m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (19):

 
Największy browar polski, działający nieprzerwanie od 1629 roku.
Browary Tyskie są otwarte dla zwiedzających, pomimo że fabryce ciągle produkują piwo.
Kompania posiada browary w Tychach, Poznaniu i Białymstoku. Obecnie produkowane są przez kompanie: 
Tyskie, Lech, Dębowe Mocne, Żubr, Pilsner Urquell, Grolsch, Miller, Gingers, Redd's, Wojak, Książęce, Peroni. Najstarszy zapis w języku polskim słowa piwo:
Caplanye Chces polepsycz dusze swey
nemow czansto pywa naley
Bocz pywo yest dzywny oley
wancz snych clamayo Chopi
A rzekocz Salenij są Popy

Kto spróbuje przetłumaczyć? Dawniej piwo nazywano płynny chleb, bo zawierało dużą ilość mętów co było bardzo odżywcze. Był jednym z podstawowym składnikiem pożywienia, posiadało małą zawartość alkoholu wiec dawano go nawet małym dzieciom. W 1824 r. zostaje wprowadzony system butelkowania.
A czemu piwo jest czasami wodniste? Zwracajcie uwagę na barmanów którzy nalewają piwo do kufli. Możliwe że w kuflu przed nalaniem znajduje się woda. Chmiel działa uspokajająco, dlatego po pierwszym piwie jesteśmy znużeni i senni. Dopiero po wypiciu następnych do głosu dochodzi alkohol i pobudza człowieka. Podstawki pojawiły się pod koniec XX wieku. Miały za zadanie chronić stoły przed ciężkimi ociekającymi kuflami.  W tej beczce można zrobić sobie zdjęcie i wysłać maila. Stara maszyna do pisania służy jako klawiatura. A wiecie dlaczego piwo lane tej samej marki smakuje inaczej w różnych pubach? To zależy od sposobu przewozu beczek. Im bardziej jest beczka poniewierana, tym większa szansa że będzie miało gorszy smak. Otwartą i podłączoną beczkę należy opróżnić w kilka dni później smak się pogarsza, dlatego pijcie w pubach gdzie jest duży ruch. Częstość mycia instalacji do nalewania też ma wpływ.
Do produkcji piwa potrzebne jest:
słód, woda, chmiel i drożdże. Słód wytwarza się z jęczmienia lub pszenicy. Chmiel jest najmniej ważnym składnikiem i dodaje się go tylko dla smaku. Pani przewodnik opowiadała ciekawie i obalała mity o piwie tj. piwo z puszki smakuje gorzej od butelkowego. Z puszki może smakować gorzej bo usta dotykają metalu. Po przelaniu do kufla smakuje tak samo jak z butelki. Spróbujcie - to działa. Zakład posiada 160 takich silosów. Przeciętny polak potrzebowałby 3000 lat aby opróżnić jeden zbiornik. Tu mieszkał piwowar, który miał za zadanie sprawdzanie jakości piwa przez degustacje. Specjalnie wybudowano dla niego dom bez progów i stopni, aby po ciężkiej pracy, jak to się mówi, wyrżnął orła. Przeciętnie proces produkcji piwa browarze trwa ok. 3 tygodnie. Na zdjęciu budynek dyrekcji. Pokazano nam także proces rozlewania piwa do butelek, ale nie wolno było robić zdjęć.
Na koniec idziemy spróbować świeże piwko prosto od Żubra. :) Degustacja jest w cenie biletu.
A to już rynek Tyski.

najbliższe galerie:

 
Tychy
1pix użytkownik marcin odległość 2 km 1pix
Polska - Tychy
1pix użytkownik omektron odległość 3 km 1pix
Okolice Paprocan zimą
1pix użytkownik romana odległość 4 km 1pix
Wokół Jeziora Paprocany
1pix użytkownik romana odległość 5 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik olcha odległość 6 km 1pix
Promnice
1pix użytkownik richter odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
hellboy użytkownik hellboy(wpisów:51) dodano 22.03.2012 17:14

Panowie i Panie, nie wszystko stracone. Małe polskie browary znów wracają do łask. Bardzo dobrego, świeżego piwka można napić się w Szczyrzycu niedaleko Dobczyc. Można też iść do CK Browar w Krakowie (niedaleko rynku) gdzie wytwarzają na miejscu około 5 różnych smaków świeżego piwa. Pozdrawiam!

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 22.03.2012 14:06

Deszcz - faktycznie SAB Miller objął 100% udziałów dopiero 14 maja 2009 roku, ale już w 1995 przejął pakiet większościowy i stał się inwestorem strategicznym, narzucając własną strategię rozwoju, obejmując dominację i pełną kontrolę nad przejmowanym podmiotem. Kulczyk pozostał jako akcjonariusz częściowy, ale ta konieczność, wynikała tylko z ówczesnych przepisów ustawy prywatyzacyjnej. Dlatego rok 1995 uznałem za koniec polskości tego browaru.
Serdecznie pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 22.03.2012 01:20

...Kompania Piwowarska od dwóch lat rocznikowo jest w całości SABMILLER, wcześniej udziały miał Kulczyk i prezesem był Polak...siedziba cały czas jest w Poznaniu... nowy Prezes, dyr. generalny, marketing już w WA-WA...bliżej z Londynu samolotem...niestety...pozdrawiam serdecznie

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 22.03.2012 01:11

fajne kufle. ciekawe, czy z takiego smakuje inaczej;)
i szkoda, że teraz jedno piwo robi się wszędzie, wszstkie piwa robi się w jednym miejscu, a browary w Polsce już nie są polskie.....
pozdrawiam serdecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6667) dodano 22.03.2012 00:36

Staram się pić w knajpach piwo butelkowe, można wtedy uniknąć przykrych niespodzianek;)
Teraz akurat piję plumka śliwkowego, ale to już browar Namysłów;)
pozdrawiam:)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 21.03.2012 23:11

Hellboy, niestety od 17 lat nie jest to już browar polski, ale w przeciwieństwie do holenderskiego Żywca, piwo mają nadal dobre.
Pozdrawiam.

hellboy użytkownik hellboy(wpisów:51) dodano 21.03.2012 18:28

Zapomniałem dodać że największym konsumentem piwa jest .... zgadnijcie jakie państwo?

pipol użytkownik pipol(wpisów:8817) dodano 21.03.2012 17:47

Budynek dyrekcji już ma schody ;))) Ciekawe.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!