m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Po pięciu dniach pobytu w Cape Town ruszamy w drogę :) W ciągu najbliższych dwóch tygodni przemierzymy trasę: Cape Town - Stellenbosch - Oudtshoorn - Aberdeen - Graff-Reinet - Camdeboo NP - Cradock - Mountain Zebra NP - Addo Elephant NP - Port Elizabeth - Jeffrey's Bay - Tsitsikamma NP - Plettenberg Bay - Knysna - Mossel Bay - Swellendam - Struisbaai - Przylądek Igielny - Table Mountain NP - Cape Town. Razem ok. 2500 km. Widoki będą zmieniać się jak w kalejdoskopie. Zobaczymy cudowne, szerokie, piaszczyste plaże i równie piękne - poszarpane, groźne, skaliste wybrzeże. Wysuszone słońcem pagórki, przechodzące w wysokie góry. Wędrującą półpustynię, sawannę i jedną z ostatnich puszczy w Południowej Afryce. Zapewniam Was, że hasło promujące RPA Cały świat w jednym kraju nie jest ani trochę przesadzone. Jeśli chodzi o przyrodę, Południowa Afryka powala na kolana. A to nasza Toyota Tazz :) swoje lata już ma i całkiem sprawna nie jest. Bez kilku przygód i drobnych awarii się nie obyło, ale generalnie dała radę :))) Wypożyczenie niedrogiego auta w Cape Town na przełomie grudnia i stycznia, bez dużo wcześniejszej rezerwacji, graniczy z cudem. Gdyby nie Anette, przesympatyczna Niemka, u której zatrzymaliśmy się w Cape Town, o samochodowej objazdówce moglibyśmy tylko pomarzyć. Zanim poprosiłam ją o pomoc, skontaktowałam się z ponad 20 wypożyczalniami - wszystkie miały komplet rezerwacji do połowy stycznia.
Pierwszym przystankiem na naszej trasie było Oudtshoorn. Miasteczko położone ponad 500 km na wschód od Cape Town, słynące przede wszystkim z hodowli strusi. Na zdjęciu C.P. Nel Museum, zbudowane ponad 100 lat temu, gromadzi cenne pamiątki z czasów ludu San oraz ciekawe eksponaty wykonane ze strusich piór. Oudthoorn jest największą miejscowością w Małym Karru, liczy ok. 80 tys. mieszkańców. Życie miasteczka koncentruje się wzdłuż ulicy Barona van Reede. Tutaj znajdują się m.in. najważniejsze kościoły... ...najlepsze hotele, sklepy i restauracje. Włoską restaurację znajdziemy prawie w każdej turystycznej miejscowości w RPA. W Oudtshoorn darujemy sobie włoskie dania.
Tutaj obowiązuje trochę inne menu :) Stek ze strusia zdecydowanie moją ulubioną potrawą nie jest... ale klimat restauracji był bardzo przyjemny, no i mieli przepyszne desery lodowe :))) Mieszkańcy Południowej Afryki, który skarżą się na kiepskie drogi, koniecznie powinni odwiedzić nasz kraj... :))) Wikłacz Rowerowa wycieczka to świetny sposób na poznanie  Oudtshoorn i najbliższych okolic. W okolicach miasta znajduje się kilka strusich farm udostępnionych dla turystów. W czasie trwającej 1,5 h wycieczki można, przyjrzeć się bliżej procesowi hodowli, zobaczyć jak wylęgają się pisklęta oraz ... odbyć przejażdżkę na strusiu.
Hodowlę strusi w regionie Oudtshoorn rozpoczęto w połowie XIX w., po wynalezieniu wylęgarni dla strusich jaj. Miejscowi hodowcy, zwani pierzastymi baronami, na strusich piórach zbijali majątki. Passa nie trwała długo. Po wybuchu I wojny światowej strusiowa branżę nawiedził kryzys, który trwał ponad 40 lat. Hodowla strusi powoli zaczęła odżywać dopiero po II wojnie światowej. Pióra, wcześniej tak chętnie kupowane przez najlepsze domy mody, przestały cieszyć się popularnością. Wzrósł za to popyt na jaja, mięso i skórę wielkich ptaków. Skóra strusia jest obecnie najdrożej wycenianą skórą, charakteryzuje ją wysoka wytrzymałość oraz ciekawa faktura. Na każdej większej farmie możemy kupić strusiowe akcesoria m.in.: torebki, buty, paski, krawaty czy portfele. A to rozrywka, dla określenia której po prostu brak mi słów... Wygląda to mniej więcej tak - dwóch panów zachodzi od tyłu biedne ptaszysko, jeden z nich zakłada strusiowi worek na głowę, drugi łapie go za ogon. Następnie siłą ciągną ptaka do specjalnego boksu. Tam na jego grzbiet wsiada turysta. Strusiowi ściąga się worek z głowy i ptak ucieka ile sił w nogach. Turysta zostaje zrzucony po ok. 5 sekundach. Farmę zwiedzaliśmy w 15-osobowej grupie. Całe szczęście, na tę wątpliwą przyjemność zdecydowały się tylko 3 osoby.
Jeszcze kilka słów na temat strusi... Struś afrykański jest najwyższym i najcięższym żyjącym obecnie ptakiem świata. Osiąga wysokość do 3 metrów i ok. 160 kg wagi. Maksymalna długość życia to 40 lat. Strusie są nielotami, jednak w biegu osiągają szybkość do 85 km/h, co czyni je najszybszymi dwunożnymi zwierzętami świata. Jajo strusia waży ok. 1,5 kg, a jego zawartość odpowiada 25 kurzym jajom. Samica strusia jest mniejsza, szarobrązowa, ma nieco jaśniejszy ogon. U samca natomiast - fot. nr 23 - tułów pokryty jest czarnymi piórami, natomiast puchowe pióra skrzydeł i ogona są białe. Generalnie strusie są raczej łagodne. Jednak gdy poczują zagrożenie, zaczynają kopać przeciwnika. W bezpośrednim starciu ze strusiem człowiek nie ma szans. Pracownicy farm, na co dzień, muszą zachowywać bardzo dużą ostrożność.
Pod koniec naszej wizyty w Oudtshoorn, odwiedzamy Jaskinie Cango. Znajdują się one w ścisłej czołówce najpiękniejszych jaskiń świata. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Tłumy są ogromne. Standardowe zwiedzanie trwa godzinę. Cała impreza, z efektami świetnymi, trochę przypomina wizytę w Wieliczce. Muszę jednak przyznać, że jest pięknie. Barwne, wapienne formacje robią ogromne wrażenie. Warto odwiedzić to miejsce i warto zabrać ze sobą statyw :))) mój niestety został w ubiegłym roku w Hongkongu, a w nowy się jeszcze nie zaopatrzyłam ;) Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

najbliższe galerie:

 
       RPA - Cabo de Boa Esperanca i coś jeszcze
1pix użytkownik kordula157 odległość 137 km 1pix
Rezerwat Somerset West
1pix użytkownik docenci odległość 194 km 1pix
RPA - GARDEN ROUTE
1pix użytkownik madeleine odległość 194 km 1pix
RPA - STELLENBOSCH
1pix użytkownik ulka odległość 196 km 1pix
RPA-południe
1pix użytkownik wmp57 odległość 205 km 1pix
Ciemna strona RPA - zycie w townshipie - Khayelitsha
1pix użytkownik michal1988 odległość 213 km 1pix

komentarze do galerii (36):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6369) dodano 31.03.2015 17:54

sympatyczne strusiaki, a grota niesamowita

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 01.05.2012 08:51

Watcher, Konwalio, Markopol, Carmel, Mieczysaw - bardzo Wam dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 26.04.2012 18:37

Dużo się dzieje w tej galerii i dlatego jest ciekawa.Widoki na góry zadowalające mnie.Pozdrawiam

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 23.04.2012 17:44

Madeleine , byłam tu już wcześniej. Twoja narracja i zdjęcia bardzo do mnie przemawiają. Strusie oglądałam jedynie na wolności ,choć widziałam z daleka i farmy . Miasteczko wspominam jako urokliwe :) Jaskinia piękna :))) Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy .

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 23.04.2012 17:07

Jaskinia super,ciekawy opis o strusiach.Galeria podobająca,ciekawy kraj poznałaś.
Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 22.04.2012 15:30

Kolejna swietna Twoja galeria z RPA.
Pozdrawiam Madeline-)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 22.04.2012 13:52

Swietne !

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 22.04.2012 13:31

Nolu, jeśli chodzi przestępczość - gwałty, zabójstwa, napady z bronią - statystyki są zatrważające, RPA znajduje się w ścisłej światowej czołówce. Należy jednak zwrócić uwagę, że do tragedii z udziałem turystów dochodzi tam bardzo rzadko. O tragicznym finale podróży poślubnej Twoich znajomych czytałam w prasie, wszystko wskazuje na bardzo nieszczęśliwy wypadek... jednak zbyt mało wiem, by się w tej sprawie wypowiadać… o bezpieczeństwie w RPA trochę napiszę, ale dopiero w mojej ostatniej galerii... pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 22.04.2012 13:19

Dispar, wmp, surykatko, mgfoto, vivi, margo, anikm, heriko – bardzo Wam dziękuję i pozdrawiam serdecznie :))))

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 21.04.2012 13:28

galeria fajna i miejsce też, mimo wszystko szkoda mi tych strusi. lepiej miały, kiedy panowała moda na pióra, a nie na skórę.
jasknia śliczna.
pozdrawiam!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.04.2012 22:01

Bardzo ładna galeria.
Świetne zdjęcia, zwłaszcza strusi i wnętrza jaskiń. Wikłacz także pięknie ,,zatrzymany w obiektywie”.
Jazda na strusiu to jak dla mnie mało humanitarna rozrywka.
Małe strusie są prześliczne, szkoda że kiedyś skończą jako portfel, lub torebka.
Pozdrawiam serdecznie

lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 19.04.2012 20:14

Mąż mojej znajomej pochodzi z RPA (jest biały i anglojęzyczny) więc mam same pozytywne skojarzenia odnośnie ludzi stamtąd. O tej PORAŻAJĄCEJ ilości gwałtów - na porządku dziennym ! - nie miałam pojęcia :/ No cóż... Trudno to w jakikolwiek sposób skomentować... O związkach nie będę się rozpisywać - od tego jest forum ;) Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.04.2012 19:50

Bardzo fajna i różnorodna galeria. Pozdrawiam.

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 19.04.2012 19:16

Strusie rodeo to rzeczywiście prawdziwy hardcore.
Ciekawe czy właściciele są ubezpieczeni na wypadek śmierci turysty ?
Zdjęcia jak zwykle piękne a komentarz bardzo ciekawy.

Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.04.2012 00:12

Super fotka wikłacza! Strusie przesympatyczne. Jaskinia robi wrażenie nawet bez statywu. Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 18.04.2012 23:38

Kolejna ciekawa i bardzo fajna galeria:) podobają mi się Twoje zdjęcia i sposób podróżowania, od razu widać, że chcesz zobaczyć i poznać jak najwięcej:) i mimo, że Twoje galerie są bardzo interesujące, a kraj wydaje się naprawdę piękny jakoś w ogóle mnie tam nie ciągnie, może dlatego, że była tam para moich dalekich znajomych, on nie wrócił żywy, ona wróciła, ale zgwałcona... nie mogę patrzeć na tego małego strusia na zdjęciu 21 i jeszcze do tego ten Twój opis... jak można z takiego ślicznego małego pisklaczka robić paski czy portfele?!?:(
pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 18.04.2012 22:16

Ekstra wyprawa. Strusie przesympatyczne, krajobrazy wspaniałe, jaskinia powalająca :-). Ciekawa jestem bardzo kolejnych Twoich wrażeń. Pozdrawiam serdecznie :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2373) dodano 18.04.2012 21:43

Przerażenie pani na 22 jest tragikomiczne.
Byłem na tej farmie i pamiętam jak jedna z naszych, na strusiu miała identyczny wyraz twarzy.
Miło wspominam stek ze strusia, natomiast jajecznicą się nie zachwyciłem.
Podczas robienia porteretów strusi miałem pietra, czy któryś nie dziobnie w obiektyw.
Trochę dziwi, że ten duży i piękny ptak ma mózg wielkości piłeczki pingpongowej.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 18.04.2012 21:01

Bardzo podobająca galeria.
Strusie portrety i wikłacz-super.
Jaskinia też robi wrażenie.
Czekam z ciekawością na ciąg dalszy.
Pozdrawiam:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.04.2012 20:01

Irolku, bardzo dziękuję :))) RPA naprawdę polecam, jeśli tylko będziecie mieli okazję, jedźcie koniecznie, pięknie tam jest !!! pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.04.2012 20:00

Satan, dzięki wielkie, jeszcze trochę tego będzie ;))) pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.04.2012 20:00

Tama, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.04.2012 19:59

Lola310889, RPA to moim zdaniem najgorszy z możliwych kierunków dla samotnie podróżujących kobiet. Każdego roku dochodzi tam do 500 000 gwałtów, co czwarty mężczyzna mieszkający w tym pięknym kraju, bez najmniejszych oporów, przyznaje się do zgwałcenia kobiety… więcej argumentów mi nie potrzeba, niestety planując samotną podróż bardziej trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, niż ciekawością świata. Na szczęście moja druga połówka do RPA bardzo chciała jechać, po powrocie znowu chce :))) więc następny pewnie będzie Johannesburg i północno-wschodnia część kraju ;) pozdrawiam serdecznie :))))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.04.2012 19:56

Doracz, wielkie dzięki, wizytówkę już zmieniam :))) pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.04.2012 19:55

Agra, ślicznie dziękuję :))) podróżowanie po RPA to ogromna przyjemność, niewiele krajów na świecie ma tak doskonale rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Nie jest tam tanio, ale za wysoką ceną zawsze podąża odpowiedni standard. Nie mogę tego samego powiedzieć o Europie. Pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.04.2012 19:54

Wielkopolanko, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 18.04.2012 19:53

Grace, wszystko się zgadza, z uwagi na tę samą szerokość geograficzną Republika Południowej Afryki i Australia mają bardzo wiele wspólnego. Jeśli chodzi o zabudowę miasteczek, zwłaszcza tych nadmorskich, porównałabym RPA do Stanów Zjednoczonych. Zdecydowanie to najmniej afrykańskie państwo w Afryce, moim zdaniem to jednak bardziej zaleta niż wada. Odesłania do poprzednich galerii już wstawiłam :))) bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 18.04.2012 16:47

madeleine - piekne zdjecia i wspaniala wyprawa.
Gdybym w styczniu mial tydzien wolnego wiecej moze spotkalibysmy sie gdzies na trasie ;)))
A tak to RPA jeszcze przed nami(mam nadzieje :))) )
POZDRAWIAM BARDZO GORACO SUPERPODROZNICZKE !!!

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 18.04.2012 16:15

Madeleine, taka sugestia, a moze powinnac wstawic linki do poprzednich galerii z Twojej wyprawy do RPA, jak widac nie wszyscy sa swiadomi, ze to juz kolejna interesujaca relacja. Pozdrawiam raz jeszcze:)

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 18.04.2012 16:06

Zacna, samodzielnie wydziergana wyprawa, zapewne to dopiero początek tych galerii.
Szacunek i czapka z głowy ;-)

Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 18.04.2012 14:27

Strusiowe mordki ciekawe. Taka Afryka skojarzyla mi się z Australią. Zgrabnie to pokazałaś i czekam na ciąg dalszy tej opowieści, pozdrawiam :)

lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 18.04.2012 11:49

Czy to jedna z Twoich "sławetnych" samotnych podróży? :) 16, 20, 21 i 27 to moje typy :) Strusie pióra wyglądają niesamowicie! Ale już "jazda" na tych biednych zwierzętach... KOSZMAR ! Nawet tłumaczenie że Ci ludzie i poniekąd strusie żyją z tego typu rozrywek mnie nie przekonuje :/ To jest po prostu nieludzkie! Swoją drogą ciekawe czy w RPA są na to paragrafy ;) Mam nadzieję że z RPA zamieścisz jeszcze kilka galerii :) Prawdziwa podróż życia! Pozdrawiam :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1320) dodano 18.04.2012 11:34

Madeleine bardzo mi się podoba i kraj i Twój opis tego miejsca. Świetna galeria. Ale wizytówkę to chyba bym zmienił, np. na głowę strusia z 30tki. Pozdrawiam Cię serdecznie :)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 18.04.2012 09:03

Jeszcze parę lat temu RPA mimo że atrakcyjne było zawsze dla turysty , to wydawało się że dla bardziej doświadczonych globtroterów -ewentualnie wycieczki z pilotami . Ty pokazujesz nam normalny kraj z pięknymi drogami , obleganymi wypożyczalniami samochodów , dobrą bazą turystyczną . Po takim wirtualnym oglądaniu przychodzi tylko ochota wsiąść w samolot i pojechania twoimi szlakami.Pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 18.04.2012 07:44

Piękne widoki! a opowieści o strusiach ciekawe ! jaskinia urocza! bardzo bardzo podobało się!
pozdrawiam serdecznie:)))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 18.04.2012 03:55

Bardzo interesujaca galeria:)
Na strusia bym nie wsiadla za nic na swiecie ;) one nie tylko kopia, ale potrafia niezle dziobnac...
Rozumiem z wyliczen miejsc, ktore odwiedzilas, ze bedzie ciag dalszy Twoich wojazy po tym pieknym kraju - z rownie pieknymi zdjeciami:)
Patrzac rowniez na poprzednie galerie, przychodzi mi do glowy skojarzenie, jak wiele wspolnych elementow znajduje z Australia. Pomijam juz elementy stylu wiktorianskiego w architekturze - to oczywista zasluga czlowieka, ale mam takze na mysli roslinnosc, a tak piekne jaskinie podziemne znajduja sie w wielu miejscach, ze wspomne tylko okolice Mt. Gambi w Poludniowej Australii, czy Kangooru Island.
Twoja podroz, sposob jej zorganizowania, to co przezylas i widzialas - wszystko bardzo mi sie podoba:) Pozdrawiam serdecznie, czekajac na ciag dalszy:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!