m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
To był bardzo deszczowy dzień. Prawie cudem dostałem się na ulicę 1 maja. Intensywne opady deszczu sprawiły, iż rzeki Bóbr i Kamienna wystąpiły z koryta. Na ulicach w pobliżu rzek było 15-25 cm wody. W niektórych miejscach, wraz z innym i kierowcami, musiałem jechać chodnikiem, żeby nie stanąć samochodem w głębokiej wodzie. Ale nic to!
Wszystko żeby się przejść po Jeleniej Górze. Chociaż ciemno i deszczowo mimo letniej pory. To był 6 sierpień 2010 - pamiętna powódź na Dolnym Śląsku. Następnego dnia zalało Bogatynie, co niejeden z na oglądał w telewizji. Wtedy wylała rzeka Miedzianka która zalała dużą część miasta, a w wyniku powodzi zginęła jedna osoba. Cerkiew św. Piotra i Pawła.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego na ulicy 1 maja. Jest to największa świątynia w mieście. Może w niej zasiąść ponad 4000 osób, a drugie tyle osób może stać w środku. Jeden z sześciu luterańskich Kościołów Łaski, zleconych do budowy w 1709 roku i największy z nich. Bogate wnętrze urządzone jest w stylu barokowym. Architektem świątyni był Marcin Frantz który zaprojektował kościół w stylu barokowym na planie krzyża greckiego. Tuż po wybudowaniu długość razem z pomieszczeniem na zakrystię wynosiła około 74 metry, a wysokość, łącznie z krzyżem na szczycie kopuły - 57 metrów. W 1745 roku w kościół uderzył piorun, co spowodowało zerwanie liny podtrzymującej daszek ambony, który spadając zabił pastora wygłaszającego kazanie.
Na uwagę zasługuje m.in. ambon a z 1717 r., chrzcielnica z niebieskiego marmuru, ołtarz główny oraz umieszczone nad nim organy z 1729 r., a także powstałe w latach 1737-1745 freski. Otaczający kościół rozległy park stanowi teren dawnego cmentarza, zamkniętego pod koniec XIX w. Pozostałością po nim jest 19 wspaniałych barokowych kaplic nagrobnych z lat 1716-1770. Stanowią dziś prawdziwy unikat, ponieważ posiadają bogaty późnobarokowy wystrój rzeźbiarski. Wznoszone były dla rodzin najbogatszych mieszczan jeleniogórskich. Dominującym elementem fasad są szerokie, ażurowe portale. Po 1945 r. część kaplic została zniszczona.
Słynna sarenka jeleniogórska.
Rotary Club Karkonosze.

najbliższe galerie:

 
Jelenia Góra i Cieplice
1pix użytkownik lala odległość 1 km 1pix
Jelenia Góra
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
Jelenia Góra - jarmark
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix
MUZEUM PRZYRODNICZE w ... Jelenia Góra
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Rynek Jeleniej Góry
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Jelenia Góra
1pix użytkownik waaw odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 03.04.2012 09:30

Pewnie, że to fajne miejsce. Chciałbym tam kiedyś wrócić przy lepszej pogodzie. Cieszę się, dziad_ek, ze podobała Ci się ta deszczowa galeria. Dzięki i pozdrawiam serdecznie.

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 01.04.2012 23:53

Jelenia bardzo fajne i spokojne miasto. Było mi dane spędzić tam 4 lata teraz odwiedzam ją jak to tylko możliwe. Mimo niesprzyjającej pogody moim skromnym zdaniem galeria udana ;). Pozdrawiam.

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 26.03.2012 15:44

Może tego tak nie widać na zdjęciach, ale dzień był tak pochmurny i deszczowy, że musiałem ratować się ISO 400, a czasami nawet 800. Może uda mi się wrócić tam kiedyś przy lepszej pogodzie i dłużej pospacerować z aparatem. Oczywiście, piszczel, przy chwili czasu zajrzę na Twoje galerię. Dolny Śląsk ma naprawdę wiele ciekawych zabytków, zwłaszcza pałaców, o czym mało kto z poza tego rejonu wie. Pozdrawiam.

piszczel użytkownik piszczel(wpisów:30) dodano 24.03.2012 16:08

witaj,jestem miłośnikiem zabytków dolnego śląska,często bywam a mam niedaleko bo jestem z górnego śląska.mam w Wałbrzychu wielu znajomych i odwiedzam ich co najmniej raz w roku a przy okazji zwiedzam zabytki a jest co zwiedzać.Wrzuciłem tu swoje galerie z Wojanowa,Wałbrzycha i okolic.zapraszam do oglądania i pozdrawiam.Podobnie jak Ty nie dysponuję odpowiednimi do swoich marzeń funduszami na podróże ale zwiedziłem już trochę.Ostatnimi czasy skupiłem się na Polsce i jak się mówi "cudze chwalicie........"jest w tym sporo prawdy

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 24.03.2012 09:25

Nie byłam tu już 10 lat. Już wtedy widać było dużo zmian. Jelenia Góra wypiękniała. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!