m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Pierwsze swoje kroki w Akwizgranie skierowałam w stronę katedry.
Katedra jest nierozerwalnie związana z historią miasta, jest jego symbolem.
Kamień węgielny pod jej budowę położył Karol Wielki, kiedy to w 786 r. rozpoczął budowę kaplicy poświęconej NMP.
Dzisiejszy wygląd katedry to wynik prac architektonicznych , które odbywały się na przestrzeni 1000 lat.
Katedra składa się z trzech części. Najstarszą jest ośmiokątna kaplica pałacowa Karola Wielkiego.
Świątynia była rozbudowywana, by pomieścić rzesze pielgrzymów przybywających tu by oddać cześć Wielkim Relikwiom Akwizgrańskim, oraz Karolowi Wielkiemu, który to został przyjęty w poczet świętych w 1165 r. Karol Wielki spoczywa we wnętrzu katedry po dziś dzień, a katedra była niemym świadkiem koronacji 31 władców Niemiec, które odbywały się w jej wnętrzu przez 600 lat.
W roku 1978 akwizgrańska katedra została wpisana (jako pierwszy obiekt na terenie Niemiec)na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Była zarazem trzecim obiektem europejskim, który został umieszczony na liście UNESCO.
Wilcze Wrota których fragment widoczny jest na zdjęciu powstały w akwizgrańskiej odlewni ok.800 r. Wykonane są z brązu i ważą ponad 4 tony. Wnętrza katedry nie dane mi było zobaczyć.
W dniu w którym zawitałam do Akwizgranu w katedrze odbywał się koncert i wejście możliwe było tylko z biletami wstępu, zakupionymi wcześniej.
Bardzo ubolewałam, nad tym że nie weszłam do środka katedry. Cóż, może przy kolejnej wizycie w Akwizgranie uda mi się zobaczyć tę wspaniałą budowlę od wewnątrz.
Wokół katedry można zobaczyć piękne kamieniczki, choć prawdę mówiąc nie ma ich tak wiele, jak w innych wiekowych miastach.
Jednak architektura nowszych kamienic ładnie wkomponowuje się w otoczenie i współgra z tymi starszymi.
W zaułkach i przy bocznych uliczkach spotkać można całkiem sympatyczne rzeźby i fontanny. Ta fontanna bardzo mi się spodobała.
Elementy fontanny można było przesuwać, przestawiać,... ...manekinom zginać rączki i nóżki,   tym samym tworząc nową aranżację dzieła. Pogoda nie zachęcała do spędzania czasu na zewnątrz, więc ogródki restauracji świeciły pustkami. Zresztą co się dziwić, któż wytrzymałby taki ostrzał gradu nad kuflem piwa;)
Zrobiło się nieciekawie, na szczęście szybko przeszło... ...w deszcz;) Jesteśmy na rynku, na którym króluje ratusz XIV-wieczny ratusz, wybudowany na ruinach pałacu Karola Wielkiego. Fasadę ratusza ozdabia 50 figur władców Świętego Cesarstwa, w tym 31 koronowanych w akwizgrańskiej katedrze. Ze schodów ratusza rozpościera się wspaniały widok na pokaźnych rozmiarów rynek, okolony pięknymi kamienicami. Na rynku nie mogło zabraknąć posągu Karola Wielkiego, umiejscowionego na szczycie fontanny. Karol Wielki wyłania się tu dosłownie zza każdego zakrętu, co dziwić nie może, zważywszy na to jak wiele zawdzięcza mu to miasto i na to jak wielkim był władcą, ale więcej o tym za chwilę. Jeszcze ,,rzut” obiektywu na zwieńczenie drzwi wejściowych ratusza i przekraczamy jego próg.
Ratusz udostępniony jest dla zwiedzających, oczywiście za sutą opłatą;)
Wnętrza są piękne, jednak nie zobaczymy tu wielu eksponatów. 
Na zdjęciu sala w której udzielane są śluby.
Ratusz tak właściwie jest budynkiem reprezentacyjnym... ... Wchodzimy na klatkę schodową, prowadzącą na piętro. Z okna na półpiętrze wyłania się najlepszy widok na katedrę. Ciężko zrobić jej zdjęcie z innej perspektywy, biorąc pod uwagę że otoczona jest przez kamienice.
Pierwsze zdjęcie w galerii, to właśnie widok z tego okna. Każdego roku w ratuszu wręczana jest nagroda Karola Wielkiego, dla człowieka najbardziej zasłużonego dla jedności europejskiej.
Na korytarzu znajdują się takie jak na zdjęciu interaktywne panele, na których możemy zobaczyć laureatów z minionych lat, przeczytać ich życiorysy i zobaczyć krótki film z wręczenia nagrody danemu wyróżnionemu.
Wśród laureatów znajdują się także Polacy: Jan Paweł II, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek i Donald Tusk.
Nagroda wręczana jest we wspaniałej Sali Cesarskiej.
Laureat otrzymuje dyplom, medal z wybitą XII-wieczną pieczęcią Akwizgranu, na której widnieje postać Karola Wielkiego, oraz czek na kwotę 5 tysięcy euro.
W Sali Cesarskiej znajdują się również kopie insygniów koronacyjnych.
Sala Cesarska stanowi pozostałość po pałacu Karola Wielkiego. Pora przypomnieć sobie postać tego wielkiego władcy.
Karol Wielki był najwybitniejszym władcą średniowiecznej Europy.
Królem został w 768 r., a w 800 r. cesarzem.
Całe jego życie wypełnione było ciągłymi walkami.
Podczas jego panowania państwo Franków rozrosło się do olbrzymich rozmiarów, a on sam stał się najpotężniejszym władcą Europy Zachodniej.
Karol Wielki podczas swoich rządów wprowadził wiele reform, jak np. reforma pieniężna.
Wprowadził do obiegu drobną, srebrną monetę, denara. Karoliński system monetarny przyjął się w całej ówczesnej Europie, a jego ślady można dostrzec w systemie finansowym dzisiejszej Wielkiej Brytanii.
W trakcie jego panowania ukształtował się system lenny (feudalny).
Władca zreorganizował sądownictwo, podwyższył poziom nauczania w klasztornych szkołach i przeprowadził reformę administracyjną, oczyścił łacinę z obcych naleciałości językowych. Czasy jego panowania, to okres intelektualnego rozkwitu, który nazwano ,,renesansem karolińskim”. 
Niedługo po śmierci Karola Wielkiego w 814 roku doszło do walk o władzę i upadku mocarstwa karolińskiego.
Karol Wielki pragnął odbudować Cesarstwo Rzymskie, niestety nie pozostawił po sobie potomka, który byłby na tyle silny by utrzymać w ryzach podbite państwa i stać się godnym następcą Karola Wielkiego.
Na mocy traktatu z 843 roku państwo zostało podzielone między wnuków władcy i dało początek przyszłym Włochom, Francji i Niemcom. Miasto Karola Wielkiego rozpogodziło się w promieniach słońca, więc możemy ruszać dalej.
W starym klasztorze, tuż obok katedry mieści się Skarbiec.

Jest to jeden z najcenniejszych skarbców w Europie (jeśli nie najcenniejszy). W pomieszczeniach Skarbca można obejrzeć ponad 100 interesujących dzieł sztuki sakralnej. Już w pierwszym pomieszczeniu podziwiać możemy wspaniały sarkofag z czasów rzymskich. Relief przedstawia scenę porwania  Prozerpiny.
Przez 400 lat w sarkofagu spoczywał Karol Wielki. W Skarbcu znajdują się relikwie Karola Wielkiego.
Jako że władca miał ogromne zasługi w szerzeniu chrześcijaństwa w Europie, w 1165 r. został ogłoszony świętym przez papieża Paschalisa III. Niestety Paschalis III został uznany antypapieżem, a dokonane przez niego kanonizacje stały się nieważnymi.
Ponoć istnieje szansa na ponowną kanonizację Karola Wielkiego, czy jednak do tego dojdzie nie wiadomo. Nie wiem czy władca znany ze swych brutalnych metod rozprawiania się z wrogami miałby w dzisiejszych czasach szansę wstąpienia w szeregi świętych.
Na zdjęciu relikwiarz Karola Wielkiego z XV wieku, w kształcie ręki. Wykonany jest z pozłacanego srebra. W środku znajduje się fragment kości przedramienia prawej ręki władcy.
Popiersie Karola Wielkiego także jest relikwiarzem. Zawiera fragment jego kości czaszki. Krzyż Lotara wykonany przed rokiem 1000 jest jednym z najstarszych średniowiecznych krzyży procesyjnych.
Wykonany z drewna dębowego, pokryty srebrną blachą, pozłacany. Stopa krzyża powstała dopiero w XIV wieku.
Bogato zdobiony kamieniami (głównie szmaragdy, rubiny i ametysty), łącznie 102 kamienie szlachetne i 35 pereł. Pośrodku kamea z popiersiem Oktawiana Augusta.
Awers jest gładki, bez ozdób, z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego.
Wszystkie eksponaty w Skarbcu są pięknie wyeksponowane. Warto tu wstąpić, by zobaczyć zarówno wielkie relikwie, jak i eksponaty z różnych epok, poczynając od antyku, przez epokę karolińską, po gotyk. Jeszcze zerknięcie na niby tak banalne przedmioty jakimi są kłódki. Któż by pomyślał że tak zwykłe przedmioty użytkowe można podnieść do rangi arcydzieła. Widoczny na zdjęciu budynek, to Pałac Büchel z XIV wieku. Początkowo służył jako spichlerz, później jako hala targowa, W XIX w. został zburzony. Odbudowano go w 1889 r.
Obecnie w piwnicach odbywają się różnego rodzaju imprezy.
Fontanna Chłopca z rybami przyciągnęła chłopca z łopatką;) Elisenbrunnen- ten neoklasyczny budynek w centrum miasta, powstał w latach 1822-1827. Nazwany na cześć księżnej Bawarii Elizabeth Ludovici. Wybijają tu źródła wody ciepłej i wody siarkowej.
Dokoła budynku unosi się niezbyt przyjemny zapach zgniłych jaj, ale cóż dla zdrowia trzeba cierpieć;)
Budynek posiada otwarte okrągłe foyer z kolumnowym gankiem.
W murach budynku znajdują się wmurowane kamienne tablice upamiętniające znanych kuracjuszy uzdrowiska.
Widnieją na nich nazwiska m.in. Piotra Wielkiego, Giacomo Casanova, G.F. Handla, Adama Kazimierza Czartoryskiego.
Teatr w Akwizgranie wybudowano w latach 1822-25. Podczas II WŚ został doszczętnie zniszczony w bombardowaniu w 1943 r. Po wojnie odbudowany.
Pełni funkcje teatru muzycznego, opery i miejsca odbywania się licznych koncertów.
Pobyt w Akwizgranie byłby niepełny, bez skosztowania miejscowych specjałów, jakimi są pierniki, zwane tu Printen.
Akwizgran ma stare piekarnicze tradycje, pierniczki nie są robione na miodzie, tak jak nasze toruńskie ale na melasie.
Od mnogości rodzajów można dostać zawrotów głowy, chciałoby się skosztować wszystkiego.
Ja wybrałam woreczek z mieszanką różnych rodzajów (najbardziej smakowite jak dla mnie były oblane gorzką czekoladą, posypane migdałami, o twardym wnętrzu z licznymi kandyzowanymi owocami), oraz duży prostokątny Printen pełen bakalii, hojnie posypany nimi również na wierzchu.
Niebo w gębie:)
Mam nadzieję że pierniczki w finale galerii przekonały Was do odwiedzenia tego starego niemieckiego miasta;)

najbliższe galerie:

 
Akwizgran (Aachen)
1pix użytkownik michald odległość 0 km 1pix
Mondo Verde Holandia
1pix użytkownik irkas odległość 13 km 1pix
Valkenburg
1pix użytkownik jovitaaa odległość 18 km 1pix
Zamek Hoensbroek i rzeżby z piasku
1pix użytkownik anikm odległość 20 km 1pix
Valkenburg i jego niezwykłości
1pix użytkownik anikm odległość 20 km 1pix
Zamek Hoensbroek i wieki średnie.
1pix użytkownik anikm odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (34):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 25.09.2012 20:18

Ak dziękuję:)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 22.09.2012 22:56

pi€kna galeria, wspaniae zabytki i ciekawa historia

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.05.2012 14:24

Andred ja także bardzo lubię odwiedzać katedry, w Akwizgranie był to obiekt do którego udałam się w pierwszej kolejności, a później jeszcze wróciłam wierząc że może jednak uda mi się jakoś dostać do wnętrza, niestety. Masz rację że katedry mają w sobie coś wyjątkowego, zawsze gdy jestem we wnętrzu zastanawiam się ile osób przez wieki spoglądało na ich łuki, kopuły, ile stóp deptało po kamiennych posadzkach, ile modlitw, próśb i podziękowań brzmiało w tych murach…

Paweller, to coś Ty robi w tym Aachen? Dworzec zwiedzałeś?;)
Pewnie że szkoda.

Annuus miło mi że miasto Ci się spodobało:)

Mieczysławie fajnie że mogłeś zobaczyć na własne oczy to co było dotąd jedynie Twoim wyobrażeniem:)


Dziękuję i serdecznie pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 07.05.2012 19:08

Miasto znane mi tylko z opowiadań Holendrów ,którzy się u mnie zatrzymali na dwa tygodnie.Teraz mogę zobaczyć jak wygląda.Ładnie je pokazałaś mimo niesprzyjającej aury.Pozdrawiam

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 07.05.2012 18:49

Nie tylko pierniki przekonują do odwiedzin tego miasta. Bardzo ładne wnętrza ratusza. I deszczowy rynek ma swój urok.
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 06.05.2012 17:01

Przez wiele lat przyjeżdżałem do Aachen i odjeżdżałem z Aachen, ale nigdy nie zwiedzałem Aachen, a widząc Twoją prezentację mogę powiedzieć jedynie: a szkoda.
Pozdrawiam serdecznie.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 04.05.2012 23:57

Niezła lekcja historii i geografii jednocześnie. To się bardzo ceni, Anikm, że tak się przykładasz do swoich galerii zarówno pod względem jakości zdjęć, kompozycji i bardzo dobrych opisów. Można się od Ciebie uczyć. Z Twojej galerii najbardziej zainteresowała mnie ta katerdra. W wielu miejscach w których byłem i oglądałem fascynujące katedry, przychodzi mi wiele myśli o nieprawdopodobnym kunszcie budowlanym, o wilekim poczuciu piękna i estetyki ludzi ktorzy te katedry projektowali i budowali. Może kiedyś, nagle, w przyszlości jak będę tamtędy przejeżdżał to zainspirowany Twoją galerią wstąpię zwiedzić Akwizgran.
Pozdrawiam, andred

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.05.2012 21:19

Elu dziękuję za miły komentarz, bardzo się cieszę że spodobała Ci się moja galeria.
Oczywiście że nie mam żalu, a wręcz uważam że miałaś rację. Na początku jak człowiek dorwie się do jakiegoś gadżetu, to szaleje na maxa i uważa że czym mocniejszy efekt tym lepiej, a tak nie jest. Najlepiej jak zdjęcie oddaje rzeczywistość.
Dlatego teraz uważam że trzeba uważać z polarem i zbyt mocno nie przekręcać.
Pozdrawiam cieplutko:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 03.05.2012 21:07

Aniu, jesteś wspaniałą przewodniczką. Bardzo zachęcająco przedstawiłaś miasto. Wnętrza ratusza piękne. No i ten słodki, piernikowy finał :-). Wydaje mi się, że gdziekolwiek się nie znajdziesz, zawsze wyjdziesz to co najciekawsze :-).
Nie czytałam komentarzy , ale rzucił mi się w oczy Twój,że Ci kiedyś wypomniałam zbytnią intensywność barw. Chyba nie masz mi za złe? Takie miałam wtedy widocznie wrażenia . A dziś uważam,że bardzo dobrze radzisz sobie nie tylko z kolorami, ale i ze światłem. Zrobiłaś jak na moje oko spore postępy. :-)
Pozdrawiam mocno :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.05.2012 19:28

Anusia_osia łatwo mówić, po tygodniu słoneczka i upałów, a jak cały czas pada na zmianę z burzami to już się zapomniało jak to słoneczko wygląda. Skoro jednak twierdzisz że zawsze wychodzi słońce to poczekam, może kiedyś wyjdzie;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.05.2012 19:25

Wmp dziękuję ślicznie i coraz bardziej się czerwienię;)
Najbardziej cieszy gdy galeria budzi zainteresowanie, a jak jeszcze się podoba, to już szczyt radości:)
Pozdrawiam serdecznie:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 03.05.2012 19:21

Po deszczu zawsze słońce Anikm. U mnie właśnie na deszcz się zbiera po słonecznym długim weekendzie. ;-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 03.05.2012 19:19

Obejrzałem i przeczytałem z dużym zainteresowaniem i składam wyrazy szacunku.
Jestem za tym co napisał Dispar, moim zdaniem wcale nie "pojechał", zresztą on na fotografii zna się.
Sympatryczne dyskusje "polarowe" z Małgosią.
Jeszcze raz: zrobiłaś kawał dobrej roboty.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.05.2012 19:13

Anusia_osia, skoro twierdzisz że nie ma co narzekać, to już nie będę;)
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam cieplutko:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 03.05.2012 19:04

Skarby wpadają w oko. Katedra robi wrażenie. A i z pogodą Anikm sobie poradziłaś. Nie ma co narzekać. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.05.2012 18:59

Małgosiu to czekam na te Twoje dzisiejsze eksperymenty.
Masz rację że wiosną zieleń jest niezwykle soczysta, aż jaskrawa.
Wspomniałam o tym uważaniu z filtrem, bo przypomniałam sobie jak mi Ela kiedyś napisała pod tatrzańską galerią że przesadnie podkręciłam kolory;)

Jotwu dziękuję za odwiedziny i ocenę:)

Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 03.05.2012 18:44

W muzeum które mi się skojarzyło przy Twojej galerii oświetlenie było koszmarne a czarne ściany tylko pogarszały sytuację. Co do kolorków na zewnątrz zgadzam się chociaż, mamy teraz wiosnę i nawet bez polara zieleń potrafi się podkręcić w sposób zupełnie niekontrolowany. Dziś znowu eksperymentowałam :) Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.05.2012 12:36

Skuza zauważyłam że odwiedziłaś moją galerię.
Dziękuję za zainteresowanie i ocenę.
Pozdrawiam Cię cieplutko i czekam na Twoje galerie. Ostatnio chyba nie masz wiele czasu, bo mało Cię tutaj, tym bardziej cieszę się że zajrzałaś do mojej galerii:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.05.2012 12:33

Caprio cieszy mnie to:)

Tama także bardzo spodobały mi się kłódki, były fantastyczne. Muszę się przyznać że trochę mi głupio po tym zwiedzaniu Skarbca, bo za wejściówki nie zapłaciliśmy. Wchodziła jakaś wycieczka i my za nimi, kasy nie było, informacji o tym że trzeba kupić bilety także, tylko sklepik z pamiątkami przy wejściu. Nikt nie wołał o bilety, to weszliśmy. Jak wróciłam do domu, to sprawdziłam na stronie Skarbca, że wejściówka kosztuje 5 euro. Tej katedry nie mogę sobie odżałować, bo wiem że wnętrze jest niesamowite, ale jak to mówią ,,co się odwlecze…” Pewnie pokarało mnie za te bilety do Skarbca i nie weszłam do katedry;)

Dispar bardzo miłe słowa, choć z tą znakomitością to nieco pojechałeś;)))

Nola fajnie że miasto Karola Wielkiego przypadło Ci do gustu. Ja tak jakoś ostatnio mam, że gdzie nie pojadę, to się od drzwi ,,odbijam”. Cóż to za czasy, że człowieka do świętego przybytku nie wpuszczają;)

Markopol nie możesz mieć takich uprzedzeń, pora to zmienić. Może jak zaprezentuję najstarsze miasto Niemiec w niedługim czasie, to zmienisz zdanie.
Korony ponosić nie pozwalali, ale któż by chciał tyle złomu na głowie dźwigać;)

Romana piwo z gradem może być interesujące pod względem kulinarnym, ale takie doświadczenie jest zapewne bolesne;)
Co do tej pogody to już przywykłam, bo w Holandii taki kalejdoskop meteorologiczny jest na porządku dziennym. Ja się tylko zastanawiam jak znosi tę pogodę Zibid, który teraz krąży gdzieś w takich okolicznościach przyrody po Holandii;)

Grace no popatrz jak to jest, Ty tęsknisz za deszczem, a ja za słońcem. Człowiekowi to nie dogodzi;)

Margo fajnie że miasto Ci się spodobało. Może kiedyś zawitasz w te strony.


Dziękuję Wam ślicznie i cieplutko pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 03.05.2012 09:39

Deszczowo-słodki Akwizgran bardzo przypadł mi do gustu. Pozdrawiam serdecznie

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 03.05.2012 05:16

Jestem pelna uznania dla deszczowych fotek:) :) :) I dla innych kadrow oczywiscie tez:)
Podobala mi sie Twoja wyprawa do miasta Karola.
Fontanna przepieknej urody:)
Jak wszyscy w Australii - lubie deszcz, tym bardziej Twoje zdjecia nabraly dla mnie dodatkowego uroku:)
Pozdrawiam serdecznie:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 03.05.2012 00:07

Pogodę rzeczywiście miałaś mało zachęcającą - ale może to i dobrze przynajmniej tłumów nie było :) Zresztą bardzo ładnie wykorzystałaś deszczową aurę .
A piwo z lodem ( gradem ) może być ciekawym doświadczeniem kulinarnym ;) Też ciekawa jestem wnętrza katedry.
Pozdrawiam ze słonecznej i wręcz gorącej wiosennej Polski :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 02.05.2012 23:15

I jak nie oglądać tej galerii.Kraj nielubiany przeze mnie ale Twoje opisy tak ciekawe że nie chcę ale muszę.Ale ja zawsze z miła chęcią zaglądam do Twoich galerii i zawsze znajdę w nich ciekawe opisy z dobrymi fotkami,żadna pogoda tego nie zmieni.
Kraj nielubiany ale galeria jak najbardziej.(nie dali Ci tej korony....ponosić ?:))
Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 02.05.2012 22:41

No to w końcu doczekałam się galerii z miasta Karola Wielkiego:) Tylko szkoda Aniu, że nie trafiłaś na lepszą pogodę, no i że do katedry nie chcieli Cię wpuścić;)
Bardzo fajnie i ciekawie - jak zawsze zresztą:) Bardzo podobają mi się zdjęcia 5, 8, 9, 12 i 41:)
pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 02.05.2012 22:09

Pogoda nie jest ważna kiedy Autor taki znakomity.
Mocno się podobało.
Pozdrawiam serdecznie:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 02.05.2012 21:22

Fontanny interesujące, mnie się jednak spodobały kłódki. Ciekawa jestem tej katedry w środku, pozdrawiam :)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 02.05.2012 20:57

Fajna galeria. Podobało się.
Pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2012 20:35

Małgoś zawsze można podnieść wartość ISO, ale wydaje mi się że ta ilość zabieranego przez filtr światła nie jest aż tak wielka, by czas otwarcia migawki zwiększył się tak bardzo by trzeba było montować statyw. Oczywiście zależy jeszcze od tego jak oświetlone jest pomieszczenie, w którym robimy zdjęcie.
Choć wiadomo że wyższa wartość ISO, to większe szumy, więc polarek ściągam zapobiegawczo.
Z filtrem (na zewnątrz) trzeba też uważać, bo nieraz można przesadzić i kolory (szczególnie niebieski i zielony) wychodzą tak soczyste, że aż nienaturalne.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2012 20:29

Marcowadziewczyno dziękuję za to że odwiedziłaś moją galerię i za tak miły komentarz.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2012 20:11

Swojego czasu, jeszcze klasyczną Minoltą robiłam zdjęcia wystaw sklepowych wygaszając całkowicie odblaski na szybie polarem. Na zdjęciu wyglądało to tak jakby szyby wcale nie było. Obawiam się jednak, że w ciemniejszym wnętrzu użycie filtra równałoby się z użyciem statywu bo zabrane światło aparat próbowałby skompensować wydłużonym czasem naświetlania. Wprawdzie w wielu muzeach można robić zdjęcia ze statywu ale nie wszędzie, nie mówiąc już o tym, że nie zawsze mamy ochotę go ze sobą dźwigać ;)
A co do polara to naprawdę fajna zabawa. Gdy robiłam zdjęcia na kliszach dopiero po wywołaniu filmu i zrobieniu odbitek dowiadywałam się jaki uzyskałam efekt po użyciu filtra polaryzacyjnego. Teraz mogę na bieżąco kontrolować i korygować ustawienia. Bardzo mi się to podoba. Łatwiej się uczyć na własnych błędach gdy można reagować na bieżąco.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 02.05.2012 20:09

Anikm nawet z deszczu zrobiłaś atut ładnie ,interesująco z ogromna starannością jak wszystkie Twojej galerie - perfekcyjnie.
Pozdrawiam serdecznie :)
.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2012 19:50

Mgfoto polarek mam i często używam, ale pod warunkiem że są do tego odpowiednie warunki. Na zewnątrz słoneczko, a nie taka pogoda jaką miałam.
Polar zabiera dużo światła, więc wchodząc do wnętrz odkręcam go z obiektywu.
Filtr eliminuje odblaski, ale pod odpowiednim kontem ustawienia do fotografowanego obiektu.
Co do słońca i fotografowania z filtrem polaryzacyjnym, to zapewne zauważyłaś już że najlepiej filtr działa, gdy stoisz bokiem do słońca.

Satan fajnie że spodobała Ci się moja galeria:)

Dziękuję Wam ślicznie i pozdrawiam serdecznie:)

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 02.05.2012 19:41

Pogoda niesprzyjająca, ale galeria jak najbardziej ;-)
Pozdrawiam ;-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 02.05.2012 19:38

Jak to ostatnio lubią mawiać prezenterzy, pogoda trafiła Ci się dynamiczna a mimo to fajnie pokazałaś miasto. Bardzo mi się podoba interaktywna fontanna i piękne wnętrza ratusza. Na fali eksperymentów z polarem zastanawiam się na ile dałoby się nim wygasić iluminację na szklanych gablotach i czy nie zabrałby zbyt dużo światła? Chyba trzeba będzie poeksperymentować ;) Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!