m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Na płd.- wsch. od średniowiecznego centrum miasta wytyczono nowy czworoboczny plac, którego centralną część zajmuje zbudowany w 1911 r. neobarokowy kościół poewangelicki z wysoką wieżą krytą blaszanym hełmem. Pierwotny kościół ewangelicki o konstrukcji szachulcowej, który znajdował się w północnej pierzei rynku, naprzeciwko ratusza, rozebrano w 1912 r. Do dawnego kościoła na przełomie lat 80-tych i 90-tych dobudowano od strony płd.-wsch. budynek mieszczący pomieszczenia Obrzyckiego Ośrodka Kultury. Kościół jest obecnie nieczynny. Ratusz z połowy XVIII wieku. W dziewiętnastym wieku zamieniony na spichlerz. Obecnie pełni mieści się w nim Urząd Miasta i Urząd Gminy.
Wokół Rynku szachulcowe i murowane domy z 1. połowy XIX wieku. Zabudowa współczesnego czworobocznego rynku pochodzi w większości z XIX w. Rozplanowanie przestrzenne centrum dzisiejszego miasta ukształtowało się samorzutnie w oparciu o skrzyżowanie dróg i miejscowe warunki terenowe. Ważną rolę odgrywała tutaj przeprawa przez Wartę i przystań rybacka. Pierwotny rynek spełniający rolę placu targowego miał kształt wydłużonego trójkąta i dopiero w czasach późniejszych został przedzielony zabudową na dwie części. Murowany z czerwonej cegły, nieotynkowany, trzykondygnacyjny na planie kwadratu posiada od strony zachodniej ryzalitowo wysuniętą czworoboczną, pięciokondygnacyjną wieżę zwieńczoną drewnianą wieżyczką z czterospadowym blaszanym daszkiem. Aktywny udział mieszkańców Obrzycka w Powstaniu Wielkopolskim upamiętnia metalowa tablica na wysokości parteru. Umieszczono ją tutaj 12 I 1969 r. w pięćdziesiątą rocznicę wymarszu oddziału ochotników do walki na froncie północnym. W jednej ze ścian ratusza renesansowe obramowanie okienne z 1527 roku , przywiezione z Portugalii w 1843 przez Atanezego  Raczyńskiego z klasztoru Batalha w Portugalii. Zdarzenie to dokumentuje znajdująca się powyżej marmurowa tablica z tekstem w języku niemieckim.
Na wieży ratusza, pomiędzy drugą i trzecią kondygnacją, możemy natomiast obejrzeć tablicę z piaskowca z herbem Nałęcz Raczyńskich podtrzymywany przez dwa lwy i wstęgą z napisem Vitam Impendere Vero. Upamiętnia ona fakt założenia w 1825 r. ordynacji obrzyckiej.
Widok na Wartę z miejsca, gdzie kiedyś był most - ulica Mostowa.
Najstarszym zabytkiem miasta jest barokowy kościół p.w. świętych Piotra i Pawia wzniesiony w latach 1714 - 1756 według proj. Pompeo Ferrariego. Zbudowany na planie krzyża greckiego został w 1906 r. rozbudowany w kierunku zachodnim o nawę, według proj. Rogera Sławskiego. Nad kwadratową częścią centralną znajduje się czterodzielna kopuła kryta namiotowym dachem z latarnią. Od strony wschodniej absyda z ośmioboczną wieżą nakrytą ostrosłupowym dachem, który swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie dokonanej w 1844 r.Rokokowe wyposażenie wnętrza pochodzi z 1780 roku, lecz wykonane zostało prawdopodobnie według wcześniejszych projektów Pompeo Ferrariego.
Pomnik postawiony w 40-rocznice zwycięstwa nad faszyzmem. Kilka lat temu dworzec w Obrzycku odwiedziła Doda  z Radziem. Chcieli dostać się pociągiem do Obornik, a stamtąd do Poznania. Niestety nie udało im się, bo już od lat nie ma połączenia kolejowego na tej trasie. Wędkarze łowiący ryby w Warcie w okolicach Obrzycka muszą być wyjątkowo czujni. Chociaż niektórym nie wiadomo czemu nudzi się w tym mieście.
Według czasu z wieży można regulować zegarki. Tylko który jest prawidłowy? Kino może nie wygląda okazale, ale grają w nim największe hity.  Przedtem była w tym budynku synagoga żydowska, zbudowana około 1843 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali ją. Po zakończeniu wojny budynek przebudowano na kino z częściowym zachowaniem dawnego wystroju zewnętrznego. Od kilku lat stoi opuszczony. O synagodze przypomina tablica pamiątkowa umieszczona na jednej ze ścian budynku. Jej treść brzmi: Budowla z XIX w. Do czasu wybuchu II wojny światowej synagoga żydowska. Obrzycko też ma swoje dwie wieże. Może to o nich pisał Tolkien? ;-)

najbliższe galerie:

 
Zielonagóra - pałac
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Obrzycko - nad Samą
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Obrzycko - nad Wartą
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Kobylniki - pałac
1pix użytkownik robson odległość 5 km 1pix
Wilki w Stobnicy.
1pix użytkownik jotwu odległość 6 km 1pix
Gaj Mały :  pałac
1pix użytkownik papakredki odległość 7 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!