m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Seul (Seoul) - stolica Korei Południowej, położona w centralno - zachodniej części Półwyspu Koreańskiego, nad rzeką Han, na malowniczych wzgórzach. Yeoui-do to Koreański Manhattan z drapaczami chmur, Narodowym Zgromadzeniem i Giełdą Papierów Wartościowych. Na rzece znajduje się wyspa Rzekę możemy podziwiać jadąc mostem skąd rozciąga się piękny widok. Niezwykłym przeżyciem z pewnością okaże się również kolacja w miejscowej, tradycyjnej restauracji, gdzie siedząc na podłodze spożywa się specjały kuchni koreańskiej i podziwia występy zespołów ludowych. Tutaj mamy mięso z kurczaka [?;)] duszone na pikantno w woku. Tu zaś mamy kiełki i sałatę pływająca w [gorzkim] sosie sojowym. Z tą restauracją kojarzą mi się dziwne [miłe/niemiłe] wspomnienia. Panie,które nas obsługiwały pokazały nam jak powinno się jeść: Pieczone mięso na grillach, które umieszczone były w stołach, maczano w sosie sojowym z kiełkami i sałatą, następnie owijano w duży liść sałaty i tak jedzono. Nie byłoby to niemiłe wspomnienie, gdyby pani pokazująca nie zademonstrowała tego 'jedzenia' akurat na mnie ;) Wpychając mi ten specjał wraz z całą 'ręką' do buzi... ;)
Mnóstwo tamtejszych specjałów, jak widać ryż oczywiście obowiązkowo, dużo kiełków i ogólnie warzyw. Nawet idąc chodnikiem człowiek potrafi się ucieszyć, gdy zobaczy takie zabawne 'zdobienia' ;) Ta wielomilionowa metropolia, będąca zarazem jednym z najstarszych miast świata, to polityczne i ekonomiczne centrum tego kraju, skrajnie zatłoczone, gdzie na 1 km2 przypada aż 15 tys. mieszkańców. Szok! To trochę dziwne, gdy w tłumie wysokich i nowoczesnych budynków w środku miasta wyrasta coś co nie jest ani nowoczesne, ani ogromne. Ot kawałek historii w samym centrum. Odpoczynek przy miejscowej fontannie. Przy bramie Nam-demun, niezwykle tutaj cenionej, mieści się popularny bazar, na którym można kupić dosłownie wszystko za grosze.
Z balustrady położonej nad fontanną można obserwować tutejszą ludność, która oddaje się chwili relaksu w tym jakże zabieganym mieście. 'Szklane domy' prawie jak w 'Przedwiośniu'... ...ale to nie Polska ;) To Korea Południowa.
Czegoż to Koreańczycy nie wymyślą ;)  ? Typowe zabudowania Seulu. Będąc w Seulu koniecznie trzeba zobaczyć pałace królewskie dynastii Joseon. Najwspanialszy z nich to kompleks pałacowy Gyeongbokgung, zajmujący aż 40 akrów powierzchni.
Na tym jakże kolorowym zdjęciu znajduje się bardzo ciekawa uroczystość, którą można zobaczyć codziennie od maja do listopada oprócz wtorku i dni deszczowych w godzinach 10-16. Ta uroczystość to Ceremonia Otwarcia i Zamknięcia 'Palace Gate' oraz zmiana warty. Jest to bardzo ważne wydarzenie, które pozwala widzom doświadczać królewskiej kultury na wysokim poziomie. Gyeongbok: Największy pałac w Seulu, przez wiele minionych wieków siedziba władz. Pałac główny wraz z zabytkowymi pawilonami i wspaniałymi pagodami wkomponowanymi w bujną i egzotyczną roślinność, wprawią w zachwyt chyba każdego przybysza. Góra Bugaksan góruje wyniośle nad kompleksem pałaców. Z pewnością miejsce to należy do najciekawszych atrakcji turystycznych tego miasta.
Część Pałacyku na wodzie. Typowe, misternie wykonane dachy. Wykonane i zdobione z wielką precyzją. Wnętrze jednego z wielu bardzo podobnie urządzonych pomieszczeń w kompleksie. Misternie rzeźbione i malowane drewniane konstrukcje przyciągają wzrok. Główna część budynku.
Jak widać cała paleta barw :) Równie piękne są tutejsze świątynie i sanktuaria. Warto też odwiedzić Muzea, szczególnie Narodowe Muzeum Folkloru (znajduje się ono w obrębie kompleksu pałacowego Gyeongbokgung), niezwykle interesujące ze względu na niecodzienną kulturę i tradycję tego kraju. W Muzeum poznamy rytuały religijne, typowe wyposażenie gospodarstw, używane narzędzia, żywność, słowem codzienne koreańskie życie. W muzeum możemy podziwiać różnorakie zgromadzone przedmioty i rekonstrukcje jak np tu pokazane tradycyjne stroje władców. Makieta pracujących Koreańczyków. Niedaleko kompleksu ulokowane zostało Narodowe Muzeum Ludowe - Minsokchon (in. Koreańska Wioska Ludowa, będąca rekonstrukcją i ochroną tradycyjnego stylu życia rdzennych Koreańczyków).
Rekonstrukcja całego  kompleksu pałaców, z którego do dzisiejszych czasów zostało o wiele mniej. Makieta wojsk paradujących przed kompleksem. Potęga wielkości. Opuszczamy pałace i przenosimy się na Górę Namsan. Dla amatorów ekstremalnych przeżyć kulinarnych polecam podniebną restaurację Seoul Tower w wieży wzniesionej na szczycie Góry Namsan, gdzie można rozkoszować się nie samym tylko posiłkiem, ale też wspaniałą panoramą miasta. Iglica Seul Tower.
A im bliżej tym bardziej wieża nie mieści się w kadrze ;) Tradycyjnym centrum Seulu jest obszar starego miasta dynastii Joseon. To właśnie tu znajduje się większość pałaców, hoteli, urzędów i firm, a także tradycyjnych rynków miejskich.
Wspaniały widok jaki rozciąga się ze wzgórza, gdzie znajduje się wieża. Szczególnie pięknie wygląda to po zmroku, kiedy miliony światełek dają niesamowity efekt. Miasto widziane z tej perspektywy jest ogromne jak okiem sięgnąć, niekończące się miasto :) Ostatnie spojrzenie na Seul z góry Namsan.
Na drugim brzegu rzeki Han ulokowało się nowe serce miasta - Gangnam-gu. Największym centrum biznesowym w tej dzielnicy jest Centrum Handlu Światowego w Korei (The World Trade Center of Korea), gdzie organizuje sie przeróżne wystawy. Itaewon: najbardziej egzotyczne miejsce w Seulu. Jest to dzielnica komercyjna, rozciągająca się wzdłuż 1,4 - km ulicy. Znajduje się tam wiele sklepów, restauracji, barów, ulicznych handlarzy.

I na tym nocnym widoku zakończymy wędrówkę po Seulu.

najbliższe galerie:

 
Korea Południowa - Seul. [II]
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Korea Południowa - Seul 2014
1pix użytkownik euphoria odległość 6 km 1pix
Korea Południowa,  pałace Seulu
1pix użytkownik elabb odległość 9 km 1pix
   KOREA POŁUDNIOWA - SEUL  HISTORYCZNIE
1pix użytkownik kordula157 odległość 12 km 1pix
  SEUL - NOWOCZEŚNIE
1pix użytkownik kordula157 odległość 16 km 1pix
   KOREA POŁUDNIOWA -SEUL OD KUCHNI
1pix użytkownik kordula157 odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
aodai użytkownik aodai(wpisów:48) dodano 16.05.2010 13:24

Bardzo ciekawa galeria .Pozdrawiam ;)

doris użytkownik doris(wpisów:744) dodano 04.07.2009 10:30

Dawidzie: powiedz jak tu NIE KRZYCZEĆ skoro to tak BOLI !!!
" Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada ciasno na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy. "
Taki mam smutek w sercu - ZAWSZE - gdy krzywda dzieje się przede wszystkim DZIECIOM !
Dziękuję za to,że OŚ dla Ciebie nie jest tylko formą pokazania miejsc, gdzie byłeś, ale za to,że widzisz to panujące ZŁO !
Jest tutaj kilka osób ,które również KRZYCZĄ i mówią NIE ! - za to przede wszystkim DZIĘKUJĘ

KRUSZYNKO - przepraszam , że tak u Ciebie -myślę,że mi wybaczysz :-)

Pozdrawiam

dawiddrozd użytkownik dawiddrozd(wpisów:232) dodano 04.07.2009 10:08

Prawdopodobnie nikt z obieżyświatów do Korei Pólnocnej nie dotrze więc proponuję wszystkim obejrzeć filmik o aktualnej sytuacji w tym kraju.
http://www.youtube.com/watch?v=1PvrHVhq4V4

zielonadesign użytkownik zielonadesign(wpisów:91) dodano 17.01.2009 13:13

ciekawe widoki ze wzgórza
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!