m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Trzcińsko, po raz pierwszy wymieniana w dokumentach z XV w. Wyróżniającym się zabytkiem Trzcińska jest wyremontowany poewangelicki kościół MB Częstochowskiej z 1799 r. Wyposażenie kościoła nie jest szczególnie bogate. Wioska ta leż nad rzeką Bóbr a to już rzeka mojego miasta.Tak sobie pomyślałem w razie Wu,spłynę na tratwie do mojego domu. A tym czasem z pkp Trzcińsko do schroniska Szwajcarka, niebieskim szlakiem,prowadziła droga, ok 1 god wolnego spaceru. Droga pod górkę ale można dojść żółtym szlakiem bardziej płaskim ,czas podobny. W pierwszym dniu padało i sypało śniegiem,ale następne dni były piękne. Husyckie Skały przed nami,nazwa pochodzi od pewnej nocy z 11/12 sierpnia 1434 r.Na terenie po bliskiego Zamku Sokolec u stóp Krzyżnej Góry,uciekający z płonącej warowni husyci pomylili drogę i popędzili na koniach wprost w przepaść.
Ten głaz umieszczono tu celowo,widać na nim ślady po figurze orła zrywającego się do lotu,odlanego z żelaza. Chociaż znajdujemy się na 20 m skalnej wychodni to widok jest ograniczony przez drzewa.Ale i tak jest pięknie. Widok na Sokoliki,tu nie pochwalę się fotkami bo mój aparat zastrajkował.Żądał nowych baterii.Szkoda,ale trudno i tak bywa. Idziemy na pewną górkę którą ja nazwałem małym Giewontem.To tylko moje skojarzenie,ale przyznaję się że nigdy nie byłem na Giewoncie. Kawałek muru Zamku Sokolec.Murowany Zamek powstał w miejscu grodu 1207r z inicjatywy Henryka Brodatego . Teraz idziemy na Krzyżną Górę najwyższym szczytem Gór Sokolich, 654 m.n.p.m
Krzyż został odlany w hucie Gliwickiej i poświęcony w 28.05.1832 Można dojść do niego schodami (niby schodami ) trzymając się metalowej poręczy. W pierwszym dniu tak wiało że nie udało mi się nawet zrobić jednego zdjęcia. Ale drugie podejście już się opłacało,widoki były piękne. Z góry można było popatrzeć na Karpniki,jego stawy i zamek. Jeszcze ostatnie spojrzenia i na dół a to już trochę się skomplikowało,no bo ja mam lęk wysokości.
Co tam lęk,są różne sposoby,ważne żeby skutkowały (na stojąco,na czworaka albo na jeża w kłębuszek i w dół ). Żółtym szlakiem 15 min od schroniska Szwajcarka znajdują się Karpniki.Pierwsze informacje o wsi pochodzą z XIII wieku,gościła tu również caryca Katarzyna, która pozostawiła w prezencie dla właścicieli złotą kołyskę. Wioska dziś umiera,a kiedyś była słynna dzięki stawom i karpiom.
Ja trafiłem na mały kościół św Jadwigi.W tutejszym kościele znajdowała się oryginalna, bardzo cenna gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem na półksiężycu, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach kilka lat temu. Zrobiłem kilka fotek w środku,chociaż nie lubię tego robić. Kościół był otwarty a ja dostałem pozwolenie na zdjęcia. Więc kilka zdjęć zrobiłem.
Wiem że nie którzy na OŚ lubią takie fotki. Ta ruina mnie trochę zmylił,byłem pewny że to ruina zamku a to ruiny kościoła ewangelickiego. Za tym ogrodzeniem mieści się domek myśliwski z 1870 r zwany Zamkiem Dębowym. Niestety cały teren ogrodzony i zamknięty dla zwiedzających.No chyba że ktoś wykupi sobie tu spanko,bo jest tu luksusowy hotel. Przez taką ruinę można dojść do kolejnego zamku. Widać właśnie ten zamek.
Zamek powstał w XIV w prze Henryka Czirna,właściciela Płoniny i Sokolca.Obecny wygląd pochodzi z 1846 r. Jest w remoncie a środek niedostępny dla zwiedzających. Podobno w Karpnikach był jeszcze jeden zamek ale nikt nie wiem w którym miejscu. Te zamek przygotowywany jest pod luksusowy hotel. Ale ciekawostką jest to ,że odkryto tu dużą ilość gorących żródeł. Więc pewnie nie długo czasy będą lepsze dla mieszkańców Karpnik.
Ludzi na darmo nie kupują działek budowlanych,chociaż z drugiej strony pół wioski jest na sprzedaż. Uciekam z Rudawy po pierwsze:10 osobowa banda krzykaczy się pojawiła a 15 osób harcerzy ma przyjść,po drugie buty mi pękają klej i sznurek już nie pomagają,a po trzecie nogi mnie bolą obtarłem nogi a na rękach jeszcze nie potrafię chodzić.

Mimo to uznaję mój pobyt w Rudawie za udany.

najbliższe galerie:

 
Pałace - Karpniki
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Góry Sokole
1pix użytkownik ak odległość 2 km 1pix
Boberstein
1pix użytkownik marucha odległość 3 km 1pix
Zamek Bolczów
1pix użytkownik maskonur odległość 3 km 1pix
Wedrówka do zamku
1pix użytkownik markopol odległość 3 km 1pix
Wojanów
1pix użytkownik robson odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
tomekzl użytkownik tomekzl(wpisów:71) dodano 07.02.2013 23:42

jakby blisko moich stron , sporo sie zmieniło przez 30 lat!
a propos podrózy - marzenia sie spelniaja :) pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 03.05.2012 18:52

Trochę mam daleko ale spokojnie, u siebie też wędruję :) Miłego popołudnia życzę

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 02.05.2012 22:51

Anikm-Kościół był malutki ale mnie zaciekawił.Okolica Rudawy to bardzo fajny teren i jest tu sporo ciekawostek których Wam nie pokazałem na fotce,za mało czasu gdy się ma tylko dwie nogi .:)Pozdrawiam

Surykatka-tak,jest tam bardzo sympatycznie ale trzeba tam spędzić kilka dni.Dlatego warto przenocować w schronisku Szwajcarka.Pozdrawiam.

Mgfoto- starałem się żeby fotki były jak najlepsze,jeżeli się podobały to to mnie cieszy.Samą Rudawę bardzo polecam i Tobie by się przydała taka wędrówka.Ja tam nabrałem nowych sił,taka wędrówka dużo mi dał.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 02.05.2012 20:46

Fajna wyprawa, fajne górki i zdjęcia całkiem fajnie Ci wyszły. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 02.05.2012 18:52

Miło powrócić w Rudawy razem z Tobą...Tam jest rzeczywiście bardzo sympatycznie .Dzięki i pozdrawiam mocno :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2012 18:20

Piękne tereny.
Trasa bardzo malownicza i z pięknymi widokami.
Dobrze że zrobiłeś zdjęcia kościółka wewnątrz, bo ja właśnie jestem z tych co lubią oglądać wnętrza:)
Fajna ta Twoja wycieczka.
Pozdrawiam serdecznie:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 30.04.2012 09:54

Herika-skałek jest tam pod dostatkiem,jest to raj dla osób uprawiających wspinaczkę .Nie robiłem dużo fotek skałek wolałem nacieszyć się wzrokiem.Pozdrawiam

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 28.04.2012 15:08

lubię wszelkiego rodzaju skałki, szczególnie, jak rozpościerają się z nich wspaniałe widoki:) właśnie jak na zdjęciu 17;)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 27.04.2012 23:19

Natpyt-jakoś daję radę z tym lękiem wysokości,co tam lęki :). Zawsze wlezę na każdą górkę,tylko potem myślę jak zejść.:).
Nie wszystko da się zobaczyć w tak krótkim czasie,a tym drugim zamku dowiedziałem się przypadkiem.Ale Rudawy są fajnym miejscem.Pozdrawiam

natpyt użytkownik natpyt(wpisów:21) - Użytkownik usunięty. dodano 27.04.2012 22:57

W Karpnikach są ruiny zamku, dosłownie resztki, byłam. Można tam dojść szlakiem.

natpyt użytkownik natpyt(wpisów:21) - Użytkownik usunięty. dodano 27.04.2012 22:54

A ja się pozbyłam lęku wysokości łażąc po coraz to wyższych górkach. Czasem niespodziewanie potrafi wrócić, niestety. Rudawy mam schodzone :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 27.04.2012 22:50

Annuus80-no wiesz,stary człowiek jestem ale jeszcze daję radę.Przynajmniej się staram.Pozdrawiam

Magdar-fajnie że się podobał i dziękuję za dodanie moich galerii do ulubionych.Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 27.04.2012 19:36

Bardzo ciekawa wyprawa :)Pozdrawiam :)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 27.04.2012 17:58

Dobrze, że się nie poddałeś i kosztem butów i obtartych stóp przecierałeś szlaki. Przynajmniej teraz możemy podziwiać ładne widoki.
Pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 27.04.2012 17:49

Tama-a no ,coś mi się udało zobaczyć.Ludzkie oko to najlepszy aparat ,niestety nie da się z niego odtworzyć zdjęć.Pozdrawiam

Grace-lęk wysokości jest w głowie ale co tam lęk jak serce się rwie a ciekawość dodaje pewności.Pozdrawiam

Satan-polecam Rudawę,to co pokazałem w moich galeria to tylko cząstka tego co zobaczyłem.Wędrówka na Wołek,tajemnice krzyże w Bukowcu,Czarnów (chyba dobrze pamiętam nazwę) gdzie mieści się świątynia hinduistyczna ,znajduje się w gospodarstwie rolnym w której uprawia się warzywa,o Kowarach nie wspomnę.Jest tego sporo i wydaje mi się że Rudawy są mało tłoczne a to duży plus.Pozdrawiam.


satan użytkownik satan(wpisów:3095) dodano 27.04.2012 16:41

W Rudawach jeszcze nie byłem, planuję od kilku lat... ;-) Fajnie pozwiedzałeś te okolice!

Pozdrawiam ;-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.04.2012 09:55

Oj tak, oj tak - na 4 piekny las, nawet nie przeszkadza, ze widok jakis zaslania:)
Podziwiam, lazic po gorkach, majac lek wysokosci - to niemale dokonanie:) Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2982) dodano 27.04.2012 08:47

I znów jakieś zakamarki odkrywasz, podoba mi się widok na zdjęciu 4, pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!