m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W czasie majowego weekendu korzystając z ładnej pogody postanowiłem odwiedzić Kwidzyn, a właściwie zespół zamkowo-katedralny. Poniedziałek - muzeum zamknięte, ale do katedry można było wejść. Katedra została wzniesiona w I połowie XIV wieku, swoje lata więc ma. Katedra ma również charakter obronny, a powiązanie jej z zamkiem w jednolity system obronny zakończono pod koniec XIV w. Jedna z kilkunastu średniowiecznych płyt nagrobnych. Polichromie ścienne w nawach bocznych pochodzą z XIV stulecia, stanowiły nie tylko ozdobę ale także obrazową biblię dla niepiśmiennego ludu.
Zostały w 1688 roku zatynkowane, przez co uległy bezpowrotnym zniszczeniom. Odkryto je ponownie w roku 1862 w trakcie prac konserwatorskich. Stan ich był opłakany i wielu scen nie udało się uratować. Tryptyk z 1570 roku. Widok na katedrę z górnej kondygnacji prezbiterium, gdzie znajdował się chór katedralny. Układ architektoniczny trochę dziwny, ale warto to zobaczyć na własne oczy. Tutaj polichromie ścienne przedstawiają biskupów pomezańskich. Malowidła te także zostały zatynkowane, a w 1862 roku odsłonięte i gruntownie przemalowane przez niemieckich konserwatorów.
W katedrze pochowano trzech wielkich mistrzów krzyżackich, Werner von Olsen został zamordowany w drzwiach kaplicy zamku malborskiego w 1330 roku. Zabito go ponieważ dopadło go obłąkanie, chociaż nie wiadomo na 100%. Tu podobizny Ludolfa Koniga von Wattzau, zmarł ok 1347/1348 i Heinricha von Plauena, zm. w 1429, który wsławił się odsieczą Malborka po klęsce pod Grunwaldem. Krzyżacy pochowali ich trzech w Kwidzynie bo każdy miał coś na sumieniu i nie wypadało ich chować w Malborku. Ołtarz z XVII w. w górnej kondygnacji prezbiterium. Kaplica - mauzoleum von Groebenów z 1705 roku. Widok na katedrę z chóru, widoczne obie kondygnacje prezbiterium. Miałem okazję wdrapać się na wieżę katedry.
Kilka detali widocznych z wieży. Miałem okazję zobaczyć, lecz nie sfotografować, celę błogosławionej Doroty z Mątowów Wielkich, w której zamurowana, dokonała żywota w wieku na tamte czasy podeszłym - 47 lat. Zmarła w 1394 roku. Urodzona w katolickiej, wielodzietnej rodzinie otrzymała dar stygmatów w wieku 6 lat, chciała wieść życie zakonne. Rodzice na to nie pozwolili, wydali ją za mąż za starszego od niej o 20 lat mieszczanina gdańskiego. Małżeństwo nie było udane, mąż awanturował się i bił Dorotę. Urodziła 9 dzieci, z których 8 zmarło w czasie epidemii. Po śmierci męża w 1390 roku przybywa do Kwidzyna. Rekluza - zakonnik lub zakonnica zobowiązujący się do nieopuszczania własnej celi i niekontaktowania się z innymi zakonnikami. Skrajnym rodzajem rekluzy, było zamurowanie w celi aż do śmierci - tak postąpiła m.in. błogosławiona Dorota z Mątowów.
Późnogotycki tron biskupi wykonany z bogato rzeźbionego drewna dębowego.
Na ścianie czołowej tronu umieszczono herby diecezji i biskupa. Konfesjonały z 1716 roku. Te konfesjonały to rzadkość na terenie Polski, ponieważ w XVIII wieku indywidualna spowiedź w kościele ewangelickim stopniowo zanikała. Detal z konfesjonału. Opuszczamy katedrę, idziemy na spacer wokół zamku. Zamek zczęto budować ok. 1233 roku, ukończono w II połowie XIV wieku.
Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna zwana gdaniskiem, usytuowana 55 m od zachodniego skrzydła zamku. Gdanisko jest połączone z głównym korpusem zamku najdłuższym na świecie gankiem wspartym na 5 wysokich arkadach. Zamek na przestrzeni dziejów był wielokrotnie przebudowywany. W czasie swego największego rozwoju pomiędzy XVI i XIX wiekiem stanowił czteroskrzydłowy kompleks z krużgankowym dziedzińcem wewnętrznym. Wieża studzienna połączona dwiema arkadami z zamkiem, potocznie zwana małym gdaniskiem.
Widok na zamek od zachodu. Ponownie gdanisko. Na przełomie XVIII i XIX wieku zamek został częściowo rozebrany przez władze pruskie. W narożach zamku rozbudowano regularne czteroboczne wieże, zwieńczone strzelistymi czterospadowymi dachami.
Wyjątkiem pozostała 59 m wieża znajdująca się w płd - wsch narożu, będąca jednocześnie dzwonnicą katedry. Mozaika nad południową kruchtą przedstawiająca mączeństwo Jana Ewangelisty, powstała prawdopodobnie ok. 1380 roku. Południowa kruchta katedry.
Dziękuję za uwagę i dotrwanie do końca.

najbliższe galerie:

 
Katedra i zamek w Kwidzynie
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Kwidzyn
1pix użytkownik irkas odległość 0 km 1pix
KWIDZYN Muzeum Zamkowe - dla zaawansowanych
1pix użytkownik heidi odległość 1 km 1pix
Kwidzyn
1pix użytkownik budgie odległość 2 km 1pix
KWIDZYN Muzeum Zamkowe - pierwsze kroki. . .
1pix użytkownik heidi odległość 4 km 1pix
Gniew
1pix użytkownik bilbo odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (33):

 
herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 14.05.2012 22:08

a mnie z kolei myśl naszła, że taka skrajna rekluza to forma samobójstwa, którą przecież kościół neguje....
wycieczka bardzo fajna:) te polichromie bardzo mi się podobają.
pozdrawiam!

lola310889 użytkownik lola310889(wpisów:173) dodano 13.05.2012 21:05

Nie wiem dlaczego umknęła mi ta galeria... a warto do niej zajrzeć :) Lubię zwiedzać zamki, katedry trochę mniej ale zachwyciły mnie konfesjonały.
Gdyby wszystkie konfesjonały w kościołach tak wyglądały spowiedź nabiera nowego znaczenia - nie tylko duchowego ale i estetycznego a i wierni chętniej by przychodzili ;)
Pozdrawiam :)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 13.05.2012 20:56

Raul, ja tylko przez Wisłę przeskoczę i kawę możemy wypić. I może jeszcze kilku Obiezyświatów się znajdzie w okolicy.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 12.05.2012 02:17

Postawiłem Wmp kropeczkę na mapie, będę w okolicach kilka tygodni, może będzie okazja w lipcu " kawę " wypić w Obieżyświatowym gronie?:)
Pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.05.2012 13:31

....bo mamy za mało o sobie wiadomości, choćby skąd jesteśmy, dokąd idziemy...Wiesiek!...dostałeś znakomitą recenzję od heidi, która tam robi i mieszka...gratuluję i pozdrawiam serdecznie.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6692) dodano 10.05.2012 21:43

Ciekawa i ładna galeria:) Zamek jest warty zobaczenia bez dwóch zdań, zwłaszcza gdanisko:) ja nie miałam tyle szczęścia co Ty do pogody, i jak byłam tam w lipcu to padało, więc nie zwiedzało się za fajnie... nie wiedziałam, że można wejść na wieżę katedry, może jeszcze kiedyś to nadrobię przy słonecznej pogodzie, bo fajne widoczki:)
pozdrawiam:)

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 10.05.2012 21:11

Przyznam, że kiedyś przemknęła mi taka przelotna myśl, iż ktoś z Obieżyświatów rzeczywiście zawita do zamku kwidzyńskiego. Zastanawiałam się jednocześnie, czy ów ktoś by mnie rozpoznał ;)... Może powinnam zmienić avatar na bardziej "klarowny" ;)? W każdym razie Wszystkich serdecznie zapraszam do Kwidzyna :D. Jeszcze do niedawna byłam przewodnikiem po Muzeum Zamkowym, od początku maja tego roku można mnie wypatrzyć na dziale przyrodniczym ;). Także kto wie, czy z kimś z Was faktycznie pewnego się nie spotkam :)...
A Pan Tomek posiada bardzo dużą wiedzę na temat historii katedry i miasta, więc bardzo dobrze zrobiliście korzystając z jego pomocy przy zwiedzaniu zabytku. Zdradzę tajemnicę, że obecnie poznaje on również sekrety dziejów zamku :D...
Pozdrawiam raz jeszcze i zapraszam ponownie :D!!

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 10.05.2012 19:59

Od dawna chcę zobaczyć ten zamek. Zawsze robił na mnie duże wrażenie. Tak jak twoja galeria. Obejrzałam ją z wielką przyjemnością. Pozdrawiam serdecznie.

janualia użytkownik janualia(wpisów:151) dodano 10.05.2012 19:51

Zamczysko od dawna jest na liście moich celów podróży. Jakoś nie złożyło się do tej pory... Teraz już nie będę zabierać przewodnika... ;). Wiem wszystko!!! Wnętrze katedry urzekające. Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 10.05.2012 16:42

Podoba mi się wycieczka. Dla mne to nierozpoznane rejony. Na spotkania trzeba się zwoływać indywidualnie bo na tablicę pewnie nie ma co liczyć. Wkrótce minie rok od spotkania na którym poprosiłam o FAQ, coby nowi uczestnicy nie walczyli z problemami typu - jak wybrać dowolne zdjęcie na wizytówkę galerii - i dalej ani widu ani słychu. Pozdrawiam :)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 10.05.2012 13:52

WMP57 w sumie masz rację z ta tablicą. Świetny pomysł. My już dwa razy się rozminęliśmy. Tylko czy nasz Administrator doda. Jakoś dużo mówi się o pomysłach i zmianach tylko ich nie widać. Chociażby zmiany na pierwszej stronie OS. Pozdrawiam

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 10.05.2012 12:14

wmp57 z tą tablicą ogłoszeń wydaje mi się dobry pomysł.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 10.05.2012 12:08

Markopol, Dziad_ek cieszę się, że wpadliście i nawet Wam się trochę spodobało.
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 10.05.2012 12:07

Dzięki Madziu, z Poznania to chyba nawet masz bliżej niż ja z Podlasia.
To gdanisko to już od dawna za mną chodziło, jako że jednak nie doszło, musiałem sam się pofatygować.
Warto było, zapewniam. Poczuć choć w części atmosferę trzynastego stulecia, czasy jeszcze przad Grunwaldem.
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 10.05.2012 12:03

Grace, Ty tam w swojej Australii to takich zabytków z XIII w. nie masz, oj nie!
W kwestii zamurowanej Doroty jeszcze wyjaśnienie.
Przeżyła w celi kilkanaście miesięcy, o chlebie i wodzie, które dostarczano jej z zewnątrz.
Miała dwa wąskie okienka z widokiem na katedrę i na podwórko.
Czy w żyjąc w takich warunkach w końcu nie dostaje się obłędu?
Bardzo możliwe.
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 10.05.2012 11:58

Anusia_osia, miło że wpadłaś.
Tak właśnie OŚwiatowcy rozmijają się, a może warto by założyć taką naszą tablicę ogłoszeń: kto, kiedy i gdzie będzie?
Może inny obieżyświat dołączyłby na trasie i doszłoby do miłego spotkania.
Wszystkie te informacje dochodzą do nas już po fakcie, taka "musztarda po obiedzie".
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 10.05.2012 11:53

Dzięki Dispar, że wpadłeś ze mną do Kwidzyna.
Pozdrawiam.

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 10.05.2012 11:28

Też mi się podobało. Ładnie i ciekawie przedstawione. Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 10.05.2012 11:20

Piękna prezentacja! Kadry tak staranne i przemyślane, że oglądanie zdjęć to sama przyjemność, a komentarz do galerii w pełni satysfakcjonujący:-) Obejrzałam z dużym zainteresowaniem, bo do Kwidzynia nigdy nie dotarłam. Imponujące gdanisko i prowadzące do niego arkadowe dojście chciałabym zobaczyć kiedyś w realu. Pozdrawiam ciepło:-)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 10.05.2012 10:52

Konfesjonał interesujący tak jak i cała galeria.Podobało mi się .Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 10.05.2012 09:34

Wspaniale zabytki, wiek XIV, XV - taka Historia na wyciagniecie reki:)
Prawdziwa przyjemnosc miec Ciebie za przewodnika:)
Podobalo mi sie bardzo.
W kwesti sw. Doroty, zgadzam sie calkowicie z Anikm, nie pojmuje takiej postawy:(
Ale rozumiem uwarunkowowania religijno-kulturowe, ktore wowczas wystepowaly. Dzis pewnie zadna Dorota nie chcialaby sie zamurowac zywcem:)
Pozdrawiam serdecznie:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 10.05.2012 08:04

Byłam chyba 2tyg. wcześniej od Ciebie, jednak widziałam tylko katedrę z zewnątrz. Dzięki za uzupełnienie moich braków. Kiedyś trzeba będzie wjechać na dłużej. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 09.05.2012 22:49

Byłem dawno temu, ale nie widziałem nawet połowy tego co Ty. Nie byłem wtedy jeszcze Obieżyświatem.
Dobra robota. Podobało się.
Pozdrawiam leśnie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.05.2012 22:22

No właśnie dla mnie niezrozumiałym jest dojście do świętości, przez umęczanie się. Jakby nie było życie jest najwyższym dobrem i darem jaki otrzymaliśmy, to czy powinniśmy nim gardzić?
Czyż droga do świętości nie powinna wieść przez czynienie dobra, otwarcie się na innych ludzi, radowaniem się i dziękowaniem za o co mamy?
Cóż to tylko takie moje przemyślenia, oczywiście zapewne wielu myśli inaczej…

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 09.05.2012 22:09

Aniu to chyba myślenie okresu średniowiecza, szaleństwa Inkwizycji, strach przed wiecznym potępieniem, świadomość, że droga do zbawienia to droga cierniowa, jaką kroczył Chrystus. I głęboka, a może wręcz fanatyczna wiara.
O tempora, o mores!
Pozdrawiam ciepło.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 09.05.2012 22:04

Surykatko szlak zamków krzyżackich czeka na Ciebie i Miśka.
Pozdrawiam :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 09.05.2012 22:02

Heidi, a toś mnie zaskoczyła. O Kwidzynie myślałem już od dawna, wreszcie doczekałem się, nadarzyła się okazja, więc dotarłem.
Rzeczywiście, Pan Tomek ( chyba to był on, chociaż nie przedstawił się ) zaproponował mi swoje usługi przewodnickie z czego z chęcią skorzystałem.
I muszę przyznać, że było warto. Jeśli przypadkiem dotrze do tej galerii to go ciepło pozdrawiam.
Ciekawe, jak by wyglądało takie przypadkowe spotkanie obieżyświatów, jeśli udałoby się nam ten fakt skojarzyć?
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2151) dodano 09.05.2012 21:54

Antala i Magdar dzięki wielkie za odwiedziny.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.05.2012 21:18

Imponujące, wspaniałe budowle. Bardzo surowe wnętrze katedry, dobrze ze choć część polichromii udało się uratować.
Święta Dorota łatwego, ni przyjemnego życia nie miała. Abstrahując od świętości tej kobiety, to zastanawiam się nad pewną rzeczą. Kobieta jest bita i poniżana przez męża tyrana, a po jego śmierci wybiera dalsze umartwianie się w oczekiwaniu na śmierć…nie, ja tego ogarnąć wprost nie mogę, zapewne nie na mój umysł takie zgłębianie zagadek ludzkiego umysłu;)
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 09.05.2012 21:05

Całość robi imponujące wrażenie, a ja tam jeszcze nie byłam...Hmm... Się mi bardzo podobało w Twojej galerii:-), pozdrawiam :-)

heidi użytkownik heidi(wpisów:149) dodano 09.05.2012 19:14

Oj, widzę, że ktoś mnie uprzedził... wmp57, szkoda, że zawitałeś do Kwidzyna w poniedziałek weekendu majowego, bo w innym wypadku na pewno byśmy się spotkali ;)!! Tak się składa, że pracuję w Muzeum Zamkowym i również od jakiegoś czasu zbieram materiał fotograficzny na podobne galerie, ale wciąż brakuje mi wszystkich ważnych miejsc zarówno w zamku, jak i w katedrze (remonty i nieobecność Pana Tomka - przewodnika z katedry).
Miło mi było zobaczyć wreszcie porządną galerię o największej atrakcji turystycznej mojego miasta :).
Pozdrawiam :D!!

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 09.05.2012 19:05

Wspaniały zabytek .Pozdrawiam :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 09.05.2012 18:41

Dotrwałam z wielka przyjemnością. Wycieczka i objaśnienia ciekawe, w dodatku dopisała pogoda...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!