m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Osada została założona w drugiej połowie XIV w. na prawie niemieckim w kotlinie pomiędzy najwyższymi szczytami Beskidu Niskiego.
Przez wieś prowadził lokalny trakt handlowy do Bardejowa. Przez wiele pokoleń kniaziami wsi była rodzina Sembratowiczów. W latach 1769-1770 były tu obozy konfederatów barskich pod dowództwem Pułaskiego .
Pokonane w krwawych walkach przez Rosjan wycofały się do wsi Cigielka a szaniec został rozkopany przez Rosjan. Pod koniec XVIII w Wysowa zasłynęła  z wód mineralnych.Powstały łazienki a w 1812 r. wzniesiono budynek zdrojowy.W tym czasie miejscowość była już znanym uzdrowiskiem ,określana galicyjskim Meranem
Za czasów komuny w latach 70 powstała większość dziś istniejących sanatoriów w tym charakterystyczny piramidkowy budynek Biaweny
widoczny na zdjęciu.
Stary Dom Zdrojowy zbudowano w 1906 w miejsce
pierwszego z XIX w. Obecnie mieści się tu kawiarnia i hotel. Przed Domem Zdrojowym ktoś zostawił rower .Musiało to być dosyć dawno. Park Zdrojowy położony w samym sercu Wysowej powstał w drugiej połowie XIX w.
W ostatnich latach został gruntownie uporządkowany i odnowiony .Powstała sieć brukowanych alejek ,nowe oświetlenie i ławeczki do odpoczynku. Jeżeli udamy się do parku w większym towarzystwie to warto zająć miejsce w takich gustownych altankach poustawianych na terenie ogrodu. Powstała w 2006 r. nowa Pijalnia wód mineralnych została zbudowana w oparciu o materiały archiwalne pierwszej pijalni z XIX w która
niestety została spalona w czasie pożaru. Na terenie pijalni można pokosztować wód (szczawiany alkaliczne) Henryk ,Józef,Anna,Franciszek i Słone -oczywiście odpłatnie. Na terenie parku istnieje również możliwość bezpłatnej degustacji w ogólnodostępnych starych ujęciach. Na placyku pomiędzy nową Pijalnią Wód Mineralnych a Starym Domem Zdrojowym usytuowano podświetlaną fontannę w której można zamoczyć strudzone spacerem nogi.
Oddana do użytku  w 2011 nowa Muszla Koncertowa to miejsce występów zespołów folklorystycznych i koncertów fortepianowych. Muszla położona na obrzeżach 
parku nawiązuje architektonicznie do pozostałych budowli i jest ładnie wkomponowana w roślinność. Przez Park Zdrojowy przepływa malowniczo pokręcony potok Szumniak który póżniej łączy się z rzeczką Ropą. Wysowa-Zdrój liczy obecnie 700 stałych mieszkańców co widać na ulicach. Położona na krańcu szlaku (dalej nie ma już nic i nigdzie nie da się dojechać) Wysowa jest cicha ,spokojna i klimatyczna. Ze względu na znikomy ruch samochodowy żmije zygzakowate często wylegują się na asfaltowych drogach doładowując swoje akumulatory.Podejrzewam że jest ich znacznie więcej niż mieszkańców.
Idąc główną drogą przez Wysową spotykamy charakterystyczne zabudowania drewniane jedno lub dwukondygnacyjne. Piękno zaklęte w drewnie jest widoczne tutaj na każdym kroku. Cerkiew pw.św.Michała Archanioła pochodząca z 1779 r. dawniej greckokatolicka obecnie prawosławna. Cerkiew drewniana, trójdzielna jednonawowa .Wieża konstrukcji słupowej.Dachy i hełmy podbite blachą ,wewnątrz pełny wystrój z ikonostasem. Naprzeciw cerkwi budynek plebani prawosławnych duchownych. Obecnie służy dwum braciszkom. A teraz coś dla ciała czyli gastronomia. W Wysowej można smacznie zjeść w takiej oto drewnianej Gościnnej Chacie. Serwują tu kuchnię łemkowską .
Budynek jest ładnie wkomponowany w zieleń krajobrazu. Naprzeciwko konkurencja tutaj serwuje się kuchnię regionalną. Wejście do restauracji zaprasza gości schludnym widokiem i czystością obejścia. Jak dzwonią to znaczy że w pobliżu jest kościół.
Dzwon w Wysowej ufundowany przez emigrantów i odlany w Wiedniu w 1927 r. Kościół Wniebowzięcia NMP. powstał w latach 1936-38 i był budowany przez miejscowych budowniczych. Wzniesiony w tradycji budownictwa regionalnego. Drewniany konstrukcji zrębowo-słupowej, oszalowany, jednonawowy. Nad kościołem dachy dwuspadowe kryte blachą.
Ołtarz głowny barokowy z XIX w. z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Mieczysława Wyrobka. Leżąca w kotlinie Wysowa otoczona jest górkami Beskidu Niskiego z których najwyższa Lackowa liczy 997m. Pozostałe wzniesienia Jawor,Cigielka Ostry Wierch czy Kozie Żebro stwarzają fantastyczne warunki do uprawiania turystyki pieszej ,rowerowej i konnej. Szlaki są popwowadzone łagodnymi wzniesieniami i nie wymagają dużego wysiłku za to dostarczają wspaniałych wrażeń przez obcowanie z dziewiczą przyrodą i bogatą fauną tutejszych lasów. Szczyty wzniesień pokryte są lasami bukowymi a na łagodnych zboczach biorą swój początek niewielkie strumyczki rzeżbiące sobie dosyć spore wąwozy. W niższych partiach strumyczki łaczą się w wesoło meandrujące i szumiące potoki
nieskazitelnie czystej wody.
W przydrożnych rowach spotykamy niekończące się łany kwitnących w maju kaczeńców tworzących swojski klimat takich miejsc. Przydrożne kapliczki których jest tutaj całe mnóstwo są pieczołowicie pielęgnowane i odnawiane przez rdzenną ludność. Ciekawostką Wysowej są dwa cmentarze z czasów I Wojny Światowej.
Cmentarz nr 49  w pobliskiej Blechnarce położony jest w lesie przy szutrowej drodze .Spoczywają tu prochy 103 żołnierzy armi austro-węgierskiej i 193 armi rosyjskiej które stoczyły w tym miejscu zaciętą walkę. Cmentarz nr 50 w Wysowej przy drodze do Blechnarki na którym spoczywają prochy 10 żołnierzy austro-wegierskich i 50 rosyjskich. Blechnarka to obecnie przysiółek Wysowej w którym prędzej porozmawiać można po łemkowsku niż w języku polskim.Dostać się tu można tylko szutrową drogą wzdłóż malowniczo wijącej się rzeczki Ropy, a atrakcją jest cerkiew pw. Świętych Kosmy i Damiana. Spod cerkwi w Wysowej oznakowanym szlakiem można dotrzeć na świętą górę Łemków Górę Jawor.
Na szczycie góry w 1929 r postawiono prawosławną kapliczkę na miejscu w którym miała objawić się  trzem kobietom Matka Boska.
W miejscu objawienia wybiło uzdrawiające żródełko i obecnie jest miejscem pielgrzymek Łemków z całego świata. Pielgrzymi mają swoje odpusty 12 lipca i 14 pażdziernika a pozostałościami po nich są poustawiane wokół kaplicy drewniane krzyże łemkowskie oraz fundowane kapliczki. Na koniec polecam kurację w parku dendrologicznym i poznanie fantastycznych efektów zdrowotnych jakie przynosi obcowanie z bukami.
Dziękuję za wizytę w Wysowej-Zdroju dla mnie beskidzkiej ślicznotce.

najbliższe galerie:

 
Beskid Niski - Wysowa Zdrój
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
KRZYŻ
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Nad górną Ropą i w jej dorzeczu - Blechnarka i okolice
1pix użytkownik hardin77 odległość 3 km 1pix
Beskid Niski,  luty 2008r - cz. I
1pix użytkownik satan odległość 3 km 1pix
Beskid Niski - Blechnarka Cegiełka
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Lato na Łemkowynie 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 07.05.2012 20:30

Surykatka dziekuję za wizytę , a akumulatory rzeczywiście doładowane.
Miłego wieczoru

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 07.05.2012 20:28

Mieczysław zakup mapy to już coś,ale decyzja o wyjeżdzie to jeszcz większe coś.
Polecam Ci serdecznie Wysową bo spokój i klimat niepowtarzalny a szlaków pieszych
do wyboru i koloru.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 07.05.2012 19:54

Bardzo przyjemna galeria.Na razie zwiedzanie Beskidu Niskiego skończyłem na zakupie mapy,ale ta galeria potwierdza,że warto zajrzeć w ten region.Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 07.05.2012 17:49

A to widzę,że udaną miałeś majówkę. W takim miejscu można doładować sobie akumulatory :-). Pozdrawiam :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.05.2012 12:52

Jedna żmija jak dla mnie to w zupełności wystarczy :) Miłego dnia

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 06.05.2012 12:41

Mgfoto cieszę się że Ci się podobało,natomiast jeśli chodzi o żmije to myślę
że z tym tematem świetnie poradziłby sobie Dispar. U niego napewno nie
brakuje tych sympatycznych gadów.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.05.2012 11:47

Myślałam, że to galeria o żmijach a tu niespodzianka :) Bardzo zadbana miejscowość. Cerkiewki przypomniały mi okolice Krynicy, które zwiedziłam kilka lat temu. Z przyjemnością pospacerowałam z Tobą. Pozdrawiam :)

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 05.05.2012 20:08

Marioli żmija to też ślicznotka ,może niekoniecznie beskidzka.
Pozdrawiam

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 05.05.2012 18:49

A już myślałam, że ta beskidzka ślicznotka to żmija zygzakowata:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 05.05.2012 17:59

Fajny rowerek:) Podoba mi się cerkiew, i ta wioska taka mała i spokokojna.
pozdrawiam:)

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 05.05.2012 11:50

Katia żmiji nie trzeba się bać ona boi się bardziej niż ty.
Ja tylko boję się spotkania mioch piesków z tym sympatycznym gadem,
bo one nie powiedzą mi ,że ukąsiła je żmija.

Pozdrawiam

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 05.05.2012 11:46

Satan,Katia,Magdar,Romana,Dispar,Grace :cieszę się że odwiedziliście Wysową
i podobają się Wam takie klimaty.
Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 05.05.2012 11:03

Ladne uzdrowisko, ciekawa drewniana architektura, piekne okolice:) Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 05.05.2012 10:03

Ciekawie przedstawiłeś Wysową.
Podobało się.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 05.05.2012 08:16

Beskidu Niskiego jeszcze nie odwiedzałam więc ciekawie było przyjrzeć się okolicy. Myślę, ze warto byłoby się tam wybrać i poszwędać się tam osobiście :)
Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 04.05.2012 21:41

Cerkwie ,kościół i cmentarz interesujące :)Pozdrawiam :)

katia użytkownik katia(wpisów:130) dodano 04.05.2012 17:53

Żmija jak z atlasu! Niestety w moim ogrodzie tez bywają w gości (mam nadzieję, że tylko w gości). Boję się ich okropnie, bo one nie boją się mnie - rzadko schodzą człowiekowi z drogi.
Poza tym fajne zdjęcia ;)

satan użytkownik satan(wpisów:3308) dodano 04.05.2012 17:39

To są fajne tereny...bez dwóch zdań ;-)
Miło było obejrzeć tą galerie, bo okolice są mi bliskie ;-)

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!