m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Narożnik ulic Tylnej i Targowej,południowo-zachodni skraj Widzewa.Od prawej-skromny,typowy domek rzemieślników.Należał do Traugotta Grohmana,założyciela rodziny łódzkich fabrykantów.W 2000 roku dom został gruntownie wyremontowany i jest obecnie siedzibą Niemieckiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego. W 1873 r. Traugott Grohman wybudował dla syna Alfreda okazałą willę,która stanęła bezpośrednio obok domku rodziców.Willa obecnie prezentuje się rewelacyjnie,ponieważ została w 2001 r. poddana solidnej renowacji pod okiem konserwatora zabytków. Odnowiono wiele detali architektonicznych,wnętrza z racji że nie posiadały dokumentacji fotograficznej,zostały odrestaurowane w oparciu o zebrany materiał z podobnych wnętrz z tego okresu. Stojący obok willi Ludwika Grohmana budynek,powstał w 1899 r. i został przeznaczony dla dyrektorów fabryki Grohmana.Budynek jest bardzo elegancki,utrzymany w stylu gotyckim a szczególną uwagę przykuwają dwie malutkie wieżyczki. Ludwik Grohman w wybudowanej przez ojca willi mieszkał przez 8 lat,po czym przeniósł się na drugą stronę ulicy,do bardziej okazałego obiektu.Powstałą w 1894 r. willę projektował H.Majewski w stylu renesansu włoskiego. Główne wejście z portykiem filarowym prowadziło do reprezentacyjnego holu i klatki schodowej.W wyposażeniu zastosowano materiały szlachetne,marmury,boazerie z różnych gatunków drewna,polichromie.Po wojnie znajdowało się tu m.in.przedszkole.Po transformacji w 1989 r. przedszkole zlikwidowano a willa uległa dewastacji.
Inicjał imienia Ludwika Grohmana na bramie wjazdowej do jego rezydencji przy ulicy Tylnej. Beczki Grohmana - symbol fabrycznej Łodzi - takie miano zyskało wejście do tkalni przy ul.Targowej.Swym wyglądem nawiązują do architektury gotyku,neogotycki łuk podparty na potężnych kolumnach w kształcie szpul nici. Na samej górze jest zębaty szczyt,który przypomina średniowieczne zamki.W dolnej części,drewniane zdobione wrota - wejście do tkalni.Po bokach bramy,symetryczne okna z ozdobną kratą. Brama została wybudowana w 1898 r. wg projektu Franciszka Chełmińskiego. Szkoda tylko,że ogrodzenie które je przedłuża nadal jest w opłakanym stanie. Imperium Scheiblera na przełomie XIX i XX wieku było niezwykle imponujące i rozciągało się od Wodnego Rynku przez Księży Młyn aż po tereny dzisiejszego Parku nad Jasieniem.Zarządzanie tak rozległym terenem-z kilkoma fabrykami,szkołą,szpitalem nie było łatwe i z czasem wymagało coraz to większej roboty papierkowej.
Problem ten rozwiązano w roku 1912,kiedy to na rogu ulic Targowej i Fabrycznej postawiono piękny budynek biurowy.Trzeba przyznać,że budowla zachwyca po dzień dzisiejszy swym ogromem,secesyjnymi elementami podkreślającymi charakter całej inwestycji no i bardzo fajnie komponuje się z dzisiejszym otoczeniem. Budynek został zaprojektowany i zbudowany w kształcie litery L. Wejście do budynku od ulicy Targowej. W 1856 r. przy Wodnym Rynku (dziś Plac Zwycięstwa) Karol Scheibler zbudował dość skromny,parterowy dom.Przebudowę wg projektu Karola Mertschinga rozpoczęto kilka lat później.Nadała ona budynkowi reprezentacyjny już charakter.Jednak formę pałacu budynek zyskał po kolejnej przebudowie w 1887 r.,już po śmierci właściciela. Autorem projektu był warszawski architekt Edward Lilpop.Budynek o charakterze neorenesansowym z zewnątrz wygląda okazale,jednak dopiero jego wnętrza zapierają dech w piersiach.Sala lustrzana,wspaniałe ozdobne kominki,wykwintne boazerie,ceramika... Pałac pozostawał w rękach rodziny do końca II wojny światowej,w kolejnych latach mieściły się tu m.in. areszt UB i przedszkole.W połowie lat 80-tych w pałacu znalazło swoją siedzibę Muzeum Kinematografii.W 2006 r. w budynku dawnej wozowni przylegającej do pałacu uruchomione zostało kino. Skrzyżowanie ulic Przędzalnianej i Fabrycznej , południowo-wschodni skraj Parku Źródliska.Założony został w latach 1840-1843 i jest najstarszym parkiem miejskim.Zajmuje powierzchnię 18 ha,nazwa parku pochodzi od licznych źródeł,które biły w jego wschodniej części.
Na dzień dzisiejszy park prezentuje się bardzo ładnie,posiada ciekawy pejzażowy układ,przepełniony jest drzewami,sporymi polankami a także zbiornikami wodnymi. W północno-wschodniej części parku znajduje się obszerny plac z kwietnikiem,w którego środku stoi rzeźba przedstawiająca kilka kobiecych postaci. W sąsiedztwie placu zachowała się mająca kształt altany estrada,gdzie sto lat temu dawała koncerty orkiestra fabryczna, oraz wyremontowany w 2010 r. Dom Ogrodnika.Gospodarzem obiektu została łódzka Akademia Sztuk Pięknych,która w jego wnętrzach chce organizować wystawy i prowadzić zajęcia dla studentów podyplomowych. W połowie lat 90-tych odtworzono utrzymaną w stylu neogotyckim drewnianą Chińską Altanę - zachodnia część parku. Osobiście bardzo lubię ten park,ponieważ panuje w nim przeważnie cisza i spokój,co pozwala się zrelaksować i oderwać od szarej rzeczywistości.I wciąż jest tam pięknie i nieco tajemniczo.Magicznie.
Z Parku Źródliska wychodzimy od południa furtką,na ulicę Fabryczną.Po przejściu na drugą stronę ulicy,zaczynamy spacer po osiedlu Księży Młyn powstałym w latach 1873-1875.Osiedle jest niezwykłym zabytkiem,opowiada o historii Łodzi lepiej niż podręczniki,książki i filmy dokumentalne.Przypomina stare dzieje,pozwala cofnąć się w czasie. Dawne Konsumy (sklep fabryczny zakładów K.Scheiblera),gdzie można było zaopatrzyć się w podstawowe produkty spożywcze i przemysłowe po cenach hurtowych. Z Konsumami sąsiaduje najstarsza łódzka szkoła.Została otwarta w 1875 r.,uczęszczały do niej tylko i wyłącznie dzieci pracowników fabryki Scheiblera.W szkole początkowo zajęcia prowadziło dwóch nauczycieli oraz nauczycielka. W 1882 r. w szkole uczyło się już 240 uczniów i budynek powoli zaczął robić się za mały.Wybudowano więc obok kolejny gmach a w 1885 r. połączono obie placówki,dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać budynek o dość sporych gabarytach. Na osiedle prowadzą trzy bramy znajdujące się od strony ulicy Tymienieckiego. Po przekroczeniu bramy naszym oczom ukazują się dwie wąskie uliczki wyłożone kocimi łbami,przy których znajdują się dwukondygnacyjne,ceglane domy.
Uliczki rozdzielone są od siebie szerokim trawnikiem na którym znajdują się również drzewa oraz studnia. Wejścia do domów znajdują się w ścianach szczytowych. Za domami usytuowane zostały natomiast komórki oraz ubikacje. Klimat osiedla jest niesamowity : cegła,kocie łby oraz dużo zieleni. Pożary fabryk były na porządku dziennym w XIX-wiecznej Łodzi.Karol Scheibler postanowił się na taką ewentualność zabezpieczyć i wybudował w 1891 r. Remizę Strażacką,w której to na co dzień stacjonowała konna straż pożarna. W 1900 roku dobudowano do remizy pięciokondygnacyjną wieżę,która swym wyglądem do złudzenia przypomina wieże średniowiecznych zamków obronnych.
W głębi posesji znajdowały się stajnie dla koni oraz domy mieszkalne dla strażaków. Zabytkowa studnia przy budynku mieszkalnym. Przędzalnia Karola Scheiblera - obecnie Lofty.
Ten wspaniały kompleks fabryczny został zbudowany w latach 1870-1873 i w ówczesnych czasach był uważany za jeden z największych w Europie (207 metrów długości, cztery piętra). Fabryka przez wiele lat stała zapomniana i popadała w ruinę.Na szczęście znalazł się inwestor,który postanowił dokonać rewitalizacji przędzalni oraz kilku sąsiadujących budynków i zaadaptował je na mieszkania. Wszystko wygląda pięknie,tylko przygnębia pustka jaka tam panuje.Sporo ludzi kupiło mieszkania U Scheiblera,ale na co dzień w nich nie mieszka,ponieważ są one drugim,bądź trzecim ich mieszkaniem...
Na terenie kompleksu zaprojektowano tereny zielone,a także część rekreacyjną z alejkami spacerowymi i malowniczym stawem. Główne wejście od ulicy Tymienieckiego.

najbliższe galerie:

 
Dworzec Łódź Fabryczna ostatni dzień jej istnienia
1pix użytkownik agnesj77 odległość 3 km 1pix
Kwietniowe smardze w okolicach Łodzi
1pix użytkownik panda-team odległość 3 km 1pix
Łódź-szlakiem murali cz. II
1pix użytkownik tereza odległość 3 km 1pix
Spacerkiem po Łodzi cz. 2
1pix użytkownik elk odległość 3 km 1pix
Łódź - Palmiarnia
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
Polska - Łódź - nie tylko Piotrkowska. cz.I
1pix użytkownik kamila_kula odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 17.05.2016 01:25

Toman - dziękuję za miłe słowa i cieszę się,że moja widzewska galeria się podobała.
W Łodzi nie brakuje ciekawych zakątków-niestety,z fotografowaniem własnego miasta mam jakieś opory...
Pozdrawiam.

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 14.05.2016 07:12

Świetnie, że pokazałeś stary zabytkowy Widzew bez jednego mocno XX wiecznego obiektu z blokowiska Widzew-Wschód. Mają też urok stare Bałuty z kamienicami i ciekawymi podwórkami. I znamienne, że i na starym Widzewie w pofabrycznych budynkach spotkacie nowobogackie lofty.
Pozdrowienia z Karolewa za którym inna prawie 100 tysysięczna sypialnia Łodzi - Retkinia

elk użytkownik elk(wpisów:12) dodano 16.02.2014 16:52

Bardzo fajnie pokazałeś Księży Młyn, dla wielu Łódź kojarzy się z ul. Piotrkowską ,a naprawdę mamy w naszym mieście więcej do pokazania.Mam nadzieję ,że kiedyś to miejsce będzie dużą atrakcja turystyczną.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 01.04.2012 23:37

mieczysaw,mgfoto,herika - cieszę się,że spodobał Wam się dawny Widzew.
Dziękuję za miłe komentarze i wysokie oceny galerii.

Serdecznie pozdrawiam.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 31.03.2012 12:59

w łodzi byłam tylko raz, w blokowisku u rodziny;) dawno temu. i od tamtej pory łódź uważał za brzydką, szarą i nieciakwą. a tu taka niespodzianka. bardzo fajna galeria:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 31.03.2012 10:06

Baaaardzo dawno nie byłam w Łodzi i nigdy nie zwiedzałam Widzewa ale lubię to miasto a Twoja galeria zachęca by znowu je odwiedzić. Pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 31.03.2012 08:46

Łódź jest mało popularna wśród turystów ,ale kiedyś dorwałem czasopismo z fotorelacją z miasta i bardzo mi się spodobała.Przedstawiono dużo ciekawych miejsc.Muszę ponownie wybrać się Łodzi i zajrzeć w te miejsca.Fajnie pokazałeś Widzew.Pozdrawiam

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 30.03.2012 01:45

romana,margo,marcowadziewczyna,wmp57,irolek,grace - dziękuję za odwiedzenie galerii
i życzliwe komentarze.
Od dawna marzył mi się retrospektywny spacer po Widzewie,jaki pamiętam z dzieciństwa
i młodości,który w końcu udało mi się częściowo zrealizować.Mam nadzieję,że odtąd Widzew
przestanie kojarzyć się wyłącznie z klubem piłkarskim lecz również z ciekawym miejscem
na mapie Łodzi.

wmp57 - w Ameryce Płd. pozostała mi do odwiedzenia Wenezuela, na razie próbuję przełamać swą
niechęć do ustroju jaki tam panuje i pana który rządzi...
irolek - też znam parę fajnych piosenek dedykowanych pewnemu klubowi z Łazienkowskiej...

Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.03.2012 23:31

Oczywiscie mialo byc "bardzo" - przepraszam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.03.2012 23:30

Wstyd przyznac, ale w Lodzi znam tylko Piotrkowska, a tu prosze, takie piekne perelki architektoniczne ukryte, dzielnica z charakterem. Bardoz ciekawy spacer odbyles. Pozdrawiam:)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 28.03.2012 21:36

... o lodzkim widzewie znam kilka fajnych piosenek.Oczywiscie dla mnie fajnych(dla widzewa mniej).Ale nie bede ich tu prezentowal :))) ...
Fajna galeria.
POZDRAWIAM

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2305) dodano 28.03.2012 21:28

Ale numer!
Wyskoczyłeś z Ameryki Płd. i wpadłeś do Polski.
Jestem zaskoczony.
Mile.
Pozdrawiam.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 28.03.2012 20:52

No proszę widzew to nie tylko drużyna piłkarska ;) Bardzo fajna i staranna galeria z rysem historycznym ,mnie się podobało :)
Pozdrawiam .

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 28.03.2012 20:38

Pięknieje tam Łódź bardzo. Choć od kilkunastu lat już tam nie mieszkam to jednak chętnie wracam co jakiś czas. Kiedy ostatni raz widziałam Beczki Grohmana strach było obok nich przejść - groziło zawaleniem. A teraz proszę jak pięknie odnowione. Na pewno tam zajrzę przy najbliższej okazji.
Ładnie pokazane. Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 28.03.2012 12:17

Świetnie oddałeś klimat Widzewa. Bardzo mocno mnie zachęciłeś do zwiedzenia Łodzi, którą znam tylko przelotnie ponieważ parę razy przejeżdżałam przez to miasto - a teraz widzę, że warto wybrać się tu aby poznać to dokładniej klimatyczne zakątki Łodzi.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!