów Stary bardzo lubię. Popraw tylko w opisie głównym jedną informację. Chorzów nie graniczy z Sosnowcem. Za to z pewnością ze Świętochłowicami i Siemianowicami.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 19.03.2012 20:53

Dzięki za bardzo sympatyczne przedstawienie miasta, w którym się urodziłam. Konkretnie chodzi o Stary Chorzów. Ja galerii z tego miejsca nie robiłam bo wydawało mi się zawsze takie szare i zwyczajne - a w Twojej galerii bardzo fajnie się prezentuje ten "mój" Stary Chorzów i jego centralne miejsce czyli Krajcok ( co po śląsku znaczy po prostu "skrzyżowanie" ).
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!